4053064395

4053064395



Grażyna Modrzewska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Typ szkoły: podstawowa, gimnazjum Etap kształcenia: II (klasa VI), III (klasa I)

Rodzaj zajęć: zajęcia pozalekcyjne, lekcja biblioteczna, lekcja muzyki, lekcja wychowawcza, zajęcia na świetlicy

Temat zajęć: Zwyczajnie o niezwyczajnym, czyli o Chopinie słów kilka Cele kształcenia:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

•    zna najważniejsze fakty z życia Fryderyka Chopina,

•    docenia rangę jego dzieł,

•    wie, jakie znaczenie dla polskiej kultury ma jego twórczość,

•    uważnie słucha wybranych utworów kompozytora,

•    prezentuje scenkę z jego życia za pomocą technik dramowych.

Metody kształcenia: pokaz, rozmowa kierowana, gry i zabawy aktywizujące, elementy dramy; praca indywidualna, praca w grupach, praca zbiorowa Środki dydaktyczne i materiały:

•    prezentacja multimedialna, komputer, projektor, ekran do prezentacji, magnetofon, płyta z muzyką Chopina;

•    krzyżówka, arkusze brystolu, kredki, zaszyfrowana wiadomość, pytania i tabliczki do gry „Fakty i mity o Chopinie”

Czas trwania zajęć: 90 minut Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczestników i dzieli ich na grupy. Uczniowie losują obrazki (znaczki), które należy nakleić na ubrania (załącznik 1). Powstają cztery grupy -uczniów w poszczególnych grupach łączy ten sam znaczek. Członkowie grup zajmują miejsca przy stolikach. Zespoły będą rywalizować podczas zajęć i otrzymywać punkty (załącznik 2). Nauczyciel demonstruje znaczek, który posłuży do przyznawania punktów.

(Czas wykonania: około pięciu minut).

1


