background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Mirosław Kowalski 

 
 
 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zabezpieczania 
wyrobisk 311[15].Z2.03

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Piotr Chudeusz  
dr inŜ. Jacek Myszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Romuald Stasik 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[15].Z2.03 
„UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zabezpieczania  wyrobisk”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu Technik górnictwa podziemnego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1. Pompy 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Maszyny powietrzne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Napędy hydrostatyczne 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Napęd elektryczny maszyn 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja 

21 

7.

 

Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  górnictwa  podziemnego 
311[15]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.. 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[15].Z2 

Eksploatacja maszyn i urządzeń 

górniczych 

311[15].Z2.01 

Dobieranie maszyn do urabiania 

i ładowania

 

311[15].Z2.02 

UŜytkowanie urządzeń 

transportowych 

311[15].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

do zabezpieczenia wyrobisk

 

311[15].Z2.04 

Eksploatowanie układów 

sterowania, sygnalizacji i łączności

 

311[15].Z2.05 

Eksploatowanie urządzeń do 

wzbogacania i przeróbki 

mechanicznej kopalin

 

311[15].Z2.06 

UŜytkowanie sieci i urządzeń 

elektrycznych w wyrobiskach 

górniczych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu elektrotechniki, mechaniki,  

 

czytać rysunek techniczny, 

 

rozróŜniać podstawowe wielkości fizyczne i ich jednostki, 

 

rozróŜniać elementy obwodu elektrycznego, 

 

odczytywać schematy prostych układów elektrycznych, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

sklasyfikować i scharakteryzować urządzenia do zabezpieczania wyrobisk, 

−−−−

 

sklasyfikować pompy stosowane w kopalniach, 

−−−−

 

podłączyć pompę odwadniania, 

−−−−

 

scharakteryzować  spręŜarki  i  wentylatory,  określać  ich  podstawowe  parametry  oraz 
wykorzystanie w górnictwie podziemnym, 

−−−−

 

scharakteryzować zadania wentylatorów,  

−−−−

 

podłączyć wentylator, 

−−−−

 

scharakteryzować napędy elektryczne w urządzeniach do zabezpieczania wyrobisk, 

−−−−

 

scharakteryzować 

napędy 

hydrauliczne 

pneumatyczne 

w urządzeniach 

do 

zabezpieczania wyrobisk, 

−−−−

 

wskazać  zastosowanie  układów  hydraulicznych  i elektrohydraulicznych  w  maszynach 
i urządzeniach do zabezpieczania wyrobisk, 

−−−−

 

scharakteryzować elementy układów hydrauliki siłowej, 

−−−−

 

wskazać zastosowanie urządzeń hydrauliki siłowej w górnictwie podziemnym, 

−−−−

 

scharakteryzować system energetyczny urządzeń do zabezpieczania wyrobisk, 

−−−−

 

obsłuŜyć maszyny do zabezpieczenia wyrobisk, 

−−−−

 

przeprowadzić konserwację zespołów maszyn do zabezpieczenia wyrobisk, 

−−−−

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska przy obsłudze maszyn i urządzeń do zabezpieczenia wyrobisk, 

−−−−

 

określić  zastosowanie  napędów  pneumatycznych  w  urządzeniach  do  zabezpieczenia 
wyrobisk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń górniczych 311[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zabezpieczania 
wyrobisk 311[15].Z2.03 

Temat: Pompy hydrauliki siłowej- pompy rotacyjne. 

Cel ogólny: Poznanie budowy, zasady działania i zastosowania pomp rotacyjnych hydrauliki 

siłowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić klasyfikację pomp rotacyjnych stosowanych w układach hydraulicznych, 

 

określić zakres stosowania poszczególnych typów pomp, 

 

przedstawić zalety i wady , 

 

dobrać pompę dla wybranych układów, 

 

przedstawić zasadę działania, 

 

określić  warunki  bezpiecznego  uŜytkowania  i  zasady  bezpieczeństwa  dotyczące  obsługi 
pomp hydraulicznych, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do montaŜu układów hydraulicznych, 

 

zestaw elementów, 

 

komplet przewodów łączeniowych, 

 

schemat hydrauliczny, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Uczestnicy:  

 

uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia

Zapoznaj  się  z  budową  rotacyjnej  pompy  hydraulicznej  do  zasilania  układów 

hydraulicznych  na  stanowisku  do  montaŜu  na  podstawie  schematu  i  egzemplarza  pompy 
otrzymanego od nauczyciela.  
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie są zasady montaŜu i demontaŜu układów hydraulicznych? 

