242073490

242073490



ZADANIE 2. CO WIEMY O KONFLIKTACH?

Nauczyciel dzieli klasę na trzy zespoły. Każdy z nich otrzymuje Kartę pracy nr 2. Uczniowie najpierw wypełniają odpowiedzi na pierwsze z pytań. Następnie przedstawiciel grupy prezentuje wyniki na forum klasy. Nauczyciel moderuje dyskusję. W ten sposób kolejno omawiane są poszczególne punkty karty pracy.

Karta pracy dla uczniów nr 2:^p

Zapiszcie, proszę, wszystkie odpowiedzi na poniższe pytania.

1.    O co/ z jakich powodów ludzie się kłócą?

2.    Jakie emocje towarzyszą konfliktom?

3.    Jak zachowują się wobec siebie strony konfliktu?

4.    Jak są skutki konfliktów?

5.    Czy potraficie wskazać pozytywne aspekty konfliktów?

6.    Co utrudnia rozwiązywanie konfliktów?

7.    Co ułatwia rozwiązywanie konfliktów?

C)    Podsumowanie zajęć - każdy z uczniów po kolei kończy następujące zdanie: „Dzisiaj zrozumiałem, że..."

D)    Pożegnanie.


lamiatasz problemy pod dywan1 To błąd! Największym błędem jest właśnie „zamiatanie pod dywan" sporów, zatargów i sprzeczek. Niebezpieczeństwo takiego podejścia tkwi w prawdopodobnej eskalacji konfliktu i destrukcyjnej sile wybuchu. Dlatego warto reagować szybko i otwarcie.

SCENARIUSZU

UMIEJĘTNOŚĆ ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW

CEL GŁÓWNY: poznanie sposobów konstruktywnego

rozwiązywania konfliktów.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

O poznanie uczniów z etapami rozwiązywania konfliktów,

O kształtowanie umiejętności skutecznej komunikacji,

O kształtowanie umiejętności dyskusji i argumentacji,

O uwrażliwienie uczniów na potrzeby i emocje drugiego człowieka.

METODY: dyskusja, pogadanka.

FORMY: grupowa, indywidualna.

CZAS TRWANIA: 45 min

PRZEBIEG LEKCJI

A)    A) Przywitanie się.

B)    B) Przedstawienie z tematu zajęć.

C)    C) Podział klasy na 2 zespoły.

ZADANIE 1. ETAPY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW

Nauczyciel krótko charakteryzuje poszczególne etapy rozwiązywania konfliktów, korzystając z poniższych materiałów. Materiały dla uczniów będą potrzebne do wykorzystania w drugim ćwiczeniu, ponieważ stanowią podpowiedź i przypomnienie poszczególnych

5



