„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Katarzyna Wojtalik
Magazynowanie wyrobów gotowych
741[01].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Maria Groen
mgr inż. Grażyna Jakubczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Joanna Kośka
Konsultacja:
mgr inż. Barbara Kapruziak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 741[01].Z3.03
„Magazynowanie wyrobów gotowych”, zawartego w programie nauczania dla zawodu
cukiernik 741[01].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1.
Dekorowanie i pakowanie wyrobów cukierniczych
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2.
Ocena jakości wyrobów cukierniczych
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3.
Magazynowanie gotowych wyrobów cukierniczych
21
5.3.1. Ćwiczenia
21
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie wyrobów gotowych”,
który dotyczy przechowywania wyrobów cukierniczych oraz pieczywa cukierniczego
trwałego. Podręcznik będzie pomocny w
prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie cukiernik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, wraz ze wskazówkami i sposobem ich wykonania, wykazem
środków dydaktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury uzupełniającej, z jakiej można korzystać podczas realizacji tej jednostki
modułowej.
W rozdziale 6 przedstawiono dwa testy sprawdzające. Pierwszy test zawiera 20 zadań
wielokrotnego wyboru. Drugi test to próba pracy. Do testów załączono:
−
plan testu,
−
kryteria oceniania,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi ucznia,
−
zadania testowe.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
ćwiczeń praktycznych,
−
samokształcenia kierowanego,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów.
Podczas realizacji tej jednostki modułowej należy zwrócić szczególną uwagę
na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
741[01].Z3
Technologia produkcji
cukierniczej
741[01].Z3.02
Wytwarzanie pieczywa
cukierniczego trwałego
741[01].Z3.03
Magazynowanie wyrobów
gotowych
741[01].Z3.01
Wytwarzanie wyrobów
cukierniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien
umieć:
−
organizować stanowisko pracy w zakładzie cukierniczym,
−
rozróżniać i klasyfikować wyroby cukiernicze,
−
charakteryzować wyroby cukiernicze,
−
posługiwać się normami,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
stosować przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego żywności,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
udekorować, zawinąć i zapakować wyroby cukiernicze,
–
dokonać odbioru wyrobów gotowych z produkcji,
–
ocenić jakość wyrobów gotowych,
–
przygotować wyroby do wysyłki,
–
określić warunki przechowywania wyrobów gotowych,
–
odczytać wyniki pomiarów aparatury kontrolno-pomiarowej,
–
wypełnić dokumentację magazynową,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas magazynowania wyrobów
gotowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKLADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Cukiernik 741[01]
Moduł:
Technologia
produkcji
cukierniczej
741[01].Z3
Jednostka modułowa:
Magazynowanie wyrobów gotowych 741[01].Z3.03
Temat: Odbiór wyrobów gotowych z produkcji.
Cel ogólny: Kształcenie umiejętności dokonywania oceny jakości wyrobów gotowych
odbieranych z produkcji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dokonać odbioru wyrobów gotowych z produkcji,
−
wykonać ocenę organoleptyczną wyrobów cukierniczych,
−
oznaczyć ilość sztuk wykazujących wady,
−
sporządzić protokół odbioru wyrobów gotowych z produkcji,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
współpracować w grupie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karty pracy z tekstem przewodnim,
−
instrukcje do ćwiczeń,
−
materiały biurowe,
−
pomadki,
−
normy pomadek,
−
nóż,
−
deska do krojenia,
−
waga,
−
Poradnik dla ucznia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 3
−
4-osobowych.
Czas: 90 minut.
Zadanie dla ucznia:
Dokonaj odbioru pomadek mlecznych z produkcji.
Przebieg zajęć:
Tekst przewodni
Faza I. Informacje
−
Jakie surowce i jakie półprodukty są stosowane w produkcji pomadek?
−
Jakie znasz rodzaje pomadek?
−
W jakich warunkach należy przechowywać pomadki?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
Jakie mogą być wady pomadek?
−
Jakie czynniki powodują wymienione przez ciebie wady?
−
W jaki sposób ocenisz jakość pomadek?
Faza II. Planowanie
−
Na jakie cechy będziesz zwracał uwagę dokonując oceny organoleptycznej pomadek.
−
Zaplanuj kolejność wykonywanych czynności podczas oceny organoleptycznej.
Oznaczenie Czynności Sprzęt
Ocena
organoleptyczna
Ilościowe
określenie
wyrobów
wykazujących
wady
Obliczanie liczby
sztuk wyrobów
znajdujących się
w 1kg
Faza III. Wykonanie
−
Dokonaj oceny organoleptycznej pomadek i określ ilościowo procent wyrobów
wykazujących wady.
−
Zwróć uwagę na możliwość popełnienia błędów podczas wykonywania oznaczenia.
−
Wszystkie ważenia przeprowadzaj z dokładnością co najmniej do 0,01 g.
Faza IV. Analiza i sprawdzenie
−
Jakie błędy mogłeś popełnić podczas wykonywania ćwiczenia?
−
Jakie wady pomadek trudno było oznaczyć?
−
Otrzymany wynik porównaj z wynikami kolegów oraz z wymaganiami norm.
Praca domowa
Wymień przyczyny powstawania wad pomadek.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
zaangażowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia,
−
samoocena własnej pracy,
−
ocena pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Cukiernik 741[01]
Moduł:
Technologia
produkcji
cukierniczej
741[01].Z3
Jednostka modułowa:
Magazynowanie wyrobów gotowych 741[01].Z3.03
Temat: Dekorowanie wyrobów cukierniczych.
Cel ogólny: Udekorować pieczywo cukiernicze. Kształcenie umiejętności dekorowania
pieczywa cukierniczego
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać półprodukty do dekoracji wyrobów gotowych,
−
wykonać projekt dekoracji,
−
udekorować pieczywo cukiernicze,
−
zaplanować własną pracę,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
ocenić jakość udekorowanych wyrobów cukierniczych,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
wyroby cukierniczych,
−
zdjęcia wyrobów cukierniczych,
−
pierniki,
−
półprodukty do dekorowania,
−
woreczki z metalowymi końcówkami,
−
odzież ochronna,
−
środki czystości,
−
Poradnik dla ucznia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa (omówienie zagadnienia),
−
indywidualna (planowanie zadania, realizacja).