2.

 

Za  pomocą,  jakich  symboli  oznaczane  są  podstawowe  elementy  układu  hydraulicznego 
takie jak: pompy, zawory, elementy robocze, filtry? 

3.

 

Jakie rodzaje przewodów i złączek uŜywa się do montaŜu? 

4.

 

W jaki sposób naleŜy wykonać montaŜ na stanowisku? 

5.

 

Jakie zagroŜenia występują podczas montaŜu układów hydraulicznych? 

6.

 

Jak oznaczane są przyłącza elementów hydraulicznych? 

7.

 

Jakie zagroŜenia występują podczas uruchamiania układu hydraulicznego? 

 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak zidentyfikujemy elementy pompy? 

2.

 

W jaki sposób zdemontujemy pompę? 

3.

 

Jakie  kryteria  zastosujemy  przy  identyfikacji  elementów i ocenie technicznej elementów 
układu?  

4.

 

W jakiej kolejności wykonamy demontaŜ? 

5.

 

W jakiej kolejności wykonamy montaŜ? 

6.

 

Jak sprawdzimy poprawność montaŜu? 

7.

 

Jak ocenimy poprawność wykonania ćwiczenia? 

 

Faza III. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.

 

określają kryteria identyfikacji i oceny elementów,  

2.

 

ustalają swoje funkcje w pracy zespołu, 

3.

 

pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe demontaŜu i montaŜu układu, 

4.

 

konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 
poprawki. 
 

Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.

 

zapoznają się z dokumentacją techniczną i zewnętrzną budową pompy, 

2.

 

zgodnie z przyjętym trybem, demontują pompę, 

3.

 

zapoznają się z budową poszczególnych elementów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

ponownie montują pompę, 

5.

 

konsultują poprawność wykonania montaŜu z nauczycielem, 

6.

 

uruchamiają układ, 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają szczelność układu i poprawność działania.  

2.

 

Nauczyciel sprawdza czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń górniczych 311[15].Z2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  zabezpieczania 
wyrobisk 311[15].Z2.03 

Temat: Układy sterowania i regulacji stosowane w napędach hydrostatycznych.  

Cel ogólny: Rozpoznawanie na podstawie wyglądu elementów pneumatycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się katalogami elementów układów sterowania hydrauliki siłowej, 

 

zakwalifikować elementy do odpowiednich grup, 

 

znaleźć oznaczenie symbolowe na elemencie, 

 

określić parametry charakteryzujące element, 

 

określić zastosowanie elementu, 

 

zidentyfikować przyłącza. 

 

zastosować  przepisy  i  zasady  bezpiecznej  obsługi  oraz  uŜytkowania  elementów 
sterowania w układach hydraulicznych.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi  producentów  elementów  pneumatycznych  (z  opisem,  rysunkami  i  zdjęciami) 
pozwalające na identyfikację elementów,  

 

róŜnorodne elementy układów pneumatycznych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 
Uczestnicy
:  

 

uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

3.

 

Wykonywanie ćwiczenia. 
 

Zadanie dla ucznia: 

Na  podstawie  katalogów  rozpoznaj  hydrauliczne  elementy  sterowania  otrzymane  od 

nauczyciela.  Określ  ich  zastosowanie  oraz  opisz  podstawowe  parametry.  Zidentyfikuj 
przyłącza.  

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

przyjrzyj się dokładnie elementom otrzymanym od nauczyciela, 

 

znajdź na nich odpowiednie symbole i oznaczenia, 

 

na podstawie katalogu i w oparciu o oznaczenia rozpoznaj element, 

 

opisz zastosowanie elementu, 

 

określ jego podstawowe parametry, 

 

zidentyfikuj przyłącza. 

 
4.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują efekty wykonanego ćwiczenia, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony , 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.

 

 
Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: opis rozpoznanych podczas ćwiczenia elementów, ich symbole i zastosowanie.  
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

ĆWICZENIA 

 
5.1.

 

Pompy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz wydajność rzeczywistą jednocylindrowej pompy obustronnego działania, jeŜeli: 

 

ś

rednica tłoka D = 200 mm, 

 

skok tłoka S = 250 mm 

 

prędkość obrotowa n = 50 obr/min, 

 

sprawność 

η

= 0,9, 

 

ρ

=1000 kg/m

(woda). 

