„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jolanta Skoczylas
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych
712[02].Z1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Lidia Staniszewska
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.06
„Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cieśla.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Rodzaje rusztowań drewnianych
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Rusztowania stojakowe jednorzędowe i dwurzędowe drewniane
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Przygotowanie podłoża pod rusztowania
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Elementy komunikacyjne i zabezpieczające
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Zasady montażu i demontażu rusztowań stojakowych drewnianych
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Zasady bhp przy montażu i pracy na rusztowaniach
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
41
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych” stanowi jeden
z elementów modułu 712[02].Z1 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
712[02].Z1
Technologia robót ciesielskich
Schemat układu jednostek modułowych
712[02].Z1.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn
do robót ciesielskich
712[02].Z1.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów
w robotach ciesielskich
712[02].Z1.03
Ręczna obróbka drewna
712[02].Z1.04
Mechaniczna obróbka drewna
712[02].Z1.05
Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich
712[02].Z1.17
Zabezpieczanie drewna
przed szkodliwymi
czynnikami zewnętrznymi
712[02].Z1.16
Wykonywanie napraw
konstrukcji ciesielskich
712[02].Z1.18
Rozliczanie
robót ciesielskich
712[02].Z1.06
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych
712[02].Z1.07
Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych
712[02].Z1.08
Wykonywanie ścian wieńcowych
712[02].Z1.09
Wykonywanie stropów drewnianych
712[02].Z1.10
Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych
712[02].Z1.15
Zabezpieczanie ścian wykopów
712[02].Z1.14
Deskowanie schodów
712[02].Z1.13
Deskowanie stropów
712[02].Z1.12
Deskowanie ścian i słupów
712[02].Z1.11
Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
−
dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,
−
wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,
−
wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,
−
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić i nazwać elementy rusztowania stojakowego,
−
przygotować podłoże pod ustawienie rusztowania,
−
dobrać materiały do rusztowań drewnianych,
−
wykonać podkłady pod rusztowania,
−
ustawić elementy rusztowań,
−
połączyć poszczególne elementy rusztowań,
−
wykonać pomost roboczy,
−
wykonać pion komunikacyjny,
−
zamocować elementy zabezpieczające,
−
wykonać rusztowanie stojakowe jednorzędowe,
−
wykonać rusztowanie stojakowe dwurzędowe,
−
zdemontować rusztowanie stojakowe,
−
wykonać pracę z zachowaniem zasad bhp przy montowaniu rusztowań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:
Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
i
demontaż
rusztowań
drewnianych
712[02].Z1.06
Temat: Klasyfikacja rusztowań.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać rusztowanie,
−
dobrać rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót,
−
dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na zastosowany materiał,
−
dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na przeznaczenie.
Metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
−
film przedstawiający różne rodzaje rusztowań,
−
modele rusztowań,
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Film przedstawiający rodzaje rusztowań.
5. Realizacja zajęć:
−
uczniowie oglądają film i wypisują na kartce nazwy rusztowań i ich zastosowanie,
−
uczeń po wypisaniu na kartce nazw rusztowań stara się przyporządkować ich
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
−
nauczyciel pokazuje uczniom modele rusztowań i objaśnia zakres zastosowania
rusztowań,
−
uczniowie dokonują korekt na swoich pracach,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.
6. Uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
8. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj rusztowania wykonane w technologii drewnianej i zapisz
w zeszycie nazwy tych rusztowań.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:
Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
i
demontaż
rusztowań
drewnianych
712[02].Z1.06
Temat: Montaż rusztowania stojakowego jednorzędowego drewnianego.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu rusztowania stojakowego jednorzędowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
dobrać materiały do montażu rusztowania,
−
dobrać narzędzia do wykonania pracy,
−
zmontować rusztowanie stojakowe jednorzędowe,
−
zaprezentować swoją pracę.
Metody nauczania-uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 3 godziny
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja montażu rusztowania,
−
krawędziaki 125x125 mm i deski,
−
narzędzia do montażu rusztowań,
−
gwoździe.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie rusztowania jednorzędowego stojakowego
z krawędziaków o wysokości 4 m i długości 3 m.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów
z pracą metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Z jakich elementów składa się rusztowanie jednorzędowe stojakowe?
