Zatwierdził:
…………….
KONSPEKT ZAJĘĆ
I. Przedmiot: Ratownictwo medyczne
II. Temat: Następstwa oddziaływania ciepła i zimna
III. Czas trwania zajęć: 1 x 45 minut zajęcia teoretyczne 1 x 45 minut zajęcia praktyczne.
IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:
- wykład
- pogadanka
- dyskusja
- opis
- opowiadanie
- wyjaśnienie
2. nauczanie praktyczne:
- rozwijanie umiejętności
- pokaz
- ćwiczenie
- instruktaż
- inscenizacja
V. Typ lekcji
1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego
2. poświęcona podaniu nowego materiału
3. problemowa
4. poświęcona powtórzeniu wiadomości
5. obejmująca ćwiczenia praktyczne
6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności
VI. Format zajęć
system klasowo - lekcyjny
praca grupowa
zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami
zajęcia praktyczne - ćwiczenia praktyczne ze sprzętem
VII. Miejsce zajęć
sala wykładowa
plac ćwiczeń
stanowisko ćwiczebne
zakład produkcyjny lub inne obiekty
VIII. Cel ogólny:
POZNAWCZY -
KSZTAŁCĄCY -
WYCHOWAWCZY -
IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)
- foliogramy
- rzutnik
- filmy
- monitory + magnetowid
- tablica lekcyjna
- makiety
- przekroje
- programy multimedialne
- komputer
- PN
- zdjęcia
- inne
X. Zagadnienia do zajęć:
Oparzenia, hipertermia (udar słoneczny), udar cieplny, odmrożenia, hipotermia - podstawowe informacje.
Postępowanie z osobami poszkodowanymi w wyniku następstw oddziaływania ciepła
i zimna.
XI. Literatura do zajęć:
Podstawy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy PSP i innych ratowników KSRG - Warszawa 2004
XII Plan zajęć:
Lp. |
Treść zajęć |
Czas |
Uwagi |
1. |
1. Część wstępna: 2. Czynności organizacyjno - porządkowe. - przyjęcie meldunku - sprawdzenie obecności - podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy dydaktycznych.
|
2 |
|
2. |
Następstwami oddziaływania ciepła i zimna są oparzenia, hipertermia (udar słoneczny), udar cieplny, odmrożenia, hipotermia.
OPARZENIE - jest to uszkodzenie tkanki na skutek działania czynnika termicznego, chemicznego lub elektrycznego. Najczęstszymi przyczynami oparzeń termicznych są płomienie, gorące płyny, para wodna, żarzące się metale, promienie ultrafioletowe (poparzenie słoneczne) W zależności od temperatury i czasu jej działania uszkodzenia tkanek wahają się od przemijających zmian zapalnych (zaczerwienienie, obrzęk) aż do nieodwracalnych zmian - martwicy. Każde oparzenie uszkadza funkcję ochronną skóry. W wyniku oparzenia znacznej powierzchni ciała organizm traci duże ilości płynów tkankowych, soli i białka. Takie rany łatwo ulegają zakażeniu, co może prowadzić do powstania ropni i dużych blizn. Ciężkość oparzenia oraz rokowanie ustalane jest na podstawie rozmiarów oparzenia, jego lokalizacji oraz wieku ofiary (gorzej rokują dzieci i ludzie starsi). Ryzyko oparzenia jest największe u 5-letnich dzieci. Niestety wbrew pozorom, im mniejsza bolesność przy rozległych oparzeniach tym rokowanie jest gorsze. O rozmiarze oparzenia decyduje powierzchnia i głębokość.
Podział głębokości oparzeń:
Postępowanie - procedura nr 13
Ocena rozległości oparzeń Powierzchnię oparzenia oceniamy tzw. „regułą dziewiątek”, uwzględniając różnice w ocenie wynikające z wieku osoby poparzonej. Inny sposób rozległości powierzchni oparzonej wynika z założenia, że 1% powierzchni ciała jest równy wielkości dłoni osoby poszkodowanej.
Za oparzenia ciężkie przyjmuje się:
HIPERTERMIA (UDAR SŁONECZNY) Za początkowy etap zaburzeń wynikających z działania wysokich temperatur na organizm uznaje się przegrzanie (hipertermię), odśrodkowe zaburzenia termoregulacji przy normalnej produkcji ciepła (np. udar słoneczny). Najczęściej dzieje się tak, gdy dochodzi do długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę (latem w słońcu, na plaży) kiedy oddawanie ciepła do otoczenia jest ograniczone. Utrzymanie stałej temperatury jest istotnym mechanizmem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W toku wszystkich przemian metabolicznych u osoby dorosłej, w ciągu godziny produkcja ciepła wynosi 251-293 kJ. Jest to ilość ciepła wystarczająca do podniesienia temperatury ciała o 1 st. C. W celu utrzymania stałej temperatury ta ilość ciepła musi zostać odprowadzona do otoczenia poprzez:
Do niewydolności układu chłodzącego dochodzi w wyniku nadmiernego wydzielania potu podczas wysiłku fizycznego, w wilgotnym, gorącym środowisku. Ciepłota ciała wzrasta wówczas ponad 38 st. C, ale nie przekracza 40 st. C.
Objawy przegrzania:
Postępowanie:
UDAR CIEPLNY jest stanem zagrożenia życia, w którym temperatura ciała niekontrolowanie wzrasta, ustaje pocenie się i może dojść do utraty przytomności spowodowanej wyczerpaniem się lub całkowitym brakiem mechanizmów regulujących ciepłotę ciała.
Organizm ludzki utrzymuje stałą temperaturę dzięki wielu mechanizmom regulacyjnym. Przed nadmiernym przegrzaniem broni się, oddając ciepło do otoczenia np. poprzez rozszerzenie naczyń skórnych
Objawy:
Postępowanie:
ODMROŻENIE Jest to częściowe lub całkowite zniszczenie tkanek w wyniku działania niskich temperatur na organizm. W zależności od głębokości uszkodzonych tkanek organizmu wyróżniamy:
Lokalne wychłodzenie I st. - objawy:
Postępowanie
Odmrożenie powierzchniowe II st. - objawy:
Postępowanie:
Odmrożenie powierzchniowe III st. - objawy:
Postępowanie:
NIE NALEŻY:
HIPOTERMIA jest skutkiem działania zimnego powietrza lub wody na organizm ludzki. Stan ten można stwierdzić przez zbadanie temperatury głębokiej ciała (np. w odbycie, na błonie bębenkowej). W wyniku ogólnego obniżenia temperatury ciała następuje obniżenie efektywności działania, co zwiększa ryzyko wypadku. W ekstremalnym przypadku może nastąpić śmierć w następstwie zbyt niskiej temperatury mózgu i serca. Wychłodzenie spowodowane jest zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła.
Wyróżnia się:
Czynniki wpływające na wychłodzenie:
Postępowanie - procedura nr 17
Metody ogrzewania:
|
35 |
|
3. |
4. Synteza materiału: - powtórzenie najważniejszych części podanego materiału - kontrola efektów nauczania, pytania do odpowiedzi ustnej lub pisemnej:
|
5 |
|
4. |
5. Zakończenie zajęć: - podsumowanie zajęć - podanie literatury do zajęć
|
3
|
|
XIII. Uwagi i wskazówki prowadzącego zajęcia.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________