Nr 11. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 06.03.2002
Klasa 3k,
Gimnazjum nr 2. w Jaśle.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Excel - przenoszenie, kopiowanie i dodawanie komórek. Tabele.
Temat lekcji prowadzonej: Excel - ćwiczenia w wykonywaniu zadań z wykorzystaniem wzorów matematycznych.
Temat lekcji następnej: Excel - odwołania względne, bezwzględne i mieszane. Serie danych.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
W trakcie lekcji uczeń poprawnie posługuje się czynnościami wykorzystywane do konkretnych zadań.
Poprawnie wykorzystują takie wzory jak: (suma, średnia, iloczyn, iloraz, pierwiastek, potęgowanie).
Wiadomości do zrozumienia.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia uczeń poprawnie wyjaśni sposób i zasady obliczeń na podstawie wzorów.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń zapisuje w zeszycie projekt (algorytm) całego zadania z wykorzystaniem poszczególnych poleceń, czynności i wzorów.
Uczeń odpowiada na pytania:
Na ile sposobów można w pasku wzorów zapisać sumę ?
Czy zmieniając wartości w komórkach zmienia się równocześnie wynik końcowy zadania.
Umiejętności praktyczne.
Uczeń będzie umiał poprawnie wykonać zalecane zadanie wykorzystując do tego opcje Microsoft Excel.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie graficzne - uczeń rozwija myślenie graficzne poprzez poprawne wykonanie tabeli, w której będą wpisywane wartości i wyniki.
Myślenie wyobrażeniowe - uczeń odtwarza z pamięci poszczególne czynności, które trzeba wykorzystać do wykonania ćwiczenia. Uczeń wyobraża sobie algorytm zadania.
Myślenie pojęciowe - uczeń posługuje się pojęciami i poprawnymi zasadami oraz wzorami w celu wykonania danego zadania.
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię podczas wykonywania szereg czynności w celu wykonania podanego ćwiczenia oraz przez tworzenie własnych zadań.
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń rozwija swoje zainteresowanie programem ze względu na przydatność, użyteczność i pożyteczność tych zadań w dalszym użytkowaniu tego programu.
Cele operacyjne kierunkowe.
Uczeń ćwicząc takie zadania będzie umiał je wykorzystać do celów osobistych, użytecznych itd.
Będzie miał ułatwione zadanie w dalszym etapie pracy z tym programem.
Metody nauczania.
Ćwiczenie - uczniowie wykonują zadane ćwiczenie, zadane przez nauczyciela w celu sprawdzenia ich umiejętności i wiadomości.
Praktyka - uczniowie poprawnie i sprawnie posługują się opcjami programu Microsoft Excel.
Środki dydaktyczne.
Program Microsoft Excel.
Podręcznik Microsoft Excel.
Formy organizacyjne lekcji: uczeń pracuje indywidualnie.
Przebieg lekcji.
Cykl organizacyjny lekcji. |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywany czas uwagi |
Faza przygotowawcza |
Czynności organizacyjne lekcji:
|
Uczniowie zapisują temat lekcji |
5 min.
|
Faza wykonawcza |
Podaje cel lekcji oraz omawiam i podaje ćwiczenie, które uczniowie mają za zadanie wykonać. |
Uczniowie pilnie słuchają i wykonują ćwiczenie |
30 min.
|
|
Podsumowanie. Sprawdzenie i ocena zadania. |
Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. |
10 min. |
Uwagi o realizacji lekcji.
Klasa 3k - Realizując tę jednostkę metodyczną należało zwrócić szczególną uwagę na bardzo dobre przygotowanie uczni do lekcji. Wykazali się dużym zdyscyplinowaniem i dużymi wiadomościami z zakresu omawianego tematu.
1