2. Jaki jest maksymalny rozstaw stojaków w kierunku równoległym i prostopadłym do ściany
wznoszonego budynku?
3. W jaki sposób ustawia się stojaki?
4. Jak wykonuje się rusztowania z krawędziaków?
5. Z czego wykonuje się leżnie?
6. Jak układa się leżnie?
7. Do czego służy pomost?
8. Kiedy stosuje się poręcze?
9. Do czego służą odbojnice?
PLANOWANIE
1. Ustal miejsce wykonania ćwiczenia.
2. Ustal rodzaj materiałów oraz ich ilość.
3. Ustal narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności podczas montażu rusztowania.
UZGODNIENIE
1. Omów z nauczycielem wszystkie punkty z fazy planowania.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania zadania.
2. Dokonaj pomiarów długości i szerokości ściany, przy której ustawisz rusztowanie.
3. Zapisz wymiary na wcześniej przygotowanym arkuszu planu działania.
4. Przytnij na zadany wymiar krawędziaki i deski.
5. Wykonaj rusztowanie stojakowe jednorzędowe zgodnie z zaplanowanymi czynnościami.
6. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
8. Zlikwiduj stanowisko pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy stojaki zostały ustawione poprawnie?
2. Czy prawidłowo zostały połączone poszczególne elementy rusztowania?
3. Czy wszystkie elementy rusztowania zostały wykonane zgodnie z instrukcją montażu
i zasadami bhp?
4. Czy po wykonaniu pracy na stanowisku jest ład i porządek?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: rusztowań stojakowych jednorzędowych. Na
podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj wszystkie nazwy elementów niezbędnych do
wykonania rusztowania stojakowego, zapisz je w zeszycie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje rusztowań drewnianych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje rusztowań przedstawionych na planszy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć planszę przedstawiającą różne rodzaje rusztowań drewnianych,
2) wpisać do zeszytu nazwy rusztowań drewnianych rozpoznanych na planszy,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
plansza,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj nazwy rusztowań zapisane na kartkach samoprzylepnych do ich
zastosowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rusztowań,
2) przeczytać wypisane na kartkach samoprzylepnych wiadomości o zastosowaniu
rusztowań,
3) przyporządkować przeznaczenie rusztowania do nazwy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami rusztowań,
−
samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania rusztowań,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Rusztowania stojakowe jednorzędowe i dwurzędowe
drewniane
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz stojaki z krawędziaków pojedynczych o przekroju 125x125 mm pojedynczych przy
pomocy jarzm i klamer.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać krawędziaki na stojaki,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać klamry i jarzma stalowe,
5) przyciąć na wymiar krawędziaki,
6) połączyć krawędziaki za pomocą jarzm i klamer,
7) dokonać oceny ćwiczenia,
8) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
krawędziaki o przekroju 125x125 mm,
−
klamry i jarzma,
−
piła lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Połącz stojaki z dłużyc podwójnych o średnicy 150 mm w cieńszym końcu przy pomocy
jarzm i klamer.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać dłużyce na stojaki,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać klamry i jarzma stalowe,
5) przyciąć na wymiar dłużyce,
6) połączyć dłużyce za pomocą jarzm i klamer,
7) dokonać samooceny ćwiczenia,
8) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
dłużyce podwójne o średnicy 150 mm,
−
klamry i jarzma,
−
piła lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj pomost roboczy z desek grubości 38 mm wraz z poręczami i odbojnicami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać deski do wykonania pomostu,
3) dobrać gwoździe,
4) dobrać narzędzia i sprzęt,
5) przyciąć na zadany wymiar deski,
6) wykonać pomost,
7) ułożyć pomost na leżniach,
8) wykonać poręcz,
9) przymocować poręcz do stojaków,
10) przymocować odbojnice nad deskami pomostu,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny ćwiczenia,
13) zlikwidować stanowisko pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
deski grubości 38 mm,
−
gwoździe,
−
młotek,
−
piła lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj jednorzędowe rusztowanie stojakowe z krawędziaków o przekroju 125x125 mm
