„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Zychowicz
Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego
owłosienia 514[03].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak,
mgr Anna Uss-Wojciechowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z3.01
„Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik usług kosmetycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Budowa i fizjologia włosa
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Depilacja mechaniczna i chemiczna
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Inne metody epilacji
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Wykonywanie usług związanych
z usuwaniem zbędnego owłosienia 514[03].Z3.01”.
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze
informacje. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do
możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać
wyposażenie pracowni kosmetycznej. Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń
pomoże uczniowi ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia.
Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jeśli ma taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość
poznania nowych technik kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia
zawodowego będzie musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów,
stosowania preparatów i aparatów kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki
szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym
i preparatami pielęgnacyjnymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,
−
literaturę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[03].Z3
Kosmetyka upiększająca
514[03].Z3.01
Wykonywanie usług związanych z
usuwaniem zbędnego owłosienia
514[03].Z3.02
Wykonywanie makijażu
514[03].Z3.03
Wykonywanie zabiegów
zdobniczych na ciele
514[03].Z3.04
Wykonywanie zabiegów
zdobniczych paznokci
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,
−
określać potrzeby klienta,
−
przeprowadzać wywiad z pacjentką,
−
rozpoznawać choroby skóry,
−
rozróżniać aparaty, narzędzia, oraz materiały zabiegowe właściwe dla wyposażenia
stanowiska pracy kosmetyczki,
−
stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
opisać budowę włosa,
−
określić postacie nadmiernego owłosienia,
−
określić różnicę pomiędzy depilacją a epilacją,
−
sklasyfikować zabiegi usuwania zbędnego owłosienia,
−
określić przeciwwskazania do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia,
−
określić przyczyny i skutki wrastających włosów,
−
przygotować skórę do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą wosku,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą elektrolizy,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia metodą blend,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą ultradźwięków,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą mikrolizy,
−
wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia laserem,
−
wykonać zabieg zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego
owłosienia 514[03].Z3.01
Temat: Depilowanie kończyn dolnych ciepłym woskiem.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania depilacji kończyn dolnych ciepłym
woskiem.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić przeciwwskazania do wykonania depilacji ciepłym woskiem,
−
scharakteryzować technikę wykonywania zabiegu,
−
zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu,
−
wykonać depilację kończyn dolnych ciepłym woskiem.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2- osobowych grupach
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy kosmetyczki (liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –
osobowych grup uczniów),
−
podgrzewacz do wosku, wkład do aplikacji wosku,
−
preparaty kosmetyczne: wosk ciepły, preparat do odtłuszczenia skóry, krem po depilacji,
talk,
−
paski do depilacji,
−
bielizna zabiegowa,
−
gaza, lignina.
Czas:
180 min.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Scharakteryzowanie techniki wykonywania depilacji ciepłym woskiem.
−
Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje depilację, drugi jest modelem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania depilacji kończyn dolnych ciepłym
woskiem.
−
Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy kosmetyczki do wykonania
zabiegu.
−
Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu depilacji
kończyn dolnych ciepłym woskiem.
−
Uczniowie przeprowadzają zabieg na kończynach dolnych koleżanki z grupy.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych wiadomości na temat: Przeprowadzania zabiegów trwałego usuwania
nadmiernego owłosienia. Opisy przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego
owłosienia 514[03].Z3.01
Temat: Wykonanie zabiegu elektrolizy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu depilacji za pomocą prądu
stałego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonania zabiegu zgodnie z zasadami i przepisami
BHP,
−
dobrać odpowiednie elektrody do zabiegu,
−
dobrać odpowiednie natężenie prądu w zależności od właściwości włosa,
−
wykonać zabieg zgodnie z zasadami.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne z instruktażem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa,
−
w parach.
Czas: 120 minut.
Środki dydaktyczne:
−
aparat do epilacji z wyposażeniem;
−
leżanka, stolik, pęseta, środki dezynfekujące, prześcieradło.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
−
Nauczyciel wyjaśnia instrukcję obsługi aparatu.
−
Nauczyciel pokazuje ćwiczenie.
−
Uczniowie ćwiczą w parach.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia i pomaga w wykonywaniu ćwiczenia.
5) Po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie.
6) Nauczyciel z uczniami analizuje ich pracę.
7) Uczeń wskazuje na trudności wykonywania ćwiczenia.
8) Grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonywanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach wiadomości na temat epilacji laserowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa i fizjologia włosa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij schemat.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze schematem budowy korzenia włosa (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) uzupełnić schemat na karcie ćwiczenia,
3) porównać opisany przez siebie schemat ze schematami opracowanymi przez koleżanki/
kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Uzupełnij poniższe schematy.
Schemat I
Nadmierne owłosienie
…………………
…………………….
