background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Izabela Rosiak 

 
 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki 
półproduktów cukierniczych
 741[01].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. GraŜyna Jakubczyk 
mgr inŜ. Zenobia Zielińska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej

 

741[01].Z2.02 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów  cukierniczych 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu cukiernik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

15 

5.1. Maszyny i urządzenia do przygotowania surowców i półproduktów 

15 

5.1.1. Ćwiczenia 

15 

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki surowców i półproduktów 

19 

5.2.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów  

24 

7. Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania 
i obróbki półproduktów cukierniczych, w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej; 

 

przykładowe scenariusze zajęć; 

 

propozycje  ćwiczeń  po  kaŜdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową; 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umoŜliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej; 

 

wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych  

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  pokazu  z  instruktaŜem,  sytuacyjnej,  projektów,  przypadków, 
gier dydaktycznych oraz ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

741[01].Z2.02 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń do wytwarzania  

i obróbki półproduktów 

cukierniczych 

741[01].Z2 

Techniczna obsługa produkcji 

741[01].Z2.01 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń magazynowych 

 

741[01].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń do wypieku, smaŜenia  

i konfekcjonowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

charakteryzować zagroŜenia związane z wykonywaniem pracy, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy i rysunki techniczne, 

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spoŜywczym, 

 

charakteryzować  instalacje  techniczne  zakładu  spoŜywczego  oraz  rozpoznawać  
i odczytywać ich oznakowanie, 

 

określać  zasady  korzystania  z  urządzeń  elektrycznych  i  racjonalnego  wykorzystywania 
energii elektrycznej, 

 

określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych, 

 

określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową, 

 

charakteryzować materiały konstrukcyjne, 

 

charakteryzować  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  oraz  substancje  stosowane 
w procesie przetwarzania, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji, 

 

określać zdolność produkcyjną zakładu, 

 

magazynować oraz prowadzić racjonalną gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami 
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania, 

 

określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców cukierniczych, 

 

obliczać namiary surowców na podstawie receptur, 

 

przygotowywać surowce do procesu produkcji, 

 

sporządzać dokumentację produkcyjną, 

 

określać zagroŜenia związane z produkcją cukierniczą, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  urządzenia  do  przygotowania  surowców  cukierniczych  do  procesu 
wytwarzania i obróbki półproduktów, 

 

wyjaśnić  zasady  działania  i  obsługi  urządzeń  do  przygotowania  oraz  obróbki  surowców  
i półproduktów, 

 

obsłuŜyć  maszyny  i  urządzenia  do  przygotowania  oraz  obróbki  surowców  
i półproduktów cukierniczych, 

 

określić  zagroŜenia  występujące  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do  przygotowania 
oraz obróbki surowców i półproduktów cukierniczych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych 741[01].Z2.02 

Temat: Charakterystyka porównawcza miesiarki i ubijarki 

Cel ogólny: porównanie miesiarki o działaniu okresowym i ubijarki. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać przeznaczenie miesiarki i ubijarki, 

 

określić główne elementy budowy miesiarki i ubijarki, 

 

scharakteryzować główne elementy miesiarki i ubijarki. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

gra dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas:  45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza, kartoniki, klej, 

 

regulamin gry dydaktycznej, 

 

plansza wzorcowa, 

 

karta ocen za grę dydaktyczną. 

 
Przebieg zajęć: 

 

czynności organizacyjne, 

 

nawiązanie do tematu (krótkie powtórzenie), 

 

omówienie zasad gry dydaktycznej, 

 

praca w grupach – gra dydaktyczna (układanie kartoników na planszach), 

 

zakończenie gry – porównanie plansz ułoŜonych przez uczniów z planszą wzorcową, 

 

podsumowanie lekcji. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
 

W zeszycie sporządzić notatkę, w której naleŜy opisać następujące punkty: 

 

przeznaczenie, 

 

główne elementy budowy, 

 

zasadę działania, 

jednego z urządzeń: ubijarki cukierniczej lub miesiarki dowolnego typu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Ocena: 

 

uzyskana na zajęciach (gra dydaktyczna), 

 

pracy domowej. 

 
 
Regulamin gry dydaktycznej. 
PRZEZNACZENIE GRY 

Gra  przeznaczona  jest  dla  3–4-osobowych  grup  uczniów,  którzy  wcześniej  poznali 

podstawy  teoretyczne  dotyczące  przeznaczenia,  budowy  oraz  działania  miesiarki  i  ubijarki. 
Gra pozwala sprawdzić i utrwalić cechy charakteryzujące omawiane urządzenia. 

 

CEL GRY 

Celem  gry  jest  prawidłowe  ułoŜenie  kartoników  na  planszy  i  utworzenie  w  ten  sposób 

tabeli ilustrującej charakterystyczne cechy miesiarki i ubijarki. 
 
ZASADY GRY 

Uczestnicy  gry  otrzymują  regulamin,  planszę  i  kartoniki,  które  naleŜy  poukładać  na 

planszy,  aby  osiągnąć  cel  gry.  Układanie  odbywa  się  zespołowo  w  danej  grupie,  przy  czym 
uczniowie  mogą  wyłonić  lidera  organizującego  pracę  w  danej  grupie.  Przed  zakończeniem, 
kartoniki naleŜy przykleić do planszy. 