wysokości 4 m i długości 2,5 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról,
3) dobrać krawędziaki na stojaki i leżnie,
4) dobrać deski do wykonania elementów rusztowania,
5) dobrać klamry,
6) dobrać gwoździe,
7) dobrać narzędzia i sprzęt,
8) przyciąć na wymiar krawędziaki,
9) dobrać przygotowane stojaki,
10) ustawić stojaki na podkładkach zgodnie z zasadami,
11) połączyć stojak z podkładem klamrami,
12) dobrać deski na krzyżulce,
13) usztywnić stojaki krzyżulcami,
14) wykonać leżnie,
15) zaprezentować efekty swojej pracy,
16) dokonać samooceny ćwiczenia,
17) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
krawędziaki o przekroju 125x125 mm,
−
klamry i jarzma,
−
gwoździe,
−
młotek,
−
piła lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3 Przygotowanie podłoża pod rusztowania
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zasady i kolejność przygotowania terenu pod ustawienie rusztowań na podkładach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać kolejność czynności podczas przygotowania podłoża pod rusztowania na
podkładach,
2) określić zasady przygotowania terenu pod ustawienie rusztowań,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać samooceny pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przygotuj teren pod ustawienie rusztowania na podwalinach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) sprawdzić spadek terenu,
3) wykonać podwaliny poziome,
4) ułożyć podwaliny na podłożu,
5) ustawić stojak na podwalinie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy,
8) zlikwidować stanowisko pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poziomnica,
−
krawędziaki o przekroju 125 x 125 mm,
−
piła lub pilarka,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4
.
Elementy komunikacyjne i zabezpieczające
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pion komunikacyjny o wysokości 4 m i długości 5 m z drabinami i bortnicami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról,
3) przygotować bale i deski,
4) przygotować gwoździe,
5) przygotować narzędzia,
6) wykonać dwie drabiny,
7) przyciąć deski do wykonania bortnic i poręczy,
8) ustawić drabiny do rusztowania,
9) przybić bortnice i poręcze,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania i uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
bale i deski,
−
piłka lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
gwoździe,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj schodnie długości 2 m i szerokości 0,9 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować deski,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
3) przygotować gwoździe,
4) przygotować narzędzia,
5) wykonać bieg schodni,
6) oprzeć bieg na leżniach,
7) przybić odbojnice,
8) wykonać poręcz,
9) zaprezentować wykonaną pracę,
10) dokonać samooceny ćwiczenia.,
11) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
deski,
−
gwoździe,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
piłka lub pilarka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj elementom schodni przedstawionym na rysunku ich nazwy zapisane na
kartkach samoprzylepnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie przyjrzeć się rysunkowi przekazanemu przez nauczyciela,
2) przeczytać na przygotowanych kartkach samoprzylepnych nazwy elementów schodni,
3) przyporządkować i nakleić nazwy na rysunku,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rysunek schodni,
−
kartki samoprzylepne z nazwami elementów schodni,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Zasady montażu i demontażu rusztowań stojakowych
drewnianych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ kolejność wykonania montażu rusztowania stojakowego na podstawie modelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć elementy rusztowania na modelu,
2) przeanalizować kolejność łączenia elementów,
3) wypisać w punktach kolejność wykonanych czynności podczas montażu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
model rusztowania,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dokończ montaż rusztowania stojakowego jednorzędowego z dłużyc mając ustawione
stojaki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról,
3) dobrać deski do wykonania elementów rusztowania,
4) dobrać narzędzia i sprzęt,
5) przybić podłużnicę,
6) wykonać leżnie,
7) zamocować pomost,
8) przybić odbojnicę i poręcz,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9) przybić krzyżulce,
