ciesla 712[02] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Marta Bąk





Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
ciesielskich 712[02].Z1.02







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
mgr inż. Małgorzata Karbowiak


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marta Bąk


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.02
„Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu cieśla.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rodzaje pomiarów na budowie

11

5.1.1.Ćwiczenia

11

5.2. Przyrządy pomiarowe

13

5.2.1.Ćwiczenia

13

5.3. Pomiary poziome

15

5.3.1.Ćwiczenia

15

5.4. Pomiary kątowe

18

5.4.1.Ćwiczenia

18

5.5. Pomiary pionowe

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa 712[02].Z1.02 stanowi integralną część modułu „Technologia robót

ciesielskich” i jest zaznaczona w jego strukturze na załączonym schemacie na stronie 4.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich

Schemat układu jednostek modułowych



























































712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczenie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się skalą,

stosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej,

dobierać dokumentację techniczno-budowlaną do realizacji zadania,

rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji,

odczytywać rzuty poziome i przekroje pionowe,

przenosić wymiary z dokumentacji na miejsce prac,

odczytywać rysunki elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych,

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót ciesielskich,

stosować zasady bezpiecznej pracy,

dobierać i stosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od
prowadzonych prac pomiarowych,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zmierzyć w terenie długość odcinka taśmą,

wytyczyć w terenie kąt prosty węgielnicą,

wytyczyć obrys budynku na placu budowy,

wyznaczyć poziom zerowy budynku,

wykonać pomiar odeskowanej powierzchni,

obliczyć miąższość drewna,

wykonać pomiar ogrodzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich

712[02].Z1.02

Temat: Zastosowanie przyrządów pomiarowych w robotach ciesielskich.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania przyrządów pomiarowych i ich

zastosowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać przyrządy pomiarowe,

dobierać odpowiednie przyrządy pomiarowe do rodzaju wykonywanych prac
pomiarowych,

dokonać podziału przyrządów pomiarowych ze względu na ich przeznaczenie,

zastosować przyrządy do prac pomiarowych w robotach ciesielskich.


Metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna i grupowa.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

kartki samoprzylepne,

duże kartki papieru,

przybory do pisania,

zeszyt przedmiotowy.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel przedstawia kolejno przyrządy pomiarowe,

nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych przyrządów pomiarowych,

nauczyciel dzieli uczniów na pięcioosobowe zespoły,

każdemu zespołowi rozdaje kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych ilustrujące

rodzaje pomiarów,

zespoły dopasowują kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych do kartek

z rodzajami pomiarów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań. Podpowiada

najlepsze rozwiązania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich.
5. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności

wykonywania.

6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Podaj kilka (przynajmniej 3) zastosowań poszczególnych przyrządów pomiarowych do

konkretnych rodzajów robót. Ćwiczenie wykonaj w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa:

Wykonywanie

podstawowych

pomiarów

w

robotach

ciesielskich 712[02].Z1.02

Temat: Pomiar długości ogrodzenia terenu szkoły.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się przyrządami do pomiarów

liniowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pomiarów liniowych,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

zdefiniować pojęcie: pomiaru liniowego,

rozróżnić rodzaje narzędzi i sprzętu do wykonania pomiaru liniowego,

określić kolejność wykonywanych prac związanych z pomiarem ogrodzenia,

omówić zastosowanie przyrządów pomiarowych w realizacji prac pomiarów liniowych,

obliczyć długość zmierzonego odcinka.

Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

zestaw przyrządów do pomiarów liniowych: taśma miernicza, komplet szpilek,

zeszyt przedmiotowy,

długopis.


Czas:
1 godzina 30minut

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest pomiar liniowy ogrodzenia.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno- porządkowe, podanie tematu lekcji, omówienie celów zajęć,
omówienie metod pomiarów realizacyjnych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Jak dobieramy przyrządy pomiarowe do określonego zadania pomiarowego

w terenie?

2. W jaki sposób wykonuje się pomiary liniowe?
3. Na co należy zwrócić uwagę, aby pomiar był dokładniejszy?
4. W jaki sposób obliczamy długość odcinka, jeżeli jest ona większa niż długość taśmy?
5. Gdzie w robotach budowlanych konieczne są pomiary liniowe?
6. Jakich zasad BHP należy przestrzegać podczas wykonywania pomiarów w terenie?