Czas trwania zajęć: 90 minut.
Zadanie dla ucznia:
Udekoruj 20 sztuk pierników.
Przebieg zajęć:
1.
Określenie tematu i celu zajęć.
2.
Omówienie sposobów dekorowania wyrobów cukierniczych – pokaz różnie
udekorowanych wyrobów gotowych lub zdjęć.
3.
Zapoznanie uczniów z zadaniem do wykonania (ćwiczenie 5 w rozdziale 4.1.3 Poradnika
dla ucznia).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
4.
Planowanie pracy przez uczniów:
a)
zaplanowanie czynności,
b)
sporządzenie zestawu potrzebnych materiałów i sprzętu,
c)
zaprojektowanie dekoracji.
5.
Realizacja zadania:
a)
dobranie odzieży ochronnej,
b)
zorganizowanie stanowiska pracy,
c)
dekorowanie wyrobów,
d)
porządkowanie stanowiska pracy.
6.
Prezentacja prac i ocena własnej pracy.
7.
Podsumowanie zajęć.
Praca domowa
Wypisz surowce i półprodukty, które mogą być stosowane do dekoracji pieczywa
cukierniczego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
zaangażowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia,
−
samoocena własnej pracy,
−
ocena pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1. Dekorowanie i pakowanie wyrobów cukierniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj normę techniczną zużycia opakowań dla partii krówek. Jako opakowania
jednostkowe zastosuj:
−
podkładki z papieru parafinowanego o wymiarach 60x50 mm i gramaturze 40 g/m
2
,
−
etykietki do pisania o wymiarach 75 x 68 mm i gramaturze 70 g/m
2
.
Zawinięte krówki zapakuj się w kartony o pojemności 2 kg.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zapoznać uczniów z pojęciem norma zużycia opakowań oraz
wyjaśnić cel obliczania zapotrzebowania na opakowania. Następnie powinien pokazać na
przykładzie sposób obliczania norm zużycia opakowań. Zaleca się wykonanie ćwiczenia
w grupach 2-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zdefiniować normę teoretyczną i techniczną zużycia opakowań,
2)
przeanalizować sposób obliczenia norm zużycia opakowań,
3)
wykonać obliczenia,
4)
przeanalizować otrzymany wynik,
5)
porównać otrzymany wynik z wynikami uzyskanymi przez kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie rachunkowe.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
kalkulator,
−
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dobierz rodzaj opakowania do wyrobu cukierniczego. Uzupełnij tabelę:
Wyrób
cukierniczy
Opakowanie
bezpośrednie
Opakowanie
transportowe
Kukułki
Czekolada mleczna z rodzynkami
Chałwa waniliowa
Biszkopty
Karmelki malinki
Wafle suche
Irysy
Wafle przekładane o smaku
waniliowym oblewane kuwerturą
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel na początku lekcji powinien przypomnieć uczniom rodzaje opakowań
stosowanych do wyrobów cukierniczych. Zaleca się wykonanie ćwiczenia w grupach
2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z rodzajami opakowań gotowych wyrobów cukierniczych,
2)
dobrać opakowania bezpośrednie podanych wyrobów cukierniczych,
3)
dobrać opakowania transportowe,
4)
uzupełnić tabelę,
5)
zanotować wnioski,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
materiały do pisania,
−
obowiązujące normy wyrobów cukierniczych,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 3
Zawiń próbkę ok. 100 karmelków. Zawinięte karmelki zapakuj w opakowanie zbiorcze,
a następnie w opakowanie transportowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się ze
sposobami zawijania cukierków (rozdział 4.1.1. Poradnika dla ucznia). Ważne jest, aby
przypomnieli sobie zasady bhp oraz zapoznali się z wyposażeniem zakładu cukierniczego.
Powinni także przeanalizować instrukcje obsługi maszyn i omówić z nauczycielem
ewentualne zagrożenia, związane z niewłaściwą ich obsługą. Nauczyciel powinien prowadzić
dokładną obserwację pracy ucznia.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze sposobami zawijania cukierków,
2)
przypomnieć zasady bhp, jakich należy przestrzegać podczas pracy w zakładzie
cukierniczym,
3)
zapoznać się z wyposażeniem zakładu,
4)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń do zawijania i pakowania,
5)
dobrać opakowanie i sposób zawijania,
6)
zawinąć karmelki,
7)
dobrać opakowanie zbiorcze,
8)
zapakować zawinięte karmelki w opakowanie zbiorcze,
9)
umieścić przygotowane wyroby w opakowaniu transportowym,
10)
zabezpieczyć i oznaczyć opakowanie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
11)
przekazać wykonaną próbkę do transportu,
12)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karmelki,
−
urządzenia do zawijania cukierków,
−
instrukcja obsługi urządzenia do zawijania cukierków,
−
zgrzewarka do folii,
−
instrukcja obsługi zgrzewarki do folii,
−
opakowania bezpośrednie, jednostkowe i transportowe,
−
obowiązujące normy wyrobów cukierniczych.
Ćwiczenie 4
Zawiń 20 tabliczek czekolady.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się ze
sposobem zawijania czekolady (rozdział 4.1.1. Poradnika dla ucznia). Ważne jest, aby
przypomnieli sobie zasady bhp oraz zapoznali się z wyposażeniem zakładu cukierniczego.