Czas na ułoŜenie kartoników: ok. 15–20 minut. 
Po  zakończeniu  gry,  ułoŜeniu  plansz  przez  uczniów,  porównuje  się  je  z  planszą 

wzorcową 
 
PUNKTACJA 

Prawidłowość ułoŜenia planszy sprawdza nauczyciel bądź wybrany uczeń z innej grupy. 

Za kaŜdy prawidłowo ułoŜony kartonik grupa otrzymuje 1 punkt. 

Grupa,  która  wykonała  zadanie  najlepiej  (najszybciej  i  popełniając  najmniej  błędów) 

otrzymuje 2 punkty jako premię. Grupa, która zajęła drugie i trzecie miejsce otrzymuje premię 
po 1 punkcie. 
 

W zaleŜności od liczby zdobytych punktów ustala się ocenę. 

 

Liczba punktów 

Ocena 

do 7 punktów 

niedostateczny [1] 

  8–11 

dopuszczający [2] 

12–14 

dostateczny [3] 

15–17 

dobry [4] 

18–20 

bardzo dobry [5] 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

PLANSZA 

 
 

CECHY 

CHARAKTERYSTYCHNE 

UBIJARKA 

MIESIARKA 

przeznaczenie 

 

 

pojemnik na surowiec 

 

 

działanie pojemnika  

w trakcie pracy 

 

 

mocowanie pojemnika 

 

 

elementy robocze 

(mieszające) 

 

 

ruch elementów roboczych 

 

 

regulacja ruchu elementów 

roboczych 

 

 

elementy wymienne 

 

 

dodatkowe elementy 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

PLANSZA WZORCOWA 

 
 

CECHY 

CHARAKTERYSTYCHNE 

UBIJARKA 

MIESIARKA 

przeznaczenie 

wyrabiania ciast, mieszanie 

kremów, mas, twarogów, 

śmietany, jaj itp. 

miesienie ciasta  
i półproduktów 

pojemnik na surowiec 

kociołek 

dzieŜa 

działanie pojemnika w 

trakcie pracy 

pozycja stała 

ruch obrotowy 

mocowanie pojemnika 

mocowanie na wsporniku, 

który umoŜliwia 

podnoszenie i opuszczanie 

pojemnika 

pojemnik na wózku 

jezdnym lub umocowany na 

korpusie urządzenia 

elementy robocze 

(mieszające) 

wymienne, np.: rózgi, 

mieszadło płaskie, hak 

niewymienne, np.: 

mieszadło spiralne, 

widelcowe, dwustoŜkowe 

ruch elementów roboczych 

ruch wokół pojemnika lub 

planetarny 

ruch obrotowy 

regulacja ruchu elementów 

roboczych 

kilku stopniowa regulacja 

ruchu, w trakcje pracy 

elementu roboczego 

ustawienie biegu: 

– wolny 

– szybki 

elementy wymienne 

elementy robocze, kociołki  

o róŜnej pojemności 

brak 

dodatkowe elementy 

palnik gazowy 

brak 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych 741[01].Z2.02 

Temat:  Wykorzystanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów 

cukierniczych 

Cel  ogólny:  dobrać  maszyny  i  urządzenia  wykorzystywane  do  wytwarzania  i  obróbki 

półproduktów cukierniczych, do określonego asortymentu produkcji. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić  przez  nazwanie  maszyny  i  urządzenia  stosowane  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

czytać  schematy  budowy  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

wyjaśnić  działanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

określić przeznaczenie poszczególnych maszyn i urządzeń, 

 

uzasadnić dobór maszyn i urządzeń do danego asortymentu produkcji, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i higieny pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń 
stosowanych do wytwarzania i obróbki półproduktów cukierniczych, 

 

analizować zagroŜenia występujące podczas eksploatacji maszyn i urządzeń stosowanych 
do wytwarzania i obróbki półproduktów cukierniczych. 

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy zespołowej, 

 

korzystania z róŜnorodnych źródeł informacji, 

 

zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, 

 

sporządzania sprawozdania, 

 

prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu róŜnych środków. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupy 3–4-osobowe. 

 
Czas:  6 x 45 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

podręczniki, 

 

prospekty  i  katalogi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

dokumentacje  techniczno-ruchowe  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  wytwarzania  
i obróbki półproduktów cukierniczych, 

 

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Przebieg zajęć: 

Etapy pracy metodą projektów: 
 

Etap I. Wprowadzenie do tematu projektów (planowany czas – 1 godzina) 

 

określenie celu ogólnego zajęć. 

Etap  II.  Organizacja  pracy  oraz  sformułowanie  tematu  projektu  i  ustalenie  jego  zakresu 

(planowany czas – 1 godzina) 

 

przedstawienie propozycji składu zespołów roboczych – wybór lidera grupy, 

 

wyraźne sprecyzowanie tematu projektu, 

 

określenie zakresu projektu i formy prezentacji, 

 

ustalenie terminu wykonania projektu, 

 

określenie kryteriów oceniania projektów, 

 

podpisanie kontraktów. 

Etap III. Realizacja projektu - (planowany czas – 3 godziny + praca w domu) 

 

wyszukiwanie i dobór informacji, 

 

pisanie sprawozdania, 

 

konsultacje z nauczycielem, 

 

przygotowanie prezentacji. 

Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 1 godzina) 

 

prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą, 

 

dyskusja, zadawanie pytań. 

Etap V. Ocena projektów 

 

ocena 

zespołów 

poszczególnych 

uczniów 

(ocenie 

podlega 

sprawozdanie  

i prezentacja projektu). 

Etap VISprawdzian załoŜonych celów. 

 

Dodatkowe informacje: 

Poszczególne  grupy  uczniów  mogą  realizować  ten  sam  projekt  przydzielony  przez 

nauczyciela  np.:  „Wykorzystanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów  cukierniczych  przy  produkcji  makowca”  lub  dowolnie  wybrany  przez  siebie. 
Uczniowie  wybierają  taki  produkt  cukierniczy,  przy  wytwarzaniu  którego  wykorzystuje  się 
przynajmniej dwie maszyny lub urządzenia. 

 
Zadaniem uczniów jest: 

 

dobranie maszyn i urządzeń stosowanych do wytwarzania i obróbki półproduktów do 
wybranego asortymentu produkcji, 

 

opisanie budowy, działania i obsługi danych maszyn lub urządzeń, 

 

przeanalizowanie  zagroŜeń  występujących  podczas  eksploatacji  wybranych  maszyn 
i urządzeń, 

 

sporządzenie sprawozdania projektu, 

 

zaprezentowanie  swojego  projektu  na  forum  klasy  (wskazane  jest  by  uczniowie 
wykonali pomoce typu plansze, foliogramy, modele, które wzbogacą prezentację). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Załącznik 1 
 

METODA PROJEKTÓW 

 

Metoda projektów umoŜliwia nabywanie umiejętności rozwiązywania róŜnych zadań lub 

problemów. Rozwija postawy twórcze. 

 
Metoda  ta  polega  na  wykonaniu  przez  uczniów  zadań  obejmujących  pewną  większą 

partię  materiału  przez  samodzielne  sformułowanie  tematu  i  samodzielne  poszukiwanie 
rozwiązania pod dyskretną opieką nauczyciela. 
 

Wynikiem pracy uczniów jest: 

 

pisemne  sprawozdanie  –  w  którym  zawarty  jest  opis  rozwiązania  postawionego 
problemu i informacje porządkowe oraz 

 

część  praktyczna  wykonana  przez  uczniów  w  celu  lepszego  przedstawienia 
omawianego zagadnienia. 

 
Załącznik 2 
 

KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ: 

 

W ocenianiu naleŜy uwzględnić umiejętności ukształtowane zgodnie z załoŜonym celem 

projektu.  Szczególnie  waŜne  są  takie  kryteria  jak:  prawidłowość  toku  rozumowania, 
samodzielność  i  zaangaŜowanie,  oryginalność  i  trafność  rozwiązań,  korzystanie  z  róŜnych 
ź

ródeł  informacji,  przedstawiona  dokumentacja  –  sprawozdanie  z  wykonania  projektu,  oraz 

sama prezentacja. NaleŜy zwrócić równieŜ uwagę na estetykę części pisemnej (sprawozdania) 
jak i materiałów wspomagających prezentację (np. plansze, foliogramy). 

 
 

Załącznik 3 

KONTRAKT 

ZAWARTY POMIĘDZY NAUCZYCIELEM A UCZNIEM (UCZNIAMI) 

NA WYKONANIE PROJEKTU

 

 
Temat..................................................................................................................................... 
w dniu..........................................................(dzień, miesiąc, rok) 
 
Kontrakt zawarto pomiędzy........................................... 

(nauczycielem) 

i uczniami: ............................................................................ 

............................................................................. 
............................................................................. 
............................................................................. 

klasy.................... 
 
Na mocy niniejszego KONTRAKTU: 
 
1.

 

Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu zgodnego z opisem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

2.

 

Uczniowie  zobowiązują  się  do  złoŜenia  sprawozdania  i  zaprezentowania  projektu  
w dniu................................................................................... 

3.

 

Nauczyciel  zobowiązuje  się  do  opieki  merytorycznej  nad  uczniem  i  ustala  następujące 
terminy konsultacji: 
I konsultacja...................................................... 
II konsultacja..................................................... 
III konsultacja....... ............................................ 

4.

 

Nauczyciel zobowiązuje się do oceny projektu wg ustalonych kryteriów. 

 

Podpisy akceptujące treść kontraktu: 

 
 
..............................................................                          ................................................ 

(podpisy uczniów)                                                             (podpis nauczyciela) 

 

 
 
Załącznik 4 
 

PLAN SPRAWOZDANIA 

 
1.

 

Pierwsza strona z tytułem projektu i nazwiskiem autorów. 

2.

 

Spis treści. 

3.

 

Streszczenie projektu. 

4.

 

Podziękowania. 

5.

 

Wstęp  (przedstawienie  problemu,  który  jest  tematem  projektu  oraz  dotychczasowe 
osiągnięcia). 

5.1.

 

Warunki  projektu  (precyzyjne  określenie  tematu  i  celu  projektu,  czas  jego 
wykonania i dla kogo jest przeznaczony). 

5.2.

 

Procedury  badań  (metody  zbierania  informacji,  korzystanie  ze  zbiorów  biblioteki, 
ś

ledzenie prasy, obserwacje, wywiady itp.). 

6.