PLANOWANIE
1. Ustal początek i koniec odcinka, którego pomiar należy wykonać.
2. Zaplanuj kolejność czynności koniecznych do wykonania zadania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj pomiaru długości ogrodzenia zgodnie z zasadami bhp.
2. Zwróć uwagę na dokładność swoich pomiarów.
3. Zapisz niezbędne dane pomiaru w zeszycie przedmiotowym.
4. Wykonaj obliczenie długości zmierzonego ogrodzenia zgodnie z zasadą obliczania

długości odcinka dłuższego niż długość taśmy.

5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

6. Długość zmierzonego ogrodzenia zapisz na tablicy pod wynikiem poprzedzającej grupy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary ogrodzenia?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane obliczenia?
3. Czy duża jest różnica między długością pomierzoną przez grupę, a wynikiem

o wartości średniej?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wykonaj pomiar szerokości pokoju linijką o długości 30 cm. Stosując metodę pomiaru

długich odcinków w terenie, do zaznaczania końca linijki użyj kredy. Oblicz szerokość
pomieszczenia. Przeprowadź pomiar sprawdzający w przeciwnym kierunku oraz ponownie
oblicz szerokość pokoju. Obliczenia wykonaj w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania, współpracy i konkurencji pomiędzy zespołami oraz
zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Rodzaje pomiarów na budowie

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar: długości i powierzchni:

58,67

m

=

........................ cm

736,90

cm =

........................ m

760,00

cm

2

=

........................ m

2

3,56

m

2

=

........................ cm

2


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać przeliczenia jednostek,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenia,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

instrukcja wykonania przeliczeń,

kartki w kratkę A4,

długopis, ołówek, gumka,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar kątowych:

65,0

g

=

........................

o

110,0

o

=

........................

g

1,7

rd =

........................

o

74,0

0

=

........................ π[rd]



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać przeliczenia jednostek,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenia,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

instrukcja wykonania przeliczeń,

kartki w kratkę A4,

długopis, ołówek, gumka,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Przyrządy pomiarowe

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje przyrządów pomiarowych ułożonych na stoliku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie przyrządy ułożone na stoliku,
2) wypisać nazwy przyrządów na kartkach samoprzylepnych,
3) przykleić kartki z nazwami do odpowiadającym im przyrządom,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na przygotowanych kartkach samoprzylepnych wypisane są: na jednych nazwy

przyrządów pomiarowych, a na drugich ich zastosowanie. Przyporządkuj nazwy przyrządów
pomiarowych do ich zastosowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) spośród przygotowanych kartek wybrać te, które dotyczą nazw przyrządów

pomiarowych,

2) przyporządkować przeznaczenie przyrządów do nazwy,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) przepisać ćwiczenie do zeszytu,
5) uporządkować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych,

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania przyrządów,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Pomiary poziome

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj pomiar długości boiska szkolnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać tyczenie odcinka,
4) wykonać pomiar odcinka,
5) obliczyć długość pomierzonego odcinka,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
8) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

taśma miernicza,

komplet szpilek,

tyczki geodezyjne,

zeszyt,

długopis,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj pomiar ogrodzenia boiska szkoły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać pomiar ogrodzenia,
4) obliczyć długość pomierzonego ogrodzenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

taśma miernicza,

komplet szpilek,

zeszyt ,

długopis,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj pomiar powierzchni płyty stropowej, od strony podłogi, w pomieszczeniu sali

lekcyjnej pod kątem wielkości powierzchni do odeskowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać pomiar podłogi (płyty stropowej),
4) obliczyć powierzchnię pomierzonej płyty stropowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

miarka zwijana stalowa,

ołówek stolarski,

zeszyt ,

długopis,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 4

Wykonaj pomiar danego krawędziaka i oblicz jego miąższość.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu dwóch kolegów, z którymi będziesz wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać pomiar krawędziaka,
4) obliczyć miąższość krawędziaka,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w małych grupach.