Na  podstawie  obliczonej  wydajności  rzeczywistej  dobierz  moc  silnika  elektrycznego 

napędzającego  pompę,  jeŜeli  uŜyteczna  wysokość  podnoszenia  H

u

  =  50  m,  a  sprawność 

ogólna pompy 

η

=0,65. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeliczyć potrzebne wielkości na jednostki stosowane w zaleŜnościach, 

2)

 

obliczyć wydajność pompy na podstawie zaleŜności, 

 

th

v

r

Q

Q

η

=

 

3

/

60

r

v

n

Q

i A S

m

s

η

= ⋅ ⋅ ⋅

 

i  =  liczba  czynnych  stron  w  tłoku  i=1  w  pompie  jednostronnego  działania,  i  =  2  w  pompie 
dwustronnego działania; 
S – skok tłoka w [m]; 
n – prędkość obrotowa wału korbowego [obr/min] n = 30 – 300obr/min; 

4

D

A

2

=

π

pole przekroju tłoka [m

2

], D = średnica tłoka w [m]; 

3)

 

korzystając  z  podanych  danych  i  danych  otrzymanych  z  obliczeń  określić  moc  silnika 
napędzającego pompę, na podstawie zaleŜności: 

c

r

u

w

o

Q H

g

P

ρ

η

⋅ ⋅

=

 [W] moc pobrana przez pompę (moc na wale pompy) 

c

r

u

u

Q H

g

P

ρ

=

⋅ ⋅

 

[W]

 

moc uŜyteczna (moc przekazywana pompowanej cieczy) 

u

o

w

P

P

η

=

 

sprawność ogólna  

g = 9,81 m/s

2,

 

ρ

– gęstość pompowanej cieczy kg/m

3

 

4)

 

w celu zagwarantowania odpowiedniego zapasu mocy, powiększyć obliczoną moc silnika 
o 20%, 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, tablice matematyczno fizyczne, 

 

materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla  danych  z  ćwiczenia  pierwszego,  korzystając  z  arkusza  kalkulacyjnego  lub  innego 

programu  do  obliczeń  wykonaj  charakterystykę  P

w

=f(H

u

)  H

u

=10–100  m  z  krokiem  5 m oraz 

Q

= f(n) n = 10–50 obr/min z krokiem 2 obr/min pozostałe dane przyjmij jako stałe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w

 

ć

wiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

w arkuszu kalkulacyjnym lub innym programie obliczyć wyniki z podanym krokiem, 

2)

 

wykreślić charakterystyki, 

3)

 

przedstawić wnioski. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym programem, 

 

drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.

 

Maszyny powietrzne 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z budową wiertarki powietrznej, zidentyfikuj elementy wiertarki i omów ich 

przeznaczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać oględzin i nazwać oraz określić przeznaczenie elementów zewnętrznych, 

2)

 

zdemontować  maszynę  zwracając  uwagę  na  zachowanie  kolejności  operacji,  zgodnie 
z dokumentacją maszyny, 

3)

 

nazwać  poszczególne  elementy  i  określić  typ  silnika  napędowego  zastosowanego 
w maszynie, 

4)

 

przeprowadzić konserwację zgodnie z instrukcją, 

5)

 

zmontować maszynę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wiertarka pneumatyczna, dowolnego typu, 

 

dokumentacja i instrukcja serwisowa maszyny, 

 

narzędzia, 

 

fartuch roboczy. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla wentylatora osiowego obliczyć wydajność Q, moc uŜyteczną wentylatora P

oraz moc 

silnika napędowego P

dla następujących danych: 

 

ś

rednica zewnętrzna wirnika d

= 800 mm, 

 

osiowa prędkość przepływu gazu v = 10m/s, 

 

całkowity przyrost ciśnienia gazu wytworzony przez wentylator 

p = 1,5 kPa, 

 

sprawność ogólna (dla wentylatorów osiowych 

η

 = 0,1–0,3) 

η

 = 0,2. 