…………….
Nabyte
……………..
Wrodzone
•
………………
………………
………………
•
………………
………………
………………
•
U kobiet
………………
………………
………………
………………
………………
………………
………………
………………
•
U mężczyzn
………………
………………
………………
………………
………………
………............
…………………………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Schemat II
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rodzajami nadmiernego owłosienia i przyczynami ich występowania
(materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) uzupełnić schematy,
3) porównać swoje schematy ze schematami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
Przyczyny nadmiernego owłosienia miejscowego u kobiet
……………………………..
………………………………..
Mechaniczne
Fizykalne
………………
………………
…
………………
……………….
Np.
…………………
…………………
…………………
…………………
Np.
………………
………………
………………
………………
………………
………………
……………….
…………………………………………
…………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Depilacja mechaniczna i chemiczna
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj regulację łuku brwiowego pęsetą.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania regulacji
łuku brwiowego pęsetą. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem regulacji łuku brwiowego za pomocą pęsety (materiał
nauczania pkt. 4.2.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu,
3) określić długość i wysokość łuku brwiowego pacjentki,
4) wykonać regulację łuku brwiowego pęsetą
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– fotel kosmetyczny,
– pęseta,
– krem tłusty, krem łagodzący podrażnienia,
– gaza,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj depilację kończyn dolnych ciepłym woskiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania depilacji
kończyn dolnych ciepłym woskiem. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi
wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonania depilacji (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu,
3) przygotować wosk do zabiegu,
4) wykonać depilację kończyn dolnych,
5) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– fotel kosmetyczny,
– podgrzewacz do wosku, wkład do aplikacji wosku,
– preparaty kosmetyczne: wosk ciepły, preparat do odtłuszczenia skóry, krem po depilacji,
talk,
– paski do depilacji,
– bielizna zabiegowa,
– gaza, lignina,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj depilację pach i linii bikini zimnym woskiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania depilacji
pach i linii bikini zimnym woskiem. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu
ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką depilacji pach i linii bikini zimnym woskiem (materiał nauczania
pkt. 4.2.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) wykonać depilację pach i linii bikini,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– fotel kosmetyczny,
– wkład do aplikacji wosku,
– preparaty kosmetyczne: wosk zimny, preparat do odtłuszczenia skóry, krem po depilacji,
talk,
– paski do depilacji,
– bielizna zabiegowa,
– gaza, lignina,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj depilację wąsików za pomocą plastrów woskowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania depilacji
wąsików za pomocą plastrów woskowych. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania.
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi
wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonania depilacji twarzy (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu,
3) wykonać depilację wąsików plastrami woskowymi,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– fotel kosmetyczny,
– plastry woskowe, krem po depilacji,
– bielizna zabiegowa,
– gaza, lignina,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3.
Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ poniższe zdania:
W pobliżu katody (–) w czasie przepływu prądu występuje odczyn .................... a w pobliżu
anody odczyn ..............................
Elektrodą czynną w epilacji jest .............................
W termolizie używa się prądu .................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1.,
2) podkreślić w tekście odpowiednie treści,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg epilacji włosów wokół brwi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania epilacji
włosów wokół brwi z uwzględnieniem obsługi aparatu do przeprowadzenia zabiegu oraz
parametrów jego pracy. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wykonania zabiegu (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
2) przeprowadzić wywiad z klientką uwzględniając typ włosów i przeciwwskazania,
3) przygotować klientkę do zabiegu,
4) dobrać pozycję do zabiegu,
5) sprawdzić aparat, przygotować odpowiednią igłę,
6) wykonać epilację zgodnie z zasadami przeprowadzania zabiegu,
7) wykonać dezynfekcję pola zabiegowego,
8) wyłączyć aparat, igły odłożyć do specjalnego pojemnika,
9) sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– aparat do elektrolizy,
– elektrody, stolik, leżanka,
– płyn dezynfekcyjny, płatki kosmetyczne, pęseta, opaska, pareo,
– materiał nauczania pkt 4.3.1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Inne metody epilacji
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ poniższe zdania:
W czasie depilacji laserowej zniszczeniu ulegają tylko włosy .....................................………
Przed zabiegiem depilacji laserowej lekarz używa .................................................……………
Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna u osób ...........................................……………
Laser aleksandrytowy wykorzystuje się do depilacji włosów ............................................……
Najwięcej włosów przy pierwszym zabiegu usuwa laser .............................................………
Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są: ...........................................................………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1,
2) wybrać z tekstu odpowiednie treści,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania pkt. 4.4.1.,
– kata ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Metoda epilacji
Opis zabiegu
IPL
Ultradźwiękami
Prądem wysokiej
częstotliwości
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1.,
2) podkreślić w tekście opisy wykonania epilacji metodami wskazanymi w tabeli,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania pkt. 4.4.1.,
– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie usług
związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Nazwać przednią część korzenia
włosa
A
P
a
2. Podać definicję anagen
A
P
… to faza wzrostu włosa. Trwa 4 –
8 lat
3.
