konspekty liceum, 6.-kosz


KONSPEKT LEKCJI NR 2

Temat lekcji: Koszykówka - doskonalenie rzutu do kosza po kozłowaniu. Nauczanie podania oburącz kozłem.


Ilość ćwiczących: 11

Klasa: 3ZSZ

Miejsce: Sala gimnastyczna

Data: 8-09-2010

Przyrządy: Kosze

Przybory: Piłki do koszykówki, pachołki, szarfy.

Prowadzący: Magdalena Dondzbach

Cele:

Kształcący: Kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej, zwinności.

Poznawczy: Zapoznanie z prawidłową techniką podania oburącz kozłem.

Wychowawczy: Współpraca z partnerem, współpraca w grupie, samodyscyplina.

Zdrowotny: Dbanie o higienę osobistą.

Metody: Realizacji zadań ruchowych: Zabawowa - klasyczna, naśladowcza - ścisła, zadaniowa - ścisła.

Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie, pogadanka.

Wychowawcze: Działanie przykładem osobistym, wysuwanie sugestii, nagradzanie wychowawcze.


Tok lekcyjny -

rodzaje zadań

Nazwa i opis zadania /ćwiczenia /

Czas /

dozowanie

Uwagi organizacyjne i metodyczne

I Część wstępna

Moment organiza -

cyjno - porządkowy

Zabawa ożywiająca

Ćwiczenia kształtujące i przygotowujące organizm do wysiłku z piłkami i bez piłek

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia nóg

Ćwiczenia tułowia

Zbiórka, raport, powitanie, podanie tematu i zadań lekcji, sprawdzenie listy obecności i gotowości do zajęć.

„Berek zaczarowany w parach”.

1. Bieg wzdłuż sali ze zmianą tempa i zatrzymaniem na jedno tempo.

2. Bieg krokiem odstawno - dostawnym (poruszanie się w obronie).

3. Berek z kozłowaniem.

4. Marsz z krążeniami piłką wokół głowy, tułowia, kolan.

5. W miejscu toczenie piłki po podłożu w różny sposób.

6. Wyrzut piłki w górę, rozgrzanie nadgarstków, chwyt piłki.

7. Piłka leży na podłożu, na sygnał chwyt piłki i wyskok w górę. Przed sygnałem trucht po boisku.

8. W parach kozłowanie piłki z pokazywaniem cyfr przez jednego z ćwiczących. Drugi z pary głośno odczytuje pokazywaną cyfrę.

9. Podania piłki trzymanej w stopach do partnera poprzez przejście do leżenia przewrotnego.

3'

2'

10'

Zbiórka w dwuszeregu, raport składa kapitan.

Podział uczniów na pary. Prowadzący objaśnia zasady zabawy.

Prowadzący pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy.

Uczniowie biorą piłki podane przez nie ćwiczących.

Podział klasy na pary.

Pary ustawione są w rozsypce.

Ćwiczenia rozciągające

II Część główna

Doskonalenie rzutu po kozłowaniu

Nauczanie podania oburącz kozłem

III Część końcowa

Zabawa uspokajająca

Moment organizacyjno - porządkowy

10. Podania piłki w leżeniu przodem.

11. Podania i chwyty piłki w wyskoku.

12. Uczniowie wykonują ćwiczenie pokazywane przez prowadzącego i dozują czas ćwiczenia poprzez głośne liczenie.

1. Imitacja rzutu po kozłowaniu bez piłki.

2. Podrzut piłki w górę, chwyt i imitacja rzutu po kozłowaniu z wyrzutem piłki nad głowę.

3. Wykonanie ostatniej fazy rzutu po kozłowaniu z miejsca.

4. Wykonanie rzutu po kozłowaniu z przeskokiem przez ławkę w pierwszym kroku i otrzymaniu piłki od stałego.

5. Kozłowanie piłki przez całą salę zakończone rzutem po kozłowaniu.

6. Ćwiczenie j.w. ze zmianą kierunku kozłowania przed pachołkiem.

7. Kozłowanie slalomem zakończone rzutem na kosz z przeskokiem przez pachołek.

1. Pokaz i objaśnienie techniki podania kozłem.

2. Podania kozłem o ścianę.

3. Podania w parach w miejscu, z małej, później z większej odległości.

4. Próba podań kozłem w ruchu.

5. Jeden z pary stoi za partnerem w różny sposób wyrzuca piłkę w przód. Partner stojący przed nim ma do wykonania różne zadania z zakresu umiejętności technicznych.

6. W rzędach podania oburącz kozłem ze zmianą rzędu.

7. Ćwiczenie j.w. połączone z rzutem po kozłowaniu.

8. Gra szkolna z wykorzystaniem nowo poznanych i doskonalonych elementów.

Zabawa „Dzień dobry”.

Uczniowie przynoszą z szatni koszulki, które zmienili przed rozpoczęciem zajęć.

Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie, zakończenie lekcji.

10'

10'

5'

1'

2'

2'

Uczniowie ustawieni w kole. Ćwiczenia pokazuje prowadzący.

Uczniowie ustawieni w szeregu na linii końcowej boiska. Ćwiczenia wykonywane na lewą i prawą stronę.

Ćwiczenie wykonywane na czterech koszach znajdujących się w sali.

Prowadzący zmienia stałych po kilku powtórzeniach.

Nie ćwiczący pomagają ustawić pachołki.

Pokazuje i objaśnia prowadzący. Ćwiczący ustawieni w rozsypce.

Ćwiczący ustawieni parami na szerokości sali.

Pary ustawione na linii końcowej boiska. Prowadzący zmienia zadania do wykonania. W każdym zadaniu powinno się powtórzyć podanie kozłem.

Podział klasy na zastępy.

Podział klasy na drużyny. Sędziuje prowadzący.

Prowadzący wprowadza modyfikacje np.: zalicza się punkty tylko z rzutu po kozłowaniu.

Prowadzący objaśnia zasady przeprowadzenia zabawy.

Poinstruowanie uczniów o konieczności dbania o higienę osobistą.

Zbiórka w dwuszeregu lub w rozsypce. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących uczniów.

Podpis opiekuna

Mgr Małgorzata Krakowska

………………………………

2