Do obliczeń wykorzystaj wzór doświadczalny : 

2

1, 3

Q

d

v

=

 

[m]

 

oraz zaleŜności: 

P

u

=Q • 

p [W], 

0

w

Q

p

P

η

⋅∆

=

[W]. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeliczyć dane (jednostki) do wartości stosowanych we wzorach, 

2)

 

przekształcić wzory stosownie do obliczanej wielkości, 

3)

 

podstawić dane i wykonać obliczenia, 

4)

 

przedstawić wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały do pisania, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3 

Podłącz  elektryczny  wentylator  lutniowy  i  wykonaj  pomiary  róŜnicy  ciśnień  oraz 

prędkości przepływu powietrza w układzie wentylatora tłoczącego i ssącego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Czas  wykonania  ćwiczenia  wynosi  30  minut.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz przypomnieć zasady BHP. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  instrukcją  opracowaną  dla  stanowiska  na  którym  realizujesz  ćwiczenie, 
ś

ciśle przestrzegać przepisów bezpieczeństwa, 

2)

 

zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia podłączyć wentylator oraz określoną liczbę 
lutni spiralnych, 

3)

 

sprawdzić prawidłowość zainstalowanych osłon, zgodnie z przepisami BHP, 

4)

 

zgłosić prowadzącemu wykonanie pierwszej części ćwiczenia, 

5)

 

po  sprawdzeniu  poprawności  podłączenia,  na  polecenie  prowadzącego  ćwiczenie, 
załączyć wentylator, 

6)

 

wykonać pomiary przepływu powietrza i róŜnicy ciśnień, 

7)

 

zapisać wyniki i opracować wnioski z ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

anemometr,  

 

manometr róŜnicowy, 

 

narzędzia, 

 

materiały do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

Podłącz  wentylator  lutniowy  z  napędem  pneumatycznym  i  wykonaj  pomiary  róŜnicy 

ciśnień oraz prędkości przepływu powietrza. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu.  Czas  wykonania  ćwiczenia  wynosi  30  minut.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz przypomnieć zasady BHP. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  instrukcją  opracowaną  dla  stanowiska  na  którym  realizujesz  ćwiczenie, 
ś

ciśle przestrzegać przepisów bezpieczeństwa, 

2)

 

zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia podłączyć wentylator oraz określoną liczbę 
lutni spiralnych, 

3)

 

sprawdzić prawidłowość zainstalowanych osłon, zgodnie z przepisami BHP, 

4)

 

zgłosić prowadzącemu wykonanie pierwszej części ćwiczenia, 

5)

 

po  sprawdzeniu  poprawności  podłączenia,  na  polecenie  prowadzącego  ćwiczenie, 
załączyć wentylator, 

6)

 

wykonać pomiary przepływu powietrza i róŜnicy ciśnień, 

7)

 

zapisać wyniki i opracować wnioski z ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

anemometr,  

 

manometr róŜnicowy, 

 

narzędzia, 

 

materiały do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.

 

Napędy hydrostatyczne 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dla  siłownika  hydraulicznego,  w  którym  chcemy  uzyskać  maksymalną  prędkość, 

konieczne jest aby objętościowe natęŜenie przepływu wynosiło, Q=100 l/min. Do dyspozycji 
masz rozdzielacze NG15,NG24, NG32. 

 

Jakie straty ciśnienia 

p wystąpią na kaŜdym nich? 

 

Jakie straty mocy P

s

=Q*

p wystąpią na kaŜdym nich? 

 

Porównaj z sobą rozdzielacze. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Charakterystyka rozdzielaczy [5] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte  

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

na podstawie charakterystyki (rys. do ćwiczenia) określić spadek ciśnienia 

p, 

2)

 

obliczyć straty mocy P

s

3)

 

porównać z sobą rozdzielacze, 

4)

 

przedstawić wyniki i wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały do pisania, 

 

charakterystyka rozdzielacza. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Przy  pomocy  siłownika  hydraulicznego  chcemy  uzyskać  nacisk  o  sile  20  kN  przy 

prędkości tłoka v=0,5 m/s. 

 

określ wartość mocy mechanicznej P siłownika, 

 

określ wartość ciśnienia p, 

 

objętościowe natęŜenie przepływu Q, 

przy  załoŜeniu  Ŝe  moc  mechaniczna  jest  równa  hydraulicznej  (nie  uwzględniamy  strat  na 
tarcie), jeŜeli średnica tłoka d = 80 mm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wykorzystać stosowne wzory i przekształcić do wymaganej postaci, 

2)

 

wykonać obliczenia, 

3)

 

zweryfikować wynik, 

4)

 

przedstawić wyniki i wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały do pisania, 

 

kalkulator.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.