Powinni także przeanalizować instrukcje obsługi maszyn do pakowania czekolady i omówić
z nauczycielem ewentualne zagrożenia, związane z niewłaściwą ich obsługą. Nauczyciel
powinien prowadzić dokładną obserwację pracy ucznia.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przypomnieć zasady bhp, jakich należy przestrzegać podczas pracy w zakładzie
cukierniczym,
2)
zapoznać się ze sposobem zawijania czekolady,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń do zawijania czekolady,
4)
dobrać opakowania bezpośrednie – podkładkę i etykietę,
5)
zawinąć czekolady,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
czekolada,
−
urządzenie do zawijania czekolady,
−
instrukcja działania urządzeń do zawijania czekolady,
−
opakowania bezpośrednie czekolady,
−
obowiązujące normy czekolady.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 5
Udekoruj 20 sztuk pierników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się ze
sposobami dekorowania pieczywa cukierniczego (rozdział 4.1.1. Poradnika dla ucznia).
Ważne jest, aby przed wykonaniem ćwiczenia przypomnieli sobie zasady bhp i higieny pracy
oraz zapoznali się z wyposażeniem zakładu cukierniczego. Nauczyciel powinien prowadzić
dokładną obserwację pracy ucznia.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przypomnieć zasady bhp, jakich należy przestrzegać podczas pracy w zakładzie
cukierniczym,
2)
zapoznać się ze sposobami dekorowania pieczywa cukierniczego,
3)
przygotować sprzęt do dekorowania: woreczki z metalowymi końcówkami,
4)
przygotować półprodukty do dekorowania, np. kuwerturę, glazurę,
5)
zaprojektować sposób dekoracji,
6)
ułożyć pierniki na stole,
7)
udekorować pierniki wg zaprojektowanego wzoru,
8)
poczekać do zastygnięcia dekoracji,
9)
uporządkować stanowisko pracy,
10)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
pierniki,
−
półprodukty do dekorowania,
−
woreczki z metalowymi końcówkami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Ocena jakości wyrobów cukierniczych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny organoleptycznej dowolnego rodzaju cukierków.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel na początku lekcji powinien przypomnieć uczniom, na czym polega ocena
organoleptyczna. Należy także zwrócić uwagę na ustalenie cech jakościowych branych pod
uwagę podczas oceny organoleptycznej przygotowanych cukierków. Wskazane jest
wykonanie ćwiczenia w zespołach 2-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z treścią normy jakościowej dotyczącej określonego rodzaju cukierków,
2)
określić cechy jakościowe oceniane podczas oceny organoleptycznej,
3)
wykonać ocenę organoleptyczną w oparciu o normę,
4)
uporządkować stanowisko pracy,
5)
wyciągnąć wnioski,
6)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
cukierki,
−
normy wyrobów cukierniczych,
−
nóż,
−
deska do krojenia,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny organoleptycznej wafli przekładanych oblewanych kuwerturą.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel na początku lekcji powinien przypomnieć uczniom, na czym polega ocena
organoleptyczna. Należy zwrócić uwagę na ustalenie cech jakościowych branych pod uwagę
podczas oceny organoleptycznej pieczywa cukierniczego. Wskazane jest wykonanie
ćwiczenia w zespołach 2-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z treścią normy jakościowej dotyczącej określonego rodzaju wafli,
2)
określić cechy jakościowe oceniane podczas oceny organoleptycznej,
3)
sprawdzić stan opakowania wafli,
4)
wykonać ocenę organoleptyczną w oparciu o normę jakościową,
5)
uporządkować stanowisko pracy,
6)
wyciągnąć wnioski,
7)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
wafle przekładane, oblewane kuwerturą,
−
normy pieczywa cukierniczego,
−
nóż, deska do krojenia,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 3
Oznacz procentową zawartość irysów przywierających do opakowań.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wyjaśnić cel ćwiczenia i omówić sposób jego wykonania. Należy
zwrócić uwagę na możliwość popełnienia błędów podczas wykonania ćwiczenia.
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie powinni wykonać sprawozdanie. Wskazane jest
wykonanie ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadą oznaczania procentowej ilości wyrobów wykazujących wady,
2)
przygotować próbkę, co najmniej 30 sztuk zawiniętych irysów,
3)
odwinąć wszystkie cukierki,
4)
odłożyć cukierki z wadą przywierania do podkładek,
5)
policzyć ilość cukierków wykazujących powyższą wadę,
6)
obliczyć procentową zawartość irysów przywierających do opakowań według wzoru:
%
100
⋅
=
a
b
X
w którym:
X – procentowa zawartość wyrobów posiadających określoną wadę,
a – liczba sztuk wyrobów znajdujących się w próbce wziętej do badania,
b – liczba sztuk próbki posiadających wadę przywierania do opakowań.
7)
porównać otrzymany wynik z wynikami kolegów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
8)
uporządkować stanowisko pracy,
9)
wyciągnąć wnioski,
10)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
irysy,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 4
Oznacz procentową zawartość karmelków wykazujących wady kształtu i powierzchni.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wyjaśnić cel ćwiczenia i omówić sposób jego wykonania. Należy
także zwrócić uwagę na możliwość popełnienia błędów podczas wykonania ćwiczenia. Po
zakończeniu ćwiczenia uczniowie powinni wykonać sprawozdanie. Wskazane jest wykonanie
ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadą oznaczania procentowej ilości wyrobów wykazujących wady,
2)
przygotować próbkę, co najmniej 30 sztuk karmelków owocowych twardych,
3)
sprawdzić powierzchnię wszystkich cukierków,
4)
odłożyć cukierki z wadą niewłaściwego kształtu i uszkodzeń powierzchni,
5)
policzyć ilość cukierków wykazujących powyższą wadę,
6)
obliczyć procentową zawartość karmelków z wadami kształtu i powierzchni według
wzoru:
%
100
⋅
=
a
b
X
w którym:
X – procentowa zawartość wyrobów posiadających wady kształtu i powierzchni,
a – liczba sztuk wyrobów znajdujących się w próbce wziętej do badania,
b – liczba sztuk próbki posiadających wadę kształtu i powierzchni.