10) ustawić drabinę,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny ćwiczenia,
13) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko z ustawionymi stojakami,
−
deski,
−
gwoździe,
−
młotek,
−
piła lub pilarka,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zdemontuj rusztowanie stojakowe o wysokości 4 m i długości 3 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać instrukcję demontażu rusztowania stojakowego,
2) przygotować narzędzia do wykonania pracy,
3) zdjąć poręcze,
4) zdemontować odbojnicę,
5) zdemontować krzyżulce z górnego pomostu,
6) zdjąć leżnie,
7) zdjąć podłużnice,
8) zdjąć stojaki,
9) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rusztowanie stojakowe,
−
instrukcja demontażu rusztowania stojakowego,
−
narzędzia do demontażu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Zasady bhp przy montażu i pracy na rusztowaniach
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ sposoby zapobiegania zagrożeniom, jakie występują podczas prac przy montażu
i eksploatacji rusztowań.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film, w którym przedstawione są sposoby zapobiegania zagrożeniom podczas
montażu i eksploatacji rusztowań,
2) wypisać sposoby zapobiegania zagrożeniom występującym podczas montażu i eksploatacji
rusztowań zauważone podczas oglądania filmu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film, w którym przedstawione są sposoby zapobiegania zagrożeniom podczas montażu
i eksploatacji rusztowań,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wybierz spośród przedstawionych środków ochrony osobistej i odzieży roboczej te, które
stosuje cieśla wykonujący rusztowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać części odzieży i ochrony osobistej, które stosuje cieśla,
2) zapisać w zeszycie nazwy środków ochrony osobistej i odzieży ochronnej, które wybrał,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna,
−
środki ochrony osobistej,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie i demontaż
rusztowań drewnianych”.
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1 - 16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17 - 21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c,
12. b, 13. b, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. d, 21. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić zastosowanie rusztowań na
wysuwnicach.
C
P
d
2
Rozpoznać rodzaj rusztowania na rysunku.
A
P
a
3
Określić minimalną długość gwoździ do zbijania
elementów rusztowań.
C
P
d
4
Określić zastosowanie krawędziaków.
C
P
b
5
Określić wysokość kondygnacji rusztowania.
C
P
b
6
Rozpoznać na rysunku sposób połączenia stojaka
dłużycy z podłużnicą.
A
P
c
7
Ustalić wysokość, na której spocznikami należy
przedzielić drabiny służące do komunikacji.
C
P
c
8
Ustalić zależność głębokości zakopania stojaków
w zależności od rodzaju gruntu.
C
P
b
9
Rozróżnić element stanowiący komunikację
między pomostem a terenem.
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
10
Rozpoznać na rysunku oznaczenia elementów
rusztowania stojakowego jednorzędowego.
A
P
d
11
Zaplanować kolejność montowania elementów
rusztowania.
D
P
c
12
Ustalić kolejność demontażu elementów
rusztowania.
C
P
b
13
Określić potrzebę wykonania schodni przy
budowie rusztowań.
C
P
b
14
Określić wysokość, przy której pomosty należy
zabezpieczyć poręczami.
C
P
b
15
Dobrać materiał stosowany do wykonania
stojaków w rusztowaniach z dłużyc.
C
P
d
16
Określić środki ochrony osobistej stosowane
podczas montażu rusztowań.
C
P
b
17
Określić maksymalną wilgotność drewna do
wykonania rusztowania.
C
PP
a
18 Obliczyć ilość desek do wykonania schodni.
D
PP
a
19
Określić warunek rozpoczęcia prac na
rusztowaniach.
C
PP
c
20 Określić zastosowanie leżni.
C
PP
d
21 Obliczyć ilość drewna do wykonania stojaków.
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna jest poprawna; wybierz ją i zaznacz
kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 17
do 21).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Rusztowania na wysuwnicach stosuje się do wykonywania robót:
a) elewacyjnych i konserwacyjnych.
b) murowych i licowania ścian zewnętrznych.
c) wykończeniowych i obróbek blacharskich.
d) na wyższych i niedostępnych kondygnacjach budynku.
2. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie:
a) ramowe.
b) stojakowe.
c) drabinowe.
d) na wysuwnicach.
3. Do zbijania elementów
rusztowań należy używać gwoździ o minimalnej długości:
a) 30 mm.
b) 55 mm.
c) 60 mm.
d) 75 mm.