 

Napęd elektryczny maszyn 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  charakterystyki  mechanicznej  pompy  lub  wentylatora  dobierz  moment 

silnika elektrycznego do napędu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte  

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

na podstawie otrzymanej charakterystyki maszyny i silnika określić moment dynamiczny, 

2)

 

określić czy silnik i maszyna stanowią napęd stateczny czy niestateczny, 

3)

 

sformułować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

charakterystyki mechaniczne (wykonane przez producenta), 

 

papier milimetrowy na kalce technicznej, 

 

przybory do rysowania 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiary i narysuj charakterystykę mechaniczną silnika prądu stałego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Realizują  kolejno  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 40 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

na  stanowisku  pomiarowym,  zgodnie  z  instrukcją  do  ćwiczenia,  wykonać  niezbędne 
pomiary dla otrzymanego egzemplarza silnika, 

2)

 

na podstawie otrzymanych wyników wykreślić charakterystykę mechaniczną silnika, 

3)

 

sformułować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do badania silników elektrycznych, 

 

papier milimetrowy na kalce technicznej, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

komputer  z  programem  kalkulacyjnym  lub  programem  do  opracowywania  i  graficznego 
przedstawiania wyników pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń do zabezpieczania wyrobisk” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. a, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Objaśnić budowę pomp 

Objaśnić działanie pomp 

P

 

Określić parametry pomp 

P

 

Objaśnić budowę spręŜarek 

Scharakteryzować spręŜarki 

P

 

Zidentyfikować maszyny powietrzne 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Scharakteryzować napędy 
hydrostatyczne. 

P

 

RozróŜnić elementy układów 
hydraulicznych. 

P

 

Wykorzystać wentylatory lutniowe 

P

 

10 

Zidentyfikować elementy hydrauliki  

P

 

11 

Scharakteryzować silniki elektryczne 

P

 

12 

Scharakteryzować silniki elektryczne 

P

 

13 

Scharakteryzować napęd elektryczny 

14 

Scharakteryzować maszyny elektryczne 

15 

Scharakteryzować własności silnika 

16 

Scharakteryzować własności silnika 

PP 

17 

Scharakteryzować pracę maszyn 
elektrycznych 

PP 

18 

Określić dynamikę napędu 

PP 

19 

Określić dynamikę napędu 

PP 

20 

Określić dynamikę napędu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 
będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Do zadań dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Niektóre zadania wymagają wpisania krótkich odpowiedzi.  

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  niektóre  pytania  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  ich 
rozwiązanie na później i wróć do nich, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Nurnik to element pompy 
a)

 

odśrodkowej. 

b)

 

zębatej. 

c)

 

tłokowej. 

d)

 

łopatkowej. 

 
2.

 

Poprawę  równomierności  tłoczonego  strumienia  cieczy  w  pompie  tłokowej 
jednostronnego działania uzyskujemy poprzez 
a)

 

zmniejszenie przekroju przewodu ssawnego. 

b)

 

zwiększenie obrotów silnika. 

c)

 

zmniejszenie obrotów silnika. 

d)

 

zastosowanie  drugiej  pompy  tłokowej  jednostronnego  działania  w  układzie 
bliźniaczym. 

 
3.

 

Wydajność teoretyczna (geometryczna) pompy tłokowej jest to objętość cieczy 
a)

 

w zbiorniku. 

b)

 

wypieranej przez tłok w jednostce czasu. 

c)

 

wypompowana w okresie do pierwszej awarii. 

d)

 

wypompowana w okresie do całkowitego zuŜycia pompy. 

 
4.

 

Chłodziarki w spręŜarkach tłokowych mają za zadanie chłodzenie 
a)

 

tłoków. 

b)

 

korpusu spręŜarki. 

c)

 

powietrza po spręŜaniu. 

d)

 

powietrza przed spręŜaniem. 

 
5.

 

SpręŜarki rotacyjne są stosowane w przypadku konieczności uzyskania duŜej wydajności 
przy ciśnieniu do 
a)

 

~1,6 MPa. 

b)

 

~16 MPa. 

c)

 

~160 MPa. 

d)

 

~10 MPa. 

 
6.

 

Maszyny  powietrzne  transformujące  energię  ciśnienia  spręŜonego  powietrza  na  pracę 
mechaniczną to 
a)

 

spręŜarki. 

b)

 

dmuchawy. 

c)

 

silniki. 

d)

 

wentylatory. 

 
7.