Określić czas trwania telogenu dla
włosów porastających uda
i podudzia
C
P
c
4. Podać definicję depilacji
A
P
… mechaniczne usuwanie
zbędnego owłosienia na twarzy lub
ciele
za
pomocą
różnych
preparatów lub przyrządów( usuwa
się
łodygę włosa a korzeń
pozostaje w mieszku włosowym)
5.
Rozróżnić zabiegi depilacji
wykonywane w gabinecie
kosmetycznym
B
P
- łuku brwiowego
- ciepłym woskiem
- zimnym woskiem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6.
Określić przeciwwskazania do
wykonywania depilacji
mechanicznej
C
P
- egzemy, rany, stany zapalne
skóry, żylaki
- zmiany pigmentacyjne, pieprzyki
- zmniejszona odporność skóry,
okres ciąży, cukrzyca, choroba
Raynauda
- hemofilia, awitaminoza
7. Określić technikę nakładania wosku
C
P
… zgodnie z kierunkiem wzrostu
włosów
8.
Wskazać elektrodę czynną przy
epilacji metodą elektrolizy
C
P
… igła
9.
Określić przygotowanie skóry do
fotoepilacji
C
P
… ogolić miejsce poddane
zabiegowi
10.
Wskazać sposób wkłuwania igły
przy epilacji metodą elektrolizy
C
P
c
11.
Określić
odczyn
przy
anodzie
katodzie przy anodzie
C
P
…zasadowy … kwaśny
12. Wyliczyć metody epilacji
B
P
- elektroliza
- termoliza
- metoda blend
13.
Określić przeciwwskazania do
wykonania fotoepilacji
C
P
… ciąża, świeża opalenizna,
cukrzyca, rozrusznik serca,
bielactwo, stany zapalne skóry,
zmiany alergiczne, peeling,
używanie leków światłoczułych,
zioła, stosowanie kosmetyków
z retinolem, łuszczyca
14.
Określić wskazania do wykonania
fotoepilacji
C
P
a
15.
Rozróżnić prądy stosowane
w epilacji metodą blend
B
P
… galwaniczny i prąd wysokiej
częstotliwości
16.
Określić okolice występowania
nabytego nadmiernego owłosienia
miejscowego kobiet
C
PP
…
twarzy,
okolic
brodawek
sutkowych, barków, linii brzucha,
pleców,
kończyn
górnych
i dolnych
17.
Zaplanować długość i wysokość
łuku brwiowego
D
PP
18.
Wyjaśnić przyczynę powstawania
blizn po epilacji
C
PP
d
19.
Wskazać zastosowanie metody
sekwencyjnej w epilacji
C
PP
c
20.
Określić działanie prądu
diatermicznego na brodawkę włosa
C
PP
… koagulacji( ścinania białka)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania usług związanych z usuwaniem
zbędnego owłosienia. Zadania: 1, 3, 10, 14, 18 i 19 to zadania wielokrotnego wyboru
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 2, 4, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16 i 20 to
zadania wymagające uzupełnienia a 5, 6, 12 i 17 to zadania z luką, w których należy
udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Przednią cześć korzenia stanowi
a)
opuszka,
b)
keratynocyt,
c)
melanocyt,
d)
mieszek.
2. Anagen to ………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
3. Włosy porastające uda i podudzia w fazie telogenu znajdują się przez
a) 10 tygodni,
b) 4 tygodnie,
c) 6 tygodni,
d) 3 tygodnie.
4. Depilacja to ……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
5. W gabinecie kosmetycznym wykonuje się depilację
−
−
−
6. Przeciwwskazaniami do wykonania depilacji mechanicznej są:
−
−
−
−
7. Przy depilacji kończyn dolnych wosk nakłada się szpatułką ……………………………
………………………………………………………………………………………………
8. Elektrodą czynną w epilacji jest …………………………………………………………
9. Przed zabiegiem fotoepilacji należy ……………………………………………………..
10. Przy elektrolizie igły wkłuwa się
a) równolegle do przebiegu włosa na głębokość 3 mm,
b) skośnie do przebiegu włosa na głębokośc 3 – 6 mm,
c) równolegle do przebiegu włosa na głębokośc 3 – 6 mm,
d) skośnie do przebiegu włosa na głębokośc 6 – 9 mm.
11. W pobliżu katody w czasie przepływu prądu występuje odczyn ………………..
a w pobliżu anody odczyn …………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
12. Epilację wykonuje się stosując
−
−
−
13. Przeciwwskazaniami do wykonania fotoepilacji są ………………………………….
…………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………..
