„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Wiesława Górniak
Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-
blacharskich 713[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Chwieduk
mgr inż. Jan Grycuk
Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz
Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.03
Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-blacharskich, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu dekarza.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku pracy
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Zasady organizacji miejsca pracy
13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Karta technologiczna
15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia, rozmieszczenie
materiałów podstawowych i pomocniczych
17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Zasady składowania i oznakowania asortymentów
19
5.5.1. Ćwiczenia 19
5.6. Organizacja i skład zespołów roboczych
21
5.6.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,
− cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku
realizacji programu jednostki modułowej,
− przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− przykładowe zestawy zadań testowych,
− wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować
procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.
Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz
metodami praktycznymi.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu
swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:
− TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
− NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego
pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują
luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
713[01].Z1
Technologia robót dekarsko – blacharskich
713 [01]Z1.01
713 [01]Z1.02
713 [01]Z1.03
713 [01]Z1.04
713 [01]Z1.05
713 [01]Z1.06
713 [01]Z1.09
713 [01]Z1.10
713 [01]Z1.11
713 [01]Z1.13
713 [01]Z1.07
713 [01]Z1.08
713 [01]Z1.15
713 [01]Z1.16
713 [01]Z1.14
713 [01]Z1.12
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− poszukiwać informacji w różnych źródłach,
− selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
− dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska,
człowiekiem i jego działalnością,
− stosować terminologię budowlaną,
− odróżniać technologie wykonania budynku,
− przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
− stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
− rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
− odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
− posługiwać się dokumentacją budowlaną,
− wykonywać przedmiary i obmiary robót,
− wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
− organizować stanowiska składowania i magazynowania,
− transportować materiały budowlane,
− rozróżniać materiały i sprzęt budowlany,
− określać i oceniać własne cechy ujawnione w działaniach technicznych,
− oceniać własne mozliwości sprostania wymaganiom stanwiska pracy i wybranego
zawodu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
− wyznaczyć stanowisko pracy,
− posłużyć się kartą technologiczną,
− rozplanować stanowisko pracy zależnie od rodzaju i zakresu robót,
− dobrać i ustawić stół roboczy,
− rozmieścić narzędzia i sprzęt,
− rozmieścić sprzęt pomocniczy,
− przygotować i rozmieścić materiał,
− wykonać tymczasowe oświetlenie stanowiska pracy,
− zabezpieczyć stanowisko pracy,
− wyznaczyć i wykonać drogi komunikacyjne do stanowiska pracy,
− zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł:
Technologia
robót
dekarsko-blacharskich
713[01].Z1
Jednostka modułowa:
Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-blacharskich
713[01].Z1.03
Temat: Trasowanie rozwinięcia odcinka rury spustowej na arkuszu blachy miedzianej,
aluminiowej lub innej na podstawie karty technologicznej.
Cel zajęć: kształtowanie umiejętności trasowania rozwinięcia odcinka rury spustowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zinterpretować informacje zawarte w karcie technologicznej,
− dobrać narzędzia potrzebne do wykonania trasowania rozwinięcia odcinka rury
spustowej,
− dokonać rozmieszczenia trasowanych elementów na arkuszu blachy,
− wykonać trasowanie rozwinięcia odcinka rury spustowej.
Metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− stół blacharski,
− karta technologiczna,
− arkusz blachy miedzianej, aluminiowej lub innej,
− przymiar składany lub zwijany,
− przyrządy traserskie,
− liniał.
Przebieg zajęć:
1 Podział uczniów na grupy.
2 Przekazanie każdemu zespołowi karty technologicznej.
3 Omówienie struktury karty technologicznej ze szczególnym uwzględnieniem
samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy
technicznej.
4 Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich.
5 Realizacja tematu:
– uczniowie w grupach czytają karty technologiczne,
– uczniowie ustalają długości poszczególnych odcinków trasowanego elementu i
wielkości kątów tego elementu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
– uczniowie dokonują trasowania rozwinięcia elementu na arkuszu blachy.
6 Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.