 

Silnik w którym następuje zamiana energii ciśnienia cieczy na mechaniczną energię ruchu 
postępowego to 
a)

 

spręŜarka. 

b)

 

siłownik. 

c)

 

silnik łopatkowy. 

d)

 

wentylator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.

 

Utrzymywanie stałego ciśnienia cieczy w układzie zapewniają 
a)

 

zawory przelewowe. 

b)

 

zawory bezpieczeństwa. 

c)

 

zawory zwrotne. 

d)

 

rozdzielacze. 

 
9.

 

Wentylatory  lutniowe  z  napędem  elektrycznym  przeznaczone  są  do  stosowania 
w kopalniach, przy zawartości metanu nie przekraczającej 
a)

 

0,7%. 

b)

 

0,5%. 

c)

 

1%. 

d)

 

2%. 

 
10.

 

Urządzenie  słuŜące  do  zmiany  kierunku  przepływającej  cieczy  w  układach  hydrauliki 
siłowej to 
a)

 

zawór przelewowy. 

b)

 

rozdzielacz suwakowy. 

c)

 

zawór bezpieczeństwa. 

d)

 

filtr. 

 
11.

 

Charakterystyką  mechaniczną  silnika  elektrycznego  nazywa  się  wykres  przedstawiający 
zaleŜność 
a)

 

prędkości obrotowej n silnika od mocy. 

b)

 

prędkości obrotowej n silnika od temperatury uzwojeń. 

c)

 

prędkości obrotowej n silnika od rozwijanego przez silnik momentu obrotowego M. 

d)

 

 impedancji uzwojeń silnika od rozwijanego przez silnik momentu obrotowego M. 

 
12.

 

Silnik z charakterystyką synchroniczną to taki którego prędkość obrotowa 
a)

 

zaleŜy od obciąŜenia. 

b)

 

nie zaleŜy od obciąŜenia. 

c)

 

zaleŜy od obciąŜenia i temperatury silnika. 

d)

 

zmienia się synchronicznie. 

 
13.

 

Napęd  wytrącony  ze  stanu  ustalonego  samoczynnie  dąŜący  do  przywrócenia  zachwianej 
równowagi nazywa się 
a)

 

napędem statycznym. 

b)

 

napędem statecznym. 

c)

 

napędem podsterownym. 

d)

 

nadsterownym. 

 
14.

 

Stan pracy silnikowej charakteryzuje się tym, Ŝe 
a)

 

moment  obrotowy  silnika  jest  przeciwny  do  kierunku  ruchu,  silnik  pobiera  energię 
mechaniczną na wale i oddaje energię elektryczną do sieci zasilającej, 

b)

 

moment  obrotowy  silnika  jest  zgodny  z  kierunkiem  ruchu,  silnik  pobiera  energię 
elektryczną z sieci i oddaje energię mechaniczną na wale, 

c)

 

moment  obrotowy  silnika  jest  przeciwny  do  kierunku  ruchu,  silnik  pobiera  z  sieci 
energię elektryczną, która zamienia się w nim w ciepło, 

d)

 

silnik pracuje jako przesuwnik fazy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15.

 

Wykres 1 na rysunku przedstawia charakterystykę 
a)

 

bocznikową. 

b)

 

synchroniczną. 

c)

 

szeregową 

d)

 

równoległą. 

 

 

 
16.

 

Wykres 2 na rysunku charakterystykę silnika 
a)

 

indukcyjnego trójfazowego. 

b)

 

bocznikowego, prądu stałego. 

c)

 

synchronicznego. 

d)

 

szeregowego, prądu stałego. 

 

 

 

17.

 

Stan pracy prądnicowej charakteryzuje się tym, Ŝe moment obrotowy silnika jest 
a)

 

zgodny  z  kierunkiem  ruchu,  silnik  pobiera  energię  elektryczną  z  sieci  i  oddaje 
energię mechaniczną. 

b)

 

przeciwny  do  kierunku  ruchu,  silnik  pobiera  energię  mechaniczną  na  wale  i  oddaje 
energię elektryczną do sieci zasilającej. 

c)

 

przeciwny  do  kierunku  ruchu,  silnik  pobiera energię mechaniczną na wale i energię 
elektryczną z sieci zasilającej. 

d)

 

przeciwny  do  kierunku  ruchu,  silnik  pobiera  z  sieci  energię  elektryczną,  która 
zamienia się w nim w ciepło. 

 
18.