 

Odkrycia  i  informacje  (poszczególne  partie  odpowiednio  zatytułowane  –  jasno  
i logicznie, moŜna przedstawić rysunki, schematy, wykresy itp.). 

7.

 

Wnioski (wnioski z badań i eksperymentów, dobre i złe strony projektu). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.

 

Maszyny  i  urządzenia  do  przygotowania  surowców  
i półproduktów 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj miesiarki na podstawie podanej tabeli. 
 

miesiarka 

cechy 

spiralna 

widelcowa 

kątowa 

miesidło 

 

 

 

dzieŜa 

 

 

 

układ napęd 

 

 

 

pulpit sterowniczy 

 

 

 

inne 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Ćwiczenie  to  umoŜliwia  podsumowanie  wiadomości  
z zakresu miesiarek. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rodzajami miesiarek, 

2)

 

przeanalizować budowę i działanie miesiarek, 

3)

 

scharakteryzować wskazane w tabelce elementy miesiarek, 

4)

 

zapisać zebrane wiadomości do tabelki, 

5)

 

zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaŜ wstępny, 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty miesiarek, 

 

modele miesiarek, 

 

dokumentacje techniczno-ruchową miesiarek, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Określ zasady prawidłowej eksploatacji wywrotnicy podnoszącej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę dotyczącą budowy, działania 

i obsługi wywrotnicy podnoszącej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i zasadą działania wywrotnicy podnoszącej, 

2)

 

określić zagroŜenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 

3)

 

określić  sposoby  zapobiegania  zagroŜeniom,  które  mogą  wystąpić  przy  nieprawidłowej 
eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 

4)

 

zapisać i przedstawić pracę. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaŜ wstępny, 

 

samokształcenie kierowane. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa wywrotnicy podnoszącej, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wymień główne elementy budowy ubijarki cukierniczej oraz określ jej zasadę działania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. A. Schemat budowy ubijarki cukierniczej [10, s. 280] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. B. Schemat pracy mieszadła ubijarki ................... [9, s. 292] 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. C. Robocze elementy ubijarki: a)......., b)........., c)......, d)........ [2, s. 170] 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę dotyczącą budowy, działania 

i obsługi ubijarki cukierniczej. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować schemat (A) ubijarki cukierniczej, 

2)

 

nazwać  główne  elementy  budowy  ubijarki  wskazane  na  schemacie  (dopasowując  nazwy 
do odpowiednich cyfr), 

3)

 

na podstawie rys. B określić ruch mieszadła ubijarki, a tym samym rodzaj ubijarki, 

4)

 

przeanalizować zasadę działania ubijarki, 

5)

 

określić  rodzaje  elementów  roboczych  ubijarki  przedstawionych  na  rys.  C  oraz  wskazać 
ich przeznaczenie, 

6)

 

przerysować schemat budowy ubijarki do zeszytu, 

7)

 

zapisać główne elementy budowy ubijarki, opisać pracę mieszadła, 

8)

 

zapisać nazwy mieszadeł i ich przeznaczenie, 

9)

 

zaprezentować pracę. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny przedstawiający budowę i działanie ubijarki cukierniczej, 

 

plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania suszarki komorowej, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa ubijarki cukierniczej, 

 

poradnik, 

 

zeszyt przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Wyjaśnij  działanie  krystalizatora  pomady.  WskaŜ  przeznaczenie  poszczególnych 

elementów  budowy  krystalizatora  m.in.:  zaworu,  mieszadła  ślimakowego,  płaszcza 
chłodzącego. 

UłóŜ instrukcję obsługi krystalizatora zgodną z zasadami bhp. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  
w tematykę dotyczącą budowy krystalizatora. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową krystalizatora, 

2)

 

przeanalizować działanie krystalizatora pomady, 

3)

 

określić  przeznaczenie  poszczególnych elementów budowy krystalizatora m.in.: zaworu, 
mieszadła ślimakowego, płaszcza chłodzącego, 

4)

 

w  oparciu  o  zasady  eksploatacji  urządzenia  zawarte  w  dokumentacji  technicznej  ułoŜyć 
instrukcję obsługi krystalizatora, 

5)

 

zapisać i przedstawić wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji krystalizatora, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa krystalizatora pomady, 

 

model krystalizatora pomady, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.2.

 

Maszyny i urządzenia do obróbki surowców i półproduktów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj na schematach urządzenia stosowane przy formowaniu kęsów ciasta. Omów 

ich zasadę działania. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Rys. Schematy działania .......................[1, s. 253], [1, s. 256] 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  
w  tematykę  związaną  z  urządzeniami  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  o  działaniu 
okresowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  urządzeniami  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  o  działaniu 
okresowym, 

2)

 

przeanalizować działanie tych urządzeń, 

3)

 

przeanalizować wskazane schematy, 

4)

 

rozpoznać urządzenia przedstawione na schematach, 

5)

 

nazwać główne elementy budowy zaznaczone na schematach, 

6)

 

przerysować  schematy  do  zeszytu  podpisując  przedstawione  na  nim  urządzenie  oraz 
wskazane elementy budowy, 

7)

 

zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaŜ z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy  (plansze  i  foliogramy)  urządzeń  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  
o działaniu okresowym, 

 

modele urządzeń, 

 

dokumentacje  techniczno-ruchową  urządzeń  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  
o działaniu okresowym, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj schemat budowy wałkowarki (wałkownicy). 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  temat  dotyczący  budowy,  działania  

i obsługi wałkowarki (wałkownicy). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i działaniem wałkowarki, 

2)

 

wyszczególnić główne elementy budowy wałkowarki, przeanalizować ich działanie, 

3)

 

narysować schemat budowy wałkowarki, 

4)

 

na schemacie zaznaczyć główne elementy budowy oraz ruch jaki wykonują, 

5)

 

zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaŜ z objaśnieniem, 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący budowy i działania wałkowarki, 

 

model wałkowarki, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa wałkowarki, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj czynności konserwacyjne wykonywane przy komorze rozrostowej stacjonarnej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  
w tematykę związaną z budową i działaniem stacjonarnej komory rozrostowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

LP. 

