SCENARIUSZ NR 4
Temat lekcji: Realizacja rytmiczna piosenki „Sanna” metodą Dalcroze'a.
Zadania: - realizacja rytmu piosenki z wykorzystaniem metody E. Dalcroze'a
- taktowanie na 2
Cele operacyjne:
- kształtowanie poczucia metrum,
- kształtowanie poczucia rytmu,
- doskonalenie umiejętności realizacji ruchowej rytmu metodą Dalcroze'a,
- wprowadzenie taktowania na 2 metodą Dalcroze'a,
- doskonalenie koordynacji ruchowej,
- utrwalanie wartości rytmicznych.
Metody:
- odtwórcza,
- metoda Dalcrozea.
Środki dydaktyczne: pianino (keyboard), piłki, nagranie piosenki „Sanna”, magnetofon.
Przebieg lekcji:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjne.
2. Marsz z piłkami dookoła sali przy akompaniamencie w metrum 2/4. Na każde „raz”
- odbicie piłki od podłogi.
3. Klasa podzielona na grupy - każda grupa reaguje ruchem na wyznaczone jej
metrum.
4. Przypomnienie realizacji ruchowej wartości rytmicznych do rytmu podawanego
przez nauczyciela.
II CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Wprowadzenie taktowania na 2 (bez akompaniamentu) : „na raz”- sprężyste
opuszczenie rąk i lekkie zaciśnięcie pięści, „na dwa”- uniesienie wyprostowanych
rąk w górę (dłonie na wysokości oczu).
2. Połączenie kroków (wartości rytmiczne: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka)
z taktowaniem.
3. Zapoznanie z melodią i przebiegiem rytmicznym piosenki „Sanna”.
4. Realizacja ruchowa przebiegu rytmicznego do akompaniamentu (bez taktowania).
5. Dołączenie taktowania w metrum 2/4.
6. Doskonalenie nabytych umiejętności.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Rytmiczny marsz dookoła sali:
- na palcach,
- z unoszeniem rąk,
- z miarowym oddychaniem.
2. Ćwiczenia wyciszające, uspokajające.
3. Podsumowanie lekcji.