4. Krawędziaki służą do wykonywania:
a) tężników.
b) stojaków.
c) pomostów.
d) krzyżulców.
5. Wysokość kondygnacji rusztowania powinna wynosić:
a) 1,8 ÷ 2,0 m.
b) 2,0 ÷ 2,2 m.
c) 3,0 ÷ 3,5 m.
d) 3,5 ÷ 4,0 m.
6. Na rysunku przedstawione jest połączenie stojaka dłużycy z podłużnicą za pomocą:
a) klamer i jarzm.
b) pęta z nakładkami.
c) pęta z linki stalowej.
d) klamer wbijanych w zygzak.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7. Spocznikami należy przedzielić drabiny służące do komunikacji, gdy ich wysokość
przekracza:
a) 4 m.
b) 10 m.
c) 12 m.
d) 20 m.
8. W gruntach słabych stojaki rusztowań powinno się wkopać na głębokość co najmniej:
a) 30 cm.
b) 60 cm.
c) 90 cm.
d) 100 cm.
9. Komunikację między pomostem a terenem zapewniają:
a) drabiny.
b) krzyżulce.
c) odbojnice.
d) pochylnie.
10. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie stojakowe jednorzędowe drewniane. Cyfrą
jeden oznaczono:
a) leżnię.
b) stojak.
c) pomost.
d) krzyżulec.
11. Po ustawieniu stojaków i podparciu dwiema skośnymi deskami w następnej kolejności
należy montować:
a) leżnie, pomost, krzyżulce, podłużnice, drabiny, poręcz i odbojnice.
b) krzyżulce, leżnie, pomost, odbojnice, podłużnice, poręcz i drabiny.
c) podłużnice, leżnie, pomost, odbojnice, poręcz, drabiny i krzyżulce.
d) podłużnice, pomost, odbojnice, leżnie, drabiny, poręcz i krzyżulce.
12. Demontaż rusztowań należy rozpocząć od zdjęcia:
a) krzyżulców, poręczy i pomostu.
b) poręczy, odbojnicy i krzyżulców.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
c) odbojnicy, pomostu i krzyżulców.
d) pomostu, krzyżulców i poręczy.
13. Rusztowania wyposaża się w schodnie, gdy:
a) nie ma możliwości ustawienia drabin.
b) planowane jest ręczne donoszenie materiałów.
c) prace będą wykonywane na dużych wysokościach.
d) na rusztowaniu przebywa duża grupa robotników.
14. Poręczami zabezpiecza się pomosty o wysokości większej niż:
a) 1 m.
b) 2 m.
c) 3 m.
d) 4 m.
15. Do wykonania stojaków w rusztowaniach z dłużyc stosuje się:
a) deski o grubości 25 mm.
b) deski o grubości 38 mm.
c) krawędziaki o wymiarach 125x125 mm.
d) okrąglaki o średnicy minimum 120 mm.
16. Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej:
a) maski przeciwpyłowe.
b) kaski i pasy ochronne.
c) kaski i okulary ochronne.
d) rękawice i maski ochronne.
17. Wilgotność drewna użytego do wykonania rusztowania nie powinna być większa niż:
a) 23%.
b) 25%.
c) 28%.
d) 30%.
18. Ilość desek grubości 38 mm i długości 2 m, które trzeba przygotować do wykonania
schodni o szerokości biegu 1,05 m, jeśli szerokość desek wynosi 175 mm, to:
a) 6 sztuk.
b) 8 sztuk.
c) 12 sztuk.
d) 16 sztuk.
19. Prace na rusztowaniach można rozpocząć po:
a) dokonaniu odbioru przez brygadzistę.
b) zakończeniu montażu rusztowania.
c) dokonaniu odbioru przez kierownika budowy.
d) sprawdzeniu rusztowania przez nadzór budowlany.
20. Jednym z elementów rusztowań stojakowych są leżnie, które:
a) chronią narzędzia i sprzęt przed upadkiem.
b) usztywniają stojaki i służą do komunikacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
c) służą do układania pomostów i mocowania balustrad.
d) wiążą rusztowanie z budowlą i służą do układania pomostów.
