KONSPEKT LEKCJI NR 4
Temat lekcji: Gry i zabawy doskonalące odbicia piłki oburącz górą i oburącz dołem.
Ilość ćwiczących: 15
Klasa: 1 TR
Miejsce: Sala gimnastyczna.
Data: 9-09-2010
Przybory: Piłki siatkowe, pachołki.
Cele:
Kształcący: Kształtowanie szybkości, zwinności i koordynacji ruchowej.
Poznawczy: Poznanie definicji pojęcia - gra.
Wychowawczy: Współpraca w zespole.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Zabawowa - klasyczna, naśladowcza - ścisła, zadaniowa - ścisła.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie.
Wychowawcze: Wpływu osobistego, nagradzanie i karanie wychowawcze.
Prowadzący: Magdalena Dondzbach
Tok lekcyjny - rodzaje zadań |
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia / |
Czas / dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
I Część wstępna Czynności organiza- cyjno - porządkowe
Zabawa ożywiająca
Rozgrzewka
|
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu. Każdy ćwiczący posiada piłkę. Wszyscy odbijają ją oburącz górą nad sobą, poruszając się po boisku do siatkówki. Na gwizdek przerywają odbijanie i szybko ustawiają się na liniach końcowych boiska. Ostatni wykonuje 5 przysiadów. W kole, bieg z krążeniem ramion w przód i w tył, krok dostawny, krok skrzyżny, bieg tyłem. W marszu, krążenia głowy, nadgarstków, wypady ze skrętem tułowia. Ćwiczenia w parach; - pary ustawiają się plecami do siebie w lekkim rozkroku i wykonują równocześnie skłon w przód, dotykają się dłońmi, następnie skłon w tył, - opieranie się plecami o siebie, ręce wyprostowane w bok i wykonanie razem skłonów bocznych, - w przysiadzie - „walka kogutów", - stajemy plecami do siebie, ręce unosimy do góry, trzymamy kolegę za dłonie i wykonujemy razem 5 obrotów w jedną stronę i 5 w drugą, -partnerzy podają sobie prawe nogi i skacząc wykonują jeden obrót, zmiana nogi i obrót w drugą stronę, - w siadzie rozkrocznym stopami dotykamy stóp partnera, chwytamy się za dłonie, jedna osoba robi skłon, druga w tym czasie leży na plecach, ćwiczymy na zmianę, |
2'
2'
8'
|
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana.
Prowadzący objaśnia zasady zabawy. Powtarzamy zabawę, ale tym razem piłkę odbijamy oburącz dołem. Nauczyciel prowadzi rozgrzewkę, zwraca uwagę na bezpieczną odległość między ćwiczącymi, poprawia błędy. Uczniowie dobierają się w pary. Ustawienie grupy w rozsypce.
|
II Część główna Zabawy i gry dosko- nalące odbicia piłki oburącz górą i dołem
III Część końcowa Ćw. uspokajające
Podsumowanie lekcji
|
- w leżeniu na plecach, głowami do siebie trzymamy się za ręce, równocześnie unosząc nogi do góry tak, aby dotknąć nóg kolegi.
1. W parach dowolne odbicia oburącz górą i oburącz dołem. 2. Na sygnał, środkowy podaje ją oburącz górą kolejno każdemu ćwiczącemu, oni odbijają tak samo. Wygrywa drużyna, która szybciej wykona ćwiczenie.
3. Na sygnał - biegnie, odbijając ją oburącz górą nad głową, okrąża pachołek i wraca ciągle odbijając przekazuje piłkę następnemu. Wygrywa drużyna, która ukończy konkurencję jako pierwsza. Za upadek piłki przyznajemy punkty karne. 4. Ćwiczenie jak wyżej z tą różnicą, że odbijamy oburącz dołem. 5. Na sygnał - odbija ją oburącz górą do pierwszego z rzędu, ten podbija ją również górą i biegnie na koniec. Wygrywa drużyna, która najdłużej będzie odbijała piłkę. 6. Ćwiczenie jak wyżej z tą różnicą, że zawodnicy odbijają oburącz dołem. 7. Gra uproszczona: zasady jak w piłce siatkowej, zamiast zagrywki - rzut piłki oburącz od dołu. Gra toczy się do 25 pkt.
Każdy uczeń indywidualnie wykonuje po trzy ćwiczenia rozciągające w siadzie i w leżeniu. Ćwiczenia oddechowe: w leżeniu unosimy ręce w górę, robimy wdech, opuszczamy ręce, wydech. Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie. |
20'
8'
3'
2' |
Ćwiczący podzieleni na dwie drużyny. Każda drużyna ustawia się w kole. W środku każdego koła znajduje się jeden zawodnik z piłką. Drużyny ustawione w rzędzie za pachołkiem, drugi pachołek stoi w odległości 6 m. Pierwszy zawodnik z piłką.
Drużyny ustawione w rzędzie. Jedna osoba z zespołu staje z piłką naprzeciw w odległości 4 m.
Grupa ustawiona w rozsypce.
Zbiórka w dwuszeregu. Nie ćwiczące sprzątają sprzęt.
|
Podpis opiekuna
mgr Małgorzata Krakowska
……………………………..
1