Temat zajęć: Czy ktoś tu rządzi?
Grupa (wiek, liczebność) : 10 - 12 osób, uczniowie drugiej klasy gimnazjum Czas trwania: 3 godziny szkoleniowe (1 spotkanie)
Cele:
• wyłonienie z grupy potencjalnego lidera
• doskonalenie umiejętności liderskich uczestników
• podniesienie poziomu umiejętności prowadzenia dyskusji
Metody pracy: ekspresja słowna, gra dyskusyjna „PUSTYNIA”
Materiały i środki dydaktyczne: kartki, długopisy, flamastry, zestawy „PUSTYNIA" dla uczestników.
Przebieg zajęć:
Zadanie/czas trwania
Autoreklama -15 minut
Pustynia -120 minut
Potrzebne materiały
Kartki, długopisy
zestawy materiałów gry „PUSTYNIA"
Charakterystyka
Każdy uczestnik otrzymuje kartkę i długopis. Każdy ma napisać autoreklamę, ma opisać siebie jako najlepszego syna, ucznia, koleżankę, sportowca itp. - nie pisząc swego imienia i nazwiska. Prowadzący zbiera kartki, miesza i następnie po kolei odczytuje reklamy. Grupa ma odgadnąć, kto napisał który tekst
Gra „Pustynia”
Na podstawie: Elżbieta DukalskaŁódź KONSPEKT GRY DYSKUSYJNEJ „SAHARA”
Temat zajęć: Samoorganizacja, czyli sami sobie...
Grupa (wiek, liczebność): uczniowie drugiej klasy gimnazjum, 10 - 12 osób
Czas trwania: 16 godzin szkoleniowych (5 spotkań 2-godzinnych, 2 spotkania 3-godzinne)
Cele:
• Zapoznanie uczestników z podstawami zarządzania czasem oraz zarządzania sobą w czasie.
• Nabycie przez uczestników umiejętności podziału obowiązków i wywiązywania się z ich terminowego wykonywania.
• Nabycie przez uczestników umiejętności planowania, organizowania i realizacji inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.
• Podniesienie poziomu inicjatywności i samoorganizacji uczestników.
Metody pracy: zespołowy projekt młodzieżowy
Materiały i środki dydaktyczne: Duży arkusz papieru, markery, przygotowane wcześniej karteczki z definicjami, prezentacja multimedialna, kartki, flamastry, flipczart, karty pracy zespołu dla trenera, materiały potrzebne grupom do inicjatyw i prezentacji.