KONSPEKT LEKCJI NR 3
Temat lekcji: Siatkówka - nauczanie zbicia sposobem tenisowym.
Ilość ćwiczących: 15
Klasa: 1AB
Miejsce: Sala gimnastyczna
Data: 8-09-2010
Przyrządy: Ławeczki, materace
Przybory: Piłki siatkowe, piłki koszykowe, skakanki
Cele:
Kształcący: Kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej, skoczności.
Poznawczy: Zapoznanie z prawidłową techniką zbicia sposobem tenisowym.
Wychowawczy: Współpraca w grupie, samodyscyplina, poszanowanie przyborów i przyrządów używanych na lekcji.
Zdrowotny: Dbałość o prawidłową postawę ciała.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Zabawowa - klasyczna, naśladowcza - ścisła, zadaniowa - ścisła.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, instruowanie.
Wychowawcze: Działanie przykładem osobistym, nagradzanie i karanie wychowawcze.
Prowadzący : Magdalena Dondzbach
Tok lekcyjny - rodzaje zadań |
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia / |
Czas / dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
I Część wstępna Moment organiza - cyjno-wychowawczy Zabawa ożywiająca
Ćwiczenia kształtujące i przygotowujące organizm do wysiłku bez przyboru i z przyborem
Ćwiczenia z użyciem skakanek
|
Zbiórka, raport, powitanie, podanie tematu i zadań lekcji, sprawdzenie listy obecności i gotowości do zajęć. Berek „ranny”
1. Pozycja zasadnicza, bieg do siatki i z powrotem. 2. Pozycja wyjściowa : siad prosty, bieg do siatki, naskok na obydwie nogi, wyskok w górę i z powrotem bieg tyłem. 3. Pozycja wyjściowa : klęk obunóż, bieg do siatki krokiem odstawno - dostawnym, z powrotem bieg połączony z krążeniem nadgarstków. 4. Pozycja wyjściowa : leżenie tyłem, bieg do siatki krokiem odstawno - dostawnym twarzą w innym kierunku niż w ćw. 5, z powrotem j.w. 5. Pozycja wyjściowa : pozycja zasadnicza, bieg do siatki, naskok, wyskok w górę, przejście pod siatkę, bieg do ściany krokiem odstawno - dostawnym, z powrotem to samo. 6. Przeskoki nad leżącą skakanką obunóż, jednonóż P i LN, zakroczno-wykroczne, rozkroczne. 7. Skakanka trzymana w rękach, złożona na pół, przeskoki w tył i w przód. 8. Skakanka trzymana normalnie, przeskoki obunóż, jednonóż, w tył, łączone, jeden przeskok- dwa obroty skakanką, bardzo szybkie przeskoki. |
3'
2'
10'
|
Zbiórka w dwuszeregu, raport składa kapitan
Prowadzący objaśnia zasady zabawy, wprowadza modyfikacje. Uczniowie ustawieni w szeregu wzdłuż linii końcowej. Tor poruszania się wzdłuż sali do siatki i z powrotem. Prowadzący pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy.
Prowadzący zwraca uwagę na bezpieczeństwo w czasie mijania się uczniów poruszających się w przeciwnych kierunkach. Uczniowie biorą skakanki, które rozdają nie ćwiczący i ustawiają się w kole. Prowadzący objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy, dozuje liczbę podskoków.
|
Ćwiczenia rozciąga- jące ze skakankami
II Część główna Nauczanie zbicia sposobem tenisowym
Ćwiczenia z wyko-rzystaniem piłek do koszykówki
III Część końcowa Zabawa uspakajająca Moment organiza- cyjno - porządkowy |
9. Przeskoki przez skakankę w ruchu. 10. Skakanka trzymana w rękach w górze, wyciąganie się ze wspięciem na palce. 11. Skakanka trzymana j.w., skłon i wyprost, po skłonie zostawienie lub podnoszenie skakanki z podłoża. 12. J.w., skłony do L i P boku. 13. Przekładanie skakanki trzymanej w rękach w przód i w tył nad głową. 14. Zaczepienie skakanki za stopę z tyłu, przyciąganie nogi do pośladków. 15. Zaczepienie skakanki za stopę z przodu, skłon. 16. Zaczepienia skakanki j.w., unoszenie L i P nogi w górę.