Środki dydaktyczne:

krawędziak,

miara zwijana stalowa,

kalkulator,

zeszyt ,

długopis,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Pomiary kątowe

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na boisku szkolnym wyznacz za pomocą trójkąta prostokątnego wykonanego z łat, prostą

prostopadłą do odcinka AB, z punktu C leżącego na tym odcinku.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C leżącego na odcinku AB,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
6) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

trójkąt prostokątny z łat,

tyczki geodezyjne

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na boisku szkolnym wyznacz prostą prostopadłą do odcinka AB, z punktu C leżącego na

tym odcinku.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki w punktach A i B,
4) wyznaczyć prostą prostopadłą do odcinka AB z punktu C leżącego na tym odcinku,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

węgielnica,

tyczki geodezyjne,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Na boisku szkolnym wyznacz, za pomocą taśmy mierniczej, prostą prostopadłą do

odcinka AB, z punktu C leżącego na tym odcinku.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastabilizować tyczkami punkty A, B i punkt C leżący pomiędzy punktami A i B,
4) wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C do odcinka AB,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

węgielnica,

tyczki geodezyjne,

literatura z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Pomiary pionowe

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wytycz obrys budynku na podstawie danego planu sytuacyjnego, na którym umowną

działkę budowlaną stanowi boisko szkolne z wrysowanym budynkiem gospodarczym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu trzech kolegów, z którymi będzie wykonywał ćwiczenie,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wytyczyć obrys budynku,
4) wykonać pomiar sprawdzający przekątnych w wytyczonym budynku,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

symulacja,

ćwiczenie praktyczne,

praca w grupie.

Środki dydaktyczne:

plan sytuacyjny boiska szkolnego z usytuowanym na nim budynkiem gospodarczym,

taśma miernicza,

4 paliki,

młotek,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Zaznacz ławy drutowe na danym rzucie fundamentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) na rzucie fundamentów wrysować kolorem brązowym odcinki imitujące ławy drutowe,
3) na rzucie fundamentów wrysować kolorem czerwonym linie obrazujące druty ławy

drutowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

4) nanieść wymiary niezbędne do wykonania ław drutowych,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonywania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

symulacja,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

kserokopia rzutu fundamentów z przykładowej dokumentacji projektu garażu,

brązowy cienkopis,

czerwony cienkopis,

ołówek HB,

linijka,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Przenieś poziom zerowy parteru szkoły na zadany punkt, znajdujący się przed szkołą, za

pomocą niwelatora wodnego i określ rzędną względną tego punktu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać do zespołu dwóch kolegów.
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać szkic obrazujący przeniesienie poziomu niwelatorem wodnym i wyznaczenie

rzędnej względem zadanego punktu,

4) wbić w zadanym punkcie palik na równo z terenem, a obok niego ustawić tyczkę,
5) przenieść poziom zerowy na zadany punkt i zaznaczyć kredą na tyczce,
6) zmierzyć odległość między czołem palika a znakiem na tyczce,
7) zapisać pomiar na szkicu,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

symulacja,

praca w grupie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Środki dydaktyczne:

przekrój pionowy z projektu budowlanego,

zeszyt ,

ołówek HB,

gumka,

niwelator wodny,

miarka,

tyczka

palik,

kreda biała,

kreda niebieska,

młotek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach ciesielskich”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1 ÷ 17 są z poziomu podstawowego,

zadania: 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi; 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c,
12.
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b, 21. c, 22. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić nazwę przyrządu służącego do
krótkotrwałej stabilizacji punktu.

A

P

a

2

Określić nazwę przyrządu służącego do
czasowej i długotrwałej stabilizacji punktu.

A

P

b

3

Określić elementy do mierzenia których
sprowadzają się podstawowe pomiary
realizacyjne.

B

P

d

4

Rozróżnić podstawowe jednostki
w pomiarach realizacyjnych.

B

P

b

5

Ustalić wielkość kąta w mierze stopniowej,
którego miara łukowa wynosi π.

C

P

b

6

Rozróżnić przyrząd służący do wykreślania
linii prostopadłych na gruncie.

B

P

b

7

Ustalić przyrząd służący do wykreślania linii
równoległych.

C

P

d

8

Rozpoznać przyrząd zamieszczony na
rysunku.

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

9

Ustalić, jakim przymiarem najlepiej wykonać
pomiar ogrodzenia.

C

P

b

10

Ustalić, jakim przyrządem pomiarowym
należy się posłużyć przenosząc miarę kąta na
trasowany materiał.

C

P

a

11

Określić, co należy zrobić przy pomiarze
odcinka dłuższego niż długość taśmy.

C

P

c

12 Określić cel tyczenia odcinka na gruncie.

B

P

b

13

Rozpoznać konstrukcję zamieszczoną na
rysunku.

B

P

b

14

Określić przyrząd, za pomocą którego, można
przenieść poziom z jednego punktu na drugi.

