KONSPEKT
I. Metryczka konspektu.
1.Imię i nazwisko prowadzącego: Topolnicki Dariusz.
2.Data : 8.05.2001 r.
3.Typ szkoły: Gimnazjum.
4.Klasa: ()
5.Miejsce realizacji lekcji: Pracownia Techniki.
II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.
1.Temat lekcji poprzedniej: Potrzeby człowieka a rozwój konstrukcji maszyn.
2.Temat lekcji prowadzonej: Budowa , zasada działania oraz parametry maszyn i ich podzespołów.
3.Temat.lelcji następnej: Rozwój konstrukcji maszyn.
4.Czas trwania lekcji: 2×45 minut.
5.Czas trwania jednostki metodycznej: 90 minut.
III. Cele.
1.Operacyjne cele instrumentalne.
Wiadomości.
a. Wiadomości do zapamiętania.
Uczeń poprawnie zdefiniuje pojęcia silnik elektryczny , pneumatyczny , spalinowy na podstawie przeczytanego tekstu.
Uczeń poprawnie wskaże wspólne cechy w budowie oraz wspólne podzespoły w omawianych silnikach na podstawie ich modeli.
Uczeń poprawnie rozpozna i wyliczy podzespoły poszczególnych silników na podstawie modeli i schematów.
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń poprawnie wyjaśni rolę podzespołów występujących w silniku spalinowym na podstawie schematu.
Uczeń poprawnie wyjaśni zasady przekazywania napędów poszczególnych elementów silnika na podstawie modelu.
Uczeń opisze wady i zalety wybranego silnika na podstawie tekstu.
B. Umiejętności.
umiejętności intelektualne.
Uczeń poprawnie przeanalizuje wykresy wydajności pracy maszyn o różnych napędach na podstawie danych technicznych .
Uczeń poprawnie dobierze elementy poszczególnych silników spośród części udostępnionych uczniowi.
Uczeń poprawnie przewidzi zachowanie się i sprawdzenie działania silników maszyn w różnych warunkach otoczenia na podstawie przeczytanego z podręcznika tekstu.
b. umiejętności praktyczne.
Uczeń poprawnie zmierzy wydajność poznanych mu silników dokonując pomiarów w pracowni.
Uczeń poprawnie skonstruuję prostą maszynę o napędzie elektrycznym korzystając z zestawu i instrukcji obsługi.
IV. Zdolności poznawcze.
Rozwijamy u ucznia:
1.Wyobrażnię techniczną:
kinetyczną-na podstawie schematu , uczeń poprawnie wyjaśni rolę poszczególnych podzespołów - na podstawie modelu , uczeń wyjaśni zasadę przekazywania napędu w silniku.
konstrukcyjna-zaprojektowanie sprawnie działającej maszyny .
operacyjna-skonstruowanie maszyny na podstawie zestawu.
2.Myślenie techniczne:
A .Myślenie praktyczne.
a. myślenie manipulacyjne-montaż sprawnie działającej maszyny z udostępnionych uczniowi elementów.
b. myślenie rozpoznawcze- rozpoznawanie przez ucznia układów składających się na całość silnika i maszyny.
B. Myślenie graficzne, rysunkowo - techniczne.
a. myślenie twórcze - projektowanie przez uczniów sprawnie działającej maszyny.
C. Myślenie pojęciowe.
a. myślenie teoretyczne - opanowanie przez ucznia definicji różnych rodzajów silnika oraz ich rozróżnianie.
b. myślenie techniczne - uczeń poprawnie wyjaśnia zasadę przekazywania napędów w maszynie.
V. Operacyjne cele kierunkowe.
a. uczeń będzie umiał poprawnie wyjaśnić różnicę pomiędzy różnymi rodzajami silników tj:
- spalinowy,
- elektryczne,
b. uczeń będzie umiał podporządkować odpowiednie elementy do odpowiedniego rodzaju silnika.
VI. Metody nauczania.
A. Faza przygotowawcza.
a. metoda podstawowa - elementy wykładu, pogadanka podająca,
b. metoda awaryjna - wykład,
B. Faza wykonawcza.
a. faza podstawowa - pogadanka podająca + metoda oglądowa,
b. faza awaryjna - praca z tekstem + metoda oglądowa + opis.
VII. Faza nauczania.
Faza przygotowawcza:
- forma podstawowa - praca zbiorowa,
Faza wykonawcza:
- forma podstawowa - praca indywidualna i zbiorowa.
VIII. Środki dydaktyczne.
- plansza ekspozycyjna,
- podręcznik do klasy I gimnazjum,
- kartki z tekstem,
- modele,
IX. Przebieg lekcji.
Czas lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
0-10
10-13
13-20
20-30
30-47
47-58
58-68
68-86
86-90 |
Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie obecności. 2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Poproszenie ucznia do odpowiedzi (sprawdzenie opanowania materiału).
Nauczyciel podaje temat lekcji. Mówi co będzie tematem zainteresowania.
Nauczyciel omawia cele lekcji. Zwraca uwagę na przydatność nowych pojęć, możliwość zastosowania i wykorzystania w przyszłości.
Nauczyciel wprowadza pojęcia: maszyna, silnik (rodzaje). Pyta uczniów jak rozumieją te pojęcia. Nauczyciel pyta uczniów jakiego rodzaju silniki znajdują się w urządzeniach codziennego użytku.
Nauczyciel wymienia rodzaje silników, pokazuje plansze ekspozycyjne, które dokładnie omawia. Prosi o pytania w sprawach niejasnych dla uczniów. Odpowiada na zadane pytania.
Nauczyciel prosi o zrobienie notatek z podanego materiału. Prosi uczniów o przeczytanie odpowiedniego fragmentu w książce oraz o odpowiedzi na pytania znajdujące się pod tekstem. Służy pomocą uczniom.
Nauczyciel omawia z uczniami ich samodzielną pracę z tekstem, wskazuje błędy pomaga w dokładnym zrozumieniu. Pokazuje modele silników, omawia zapisane przez uczniów notatki na modelu.
Nauczyciel prosi o skonstruowanie z elementów sprawnie działającej maszyny o napędzie elektrycznym.
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o podsumowanie lekcji. Zwraca uwagę na najważniejsze punkty. |
Odpowiedź ucznia.
Uczniowie zapisują temat.
Odpowiedzi uczniów.
Uczniowie biorą czynny udział lekcji, pytają nauczyciela o wyjaśnienie rzeczy niezrozumiałych.
Uczeń czyta zadany tekst i odpowiada na zagadnienia umieszczone pod tekstem. Sporządza notatkę w zeszycie.
Uczniowie przedstawiają efekty swojej pracy. oglądają modele silników.
Uczniowie wykonują polecenia. Prezentują efekty swojej pracy.
Uczeń dokonuje podsumowania. |
Określenie czasu 11 minut
Określenie czasu 18 minut. |