1. Pokaz i opis techniki zbicia sposobem tenisowym
2 W parach rzut piłki znad głowy oburącz do partnera. 3. Z leżenia tyłem przejście do siadu, rzut piłki znad głowy do partnera. 4. Z rozbiegu 2, 3 kroki rzut oburącz, znad głowy, ponad siatkę, do celu - materace. 5. Ćw. j.w. z elementem rywalizacji. 6. Trzymanie piłki wysoko w dłoni, zbicie do partnera. 7. Ustawienie 6-9 m od ściany, jeden z pary stoi na ławeczce, trzyma piłkę wysoko, drugi wykonuje zbicie w wyskoku o ścianę. 8. Jeden z pary podrzuca piłkę oburącz z dołu, drugi z 2-3 kroków rozbiegu wykonuje zbicie do ściany. 9. Zbicie o ścianę, chwyt piłki i ponowne zbicie np.:5x po kolei. 10. Z rozbiegu i wyskoku imitacja zbicia. 11. Nauczyciel lub jeden z uczniów stoi na ławce przy siatce i trzyma piłkę chwyconą po podaniu oburącz górą. Uczeń po podaniu wykonuje rozbieg i zbicie przez siatkę. Po zbiciu bierze piłkę i na drugiej połowie boiska wykonuje odbicia sposobem górnym i dolnym. Po wykonaniu ćwiczenia przez wszystkich uczniów każdy wykonuje zagrywkę, po czym ćwiczenie jest powtarzane. 12. Stały ( nauczyciel, uczeń ) wykonuje podrzut piłki oburącz z dołu po podaniu od ćwiczącego oburącz górą. Dalej ćwiczenie przebiega j.w. 13. Próba zbicia z własnego podrzutu. 14. Gra szkolna z wykorzystaniem nowo poznanego elementu. Na początku po odbiorze piłki chwyt i wystawa podrzutem oburącz z dołu, partner zbija. Zabawa „ Minutka”. Przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, krótka pogadanka na temat dbałości o prawidłową postawę ciała. Zbiórka, omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie. |
15'
8'
1,5' 1,5'
4' |
Uczniowie ustawieni w kole. Prowadzący pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy.
Uczniowie odkładają skakanki.
Uczniowie ustawieni w rozsypce. Pokaz i opis wykonuje nauczyciel. Wszystkie ćwiczenia pokazuje i objaśnia nauczyciel, kontroluje ich przebieg, poprawia błędy. Podział klasy na pary. Uczniowie ustawieni na liniach bocznych naprzeciw siebie. Podział klasy na dwie grupy. Uczniowie ustawiają materace w miejsce wskazane przez nauczyciela. Podział klasy na pary. Uczniowie rozstawiają ławeczki , po wykonaniu ćwiczenia odstawiają je z powrotem.
Każdy uczeń bierze piłkę do siatki. Uczniowie ustawiają ławeczkę. Nauczyciel zmienia uczniów będących stałymi ( stojącymi na ławeczce ). Wszyscy uczniowie ustawieni są z piłkami w rzędzie ok. 2-3 m od ławeczki. Nauczyciel modyfikuje ćwiczenie np.: wprowadza jeszcze jedną ławeczkę, dzieli klasę na mniejsze grupy, wprowadza rywalizację. Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach. Podział klasy na drużyny. Prowadzący sędziuje, poprawia błędy. Nauczyciel objaśnia zasady przeprowadzenia zabawy. Przyjmowanie prawidłowej postawy przy ścianie. Nauczyciel prowadzi pogadankę. Zbiórka w dwuszeregu. Uczniowie sprzątają przybory i przyrządy. |
Podpis opiekuna:
mgr Małgorzata Krakowska
……………………………...
1