Aleksandra Kulecka, ETI V 2012/2013, AGH Kraków 2013
Konspekt zajęć: C++ algorytm na ciąg Fibonacci'ego oraz silnię
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: Sala informatyczna, LO nr 1 w Oświęcimiu
Cele:
Sprawdzić poziom wiedzy z zakresu algorytmiki i pętli,
Uzupełnić brakującą wiedzę z zakresu algorytmów i pętli,
Sprawdzić znajomość ciągu Fibonacci'ego oraz zapisu silni,
Zamierzenia:
Zapoznać uczniów z pojęciami rekurencji i iteracji,
Zapoznać uczniów z pojęciem funkcji w programie C++,
Przypomnieć wiedzę z zakresu algorytmów i pętli
Wymagane materiały:
Zainstalowany kompilator Dev-Cpp na każdej stacji roboczej, tablica, pisaki, dostęp do
wewnątrzszkolnego intranetu
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć:
a. Powitanie klasy
b. Sprawdzenie obecności
c. Zgłoszenie nieprzygotowań
2. Sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu algorytmiki:
a. Krótka pogawędka nt. Algorytmów i pętli (co to jest? Jakie pętle znacie? Podać
przykłady znanych algorytmów, czym jest rekurencja a czym jest iteracja? Jakim
Ciągiem jest ciąg Fibonacci'ego, a jakim jest silnia?)
3. Wprowadzenie do tematu lekcji:
a. Przypomnienie zapisu ciągu Fibonacci'ego oraz przepisu na obliczenie silni.
b. Sformułowanie pseudokodu na tablicy jako pomocy przy tworzeniu programów na
obliczenie n-tego wyrazu ciągu Fibonacci'ego oraz silni z dowolnej liczby
4. Rozpoczęcie ćwiczeń praktycznych (objaśnienie ćwiczeń i nadzór pracy):
a. Za pomocą zwykłych poleceń w programie main stwórz dwa osobne programy na
obliczanie dowolnego wyrazu z ciągu Fibonacci'ego oraz silnię,
b. Wykorzystując rekurencję, napisz funkcję, którą wykorzystasz, aby obliczyć n-ty
wyraz ciągu Fibbonacci'ego
c. Napisz funkcję, która będzie zwracać wartość silni dla dowolnej wartości x (x!)
Aleksandra Kulecka, ETI V 2012/2013, AGH Kraków 2013
5. Podsumowanie zajęć
a. Przypomnienie pojęć rekurencji i iteracji,
b. Przypomnienie, czym jest funkcja, pętla,
c. Zadanie domowe:
i. Wyszukaj w Internecie inne przykłady ciągów wykorzystujących rekurencję,
napisz te programy za pomocą iteracji oraz napisz własną wersję programów
liczących wartość ciągu za pomocą rekurencji, wybierz co najmniej 3 różne
ciągi.