7)
porównać otrzymany wynik z wynikami kolegów,
8)
uporządkować stanowisko pracy,
9)
wyciągnąć wnioski,
10)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
karmelki,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 5
Oznacz procentowy udział nadzienia w piernikach nadziewanych.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wyjaśnić cel ćwiczenia i omówić sposób jego wykonania. Należy
także zwrócić uwagę na możliwość popełnienia błędów podczas wykonania ćwiczenia.
Nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż i zapoznać uczniów z obsługą wagi
technicznej. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie powinni wykonać sprawozdanie. Wskazane
jest wykonanie ćwiczenia w zespołach 3-4-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadą oznaczania procentowego udziału nadzienia w wyrobach
nadziewanych,
2)
przygotować materiały i sprzęt: wagę, nóż, łyżeczkę, deskę do krojenia, szkiełko
zegarkowe,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi wagi technicznej,
4)
przygotować próbkę 100 g pierników nadziewanych,
5)
przekroić wszystkie pierniki i łyżeczką wybrać nadzienie,
6)
zważyć ilość nadzienia na wadze technicznej z dokładnością do 0,01g
7)
obliczyć procentową zawartość nadzienia w piernikach według wzoru:
%
100
⋅
=
a
b
X
w którym:
X – procentowa zawartość nadzienia w piernikach,
a – masa próbki pierników w g,
b – masa nadzienia w g.
8)
porównać otrzymany wynik z wynikami kolegów,
9)
uporządkować stanowisko pracy,
10)
wyciągnąć wnioski,
11)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
pierniki,
−
nóż,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
−
łyżeczka,
−
deska do krojenia,
−
szkiełko zegarkowe,
−
waga techniczna,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 6
Oznacz procentową zawartość kuwertury w wyrobach czekoladowanych.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wyjaśnić cel ćwiczenia i omówić sposób jego wykonania. Należy
zwrócić uwagę na możliwość popełnienia błędów podczas wykonania ćwiczenia. Nauczyciel
powinien przeprowadzić instruktaż i zapoznać uczniów z obsługą wagi technicznej.
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie powinni wykonać sprawozdanie. Wskazane jest
wykonanie ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadą oznaczania procentowej zawartości kuwertury w wyrobach
czekoladowanych,
2)
zapoznać się z instrukcją działania i obsługi oblewarki,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi wagi technicznej,
4)
pobrać próbkę ok. 100 g korpusów wyrobów cukierniczych,
5)
zważyć próbkę na wadze technicznej z dokładnością do 0,01 g,
6)
ułożyć zważone korpusy na taśmie oblewarki i oblać kuwerturą,
7)
poczekać do zastygnięcia kuwertury,
8)
zważyć ponownie próbkę gotowych wyrobów z dokładnością do 0,01 g,
9)
obliczyć procentową zawartość kuwertury według wzoru:
%
100
)
(
⋅
−
=
a
b
a
X
w którym:
X – procentowa zawartość kuwertury w wyrobach czekoladowanych,
a – masa wyrobów gotowych w g,
b – masa korpusów w g.
10)
porównać otrzymany wynik z wynikami kolegów,
11)
uporządkować stanowisko pracy,
12)
wyciągnąć wnioski,
13)
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia na arkuszu papieru formatu A4
i oddać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
arkusz papieru formatu A4,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
−
półprodukty cukiernicze,
−
oblewarka,
−
szkiełko zegarkowe,
−
waga techniczna,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.3. Magazynowanie gotowych wyrobów cukierniczych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz optymalne warunki przechowywania wyrobów cukierniczych. Wyniki swojej
pracy umieść w tabeli:
Warunki
przechowywania
Rodzaj chleba
temperatura
wilgotność
względna
Sposób
opakowania
Uwagi
Irysy mleczne
Chałwa sezamowa
Czekolada nadziewana
Karmelki owocowe
Cukierki pudrowe
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien omówić sposób wykonanie ćwiczenia i przypomnieć uczniom
warunki przechowywania wyrobów cukierniczych. Zalecane jest wykonanie ćwiczenia
w grupach 2-osobowych.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z warunkami przechowywania wyrobów cukierniczych,
2)
przeanalizować wpływ sposobu opakowania na jakość produktu,
3)
dobrać warunki przechowywania podanych wyrobów cukierniczych,
4)
uzupełnić tabelę,
5)
porównać swoje rozwiązanie technologiczne z pracami kolegów,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
normy wyrobów cukierniczych,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 2
Sprawdź warunki panujące w magazynie wyrobów gotowych i określ, czy są one
odpowiednie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z warunkami przechowywania wyrobów cukierniczych (rozdział 4.3.1. Poradnika dla ucznia).
Ważne jest, aby przed wykonaniem ćwiczenia przypomnieli sobie zasady bhp i higieny pracy
oraz zapoznali się z wyposażeniem zakładu cukierniczego. Nauczyciel powinien prowadzić
obserwację pracy ucznia. Po wykonaniu odczytów na aparaturze kontrolno-pomiarowej uczeń
powinien zinterpretować uzyskane wyniki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie cukierniczym,
2)
zapoznać się z zasadą działania i obsługą aparatury kontrolno-pomiarowej,
3)
odczytać na termometrze znajdującym się w magazynie wyrobów gotowych temperaturę
powietrza,
4)
odczytać na higrometrze znajdującym się w magazynie wyrobów gotowych wilgotność
względną powietrza,
5)
zinterpretować wyniki pomiarów,
6)
zapisać wnioski,
7)
porównać swoje wnioski z pracą kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały do pisania,
−
termometr,
−
higrometr,
−
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij dokumentację magazynową magazynu wyrobów gotowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się ze
sposobem wypełniania dokumentacji magazynowej (rozdział 4.3.1. Poradnika dla ucznia)
oraz przypomnieć sobie zasady bhp i higieny pracy. Nauczyciel powinien prowadzić
obserwację pracy ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze sposobem prowadzenia dokumentacji magazynowej,
2)
zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie cukierniczym,
3)
odebrać partię wyrobów cukierniczych z produkcji,
4)
wypełnić dokumentację magazynową w wersji elektronicznej,
5)
wydrukować wypełnioną dokumentację,
6)
zapisać wnioski,
7)
zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały do pisania,
−
druki dokumentacji magazynowej,
−
zestaw komputerowy,
−
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Zaobserwuj zmiany organoleptyczne zachodzące w chałwie przechowywanej
w temperaturze 25ºC. Wyniki swoich obserwacji zapisz w tabeli:
Czas
przechowywania
Wskaźniki
chałwa
świeża
po 1
tygodniu
po 2
tygodniach
po 3
tygodniach
Wygląd powierzchni
Barwa
Smak
Zapach
Przełom
Inne zaobserwowane zmiany
Wnioski
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przypomnieć sobie
warunki przechowywania wyrobów cukierniczych. Należy zwrócić uwagę na wskazanie
właściwych parametry przechowywania chałwy oraz wykonanie oceny organoleptycznej.
