KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: Data:
Temat lekcji: Kształtowanie równowagi - ćwiczenia na ławeczce.
Ilość ćwiczących: nie ćwiczących: Miejsce: Korytarz szkolny.
Przyrządy: Ławeczki. Przybory: Piłka siatkowa.
Cele: Kształcący: Kształtowanie równowagi.
Poznawczy: Poznanie pojęcia równowaga oraz lęk przestrzeni.
Wychowawczy: Asekuracja współćwiczącego.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Naśladowcza - ścisła, zadaniowa - ścisła, zabawowa - klasyczna.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis.
Wychowawcze: Działanie przykładem osobistym.
Tok lekcyjny - rodzaje zadań |
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia / |
Czas / dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
I Część wstępna Czynności organi - zacyjno - porządko- we Zabawa ożywiająca
Rozgrzewka
|
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu. Berek - „Jeden na trzech” - ćwiczący ustawieni na obwodzie koła oraz trzech ucieka-jących, którzy trzymają się za ręce. Zadaniem berka jest dotknięcie środkowego z trójki. Ćwiczący mogą poruszać się krokiem dostawnym na zewnątrz koła. Trucht: - krążenia ramion w przód, w tył, - z energicznym wyrzucaniem, co kilka kroków raz prawej, raz lewej nogi w bok, - z rytmicznym podciąganiem co kilka kroków w kierunku klatki piersiowej raz prawej, raz lewej nogi, ugiętych w kolanach z jednoczesnym klaśnięciem dłoni pod kolanami. W rytmie co krok: podskok raz na prawą, raz na lewą nogę z naprzemianstronnym wymachem ramion w górę. W miejscu, w małym rozkroku, ramiona w bok: skręt tułowia w lewo i w prawo bez odrywania stóp od podłoża. Siad skulny, ramiona z tyłu oparte o podłogę, wyprosi nóg w stawach kolanowych, uniesienie ramion w bok - zatrzymanie w siadzie równoważnym i powrót do pozycji wyjściowej. Leżenie przewrotne: ćwiczący dotyka raz prawą, raz lewą stopą do podłoża za głową. |
3'
2'
10'
|
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana.
Prowadzący objaśnia zasady zabawy, kontroluje jej przebieg. Po pewnym czasie zmiana berka.
Prowadzący pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy, zwraca uwagę na bezpieczne odległości między ćwiczącymi.
Ustawienie grupy w rozsypce.
|
II Część główna Ćwiczenia równoważne
III Część końcowa Ćwiczenia uspokajające i rozluźniające
Podsumowanie lekcji
|
Ćwiczenie równowagi: - stanie na jednej nodze - krążenia ramion przodem w górę, - z postawy na baczność, pochylanie tułowia w prawo i lewo, - wychylanie tułowia w przód i w tył, - krążenie tułowiem, - stanąć w lekkim rozkroku, stopy na zewnątrz tak, aby tworzyły linię prostą, wytrzymać 5 sekund, - rozkrok jw. stojąc na palcach (pięty skierowane do środka), wytrzymać 5 sekund. - stojąc na prawej nodze chwyt za stopę lewej nogi zgiętej w kolanie, krążenia głową, - postawa jw., ramiona w górze, dotknąć stopą kolana prawej nogi i wytrzymać 10 sekund.
l. Przejście po ławeczce, ramiona w bok. 2. Przejście tyłem po ławeczce, ramiona w bok. 3. Podskoki z nogi na nogę na ławeczce. 4. Marsz po ławeczce do przodu z przenoszeniem piłki nad głową. 5. Marsz po ławeczce do przodu z obrotami o 180 stopni po każdym kroku. 6. Marsz w przód z ramionami w bok, w czasie marszu dotknąć prawym kolanem do lewego łokcia i odwrotnie. 7. Marsz w przód z ramionami w bok, półprzysiad na jednej nodze, druga w tym czasie dotyka podłoża obok ławeczki. 8. Marsz w tył j w. 9. Marsz w przód, ramiona w bok - wypad w przód z przejściem do klęku na jednym kolanie, powstać i marsz. 10. Krótki układ. Marsz w przód z ramionami w bok, jak w ćwiczeniu 6, po dojściu na koniec ławeczki obrót o 180 stopni, marsz jak w ćwiczeniu 7 do połowy ławeczki, wypad w przód do klęku, powstać i marsz na palcach do końca ławeczki, zeskok obunóż na podłoże.
Leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu, ramiona wzdłuż tułowia, głęboki wdech z przeniesieniem ramion przodem w górę, wydech, powrót ramion do pozycji wyjściowej.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie.
|
25'
3'
2' |
Pokaz i opis ćwiczeń przez prowadzącego. Samokontrola i asekuracja współćwiczących. Ustawienie grupy w rzędach przed ławeczkami, ćwiczenia wykonywane są pojedynczo.
Klasa podzielona na 4-osobowe zespoły, każdy ćwiczy na ławeczce. Aby utrudnić ćwiczenia, można wykonywać je na odwróconej ławeczce.
Ustawienie grupy w rozsypce. Prowadzący pokazuje i opisuje ćwiczenie.
Zbiórka w półkolu w siadzie skrzyżnym. Nie ćwiczące sprzątają miejsce ćwiczeń. |
|
|
|
|
4