 
CO TRZEBA ZROBIĆ ? 

KIEDY? 

 

 

 

 

1. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

2. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

3. 

 
 
 
 

 

 
KTO? 

 

 

 

4. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

…. 

 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i zasadą działania stacjonarnej komory rozrostowej, 

2)

 

przeanalizować dokumentację techniczną stacjonarnej komory rozrostowej, 

3)

 

wyszukać czynności składające się na prawidłową eksploatację komory, 

4)

 

wypełnić wskazaną tabelkę, 

5)

 

przedstawić pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

instruktaŜ z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna stacjonarnej komory rozrostowej, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ  rodzaj  rozdrobnienia  surowca  jaki  moŜna  uzyskać  w  wilku  stosując  dany  zespół 

rozdrabniający. Podaj przykłady wykorzystania tych układów dla konkretnych surowców. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
Rysunek do ćwiczenia 4 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  
w tematykę związaną z przeznaczeniem i działaniem wilka. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przeznaczeniem, budową i działaniem wilka, 

2)

 

określić rodzaje elementów układu tnącego, 

3)

 

zapoznać się z róŜnymi moŜliwościami zastosowania elementów układu tnącego wilka, 

4)

 

przeanalizować elementy układu tnącego przedstawionego na rysunkach: a), b) i określić 
jaki rodzaj rozdrobnienia surowca moŜna dzięki nim uzyskać, 

5)

 

podać  przykłady  surowców  cukierniczych,  które  moŜna  poddać  rozdrobnieniu  stosując 
dane zespoły elementów, 

6)

 

zapisać i zaprezentować odpowiedź. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

instruktaŜ z objaśnieniem. 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model wilka, 

 

dokumentacja techniczna wilka, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

UłóŜ  instrukcję  obsługi  trójwalcarki,  korzystając  z  podanych  opisów.  Zwróć  szczególną 

uwagę na bezpieczeństwo pracy podczas obsługi urządzenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Obsługa: 

 

w zaleŜności od procesu technologicznego – masę walcować powtórnie, 

 

uruchomić trójwalcarkę przyciskiem sterującym, 

 

ustawić szczelinę między walcami w zaleŜności od potrzeby, 

 

napełnić zasyp surowcem, 

 

wyłączyć trójwalcarkę, 

 

starannie oczyścić urządzenie, 

 

w miarę potrzeby opróŜnić wannę z roztartą masą, 

 

uruchomić trójwalcarkę przyciskiem sterującym, 

 

wyregulować odległość noŜa zbierającego masę z walca. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  
w tematykę związaną z przeznaczeniem, budową i działaniem trójwalcarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przeznaczeniem i budową trójwalcarki, 

2)

 

przeanalizować działanie trójwalcarki, 

3)

 

zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji trójwalcarki, 

4)

 

przeczytać  podane  opisy  czynności  przy  obsłudze  trójwalcarki  i  ułoŜyć  je  według 
kolejności, 

5)

 

sporządzić wykaz „zaleceń” i „zakazów”, które moŜna zamieścić przy instrukcji obsługi 
pod hasłem Uwaga!, a które związane są z bezpieczną eksploatacją trójwalcarki, 

6)

 

sporządzić instrukcję, 

7)

 

zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

instruktaŜ z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji trójwalcarki, 

 

model trójwalcarki, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa trójwalcarki, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„UŜytkowanie  maszyn  

i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów cukierniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–4, 6–11, 13–17, 19–20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 12, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za rozwiązanie nie mniej niŜ 19 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. d, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. b, 11. b, 12. 
b, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. a, 18. d 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać urządzenie kontrolno- 
-pomiarowe występujące w mieszaczu 
wody 

Wyjaśnić cel występowania wkładki 
noŜowej w miesiarce spiralnej 

3  

Wskazać miesiarkę, której dzieŜa 
posiada stoŜek 

Wyjaśnić cel blokowania dzieŜy na 
belce wywrotnicy 

Scharakteryzować cel pokrycia 
wewnętrznej powierzchni dzieŜy 
„rilsanem” 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Wymienić główne elementy ubijarki 

Wskazać prawidłowy sposób zmiany 
prędkości obrotowej mieszadła  
w ubijarce cukierniczej 

Dobrać urządzenie do wskazanych 
procesów 

Określić kierunek przepływu czynnika 
chłodzącego w krystalizatorze pomady  

10 

Wskazać element budowy 
krystalizatora umoŜliwiający regulacje 
natęŜenia przepływu syropu 

11 

Wskazać kształt noŜa w dzielarce 
wieńcowej 

12 

Dobrać urządzenie, w którym 
zaokrąglanie odbywa się za pomocą 
bębnów kształtujących 