B

P

c

15

Określić wymiary boków trójkąta
prostokątnego wyznaczającego w terenie
proste prostopadłe.

B

P

c

16

Rozpoznać na rysunku przyrząd do
wyznaczania prostopadłych w terenie (na
budowie).

A

P

d

17 Ustalić cel pomiarów wysokościowych.

C

P

b

18 Wyjaśnić pojęcie „rzędna bezwzględna”.

C

PP

c

19 Wyjaśnić pojęcie „tolerancja wymiaru”.

C

PP

a

20

Ustalić, na podstawie jakich danych tyczy się
obrys budynku na działce.

C

PP

b

21

Ustalić, długość odcinka za pomocą taśmy
krótszej od tego odcinka.

C

PP

c

22 Określić cel wykonania ław drutowych.

C

PP

d












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, wtedy odłóż rozwiązanie

zadanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do krótkotrwałej stabilizacji punktu podczas pomiarów służą:

a) paliki
b) słupki.
c) tyczki.
d) kantówki.

2. Do stabilizacji czasowej i długotrwałej używa się:

a) Łaty,
b) tyczek.
c) palika i świadka.
d) kamienia i świadka.

3. Podstawowe pomiary realizacyjne sprowadza się do mierzenia:

a) szerokości lub długości.
b) wysokości lub głębokości.
c) kąta nachylenia lub rozwarcia.
d) długości odcinków lub wielkości kątów.

4. Podstawowe jednostki w pomiarach realizacyjnych to:

a) m, cm, stopień.
b) m, m2, stopień.
c) m2, cm2, mm2.
d) mm, cm, m.

5. Wielkość kąta w mierze łukowej równa π, w mierze stopniowej wynosi:

a) 90o.
b) 180o.
c) 270o.
d) 360o.

6. Linie prostopadłe w terenie można wytyczyć za pomocą:

a) trójkąta równobocznego.
b) węgielnicy i tyczek.
c) linijki i miarki.
d) kątomierza.

7. Do wykreślenia linii równoległych do krawędzi elementu stosuje się:

a) linijkę.
b) cyrkiel.
c) kątownik.
d) znacznik.

8. Rysunek przedstawia:

a) łatę
b) pion.
c) listwę.
d) poziomnicę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Pomiar długości ogrodzenia najlepiej wykonać:

a) linijką
b) taśmą stalową.
c) miarką składaną.
d) miarką zwijaną 5 m.

10. Przenosząc miarę kąta na trasowany materiał, posłużymy się:

a) kątownikiem nastawnym.
b) miarą zwijaną.
c) poziomnicą.
d) cyrklem.

11. W celu wykonania pomiaru odcinka dłuższego niż długość taśmy, należy go:

a) podzielić na krótsze odcinki.
b) przedłużyć.
c) wytyczyć.
d) skrócić.

12. Odcinek na gruncie tyczymy, aby:

a) wyznaczał poziom terenu.
b) wyznaczał linię prostą.
c) był zastabilizowany.
d) był on widoczny.

13. Rysunek przedstawia:

a) reper.
b) ławę drutową.
c) sposób stabilizacji odcinka.
d) szalunek ławy fundamentowej.

14. Poziom można przenieść z jednego punktu na drugi za pomocą:

a) tyczek.
b) węgielnicy.
c) niwelatora wodnego.
d) trójkąta prostokątnego.

15. Aby wyznaczyć proste prostopadłe w terenie, należy zbudować trójkąt o bokach:

a) 1m, 2m, 3m.
b) 2m, 3m, 4m.
c) 3m, 4m, 5m.
d) 6m, 8m, 12m.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

16. Rysunek przedstawia wyznaczenie prostych prostopadłych za pomocą:


a) taśmy.
b) trójkąta.
c) taśmy i tyczek
d) węgielnicy i tyczek.




17. Celem pomiarów wysokościowych jest:

a) przeniesienie poziomu w terenie.
b) określenie wysokości punktu w terenie.
c) ustalenie trasy pomiaru długości odcinka.
d) wykonanie stabilizacji punktu na budowie.

18. Rzędna bezwzględna, to:

a) odległość pionowa od dowolnego punktu w terenie.
b) głębokość posadowienia fundamentów.
c) odległość pionowa od poziomu morza.
d) poziom zerowy budynku.