Zaleca się wykonanie ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z warunkami przechowywania chałwy,
2)
przygotować próbkę chałwy,
3)
ustalić cechy brane pod uwagę podczas oceny organoleptycznej chałwy,
4)
wykonać ocenę organoleptyczną chałwy zaraz po wyprodukowaniu,
5)
umieścić chałwę w pomieszczeniu, w którym temperatura jest bliska 25ºC,
6)
obserwować zmiany zachodzące w wyrobie w trakcie przechowywania (po 1, 2, 3-
-tygodniach),
7)
zanotować zaobserwowane zmiany,
8)
wypełnić tabelę,
9)
zanotować wnioski,
10)
porównać swoje wnioski z wnioskami kolegów,
11)
zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Środki dydaktyczne:
−
materiały biurowe,
−
chałwa,
−
nóż,
−
deska do krojenia,
−
norma jakościowa chałwy,
−
Poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni.
Ćwiczenie 5
Zaprojektuj zbiór przepisów higienicznych dla pracowników wykonujących dekorowanie
pieczywa cukierniczego.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien najpierw zapoznać uczniów z aktualnymi przepisami dotyczącymi
zasad higieny w zakładach spożywczych oraz omówić jej znaczenie dla bezpieczeństwa
zdrowotnego żywności. Następnie uczniowie powinni wykonywać ćwiczenie metodą
projektów konsultując swoje rozwiązania z nauczycielem. Po wykonaniu projektów następuje
prezentacja prac i ocenianie. Zaleca się wykonanie ćwiczenie w grupach 3-4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie cukierniczym,
2)
przeanalizować najczęściej popełniane błędy higieniczne przez pracowników zakładów
cukierniczych,
3)
zapisać wymagania odnośnie higieny pracy w postaci haseł,
4)
zaprojektować regulamin higieny pracy,
5)
regulamin umieścić na kartonie formatu A3,
6)
zaprezentować opracowany regulamin nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
materiały do pisania,
−
karton formatu A3,
−
Poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Magazynowanie wyrobów
gotowych”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 6, 11, 13, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za
każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,
12. a, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Rozróżnić aparaturę kontrolno-pomiarową A
P
d
2 Określić parametry powietrza w magazynie
wyrobów gotowych
B P a
3 Rozróżnić sposoby zawijania cukierków
B
P
b
4 Przewidzieć wpływ warunków przechowywania na
jakość cukierków
D PP d
5 Określić zakres oceny organoleptycznej
B
P
a
6 Przewidzieć wpływ warunków przechowywania na
jakość chałwy
D PP d
7 Określić warunki przechowywania wyrobów
gotowych
C P b
8 Odczytać wyniki pomiarów aparatury kontrolno-
-pomiarowej
C P c
9 Dokonać odbioru wyrobów gotowych z produkcji
A
P
b
10 Wypełnić dokumentację magazynową C
P
c
11 Obliczyć techniczną normę zużycia opakowań C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
12 Dobrać warunki przechowywania chałwy
C
P
a
13 Wykonać oznaczenie procentowej zawartości
nadzienia w wyrobach cukierniczych
D PP c
14 Dobrać rodzaj opakowania do produktu
cukierniczego
C P b
15 Zastosować sposób zawijania do rodzaju cukierków
A
P
c
16 Zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny
pracy
C P d
17 Scharakteryzować zakres prowadzenia
dokumentacji magazynowej
B P b
18 Dobrać sposób zawijania cukierków
A
P
a
19 Ocenić jakość wyrobów czekoladowych
D
PP
c
20 Scharakteryzować wpływ rodzaju opakowania na
okres przechowywania wyrobów cukierniczych
D PP d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. W razie potrzeby wyjaśnij wątpliwości.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Po upływie 45 minut zbierz prace uczniów.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów je z uczniami.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. Jeśli się pomylisz zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową. Na zestawie zadań testowych nie zaznaczaj niczego
i nie pisz po nim.
6.
Jeśli będziesz chciał zrobić obliczenia, zrób to na odwrocie karty odpowiedzi. Nie będą
one jednak sprawdzane przez nauczyciela.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Higrometr to przyrząd służący do oznaczania
a)
temperatury powietrza.
b)
wielkości wentylacji.
c)
natężenia światła słonecznego
d)
wilgotności względnej powietrza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
2.
W magazynie wyrobów gotowych wilgotność względna
a)
nie powinna być wyższa niż 75%.
b)
powinna być wyższa niż 75%.
c)
powinna wynosić ok. 85%
d)
powinna być wyższa niż 85%.
3.
Na rysunku pokazano cukierek
a)
zapakowany poprzez zgrzewanie.
b)
zawinięty na dwuskręt.
c)
zawinięty w koszyczek.
d)
zawinięty w cebulkę.
4.
Przechowywanie karmelków w nadmiernej wilgotności powoduje
a)
ciemnienie cukierków.
b)
gorzknienie cukierków.
c)
kwaśnienie cukierków.
d)
zlepianie się cukierków.
5.
