2278215143

2278215143



Scenariusz 6

Temat: „Mini laboratorium małego badacza”- kącik.

Cele:

•    Stworzenie z pomocą dzieci kącika z filtrami, wodą lupą i innymi przedmiotami potrzebnymi w małym laboratorium,

•    Kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody przez uświadomienie, że jest ona niezbędna w życiu człowieka.

•    Stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznawania i rozumienia otaczającej przyrody

•    Wdrażanie do badania zjawisk zachodzących wokół nas i przekonywanie, że zjawiska zachodzące w przyrodzie są bardzo ciekawe, znajdują wykorzystanie w praktyce i dlatego są warte poznania.

•    Aktywne uczenie się poprzez działanie.

Cele operacyjne:

•    Zdobywa wiedzę ekologiczną,

•    Obserwuje środowisko naturalne i samodzielnie wnioskuje

•    Potrafi wspólnie z grupą skonstruować małe laboratorium Pomoce dydaktyczne:

napisy do globalnego czytania: woda, filtr, lupa Przebieg zajęć:

1.    Przygotowanie miejsca będącego kącikiem Mini laboratorium małego badacza.

2.    Ustawianie w nim filtrów wykonanych przez dzieci ze słoików, gazy, waty itp.,

3.    Rozmowy na temat „Co może jeszcze znajdować się w naszym laboratorium”

4.    Dzieci proponują lejki, które były nam potrzebne do oczyszczania wody, lupy, mikroskop zabawkowy, oraz plakaty ekologiczne.

5.    Dzieci czerpią pomysły z odbytej wycieczki do oczyszczalni ścieków i wiedzą jak powinno wyglądać prawdziwe laboratorium.

6.    Przyklejają napisy do globalnego czytania: woda, filtr, lupa.

7.    Zakończenie zajęć: śpiewanie piosenki Jesienny deszcz.

Scenariusz 7

Temat: Zabawy badawcze z lodem i wodą.

Cele: Poznanie różnych stanów skupienia wody, wzbogacanie doświadczeń dziecka. Cele operacyjne:

•    rozumie zjawiska parowania oraz zamarzania wody, topnienia lodu

•    obserwuje oddziaływanie temperatury na zmianę stanu lodu,

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg zajęć:


