Zajęcia socjoterapeutyczne - Jestem ważny, konspekty zajęć, zajęcia socjoterapeutyczne


Scenariusz/konspekt zajęć

Data:

Prowadzący: Agata Bator

Grupa:

Rodzaj zajęć: zajęcia socjoterapeutyczne

Czas trwania: 2 x 45 min

Temat zajęć: Jestem ważny!

Cele ogólne: - wzmacnianie poczucia własnej wartości,

- budowanie pozytywnej samooceny,

- postrzeganie siebie jako ludzi wartościowych;

Cele szczegółowe w zakresie:

- wiedzy: - uczniowie posiadają informację na temat odbioru ich osoby przez innych,

- wiedzą, że są ważni dla innych;

- umiejętności: - współpracy w grupie

- opanowania zawstydzenia i onieśmielenia

- wyszczególnienia pozytywnych cech swojej osobowości;

- pozytywnej oceny siebie na tle pozostałych członków grupy

- postawy: - akceptowanie siebie

-dostrzeganie w innych pozytywnych cech

Metody: aktywizujące, wpływu osobistego, poszukująca, ekspresyjna, praktyczna

Formy pracy: praca grupowa, zbiorowa

Literatura: Fuchs B. Gry i zabawy na dobry klimat w grupie Jedność Kielce 1999

Gajewska G., Szczęsna A. Doliński A. 2002 Teoretyczno-metodyczne aspekty wychowania młodzieży a warsztat pedagoga Zielona Góra

Griesbeck J. 2003 Zabawy dla grup Kielce Jedność

Gruszka M, Janiek I, Prarat J. 2003 Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej Gdańsk Wydawnictwo HARMONIA

Jachimska M. 1994 Grupa bawi się i pracuje Wrocław Drukarnia Naukowa PAN

Kaduson H. Schaefer Ch. 2003 Zabawa w psychoterapii Gdańsk Wydawnictwo Psychologiczne

Sawicka K. 1999 Socjoterapia Warszawa Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN

Środki dydaktyczne: materiały papiernicze: papier arkusze duże i małe, długopisy, pisaki,

kreda, kredki; kubki, piasek lub ryż, krzesła, kostka do gry, cukierki, karty do gry.

Przebieg zajęć Uwagi

  1. „Autoprezentacja” - uczestnicy samodzielnie wykonują losy,

w które wpisują swoje imię i nazwisko. Losy wrzucamy do jednego

pojemnika. Przy wrzucaniu kolejne osoby przedstawiają się w

wybrany przez siebie sposób. Następnie dokonujemy losowania.

Kolejno wylosowanych wypisujemy na dużym arkuszu papieru.

Te osoby będą mogły na kolejnych zajęciach (jeżeli zajęcia te są

prowadzone w ramach jakiegoś cykl zajęć) lub po przerwie wybrać

jedną grę lub zabawę, która im się najlepiej podoba i która zostanie

dla nich przeprowadzona.

  1. „Jestem człowiekiem, który...” - uczestnicy siedzą na krzesłach

ustawionych w kształcie koła. Dla jednego z uczestników brak

krzesła. Ten uczestnik stoi w środku i mówi zdanie: „Jestem człowiekiem, który...”

wszyscy, którzy spełniają warunki wyrażone w zdaniu muszą wstać

i zmienić miejsce. Wówczas uczestnik któremu brakło miejsca powinien

usiąść na zwolnionym krześle. Kto zostanie bez krzesła mówi zdanie:

Jestem człowiekiem...” i zabawa rozpoczyna się od początku.

  1. „Tworzymy grę” - przygotowujemy planszę do gry: na dużej

planszy rysujemy kwadrat dzielimy go na mniejsze kwadraty (im

więcej tym lepiej). W pierwszym małym kwadracie wpisujemy

START. Na starcie ustawiamy cukierki, które będą pionkami

każdego gracza. Gracze rzucają kostką. Rozpoczyna ten, który Uwagi

wyrzucił najmniejszą liczbę oczek. Rzuca jeszcze raz i przesuwa się

do przodu o tyle miejsc ile wyrzucił oczek. Na polu, na którym się

zatrzymał wpisuje wymyślone przez siebie zadanie. Pozostali gracze

wpisują zadanie wówczas, gdy trafią na puste pole. Jeżeli na polu, na

którym się zatrzymają zadanie jest już wpisane, muszą je zrealizować.

Każdy uczestnik, który dotrze do mety może zjeść cukierka. Jeżeli

pozostały pola puste, gdyż nie wpisano zadań, może kolejny raz

stanąć na starcie. Wówczas otrzymuje nowego cukierka.

  1. „Historyjki z kart” - przygotowujemy talię kart. Tasujemy karty

i kładziemy jedna na drugiej na środku. Kolejni uczestnicy biorą kartę

z góry i opowiadają własną historyjkę. Wylosowana karta wskazuję

jaką osobę, czy liczbę muszą wymienić w swojej opowieści. Każdy

mówi jedno zdanie związane z kartą i wcześniejszymi wypowiedziami

tak, aby powstała jedna historyjka. Karty, które zostały odsłonięte

układamy wężykiem dookoła stosu tych kart, które nie zostały wylosowane.

  1. „6” - uczestnicy wypisują:

sześć rzeczy, które wykonałem, sześć rzeczy, w których jestem dobry,

sześć rzeczy, które lubię,sześć rzeczy, z których jestem dumny.

Następnie omawiamy ćwiczenie.

  1. Mruganie” - połowa uczestników siedzi w kręgu na podłodze,

za nimi na krześle siedzą ich pary, tworzą w ten sposób dwa kółka.

Osoba z pary siedząca na krześle za partnerem ma za zadanie

pilnować go. Jeden z uczestników siedzący na krześle nie ma pary.

Mruga do kogoś ze środkowego koła. Ta osoba ma za zadanie przejść

do mrugającego. Musi zrobić to niepostrzeżenie ponieważ pilnuje ją partner.

  1. „Reklama” - uczestnicy piszą reklamę w której reklamują siebie

jako najlepszego przyjaciela.

  1. Serce” - każdemu uczestnikowi przygotowujemy duże serce z

kartonu. Uczestnicy otrzymują cukierki lub pionki, ustawiają się za

linią rzutu. Celem zabawy jest umieszczenie w „sercu Kowalskiego wielu

cukierków obrazujących przyjazne uczucia wobec osoby, do której należy serce.

  1. „Dłonie” - uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy otrzymuje kartkę

i przybory do pisania. Kartkę podpisujemy swoim imieniem

i odrysowujemy kontur dłoni. Następnie uczestnicy wymieniają

się kartkami i wpisują sobie wzajemnie mocne strony, cechy, za które

cenią i szanują siebie wzajemnie. Po zakończeniu każdy może przeczytać

tekst przeznaczony dla niego i przykleić swoją kartkę na wspólnej planszy.

  1. „Komisja” - losowo wybieramy z grona uczestników 3 osobową

komisję. Każdy z uczestników (po wcześniejszym przygotowaniu) staje

przed komisją i ma przekonać członków komisji, że to właśnie on powinien

otrzymać nagrodę. Komisja przyznaje nagrodę wszystkim uczestnikom.

  1. „Polonez” - uczestnicy ustawiają się parami tak jak do odtańczenia

poloneza. Podnoszą ręce do góry tworząc szerokie przejście między osobami

z pary. Jeden z uczestników, stojący na końcu nie ma pary. Wbiega

on do środka, chwyta za rękę któregoś z uczestników i biegnie na

początek, gdzie ustawia się tak jak inni. Ten, kto stracił parę biegnie

bokiem na koniec i wbiega do środka powtarzając wszystko do początku...itd.

  1. „Filiżanki” - uczestnicy otrzymują kubek oraz coś czym można

kubek napełnić np. piasek, ryż itp. Prowadzący odczytuje tekst:

Wyobraźmy sobie nasze poczucie własnej wartości jako kubek.

Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni nasz kubek jest pełny. Kiedy

jesteśmy niezadowoleni jest pusty. Nasz kubek może być napełniony

przez innych ludzi, kiedy mówią o nas dobrze. Z kolei my możemy napełniać

ich kubki, mówiąc dobrze o nich. Kubki opróżniają się jeżeli mówimy o Uwagi

innych rzeczy złe lub bolesne. Jeśli ciągle będziemy opróżniać kubki innych,

nasze też nie będą napełnione. Kiedy mówimy komuś coś dobrego, ale sami

w to nie wierzymy, nie napełniamy jego kubka. Człowiek ten słucha nas,

ale do jego kubka nic nie wpada”. Przez chwilę rozmawiamy na temat tekstu.

Następnie uczestnicy rozchodzą się po sali i napełniają kubki innych osób,

wypowiadając o nich pozytywne stwierdzenia i przesypując część zawartości

swoich kubków. Dzielimy się refleksjami z udziału w tym ćwiczeniu.

  1. „Szpaler gwiazd” - Każdy uczestnik przez chwilę będzie gwiazdą,

osobą bardzo znaną, uwielbianą. Wszyscy uczestnicy ustawiają się w dwóch

rzędach. Ostatnia osoba przechodzi przez środek szpaleru. Wszyscy witają

gwiazdę. Zachowują się jak jej fani.

  1. „Najbardziej lubię osobę, która...” - uczestnicy siedzą w kręgu patrząc

na siebie. Kolejno mówią zdanie: „Najbardziej lubię osobę, która ...”

i tu podają jakąś cechę opisującą wybraną osobę. Pozostali odgadują o kogo chodzi.

  1. „Lubię, gdy Ty...”- uczestnicy stoją w dwóch rzędach twarzą

do siebie tak, aby każdy miał parę w drugim rzędzie. Zadaniem

każdej osoby jest powiedzieć koledze (koleżance) z drugiego rzędu

zdanie: „Lubię, gdy Ty...” Po zakończeniu wypowiedzi każdy przesuwa

się o jedną osobę i mówi to zdanie kolejnej osobie .

  1. „Rysunek” - uczestnicy otrzymują kartki papieru i pisaki

wypisują swoje imię, wykonują rysunek nt.: „Czułem się ważny gdy...”

po zakończeniu pracy omawiamy rysunki i przygotowujemy wystawę tych prac.

  1. „Życzenia” - przypinamy uczestnikom na plecach kartki. Każdy,

kto chce podchodzi z tyłu i na kartce koleżanki, kolegi może napisać

życzenia dla tej osoby lub coś miłego na pamiątkę.

  1. Zakończenie z zajęć:

Podsumowanie: uczestnicy otrzymują dwie kartki. Na jednej wpisują

to za co siebie lubią, na drugiej to za co siebie nie lubią. Jeżeli chcą

mogą powiedzieć coś na ten temat. Kartki wrzucają do dwóch pojemników.

Osobno negatywy, osobno pozytywy. Ten z pozytywnymi wypowiedziami

zostanie zachowany. Pojemnik z negatywnymi wypowiedziami spalimy.

Pożegnanie: Iskierka: uczestnicy ustawieni w kręgu, podają sobie ręce

i przesyłają uścisk ręki.

UWAGI: Każde ćwiczenie należy podsumować. Pilnować, aby wszyscy uczestnicy zostali zauważeni. Nie można nikogo pominąć.

Zatwierdzenie scenariusza / konspektu do realizacji .............................................................

EWALUACJA ZAJĘCIA

pozytywne aspekty ................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

negatywne aspekty .............................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

wnioski ................................................................................................................................................................................... ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

UWAGI OCENIAJĄCEGO ZAJĘCIE: ............................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

OCENA ZA SCENARIUSZ / KONSPEKT .........................................................................................................................

OCENA ZA PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE .............................................................................................