Za pomocą oceny organoleptycznej można wykonać
a)
sprawdzenie stanu opakowań bezpośrednich.
b)
ilościowe określenie wyrobów wykazujących wady.
c)
procentowy udział nadzienia w cukierkach nadziewanych.
d)
procentowe oznaczanie zawartości kuwertury w czekoladkach.
6.
Zbyt duża temperatura przechowywania chałwy może spowodować
a)
twardnienie produktu.
b)
ciemnienie produktu.
c)
gorzknienie produktu.
d)
wyciekanie oleju z produktu.
7.
Przed działaniem promieni słonecznych szczególnie chronione powinny być
a)
produkty przygotowane z masy karmelowej
b)
produkty zawierające tłuszcze i mleko.
c)
pieczywo cukiernicze piankowe.
d)
cukierki pudrowe prasowane.
8.
Urządzenie pomiarowe na rysunku wskazuje
a)
temperaturę 70ºC i wilgotność względną powietrza 20%.
b)
temperaturę 20ºC i wilgotność względną powietrza 30%.
c)
temperaturę 20ºC i wilgotność względną powietrza 70%.
d)
temperaturę 20ºC i wilgotność bezwzględną powietrza 70%.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9.
Odbiór wyrobów gotowych z produkcji polega na
a)
oznaczeniu ilości wyrobów wykazujących wady.
b)
oznaczeniu ilości wyrobów oraz ich jakości.
c)
sprawdzeniu stanu opakowań bezpośrednich.
d)
oznaczeniu zawartości nadzienia.
10.
Poniżej przedstawiono fragment dokumentacji magazynowej. Jakie było saldo końcowe
po zakończeniu zmiany, jeżeli przed jej rozpoczęciem magazyn był pusty?
Odebrano z produkcji
Wysłano do sprzedaży
Nazwa wyrobu
Jedn.
miary
ilość data ilość data
Raczki
kg
202
5.04.07
100
5.04.07
Toffi kakaowe
kg
224
5.04.07
120
5.04.07
Chałwa waniliowa
kg
54
5.04.07
20
5.04.07
a)
w magazynie pozostało 100kg raczków, 120kg toffi kakaowego i 20kg chałwy.
b)
w magazynie pozostało 102kg raczków, 104kg toffi kakaowego i 54kg chałwy
c)
w magazynie pozostało 102kg raczków, 104kg toffi kakaowego i 34kg chałwy.
d)
w magazynie pozostało 104kg raczków, 102kg toffi kakaowego i 34kg chałwy.
11.
Techniczną normę zużycia opakowań
a)
oblicza się na podstawie normy teoretycznej, dodając straty, jakie mogą nastąpić
w procesie konfekcjonowania.
b)
oblicza się na podstawie normy teoretycznej, odejmując straty, jakie mogą nastąpić
w procesie konfekcjonowania.
c)
oblicza się na podstawie normy statystycznej, dodając straty, jakie mogą nastąpić
w procesie konfekcjonowania.
d)
oblicza się na podstawie normy statystycznej, odejmując straty, jakie mogą nastąpić
w procesie konfekcjonowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
12.
Chałwę należy przechowywać w temperaturze
a)
10ºC.
b)
16ºC.
c)
18ºC.
d)
25ºC.
13.
W celu określenie procentowego udziału nadzienia w wyrobach nadziewanych
a)
waży się próbkę produktów, przekrawa się, rozpuszcza w wodzie nadzienie i waży
pozostałość.
b)
waży się próbkę produktu, suszy się produkt, wykrusza część zewnętrzną i waży
pozostałość.
c)
waży się próbkę produktów, oddziela nadzienie od części zewnętrznej i waży każdą
część osobno.
d)
waży się nadzienie, wciska się je do wnętrza produktu i ponownie wazy gotowy
produkt.
14.
Podkładki z folii aluminiowej są stosowane do pakowania
a)
kukułek.
b)
czekolady.
c)
precelków.
d)
biszkoptów.
15.
Na rysunku pokazano sposób zawijania typowy dla
a)
kukułek.
b)
drażetek.
c)
krówek.
d)
sezamek.
16.
Pracownicy zatrudnieni do ręcznego dekorowania wyrobów cukierniczych powinni
a)
wysysać resztki półproduktów z metalowych końcówek ustami.
b)
często wycierać przyrządy i urządzenia fartuchem.
c)
często wycierać ręce fartuchem.
d)
często myć ręce wodą.
17.
W magazynie wyrobów gotowych prowadzi się
a)
ewidencję jakości gotowych wyrobów przyjmowanych z produkcji i ilości wyrobów
wysyłanych do sprzedaży.
b)
ewidencję ilości gotowych wyrobów przyjmowanych z produkcji i ilości wyrobów
wysyłanych do sprzedaży.
c)
ewidencję ilości gotowych wyrobów przyjmowanych z produkcji, zapakowanych
w opakowania transportowe.
d)
ewidencję ilości gotowych wyrobów dobrej jakości oraz ilości gotowych wyrobów
z widocznymi wadami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
18.
Najczęściej stosowany sposób zawijania irysów to
a)
zawijanie w kopertę.
b)
zawijanie w koszyczek.
c)
zawijanie w cebulkę.
d)
zawijanie w rulony.
19.
Czekolada mleczna dobrej jakości powinna mieć
a)
powierzchnię z widocznym kwiatem tłuszczowym i przełom pozbawiony
pęcherzyków powietrza.
b)
powierzchnię matową i muszlowaty, pozbawiony pęcherzyków powietrza przełom.
c)
powierzchnię z połyskiem i muszlowaty, pozbawiony pęcherzyków powietrza
przełom.
d)
powierzchnię z połyskiem i przełom z widocznym białym nalotem.
20.
Najdłuższy okres przechowywania mają wyroby cukiernicze zapakowane
a)
w celofan.
b)
w folię aluminiową.
c)
w papier parafinowany.
d)
w metalowe puszki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Magazynowanie wyrobów gotowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej:
„Magazynowanie wyrobów gotowych”
Zadanie praktyczne dla ucznia:
Odbierz z produkcji i przygotuj do wysyłki 2kg krówek. Krówki powinny być zawinięte
w ozdobną etykietkę i podkładkę z papieru parafinowanego. Będziesz potrzebował ok. 65 g
etykietek, oraz podkładki, których ilość musisz policzyć. Zawinięte cukierki zapakuj
w torebki z folii polietylenowej po 200g i zgrzej za pomocą zgrzewarki. Przygotowane
torebki umieść w opakowaniu transportowym o poj. 2 kg.
Do dyspozycji masz:
−
wagę,
−
pudło kartonowe o poj. 2 kg
−
taśmę klejąca,
−
etykietę z nazwą produktu,
−
klej,
−
etykietki do zawijania krówek,
−
podkładki do etykietek,
−
druki protokołu odbioru wyrobu gotowego z produkcji,
Ilość podkładek oblicz na podstawie danych:
−
wymiary papieru parafinowanego 60x50 mm,
−
gramatura 40g/m
2
,
−
1kg krówek zawiera 80 sztuk cukierków.
Punktacja czynności: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za niewykonanie
czynności lub złe wykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 14 punktów z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 16 punktów z poziomu podstawowego,
−
dobry – za uzyskanie co najmniej 18 punktów, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu
Obszar
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1
Zaplanować czynności związane z odebraniem
z produkcji krówek i przygotowaniem ich do
wysyłki
B P
2 Sporządzić wykaz materiałów i sprzętu
potrzebnego do wykonania zadania
B P
Planowanie
3 Obliczyć zapotrzebowanie na opakowania
B
PP
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
4
Zorganizować wyposażenie stanowiska pracy
C P
5
Sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń
C PP
Organizowanie
6 Dobrać odzież roboczą i środki ochrony
indywidualnej
C P
7 Zważyć porcję krówek odbieranych
z produkcji
C P
8
Pobrać próbkę krówek do oceny
organoleptycznej
C P
9
Dokonać oceny organoleptycznej pobranej
próbki wykorzystując normę
C P
10 Wypełnić dokumentację odbioru wyrobu
gotowego
C PP
11 Przygotować odpowiednią ilość etykietek
C P
12 Przygotować odpowiednią ilość podkładek
C P
13 Zawinąć cukierki ręcznie
D PP
14 Rozważyć cukierki po 200g i umieścić każdą
porcję w opakowaniach zbiorczych
D PP
15 Obsłużyć zgrzewarkę do folii
C P
16 Zapakować wyroby w opakowanie zbiorcze
C P
17 Ułożyć podaną ilość cukierków w opakowaniu
transportowym
C P
18 Przykleić etykietę z datą produkcji na
opakowanie transportowe
C P
19 Zważyć pozostałą partię cukierków
C P
20 Przekazać pozostałe cukierki do magazynu
wyrobów gotowych wraz z kopią protokołu
odbioru
C P
Realizacja
21 Uporządkować stanowisko pracy
i przestrzegać zasad bhp i higieny pracy
C P
Prezentacja 22
Ocenić jakość wykonanego zadania
D PP
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami oceniania.
4.
Zapewnij samodzielność podczas wykonywania zadania.
5.
Przed rozpoczęciem testu przypomnij uczniom o przestrzeganiu przepisów bhp.
6.
Przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Po zakończeniu testu omów z uczniami wyniki testu i ustal przyczyny trudności
w opanowaniu umiejętności zawodowych.
Materiały dla ucznia:
−
karta pracy ucznia wraz z treścią zadania,
−
krówki,
−
opakowania,
−
waga, zgrzewarka.
Karta obserwacji ucznia
Obszar
Sprawdzana czynność Kryterium
wykonania
Punktacja
(0 lub 1)
1. Zaplanowanie
czynności związanych z
odebraniem z produkcji
krówek i przygotowaniem
ich do wysyłki
Uczeń zapisał następujące
czynności (co najmniej):
odebranie partii z produkcji,
zważenie, dokonanie oceny
organoleptycznej, zawinięcie
cukierków, zapakowanie
w opakowania jednostkowe,
zapakowanie w opakowanie
transportowe.
2. Sporządzenie wykazu
materiałów i sprzętu
potrzebnego do
wykonania zadania
Uczeń zapisał (co najmniej):
waga, urządzenie do zgrzewania
toreb, etykietki, podkładki, torby
zgrzewne z folii polietylenowej,
pudła kartonowe
Planowanie
3. Obliczenie
zapotrzebowanie na
opakowania
Uczeń zapisał:
1kg zawiera 80 sztuk,
to 2 kg – 160 sztuk
Obliczenie ilości podkładek:
160·0,060 m·0,050 m·
0,040kg/m
2
= 0,0192 kg = 19,2 g
Organizowanie
4. Zorganizowanie
wyposażenia stanowiska
pracy
Uczeń zgromadził: wagę,
etykietki, podkładki, torby
zgrzewne z folii polietylenowej,
pudła kartonowe, norma
jakościowa krówek, nóż, deskę
do krojenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
5. Sprawdzenie stanu
technicznego maszyn
i urządzeń
Uczeń sprawdził stan wagi
i urządzenia do zgrzewania
torebek z folii.
6. Dobranie odzieży
roboczej i środków
ochrony indywidualnej
Uczeń ubrał czystą odzież
roboczą (bluza, spodnie, nakrycie
głowy zakrywające włosy,
obuwie ochronne).
7. Zważenie porcji krówek
odbieranych z produkcji
Uczeń zważył partię krówek
pobraną z produkcji
8. Pobranie próbki krówek
do oceny
organoleptycznej
Uczeń pobrał losowo ok. 10
sztuk krówek
9. Dokonanie oceny
organoleptycznej pobranej
próbki wykorzystując
normę
Uczeń wykonał ocenę
organoleptyczną
w oparciu o normę sprawdzając
smak, zapach, przełom, wygląd
zewnętrzny.
10.Wypełnienie
dokumentacji odbioru
wyrobu gotowego
Uczeń wypełnił protokół odbioru
wpisując do niego wynik ważenia
oraz wyniki oceny
organoleptycznej.
11. Przygotowanie
odpowiedniej ilości
etykietek
Uczeń zważył odpowiednią ilość
etykietek i sprawdził ich jakość.
12. Przygotowanie
odpowiedniej ilości
podkładek
Uczeń zważył odpowiednią ilość
podkładek i sprawdził ich jakość.
13. Zawinięcie cukierków
ręcznie
Uczeń zawinął cukierki
sposobem na rogi
14. Rozważenie
cukierków po 200g
i umieszczenie każdej
porcji w opakowaniach
zbiorczych
Uczeń zważył na wadze porcje
cukierków po 200g i umieścił je
w wybranych torebkach z folii.
15. Obsłużenie zgrzewarki
do folii
Uczeń obsłużył zgrzewarkę do
folii
16. Zapakowanie
wyrobów w opakowanie
zbiorcze
Uczeń zapakował torebki poprzez
zgrzewanie
17. Zapakowanie
cukierków w opakowanie
transportowe
Uczeń ułożył zapakowane paczki
w karton
Realizacja
18. Przyklejenie etykiet z
datą produkcji na
opakowaniu
transportowym
i zabezpieczenie opakowań
Uczeń zamknął i zabezpieczył
taśmą klejącą przygotowany
karton z krówkami
i przykleił etykietę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
19. Zważenie pozostałych
cukierków
Uczeń zważył pozostałą ilość
cukierków
20. Przekazanie
pozostałych cukierków do
magazynu wyrobów
gotowych wraz z kopią
protokołu odbioru
Uczeń przekazał pozostałe
cukierki do magazynu wyrobów
gotowych
21. Uporządkowanie
stanowiska pracy
i przestrzeganie zasad bhp
i higieny pracy
Uczeń podczas pracy przestrzegał
zasad bhp, przed zawijaniem
cukierków umył ręce, po
zakończeniu zadania
uporządkował stanowisko pracy
Prezentacja
22. Ocenienie jakości
wykonanego zadania
Uczeń omówił sposób wykonania
zadania i dokonał samooceny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę pracy ucznia.
3.
Zapoznaj się z treścią zadania. W razie problemów zwróć się o pomoc do nauczyciela.
4.
Na wykonanie zadania masz 120 minut.
5.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6.
Zadanie rozpocznij od zaplanowania zadania – w karcie pracy ucznia zapisz:
−
czynności związane z odebraniem z produkcji krówek i przygotowaniem ich do
wysyłki
−
wykaz materiałów i sprzętu potrzebnych do wykonania zadania
−
obliczenie zapotrzebowanie na podkładki do krówek.
Czas przeznaczony na planowanie – 20 minut.
7.
Dobierz środki ochrony indywidualnej.
8.
Zorganizuj stanowisko pracy: zgromadź niezbędny sprzęt i materiały.
9.
Umyj ręce przed przystąpieniem do pracy.
10.
Wykonaj zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
11.
Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
12.
Zaprezentuj sposób wykonania zadania.
Powodzenia
Zadanie do wykonania:
Odbierz z produkcji i przygotuj do wysyłki 2kg krówek. Krówki powinny być zawinięte
w ozdobną etykietkę i podkładkę z papieru parafinowanego. Będziesz potrzebował ok. 65 g
etykietek, oraz podkładki, których ilość musisz policzyć. Zawinięte cukierki zapakuj
w torebki z folii polietylenowej po 200g i zgrzej za pomocą zgrzewarki. Przygotowane
torebki umieść w opakowaniu transportowym o poj. 2 kg.
Do dyspozycji masz:
−
wagę,
−
pudło kartonowe o poj. 2 kg
−
taśmę klejąca,
−
etykietę z nazwą produktu,
−
klej,
−
etykietki do zawijania krówek,
−
podkładki do etykietek,
−
druki protokołu odbioru wyrobu gotowego z produkcji,
Ilość podkładek oblicz na podstawie danych:
−
wymiary papieru parafinowanego 60 x 50 mm,
−
gramatura 40 g/m
2
,
−
1kg krówek zawiera 80 sztuk cukierków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ...............................................................................
Magazynowanie wyrobów gotowych
Plan działania
1. Zapisz
czynności
związane
z odebraniem
z produkcji krówek
i przygotowaniem ich
do wysyłki
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
2. Sporządź wykaz
materiałów i sprzętu
potrzebnych do
wykonania zadania
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
3. Oblicz
zapotrzebowanie na
opakowania
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
.......................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
6. LITERATURA
1.
Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 2. WSiP, Warszawa 1999
2.
Baraniak B.: Analiza techniczna w produkcji cukierniczej. WSiP, Warszawa 1997
3.
Berendt I.: Przechowywanie wyrobów czekoladowych. Cukiernictwo i Piekarstwo.
7/8/2004
4.
Dojutrek Cz., Pietrzyk A.: Ciastkarstwo. Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP,
Warszawa 1991
5.
Gasparka R.: Oznaczanie zawartości kuwertury w wyrobach cukierniczych
czekoladowanych. Przegląd Piekarski i Cukierniczy. 12/2002
6.
Deschamps B., Deschaintre J-C.: Ciastkarstwo: Podręcznik do nauki zawodu cukiernik.
Rea
7.
Wyczański S.: Cukiernictwo. WSiP, Warszawa 1994
8.
Wyczański S.: Surowce w cukiernictwie. WSiP, Warszawa 1993
Czasopisma:
–
Cukiernictwo i Piekarstwo
–
Przegląd Piekarski i Cukierniczy
–
Przemysł Spożywczy
Literatura metodyczna
1.
Bajor D.: Metody aktywizujące w procesie kształcenia w zawodach rolniczo-spożywczych
i gastronomicznych. WCDNiKP, Łódź 2001
2.
Suliga M.: Ocenianie osiągnięć szkolnych uczniów. ŁCDNiKP, Łódź 2002