19. Tolerancja wymiaru to:

a) różnica pomiędzy wymiarem nominalnym a granicznym od dołu lub od góry.
b) dopuszczalna odchyłka pomiędzy kolejnymi pomiarami elementu.
c) różnica pomiędzy kilkakrotnymi pomiarami tego samego odcinka.
d) dopuszczalna pomyłka w stopniu wykończenia elementu.

20. Obrys budynku na działce tyczy się na podstawie:

a) rzutu przyziemia.
b) planu sytuacyjnego.
c) rzutu fundamentów.
d) położenia sąsiednich budynków.

21. Długość odcinka mierzonego taśmą krótszą od tego odcinka równa się:

a) ostatniemu odczytowi na taśmie.
b) wielokrotności odkładanej taśmy.
c) sumie wielokrotności odkładanej taśmy i reszty.
d) sumie poszczególnych odczytów na taśmie pomiędzy tyczkami i reszty.

22. Ławy drutowe wykonujemy w celu:

a) wytyczenia przyłączy do budynku.
b) określenia rzędnych ław fundamentowych.
c) określenia głębokości wykopu pod fundamenty.
d) wyznaczenia położenia ław i ścian fundamentowych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko.....................................................................

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach ciesielskich”

Test składa się z 22 zadań, z których:

zadania: 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania: 18÷22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12.
a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. c, 21. d, 22. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone
osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zamienić odczyt pomiaru
z jednostki m na mm.

C

P

c

2

Rozróżnić przyrząd przedstawiony
na rysunku.

B

P

a

3

Określić przeznaczenie
poziomnicy.

B

P

d

4

Ustalić przyrząd pomocniczy przy
wyznaczaniu prostych
prostopadłych za pomocą
węgielnicy.

C

P

d

5

Sklasyfikować przyrządy
niezbędne do pomiaru obiektu
budowlanego o długości większej
niż długość taśmy.

C

P

d

6

Określić, do czego służy
wyznacznik ciesielski.

B

P

d

7 Określić, do czego służą macki.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8

Wyjaśnić, na czym polega
wytyczenie budynku na działce.

C

P

a

9

Określić, co można wyznaczyć
znacznikiem na elemencie.

B

P

b

10

Określić, co można wyznaczyć
niwelatorem wodnym.

B

P

b

11

Określić linie, które można
wyznaczyć pionem.

B

P

b

12

Określić liczbę punktów, ze znaną
rzędną, potrzebnych do
wyznaczenia wysokości szeregu
punktów na danym terenie.

C

P

a

13

Wymienić metody pomiarów
w trakcie realizacji budowy.

C

P

c

14

Określić do czego służy trójkąt
zbity z łat o bokach 3, 4 i 5m.

C

P

d

15

Określić przez jaką wartość należy
pomnożyć liczbę stopni, aby
wyrazić wielkość kąta w mierze
łukowej.

B

P

c

16

Określić nazwę przyrządu
służącego do krótkotrwałej
stabilizacji punktów w terenie.

A

P

a

17

Wymienić przyrządy do pomiaru
długości odcinka w terenie.

C

P

c

18

Zamienić wielkość wyrażoną
w cm

2

- na m

2

.

C

PP

c

19

Obliczyć długość odcinka
zmierzonego taśma krótszą od
tego odcinka.

C

PP

d

20

Określić długość taśmy, którą
należy zatoczyć łuk, aby trójkąt
był prostokątny.

C

PP

c

21

Wyjaśnić pojęcie: rzędna
bezwzględna.

C

PP

d

22

Określić sposób wyznaczania
prostej w terenie.

C

PP

b






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, wtedy odłóż rozwiązanie

zadanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Po zamianie odczytu z pomiaru 5,25m na mm otrzymano:

a) 52,5 mm.
b) 525,0 mm.
c) 5250,0 mm.
d) 52500,0 mm.

2. Rysunek przedstawia:

a) niwelator wodny.
b) przewód do gazu.
c) niwelator gazowy.
d) przewód do wody.


3 Poziomnica służy do:

a) równania elementów budowlanych.
b) wygładzania elementów budowlanych.
c) ustawiania pod kątem elementów budowlanych.
d) pionowania i poziomowania elementów budowlanych.

4. Aby wyznaczyć proste prostopadłe za pomocą węgielnicy, potrzebne są:

a) łaty.
b) paliki.
c) taśmy.
d) tyczki.