PP 

13  Wskazać przeznaczenie Multimatu 

14 

Zastosować zasadę bezpiecznej obsługi 
formierki 

15 

Wskazać urządzenie zapewniające 
odpowiednie parametry w komorze 
rozrostowej 

16 

Wskazać element budowy wałkownicy, 
który umoŜliwia regulację grubości 
rozwałkowywanego kęsa 

17  Dobrać element napędzający wilka 

18 

Scharakteryzować ruch jaki wykonuje 
walec rozcierający w trójwalcarce 

PP 

19  Wskazać przeznaczenie trójwalcarki 

20 

Dobrać urządzenie, do wskazanego 
procesu 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 
udzielanie odpowiedzi. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 

10.

 

Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności). 

11.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 

5.

 

Test  składa  się  z  pytań  o  róŜnym  stopniu  trudności:  pytania  5,  12,  18  są  z  poziomu 
ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 
„X”. 

7.

 

W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 
zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.

 

Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąŜe się  
z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.

 

JeŜeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 

12.

 

Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 

 

ś

yczę powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

1.

 

Ilość pobieranej wody z mieszacza kontroluje się za pomocą 
a)

 

wskaźnika na tablicy sterującej. 

b)

 

wskaźnika poziomu. 

c)

 

manometru. 

d)

 

króćców. 

 
2.

 

Wkładka noŜowa w miesiarce umoŜliwia 
a)

 

miesienie duŜej ilości ciasta. 

b)

 

szybsze miesienie ciasta. 

c)

 

wypełnia tzw. martwe pole, by ciast było dobrze wymieszane. 

d)

 

miesienie małej porcji ciasta. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

3.

 

StoŜek w dzieŜy występuje w miesiarce 
a)

 

kątowej. 

b)

 

widelcowej. 

c)

 

zetowej. 

d)

 

spiralnej. 

 

4.

 

DzieŜę po wprowadzeniu na belkę wywrotnicy podnoszącej blokuje się by 
a)

 

uzyskać prawidłowy kąt przechyłu dzieŜy. 

b)

 

móc ją obrócić i podnieść. 

c)

 

wprowadzić ją w ruch obrotowy. 

d)

 

zabezpieczyć ją przed wypadnięciem. 

 

5.

 

Wewnętrzną powierzchnię dzieŜy miesiarki pokrywa się „rilsanem”, ze względu na jego 
właściwości 
a)

 

antystatyczne. 

b)

 

bakteriobójcze i grzybobójcze. 

c)

 

zapobiegające przyklejaniu się ciasta do powierzchni roboczych. 

d)

 

estetyczne. 

 

6.

 

Do głównych elementów ubijarki zaliczamy: 
a)

 

kociołki, chłodnicę, osłonę, 

b)

 

palnik, dzieŜę obrotową, mieszadła, 

c)

 

kociołki, mieszadła, palnik, 

d)

 

dzieŜę, hak, chłodnicę. 

 

7.

 

Regulacji obrotów mieszadła w ubijarce dokonuje się 
a)

 

przed jej uruchomieniem. 

b)

 

podczas pracy. 

c)

 

tylko z biegu wyŜszego na niŜszą. 

d)

 

gdy wyłączony jest palnik. 

 

8.

 

Urządzenie, które umoŜliwia m.in. mieszanie, ubijanie, rozdrabnianie, wyciskanie to 
a)

 

mikser. 

b)

 

ubijarka. 

c)

 

miesiarka. 

d)

 

ubijarko-miesiarka.

 

 

9.

 

W  krystalizatorze  pomady  kierunek  przepływu  czynnika  chłodzącego,  do  kierunku 
przepływu pomady jest 
a)

 

przeciwny. 

b)

 

taki sam. 

c)

 

poprzeczny. 

d)

 

zmienny. 

 

10.

 

Odpowiednie natęŜenie strugi syropu cukrowego w krystalizatorze uzyskuje się dzięki 
a)

 

obniŜeniu temperatury wody chłodzącej. 

b)

 

regulacji zaworu. 

c)

 

wyłączeniu mieszadła. 

d)

 

zakryciu pojemnika pokrywą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

11.

 

Dzielarka górna wieńcowa ma nóŜ dzielący w kształcie 
a)

 

elipsy. 

b)

 

koła. 

c)

 

rombu. 

d)

 

kwadratu. 

 

12.

 

Kształtowanie za pomocą bębnów kształtujących odbywa się w 
a)

 

dzielarko-zaokrąglarce półautomatycznej. 

b)

 

Multimacie. 

c)

 

rogalikarce. 

d)

 

formierce wytłaczającej. 

 

13.

 

Multimat słuŜy do 
a)

 

zwijania ciasta. 

b)

 

dzielenia kęsów. 

c)

 

dzielenia i zaokrąglania kęsów. 

d)

 

rozwałkowywania ciasta. 

 

14.

 

Gdy obce ciało dostanie się do leja zasilającego formierki naleŜy 
a)

 

wezwać kierownika. 

b)

 

wyciągnąć ciało obce ręką. 

c)

 

wyjąć ciało obce szczypcami. 

d)

 

zatrzymać maszynę. 

 

15.

