0 30 majid 1802

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 30

grupa 0

Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody

Temat: Wiosna nad wodą

I.

Cele

Pogłębianie zasobu wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej.

Poznawanie warunków życia zwierząt i roślin wodnych.

Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na określony temat.

Ćwiczenie umiejętności przeliczania i porównywania ilościowego.

Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12.1 i 2 „Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np.

na polu, na łące, w lesie, wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa,

bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność)”.

II.

Środki dydaktyczne



przedmioty do ułożenia makiety jeziora - zdjęcia, obrazki ryb i zwierząt
wodnych, szarfy (lub skakanki), niebieska bibuła, butelki plastikowe
i szklane, puszki, reklamówki



torby lub pudła z napisami: SZKŁO, PLASTIK, METAL



CD2 Audio ABC



kolorowa chustka



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Rekin”



Karty „Razem w przedszkolu” cz.5

III.

Przebieg zajęć

1.

Zabawa - Kto mieszka w wodzie?

Nauczycielka literuje wyrazy. Jeżeli wyraz określa stworzenie żyjące w wodzie,
dzieci wołają TAK, w przeciwnym wypadku NIE. Przykłady wyrazów:

R-A-K, K-R-O-W-A, R-E-K-I-N, P-S-T-R-Ą-G, B-O-R-S-U-K, K-A-R-P, Ż-A-B-A

Oglądanie zdjęć i obrazków zwierząt wodnych.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Rozmowa „Co znajdziemy w jeziorze?”

Na dywanie nauczyciel tworzy wzór jeziorka (wykorzystując skakanki, szarfy,
niebieską bibułę), w którym umieszcza obrazki różnych ryb, roślin wodnych oraz
butelki plastikowe, reklamówki, słoiki szklane, butelki, puszki itp.

Dzieci siadają wokół makiety jeziorka. Nauczycielka pyta: Co nie powinno znaleźć
się w jeziorze? Kto zawinił? Co dzieje się z mieszkańcami takiego jeziora? Czy
chciałyby kąpać się w takim jeziorze?

Wybrane dzieci usuwają śmieci z makiety jeziora i segregują do trzech worków
z napisami: SZKŁO, PLASTIK, METAL.

3.

Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 Audio ABC

Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką,
a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy
w rytmie piosenki „Strumyk”.
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę
(podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).

Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak
nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.

4.

Gra/plansza interaktywna „Rekin”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Statek piracki

Rekin

Opis interaktywności

Gra „Rekin” doskonaląca percepcję wzrokową.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina.

Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane
elementy w odpowiednie miejsca

Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.

background image

Elżbieta Bowdur

3

5.

Liczenie rybek w akwariach w zakresie 10 – Karty cz.5, str.5

Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.5 i kredki.
Przeliczają i kolorują rybki w akwariach.

6.

Wykonanie plakatu „WODA TO ŻYCIE”

Dzieci siedzą przy stolikach. Każdy stolik to zespół 4-osobowy, który otrzymuje
arkusz papieru pakunkowego z napisem WODA TO ŻYCIE oraz gazety z różnymi
zdjęciami przedstawiającymi ludzi i zwierzęta korzystające z wody.

Zespoły wykonują plakaty, wycinając i nalepiając zdjęcia z gazet. Następnie
ozdabiają plakaty kredkami.

Na zakończenie dzieci porządkują miejsca pracy.

Każdy zespół przedstawia to, co znajduje się na plakacie.

7.

Zakończenie zajęć

Rozmowa podsumowująca.

Postanowienie – nie wrzucamy śmieci do wody.