 

Moment silnika M jest większy od momentu oporowego M

m

 to obroty silnika 

a)

 

rosną. 

b)

 

maleją. 

c)

 

nie ulegają zmianie. 

d)

 

silnik zatrzymuje się. 

 
19.

 

Moment dynamiczny jest równy 
a)

 

róŜnicy  między  momentem  silnika  a  momentem  mechanicznym  napędzanej 
maszyny. 

b)

 

sumie momentu silnika i momentu mechanicznego napędzanej maszyny. 

c)

 

ilorazowi momentu silnika i momentu mechanicznego napędzanej maszyny. 

d)

 

iloczynowi momentu silnika i momentu mechanicznego napędzanej maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

20.

 

Aby  rozruch  silnika  przebiegał  płynnie  i  z  jednakowym  przyspieszeniem  to  moment 
dynamiczny silnika w okresie rozruchu 
a)

 

powinien się zmieniać się takt częstotliwości sieci. 

b)

 

powinien mieć moŜliwie stałą wartość. 

c)

 

powinien maleć. 

d)

 

to nie ma znaczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń do zabezpieczania wyrobisk 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń do zabezpieczania wyrobisk” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. d, 11.b, 
12. c, 13. d, 14. c, 15. d, 16. d, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rodzaje spręŜarek 

Określić zadania zbiornika spręŜonego 
powietrza 

Scharakteryzować parametry zbiornika 

Rozpoznać symbole elementów 
pneumatycznych 

Rozpoznać oznaczenia przyłączy 

RozróŜnić elementy na podstawie symbolu 

Scharakteryzować napędy hydrokinetyczne

 

P

 

RozróŜnić rodzaje pomp 

P

 

Rozpoznać symbole elementów 
hydraulicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

10 

Sklasyfikować zawory hydrauliczne 

11 

Rozpoznać symbole elementów 
hydraulicznych. 

12 

Scharakteryzować budowę akumulatorów 
hydraulicznych 

13 

Określić sposób oznaczania rozdzielaczy. 

14 

Scharakteryzować sensory. 

15 

Rozpoznać elementy na podstawie ich 
przekroju. 

16 

Określić właściwości systemów 
pneumatycznych. 

PP 

17 

Scharakteryzować uszczelnienia. 

PP 

18 

Zidentyfikować ciecze hydrauliczne na 
podstawie oznaczeń.  

PP 

19 

Scharakteryzować zawory proporcjonalne. 

PP 

20 

Określić właściwości cieczy hydraulicznych. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Na rysunku przedstawiono spręŜarkę

 

a)

 

wielokomorową. 

b)

 

ś

rubową.  

c)

 

Rootsa. 

d)

 

osiową. 

 

 
2.

 

Które z poniŜszych zdań nie jest prawdziwe? 
a)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza słuŜy do gromadzenia powietrza. 

b)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza wychładza spręŜone powietrze. 

c)

 

Zbiornik spręŜonego powietrza wytrąca i usuwa kondensat. 

d)

 

W zbiorniku spręŜonego powietrza następuje smarowanie powietrza. 

 

3.

 

Wielkość zbiornika powinna wynosić co najmniej 
a)

 

5 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

b)

 

10 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

c)

 

20 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

d)

 

30 % ilości dostarczanego powietrza przez spręŜarkę w ciągu minuty. 

 

4.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

zaworu zwrotnego. 

b)

 

zaworu logicznego. 

c)

 

zaworu szybkiego spustu. 

d)

 

rozdzielacza. 

 

 
5.

 

Cyframi 3 i 5 oznacza się przyłącze 
a)

 

odpowietrzające. 

b)

 

sterujące. 

c)

 

robocze. 

d)

 

zasilające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

6.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

spręŜarki. 

b)

 

pompy hydraulicznej. 

c)

 

silnika pneumatycznego. 

d)

 

siłownika wahadłowego. 

 

 
7.

 

W napędach hydrokinetycznych głównie wykorzystuje się energię 
a)

 

ciśnienia. 

b)

 

ruchu cieczy. 

c)

 

cieplną. 

d)

 

potencjalną. 

 

8.

 

Na rysunku przedstawiono pompę 
a)

 

wielotłoczkową. 

b)

 

łopatkową. 

c)

 

zębatą zewnętrznego zazębienia. 

d)

 

rotorową. 

 

 

 
9.