5. Do pomiaru obiektu budowlanego o długości większej niż długość taśmy niezbędne są:

taśma oraz:
a) łata lub paliki.
b) tyczki lub paliki.
c) szpilki lub kreda.
d) tyczki lub szpilki.

6.Wyznacznik ciesielski służy do:

a) wyznaczania łuków w elemencie.
b) wyznaczania otworów w elemencie.
c) odczytywania pola powierzchni elementu.
d) odczytywania długości elementów pochyłych.

7.Macki służą do:

a) przenoszenia elementów.
b) pomiaru średnic elementów.
c) podtrzymywania elementów.
d) pomiaru długości elementów.

8. Wytyczenie budynku na działce polega na:

a) wyznaczeniu jego położenia.
b) wykonaniu jego fundamentów.
c) wykonaniu pod niego wykopów.
d) ustawieniu tyczek w miejscu jego budowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Znacznikiem można wyznaczyć na elemencie linie:

a) łukowe przy narożach.
b) równoległe do krawędzi.
c) równoległe do przekątnych.
d) styczne do kołowego otworu w nim.

10.Niwelatorem wodnym można przenieść:

a) spadek z jednej powierzchni na drugą:
b) poziom z jednego punktu na drugi.
c) szerokość elementu.
d) długość elementu.

11Miąższość elementu drewnianego to jego:

a) ciężar.
b) objętość.
c) powierzchnia boczna.
d) powierzchnia całkowita.

12.Do wyznaczenia wysokości szeregu punktów na danym terenie wystarczy, jeżeli znana jest

rzędna:
a) jednego punktu.
b) dwóch punktów.
c) trzech punktów.
d) kilku punktów.

13.Aby wykonać pomiary w trakcie realizacji budowy, niezbędna jest znajomość metod

pomiarów:
a) poziomych.
b) pionowych.
c) poziomych i pionowych.
d) powierzchni i objętości elementów budowlanych.

14.Trójkąt zbity z łat o bokach 3,4 i 5m jest pomocny w wyznaczeniu w terenie:

a) jego spadku.
b) jego kąta nachylenia.
c) prostych równoległych.
d) prostych prostopadłych.

15.Do krótkotrwałej stabilizacji punktów w terenie służą:

a) kamienie.
b) listewki.
c) tyczki.
d) cegły.

16.Miąższość krawędziaka grubości 100 mm, szerokości 150 mm i długości 2 m wynosi:

a) 0,03 m

3

.

b) 0,30 m

3

.

c) 3,00 m

3

.

d) 30,00 m

3

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

17.Najczęściej długości odcinków w terenie mierzy się za pomocą:

a) liniału.
b) metrówki.
c) taśmy stalowej.
d) przymiaru stalowego.

18.Jeżeli przy pomiarze odcinka taśmę długości 25 m odłożono 3 razy oraz 75 cm reszt to

długość odcinka wynosi:
a) 25,75 m.
b) 50,75 m.
c) 75,75 m.
d) 100,75 m.

19.Przy zamianie 358 cm

2

na wielkość wyrażoną w m

2

otrzymano:

a) 35,8000 m

2

.

b) 3,5800 m

2

.

c) 0,3580 m

2

.

d) 0,0358 m

2

.

20.Aby na rysunku zaznaczony kąt miał 90

o

należy z punktu D zatoczyć łuk taśmą o długości:

a) 5,00 m.
b) 10,00 m.
c) 15,00 m.
d) 20,00 m.

21.Rzędną bezwzględną nazywamy pionową odległość punktu od:

a) najwyższego miejsca na działce.
b) najniższego miejsca na działce.
c) poziomu posadzki parteru.
d) poziomu morza.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

22.Rysunek przedstawia sposób:

a) obserwacji terenu.
b) tyczenia prostej w terenie.
c) pomiaru długości odcinka AB.
d) podział na równe części odcinka AB.






























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko...............................................................................

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1 .

a

b

c

d

2 .

a

b

c

d

3 .

a

b

c

d

4 .

a

b

c

d

5 .

a

b

c

d

6 .

a

b

c

d

7 .

a

b

c

d

8 .

a

b

c

d

9 .

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1. Lenkiewicz W.: Ciesielstwo. PWSZ, Warszawa 1961
2. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. Cześć I. WSiP, Warszawa 1991
4. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Część 1. WSiP, Warszawa 1992
5. Strony internetowe: www.laserliner.home.pl, www.calnarzędzia.com.