 

Odpowiednie warunki w komorze rozrostowej zapewnia 
a)

 

spręŜarka. 

b)

 

agregat garowniczy. 

c)

 

wózek rozrostowy. 

d)

 

agregat chłodniczy. 

 

16.

 

Grubość kęsa w wałkownicach moŜna regulować przez odpowiednie ustawienie 
a)

 

dolnego walca. 

b)

 

górnego walca. 

c)

 

taśmy przenoszącej. 

d)

 

posypywacza mąki. 

 

17.  Wilk napędzany jest przez 

a)

 

silnik elektryczny. 

b)

 

siłą mięśni ludzkich. 

c)

 

silnik spalinowy. 

d)

 

ogniwo chemiczne. 

 

18.

 

Walec rozcierający w trójwalcówce wykonuje ruch 
a)

 

posuwisto-zwrotny. 

b)

 

wahadłowy. 

c)

 

mimośrodowy. 

d)

 

obrotowy i poosiowy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

19.

 

Trójwalcarka umoŜliwia 
a)

 

rozwałkowanie ciasta. 

b)

 

podział ciasta. 

c)

 

miaŜdŜenie surowców. 

d)

 

zaokrąglanie ciasta. 

 

20.

 

Do mielenia cukru, goździków, cynamonu itp. uŜywa się 
a)

 

wilka. 

b)

 

ubijarki. 

c)

 

wałkowarki. 

d)

 

młynka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów 
cukierniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy,  jednostopniowy  do  jednostki 
modułowej  „UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki 
półproduktów cukierniczych” 

 
 
Zadanie praktyczne 
 

Ubij masę pianową, korzystając z ubijarki cukierniczej. Zastosuj metodę tradycyjną - bez 

podgrzewania. 

Ubijając masę zastosuj następujące wskazówki: 

 

na wstępie naleŜy poddać ubijaniu całą porcję białek z I porcją cukru, 

 

pod koniec czasu ubijania naleŜy dodać II porcję cukru. 

W celu uzyskania lepszej stabilności piany moŜna dodać szczyptę soli. 

 
Surowce w odpowiednich porcjach są przygotowane, nie wymagają odwaŜania. 
 
 
Plan testu 
 

Nr  

czynności 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 

Zaplanować niezbędne surowce zgodnie  
z warunkami zadania 

Zaplanowanie maszyn i sprzętu zgodnie  
z warunkami zadania 

Zorganizować stanowisko pracy 

Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie  
z dokumentacją techniczną 

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie  
z zasadami bhp 

Opuścić wspornik przy ubijarce do umocowania 
kociołka zgodnie z instrukcją obsługi 

Zamocować kociołek zgodnie z instrukcją obsługi 

PP 

Zamocować element roboczy zgodnie z instrukcją 
obsługi 

PP 

10 

Umieścić surowce w kociołku zgodnie z instrukcją 
obsługi 

11 

Podnieść kociołek do pozycji roboczej zgodnie  
z instrukcją obsługi 

12 

Opuścić osłonę zabezpieczającą zgodnie  
z instrukcją obsługi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

13 

Uruchomić element roboczy zgodnie z instrukcją 
obsługi 

14 

Regulować prędkość elementu roboczego zgodnie 
z instrukcją obsługi 

PP 

15 

Dozować surowce zgodnie z instrukcją obsługi 

16 

Wyłączyć ruch elementu roboczego zgodnie  
z instrukcją obsługi 

17 

Podnieść osłony zabezpieczające zgodnie  
z instrukcją obsługi 

18 

Opuścić kociołek zgodnie z instrukcją obsługi 

19 

Zdemontować element roboczy zgodnie  
z instrukcją obsługi 

PP 

20 

Zdjąć kociołek (opróŜnić kociołek) zgodnie  
z instrukcją obsługi 

21 

Utrzymać ład i porządek 

22 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

PP 

 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 
Za uzyskanie:  15 punktów – dopuszczający 

17 punktów – dostateczny 
19 punktów – dobry 
21 punktów – bardzo dobry 

 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 
najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 

5.

 

Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Karta obserwacji ucznia 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: 
opuszczenie wspornika, 
zamocowanie kociołka, 
zamocowanie elementu 
roboczego, 
umieszczenie surowców  
w kociołku, 
podniesienie kociołka do pozycji 
roboczej, 
opuszczenie osłony 
zabezpieczającej, 
uruchomienie elementu 
roboczego, 
regulowanie prędkości elementu 
roboczego, 
dozowanie surowców, 
wyłączenie ruch elementu 
roboczego, 
podniesienie osłony 
zabezpieczającej, 
opuszczenie kociołka, 
zdemontowanie elementu 
roboczego, 
zdjęcie kociołka (opróŜnienie 
kociołka). 

 

2. Zaplanowanie 
niezbędnych surowców 

Zapisał: białka jaj, cukier, 
ewentualnie sól. 

 

Planowanie 

3. Zaplanowanie maszyn  
i sprzętu. 

Zapisał: ubijarka cukiernicza, 
rózga gęsta, kociołek, 
ewentualnie wózek pod kociołek. 