 

Na rysunku przedstawiono symbol 
a)

 

sterowania zaworem. 

b)

 

zbiornika. 

c)

 

przycisku. 

d)

 

przewodu. 

 

 

 
10.

 

Zawór przelewowy naleŜy do grupy 
a)

 

rozdzielaczy. 

b)

 

zaworów zwrotnych. 

c)

 

zaworów natęŜeniowych. 

d)

 

zaworów ciśnieniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

11.

 

Na rysunku przedstawiono symbol zaworu 
a)

 

zwrotnego. 

b)

 

zwrotnego sterowanego 

c)

 

dławiaco-zwrotnego. 

d)

 

redukcyjnego. 

 

 

 
12.

 

W akumulatorach hydraulicznych gazowych stosowany jest 
a)

 

wodór. 

b)

 

hel. 

c)

 

azot. 

d)

 

tlen. 

 
13.

 

Rozdzielacz o oznaczeniu 5/2 
a)

 

jest pięciopozycyjny. 

b)

 

ma dwa przyłącza. 

c)

 

ma przyłącze o średnicy 5 mm. 

d)

 

jest dwupozycyjny. 

 
14.

 

Sygnał wyjściowy dwuwartościowy jest charakterystyczny dla 
a)

 

sensorów cyfrowych.  

b)

 

sensorów analogowych. 

c)

 

sensorów binarnych. 

d)

 

wszystkich sensorów. 

 
15.

 

Na rysunku przedstawiono przekrój 
a)

 

szybkozłącza. 

b)

 

zaworu przelewowego. 

c)

 

zaworu odcinającego. 

d)

 

zaworu zwrotnego. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16.

 

Które z poniŜszych zdań jest prawdziwe? 
a)

 

W napędach pneumatycznych uzyskuje się bardzo duŜe siły. 

b)

 

W  napędach  pneumatycznych  uzyskanie  małych  i  stałych  prędkości  nie  sprawia 
trudności. 

c)

 

Prędkość ruchu tłoków siłowników pneumatycznych osiąga 40m/s. 

d)

 

Pneumatyczne urządzenia mają małą masę przypadającą na jednostkę mocy 

 
17.

 

Pierścienie Siemmera stosuje się w uszczelnieniach 
a)

 

ruchu obrotowego przy wysokich ciśnieniach. 

b)

 

spoczynkowych. 

c)

 

ruchu posuwistego. 

d)

 

ruch obrotowego przy niskich ciśnieniach. 

 
18.

 

Symbolem HL oznaczamy 
a)

 

oleje  hydrauliczne  zawierające  dodatki  uszlachetniające  zwiększające  odporność  na 
starzenie i korozję. 

b)

 

ciecze trudnopalne. 

c)

 

oleje mogące tworzyć emulsje z wodą. 

d)

 

oleje bez specjalnych dodatków uszlachetniających. 

 
19.

 

Które z poniŜszych zdań jest nieprawdziwe
a)

 

W  zaworach  proporcjonalnych  sygnał  elektryczny  przekształcany  jest  na 
proporcjonalne do niego ciśnienie lub natęŜenia przepływu. 

b)

 

Do sterowania zaworów proporcjonalnych są uŜywane karty elektroniczne. 

c)

 

Zawory proporcjonalne naleŜą do zaworów o działaniu ciągłym. 

d)

 

Zawory proporcjonalne są dokładniejsze w działaniu od serwozaworów.  

 
20.

 

Wskaźnik lepkości określa zmiany lepkości oleju pod wpływem: 
a)

 

ciśnienia zewnętrznego. 

b)

 

temperatury. 

c)

 

starzenia się oleju. 

d)

 

czynników chemicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń do zabezpieczania wyrobisk 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Antoniak J., Opolski T.: Maszyny górnicze cz. 2. Śląsk, Katowice 1997 

2.

 

Korecki Z.,: Maszyny i urządzenia górnicze cz1. Śląsk, Katowice 1976 

3.

 

Mastaliński M., Siwek W.: Elektrotechnika, elektronika i automatyka w górnictwie cz. 2. 
Ś

ląsk, Katowice 1987 

4.

 

Orlik Z.: Maszynoznawstwo. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1985 

5.

 

Poradnik górnika. Śląsk, Katowice 1978 

6.

 

Schmid D., inni: Mechatronika REA, Warszawa 2002 

7.

 

Urbanowicz H. : Napęd elektryczny. WNT, Warszawa 1977 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998