14. Fotoepilacja jest najskuteczniejsza u osób o
a) jasnej cerze i ciemnych włosach,
b) ciemnej cerze i ciemnych włosach,
c) ciemnej cerze i jasnych włosach,
d) jasnej cerze i jasnych włosach.
15. W
metodzie
blend
wykorzystuje
się
prąd
………………………
i
prąd
……………………………..
Cześć II
16. Nabyte owłosienie miejscowe u kobiet występuje w okolicach …………………………..
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
17. Sporządź schemat określający prawidłową długość i wysokość łuku brwiowego
18. Blizny po epilacji mogą powstawać, gdy:
a) igła jest za gruba,
b) igła jest za cienka,
c) stosuje się prąd o zbyt niskim natężeniu,
d) stosuje się prąd o zbyt wysokim natężeniu.
19. Metodę sekwencyjną można stosować w
a) termolizie,
b) metodzie blend,
c) elektrolizie, metodzie blend,
d) termolizie, metodzie blend.
20. W termolizie prąd diatermiczny prowadzi w brodawce włosa do ………………………
……………………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
5
-
-
-
6
-
-
-
-
7
8
9
10
a
b
c
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
11
12
-
-
-
13
14
a
b
c
d
15
16
17
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie usług związanych
z usuwaniem zbędnego owłosienia” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”,
gdyż pozwoli ono określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej
jednostce. Zadanie zostało tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony
poniżej układ umiejętności. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia,
umożliwiających uczniowi wykonanie zadania w określonym czasie. Uczeń powinien mieć
udostępnione stanowisko kosmetyczne z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym
przeprowadzenie depilacji kończyn dolnych ciepłym woskiem. Należy również przygotować
stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone aparaty, preparaty kosmetyczne, materiały
i bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których uczeń wybierze właściwe
do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi 90 minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1. sporządzić plan pracy,
2. przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3. przygotować preparat do zabiegu,
4. nałożyć wosk szpatułką,
5. wykonać depilację kończyn dolnych,
6. wykonać zabiegi końcowe po depilacji.
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego:
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
–
przygotowanie stanowiska pracy kosmetyczki – zgromadzenie na stanowisku pracy:
podgrzewacza do wosku, wkładu do aplikacji wosku, pasków do depilacji, preparatów
kosmetycznych: wosku ciepłego, preparatu do odtłuszczenia skóry, kremu po
depilacji, talku, bielizny zabiegowej (tuniki jednorazowej, ręcznika), materiałów
higienicznych: gazy, ligniny.
-
przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu, odtłuszczenie skóry kończyn dolnych i posypanie talkiem.
3. Podgrzanie wosku w woskownicy do odpowiedniej temperatury i sprawdzenie temperatury
wosku na wewnętrznej części nadgarstka.
4. Nałożenie wosku – zanurzyć szpatułkę do połowy w wosku, usunąć jego nadmiar pod
spodem szpatułki, nanieść wosk na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów
5. Nałożenie paska do depilacji, potarcie go energicznie, naciągnięcie skóry i zerwanie paska
zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Czynność 4 i 5 należy powtarzać do momentu usunięcia wszystkich włosów z kończyn
dolnych.
6. Wykonanie zabiegów końcowych – zmycie pozostałości wosku, posmarowanie skóry
kończyn kremem po depilacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Treść zadania
Wykonaj depilację ciepłym woskiem kończyn dolnych zgodnie z życzeniem klientki
wykorzystując dostępne preparaty kosmetyczne. Zabieg powinien obejmować następujące
etapy: sporządzenie planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy do zabiegu, wykonanie
wskazanego zabiegu. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające
wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono aparaty,
preparaty kosmetyczne, materiały zabiegowe oraz środki higieniczne, spośród, których
wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania
zadania: maksymalnie 90 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Sporządzanie planu pracy
0,7
2.
Przygotowanie stanowiska pracy
0,5
3.
Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu
0,8
4.
Przygotowanie klienta do zabiegu
0,6
5.
Nałożenie wosku na kończynę dolną
0,8
6.
Nałożenie paska do depilacji
0,5
7.
Usunięcie włosów
0,8
8.
Zmycie pozostałości wosku
0,3
9.
Aplikacja kremu po depilacji
0,5
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. – czynność wykonana błędnie
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
80
dostateczny
100
dobry
130
bardzo dobry
150
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA
1. Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, wydanie IV. WSiP, Warszawa 1999
2. Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa 2002
3. Mika T.: Fizykoterapia, wydanie II. PZWL, Warszawa
4. Strabuczyński G., Strabuczyńska-Lupa A.: Medycyna fizykalna, wydanie II. PZWL,
Warszawa.
Czasopismo:
1. Słońce i uroda