 

4. Organizowanie stanowiska 
pracy 

Zgromadził potrzebny sprzęt  
i surowce do wykonania zadania. 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego maszyny  
i sprzętu 

Sprawdził sprawność ubijarki 
cukierniczej, rózgi, kociołka. 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał 
się w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne antypoślizgowe 

 

Wykonanie 
zadania 

7. Opuszczenie wspornika 
przy ubijarce do umocowania 
kociołka 

Opuścił wspornik kociołka  
w dolne połoŜenie (ręcznie za 
pomocą dźwigni lub 
automatycznie za pomocą 
przycisku). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8. Zamocowanie kociołka 

ZałoŜył i zamocował kociołek na 
wsporniku 

 

9. Zamocowanie elementu 
roboczego 

WłoŜył element roboczy – rózgę 
do kociołka i umocował na 
wrzecionie 

 

10. Umieszczenie surowców 
w kociołku 

Wlał  białka  i  wsypał  I  porcję 
cukru 

 

11.  Podniesienie  kociołka do 
pozycji roboczej 

Podniósł kociołek do górnej 
pozycji (ręcznie za pomocą 
dźwigni lub automatycznie za 
pomocą przycisku). 

 

12. Opuszczenie osłony 
zabezpieczającej 

Opuścił osłonę 

 

13. Uruchomienie elementu 
roboczego 

Włączył rózgę (za pomocą 
przycisku) zaczynając od 
najmniejszej prędkości 
obrotowej. 

 

14. Regulowanie prędkości 
elementu roboczego 

Reguluje prędkość obrotową (za 
pomocą pokrętła) mieszadła 
zwiększając ją, podczas pracy 
ubijarki. 

 

15. Dozowanie surowców 

Dosypał stopniowo II porcję 
cukru, nie podnosząc osłony. 

 

16. Wyłączenie z ruchu 
elementu roboczego 

Wyłączył rózgę (za pomocą 
przycisku) wcześniej 
zmniejszając obroty mieszadła. 

 

17. Podniesienie osłony 
zabezpieczającej 

Podniósł osłonę 

 

18. Opuszczenie kociołka 

Opuścił kociołek do dolnej 
pozycji (ręcznie za pomocą 
dźwigni lub automatycznie za 
pomocą przycisku). 

 

19. Zdemontowanie 
elementu roboczego 

Odblokował rózgę, oczyścił, 
wyjął z kociołka i odłoŜył do 
mycia. 

 

20. Zdjęcie kociołka 

Odblokował i zdjął kociołek  
z gotową masą (wyjął masą  
z kociołka). 

 

21. Utrzymanie ładu  
i porządku 

Umył rózgę, kociołek, oczyścił 
ubijarkę. Uporządkował 
stanowisko pracy. 

 

Prezentowanie  
i ocena zadania  

22. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Ocenił wykonywane czynności 
obsługi ubijarki i wskazał 
ewentualne nieprawidłowości 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Materiały dla ucznia: 

 

Zadanie praktyczne do wykonania, 

 

Instrukcja obsługi ubijarki cukierniczej, 

 

Plan działania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Na wykonanie zadania masz 20 minut. 

5.

 

Pracuj samodzielnie. 

6.

 

Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

wykaz niezbędnych surowców, 

 

wykaz niezbędnych maszyn i sprzętu. 

7.

 

Zorganizuj stanowisko pracy. 

8.

 

Sprawdź stan techniczny urządzenia. 

9.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej. 

10.

 

Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

11.

 

Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

12.

 

Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 
 

Zadanie praktyczne dla ucznia 

 
Ubij masę pianową, korzystając z ubijarki cukierniczej. Zastosuj metodę tradycyjną – bez 

podgrzewania. 

Ubijając masę zastosuj następujące wskazówki: 

 

na wstępie naleŜy poddać ubijaniu całą porcję białek z I porcją cukru, 

 

pod koniec czasu ubijania naleŜy dodać II porcję cukru. 

W celu uzyskania lepszej stabilności piany moŜna dodać szczyptę soli. 

 
Surowce w odpowiednich porcjach są przygotowane, nie wymagają odwaŜania. 
 
 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. 

Będą oceniane następujące czynności: 

 

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

sprawdzenie sprawności urządzenia, 

 

wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

zaprezentowanie i ocena wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Plan działania 

1.

 

Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.

 

Wykaz niezbędnych surowców: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.

 

Wykaz maszyn i sprzętu: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998 

2.

 

Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1998 

3.

 

DdłuŜewski M., DłuŜewska A.: Technologia Ŝywności. Cz. 2. WSiP, Warszawa 2001 

4.

 

Giergielewicz  S.:  WyposaŜenie  techniczne  w  przemyśle  ciastkarskim.  WSiP,  Warszawa 
1998 

5.

 

Grzesińska  W.:  WyposaŜenie  techniczne  zakładów.  Kucharz  małej  gastronomii.  WSiP, 
Warszawa 2005 

6.

 

Jabłecka J., Zaworska A.: Podstawy przetwórstwa Ŝywności. Cz.1. eMPi

2

, Poznań 2005 

7.

 

Lewicki  P.:  InŜynieria  procesowa  i  aparatura  przemysłu  spoŜywczego.  Tom  1,  WN–T, 
Warszawa 1990 

8.

 

Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987 

9.

 

Schünemann  T.:  Technologia  produkcji  wyrobów  piekarsko-cukierniczych.  Wydawnictwo 
Fachowe Gilde Sp. z o. o. Warszawa 

10.

 

Zajączkowska A.: Podstawy przetwórstwa spoŜywczego. Format-AB, Warszawa 1998 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE, Radom 1995