21. Do wykonania rusztowania stojakowego jednorzędowego potrzeba 6 stojaków
z krawędziaków o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego z nich wynosi 4 m. Ilość
drewna potrzebna do wykonania wszystkich stojaków to:
a) 0,0375 m³.
b) 0,375 m³.
c) 3,75 m³.
d) 37,5 m³.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie i demontaż
rusztowań drewnianych”
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1 - 16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17 - 21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. b,
12. b, 13. d, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. d, 21. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Ustalić przekroje stojaków rusztowań
wykonanych z krawędziaków.
C
P
b
2
Rozpoznać rodzaj rusztowania przedstawionego
na rysunku.
A
P
b
3
Rozróżnić nazwę elementów służących do
usztywnienia stojaków rusztowań.
B
P
c
4
Określić wysokość, do której wykonuje się
pojedyncze stojaki deskowań drewnianych.
C
P
b
5
Rozpoznać schemat, na którym przedstawiono
łączenie stojaków podwójnych z krawędziaków
mijankowo za pomocą jarzm.
B
P
c
6
Ustalić pod jakim kątem w rusztowaniu
stojakowym łączy się tężniki do stojaków.
B
P
b
7
Rozpoznać na rysunku oznaczenia elementów
rusztowania stojakowego jednorzędowego
drewnianego.
B
P
c
8.
Ustalić sposób przygotowania podłoża pod
rusztowanie w terenie ze spadkiem powyżej
10%.
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9
Określić % nachylenia drabiny do komunikacji
między pomostem rusztowania, a terenem.
C
P
c
10
Określić sposób ustawienia drabin o wysokości
powyżej 12 m służących do komunikacji.
C
P
d
11
Określić wysokość, od której roboty przy
montażu rusztowań mogą wykonywać
pracownicy pełnoletni.
C
P
b
12
Wskazać minimalną szerokość w świetle biegu
schodni wykonanych z desek.
B
P
b
13
Określić sposób układania leżni przy montażu
rusztowań stojakowych drewnianych.
C
P
d
14
Rozróżnić element rusztowania stojakowego,
który chroni narzędzia i materiały przed
spadnięciem z pomostu.
B
P
b
15
Obliczyć ilość dłużyc do wykonania 6 słupów
rusztowania.
C
P
d
16
Wskazać element, który służy do zabezpieczenia
pomostu znajdującego się na wysokości większej
niż 2 m.
A
P
a
17
Obliczyć ilość drewna potrzebną do wykonania
stojaków.
C
PP
c
18 Obliczyć ilość desek do wykonania podestu.
D
PP
c
19
Określić sposób ustawiania stojaków
w rusztowaniach stojakowych dwurzędowych.
C
PP
b
20
Określić minimalną długość zakładek dolnej
warstwy pomostu na jakie mogą być łączone
deski na leżniach.
C
PP
d
21
Określić, kto powinien sprawdzać stan
rusztowania co 10 dni.
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 17
do 21).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przekroje stojaków rusztowań wykonane z krawędziaków mają najczęściej wymiary:
a) 100 x 100 mm.
b) 125 x 125 mm.
c) 150 x 150 mm.
d) 200 x 200 mm.
2. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie:
a) ramowe.
b) drabinowe.
c) stojakowe.
d) na wysuwnicach.
3. Do usztywnienia stojaków rusztowań służą:
a) leżnie.
b) podpórki.
c) krzyżulce.
d) odbojnice.
4. Jako pojedyncze wykonuje się stojaki deskowań drewnianych o wysokości do:
a) 10m.
b) 20m.
c) 30m.
d) 40m.
5. Łączenie stojaków podwójnych z krawędziaków, mijankowo za pomocą jarzm
przedstawiono schemacie:
a) a.
b) b.
c) c.
d) d.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
6. W rusztowaniu stojakowym usztywnienie w płaszczyźnie równoległej do ściany wykonuje
się za pomocą tężników, które przybija się do stojaków pod kątem:
a) 30º.
b) 45º.
c) 50º.
d) 55º.
