Konspekt zajęć godziny wychowawczej w kl. IV
Opracowanie i prowadzenie Wanda Michalska
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w grupach.
do |
następnego. |
które się |
zgłasza. |
2) |
Ćwiczenia |
wprowadzające |
temat |
Temat: Rozpoznajemy swoje uczucia-jak radzić sobie ze smutkiem?
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności wzajemnego dzielenia się własnymi doświadczeniami
i przeżyciami
- pobudzanie uczniów do zaradności w sytuacjach trudnych
- rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole
- poznanie nowych zabaw integrujący ch grupę.
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń potrafi:
- określić sytuacje, w których bywa smutny i podać powody tych odczuć
- współdziałać w grupie w celu znalezienia odpow iedzi na zadane pytania
- zwerbalizować odczucia związane ze smutnymi przeżyciami
- wyrazić swoje uczucia za pomocą mimiki i gestów7
- rozpoznawać przedstawione przez kolegów uczucia
- nazywać odczucia związane z różnymi sytuacjami.
Metody:
- podające /pogadanka/
- problemowe aktywizujące- gry i zabawy interakcyjne.
Środki dydaktyczne:
gry i zabawy interakcyjne, karty z twarzami wyrażającymi odczucia, karton, pisaki, kolorowe kartki, karteczki z napisami uczuć „złość”, „radość", „strach”, „smutek".
Tok zajęć:
I. Zainteresowanie tematem:
1) Zabawa ruchowa „Kojarzenie pojęć”
Nauczyciel zadaje pytania, np. „Z czym ci się kojarzy słowo smutek?". Dziecko, które ma gotową odpowiedź zgłasza się i nauczyciel rzuca do niego piłkę. Następne dziecko rzuca
Nauczycielka objaśnia cel dzisiejszych zajęć: Dzisiaj będziemy rozpoznawać różne swoje uczucia i emocje. Rozdaje dla każdego dziecka 4 karty z twarzami wyrażającymi: smutek, radość, złość, strach. Wspólnie z dziećmi rozpoznaje i nazywa przedstawione uczucia.
a) Zabawa „gra w karty".
Objaśnienie zabawy: Nauczyciel podaje
dzieciom różne sytuacje np. „Ktoś przeszkadza mi w zabawie”, „Dostałam prezent od koleżanki". „Boli mnie głowa”.
Dzieci mogą podnosić w górę karty, na których są przedstawione uczucia towarzyszące tej sytuacji.
b) Następnie dzieci dobierają się parami i losują po jednej karteczce dla pary7. Na wyciągniętym losie jest napisane jedno uczucie (złość, radość, strach, smutek). Zadaniem każdej pary jest zaprezentowanie
11