SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Prowadzący: mgr Beata Piejko
Data: 14. 05. 2003
Klasa: IV
Miejsce: sala gimnastyczna
Ilość ćwiczących: 12
Czas: 45 minut
Przybory: balony, kartony, butelki plastykowe, gazety, ławeczki, słupki, krzesła, kocyki,
laski gimnastyczne, kółko ringo
TEMAT: Zabawy ruchowe z przyborami nietypowymi
CELE LEKCJI:
Motoryczność: wzmocnienie siły mięśni ramion, rozwijanie koordynacji ruchowej kształtowanie zwinności, szybkości, skoczności
Umiejętności: uczeń potraf posługiwać się nietypowymi przyborami w ćwiczeniach i zabawach
Wiadomości: uczeń zna ćwiczenia i zabawy kształtujące poszczególne cechy motoryczne, uczeń zna nowe przybory nietypowe i wykorzystuje je do ćwiczeń i zabaw
Wychowawcze: uczeń potrafi współdziałać w zespole podczas rywalizacji, przestrzega reguły zabaw, współuczestnictwo w kształtowaniu ogólnej sprawności ruchowej
Metody realizacji zadań: zabawowa klasyczna, zadaniowa, ruchowej ekspresji twórczej,
bezpośredniej celowości ruchowej
Części lekcji |
Tok lekcji |
Treść zadań lekcji |
Ilość powtó rzeń |
Uwagi organizacyjno-porządkowe |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
I. Część wstępna |
1.Czynności organizacyjno-porządkowe
2. Zabawa ożywiająca
3.Ćwiczenia ogólnorozw.
|
Zbiórka Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć Przekazanie uczniom tematu lekcji
„Berek zatrzymywany” Nauczyciel wyznacza berka, zawodnik złapany staje w rozkroku, partnerzy uwalniając zatrzymanego przechodzą między nogami.
1.Podbijanie balonu RR 2.Podbijanie balonu NN i głową - bez urzycia rąk 3. Podrzucanie balonu, wykonanie przysiadu 4. jw. wykonanie obrotu 5. jw. wykonanie siadu płaskiego 6. skoki z balonem trzymanym miedzy kolanami 7. W parach, balon trzymany między plecami, poruszanie się w rytm muzyki 8. W parach w leżeniu tyłem odbijanie balonu RR 9. W parach w leżeniu tyłem odbijanie balonu NN i głową
|
2 min
2-3 min
30-40s
|
Zbiórka w szeregu.
Rozsypka.
Dzieci biorą balony Ćwiczenia wykonywane są przy muzyce. Przerwa w muzyce oznacza zmianę ćwiczenia - zadania Nauczyciel czuwa nad zachowaniem bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń |
II. Część główna |
4. Ćwiczenia z przyborem nietypowym według inwencji ucznia
5.Zabawa rzutna
6.Zabawa bieżna
7.Zabawa siłowa
8.Zabawa skoczna
9.Zabawa rzutna
10.Zabawa zręcznościowa |
Dowolne ćwiczenia z balonem według inwencji ucznia przy muzyce - improwizacja ruchowa.
Zabawa „Natarcie” Uczniowie przerzucają balony na pole przeciwnika, kto odrzuci wszystkie balony - zwycięża.
Zabawa „Zabierz butelkę” Na sygnał pierwszy z rzędu biegnie na wprost, przechodzi na czworakach pod przeszkodą, omija ustawiony słupek, biegnie do środka i zabiera butelkę ustawiony w kółku ringo. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej butelek.
Zabawa „Pływanie na materacu” Pierwsi z rzędu wykonują leżenie przodem na kocyku (nogi złączone). Odpychając się rękoma od podłogi, starają się przemieszczać do przodu. Po dotarciu do wyznaczonej linii przekazują kocyk następnemu uczniowi. Wygrywa zespół, którego zawodnicy szybciej „przepłyną” wyznaczone odcinki.
Zabawa „Wyprawa przez rzekę” Na podłodze rozłożone są gazety - kamienie. Przejść na drugą stronę „rzeki” można wyłącznie nie dotykając podłogi. Kto Zamoczy nogi musi rozpocząć przeprawę od początku.
Zabawa „Kto celniej” Pierwsi zawodnicy z zastępów rzucają butelką plastykowa do kartonów (najmniejszych, stojących najbliżej). Po wykonaniu rzutu przechodzą na koniec zastępu. Następni zawodnicy rzucają butelki do kolejnych kartonów (stojących dalej i większych od poprzednich) itd.
Wygrywa zespół, którego więcej butelek znajdzie się w kartonach.
Zabawa „Hokej na wesoło” Wywołany numer biegnie na środek sali i stara się umieścić kocyk w „bramce” przeciwnika, przy pomocy laski gimnastycznej. Za każdą bramkę przyznajemy punkt.
|
3 min
3 min
3 min
3 min
3 min
3 min
3 min |
Ćwiczenia z balonem przy muzyce
Podział ćwiczących na dwa zespoły.
Ustawienie jak na rysunku
Ustawienie w dwóch rzędach podzielonych na pół w odległości 5-6 m
Ustawienie jak wyżej
Ustawienie w rzędach. Kartony ustawione przed zespołami od najmniejszego do największego.
Dzieci siedzą w szeregu naprzeciw siebie. Odliczają i każdy zapamiętuje swój numer. Wywołany numer rozpoczyna wyścig. Jako bramek używamy krzeseł.
|
III. Część końcowa |
9.Ćwiczenia korekcyjne
10.Czynności porządkowe
11.Podsumowa-nie lekcji |
Marsz we wspięciu na palcach, ramiona w górze z gazetą zwiniętą w rulon.
Marsz z podkurczonymi palcami stóp z gazetą zwiniętą w rulon na głowie.
„Wycieranie ręcznikiem” w siadzie skrzyżnym, gazeta zwinięta w rulon za plecami- przesuwanie rulonu poziomo i skośnie.
Porządkowanie sprzętu
Podsumowanie lekcji, ocena aktywności. Pożegnanie. Zachęcenie uczniów do wykonywania ćwiczeń z nietypowymi przyborami w czasie wolnym.
|
1 min
1 min
1 min
1 min
3 min |
Marsz po obwodzie koła - każde dziecko otrzymuje gazetę.
Wyznaczone osoby porządkują sprzęt
Siad skrzyżny w szeregu |
Opracowała mgr Beata Piejko