7. Numerem 1 na rysunku przedstawiającym rusztowanie oznaczono
a) stojak.
b) poręcz.
c) pomost.
d) podpórkę.
8. Przygotowując podłoże pod rusztowanie w terenie ze spadkiem powyżej 10%, należy
wykonać:
a) wymianę gruntu.
b) podsypkę z piasku.
c) utwardzenie terenu.
d) podwaliny poziome.
9. Drabiny do komunikacji między pomostem rusztowania, a terenem powinny być
ustawione w jednym pionie komunikacyjnym z nachyleniem nie przekraczającym:
a) 40%.
b) 55%.
c) 65%.
d) 70%.
10. Drabiny o wysokości powyżej 12 m służące do komunikacji należy:
a) oprzeć o pomost.
b) wzmocnić tężnikami.
c) połączyć ze sobą klamrami lub jarzmami.
d) podzielić na odcinki poprzedzielane spocznikami.
11. Tylko pracownicy pełnoletni mogą wykonywać prace przy montażu rusztowań powyżej
wysokości:
a) 2,0 m.
b) 3,0 m.
c) 4,0 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
d) 5,0 m.
12. Szerokość w świetle biegu schodni wykonanych z desek powinna wynosić co najmniej:
a) 0,6 m.
b) 0,8 m.
c) 1,0 m.
d) 1,2 m.
13. Przy montażu rusztowań stojakowych drewnianych układanie leżni najlepiej wykonywać:
a) ze zwyżki.
b) z podestów.
c) ze schodni.
d) z rozstawionych drabin lub kozłów.
14. Przed spadnięciem z pomostu narzędzi i materiałów z rusztowania stojakowego chroni:
a) podpórka.
b) odbojnica.
c) podłużnica.
d) daszek ochronny.
15. Do wykonania 6 słupów rusztowania należy użyć dłużyce o średnicy 120 mm i długości
3 m, należy zakupić:
a) 6,0 metrów bieżących dłużyc.
b) 7,2 metrów bieżących dłużyc.
c) 9,0 metrów bieżących .dłużyc
d) 18,0 metrów bieżących dłużyc.
16. Do zabezpieczenia pomostu znajdującego się na wysokości większej niż 2 m należy
zastosować:
a) poręcz.
b) bortnicę.
c) odbojnicę.
d) balustradę.
17. Do wykonania rusztowania potrzeba 10 stojaków wykonanych z krawędziaków
o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego z nich wynosi 4 m. Ilość drewna potrzebna
do wykonania wszystkich stojaków to:
a) 0,0625 m³.
b) 0,0725 m³.
c) 0,625 m³.
d) 0,725 m³.
18. Jeśli mamy do dyspozycji deski dwumetrowe, a ich szerokość wynosi 125 mm, to ilość
desek do wykonania podestu o wymiarach 2,0 x 1,0 m, jaką należy przygotować to:
a) 5 sztuk.
b) 7 sztuk.
c) 8 sztuk.
d) 10 sztuk.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
19. W rusztowaniach stojakowych dwurzędowych drewnianych co trzeci stojak wewnętrzny
powinien być ustawiony w odstępach nie większych niż 4,4 m i:
a) wzmocniony klamrami.
b) umocowany do muru.
c) oparty na podkładce.
d) wbijany w ścianę.
20. Deski dolnej warstwy pomostu mogą być łączone na leżniach na zakładkę długości nie
mniejszej niż:
a) 50 mm.
b) 100 mm.
c) 200 mm.
d) 300 mm.
21. Stan rusztowania co 10 dni powinien sprawdzać:
a) cieśla.
b) majster.
c) kierownik.
d) konserwator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
7. LITERATURA
1. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
2. Lenkiewicz W., Technologia ciesielstwa. PWSZ, Warszawa. 19
3. Martinek W., Szymański. E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1999
4. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY. Warszawa 2005
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r w sprawie
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U.
z 2003 r. Nr 47)
6. Czasopisma:
7. Materiały budowlane,
8. Murator.