7 Zespoły porównują swoje prace – dyskutują.
8 Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową),
9 Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi
spotkali się uczniowie.
10 Nauczyciel dokonuje oceny grup.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Na podstawie otrzymanej karty technologicznej dokonaj rozmieszczenia rozwinięcia
4 elementów na arkuszu papieru. Zadanie wykonaj tak, aby pozostała część arkusza była jak
największa.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i
ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł:
Technologia
robót
dekarsko-blacharskich
713[01].Z1
Jednostka modułowa: Organizowanie
stanowiska
do robót dekarsko-blacharskich
713[01].Z1.03
Temat: Montaż rusztowania podwieszanego zgodnie z instrukcją montażu.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu rusztowania podwieszanego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zinterpretować informacje zawarte w instrukcji producenta,
− rozróżnić i zastosować rusztowania podwieszane zgodnie z ich przeznaczeniem, w
miejscach odpowiednich do rodzaju wykonywanych prac,
− zamocować rusztowania w miejscach odpowiednich do rodzaju przydzielonych prac.
Metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca zbiorowa jednolita,
− praca zespołowa zróżnicowana.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− instrukcje producenta,
− podwieszane rusztowania wiszące w dwóch typach ram:
− trójkątnej,
− kwadratowej.
− fragment konstrukcji (dowolnej) dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum
9 m², z koszem i wymurowanym kominem w jednej z połaci,
− wiertarki,
− wiertła zwykłe i widiowe,
− klucze do przykręcania śrub.
Przebieg zajęć:
1. Podział uczniów na grupy,
2. Przekazanie każdemu zespołowi Instrukcji producenta rusztowania,
3. Omówienie struktury Instrukcji producenta ze szczególnym uwzględnieniem
samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy
technicznej,
4. Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich.
5. Realizacja tematu:
– uczniowie w grupach czytają instrukcje,
– uczniowie ustalają przeznaczenie poszczególnych elementów rusztowania,
– uczniowie ustalają sposób łączenia poszczególnych elementów rusztowania,
– uczniowie wykonują montaż rusztowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
– uczniowie przytwierdzają rusztowania w miejscach odpowiednich do rodzaju
przydzielonych prac.
– każda z grup przygotowuje prezentację montażu i mocowania rusztowania.
6. Liderzy grup prezentują gotowe rusztowania i sposoby ich mocowania.
7. Zespoły porównują swoje prace – dyskutują.
8. Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową),
9. Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi
spotkali się uczniowie.
10. Nauczyciel dokonuje oceny grup.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i
ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj zabezpieczenia pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie
prowadzenia prac dekarskich (na podstawie wycieczki na budowę lub filmu dydaktycznego).
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
5) scharakteryzować zabezpieczenia, które zaobserwowałeś w miejscu prowadzonych prac,
6) określić dodatkowe zabezpieczenia, które mogłyby zostać wprowadzone dla zwiększenia
bezpieczeństwa,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− filmy dydaktyczne,
− literatura.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montażu podwieszanego rusztowania wiszącego zgodnie z otrzymaną instrukcją
montażu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z instrukcją montażu podwieszanego rusztowania wiszącego,
5) sprawdzić, czy jest odpowiednio zabezpieczony pod względem bezpieczeństwa i higieny
pracy aby przystąpić do wykonania zadania - ćwiczenia,
6) przygotować elementy rusztowania,
7) dokonać montażu rusztowania,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− dokumentacja techniczna,
− rusztowanie,
− instrukcja montażu rusztowania,
− literatura.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Zasady organizacji miejsca pracy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie zawartych w poradniku zasad ergonomii ustal wysokość przeznaczonego
dla siebie stołu blacharskiego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) układać na blacie stołu (stolika uczniowskiego) deski stopniowo aż do uzyskania
wysokości określonej zasadami ergonomii,
5) zmierzyć wysokość stolika (łącznie z ułożonymi deseczkami),
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− miara długości 2,0 lub 3,00 m – składana lub zwijana,
− odcinki desek o długości kilkunastu centymetrów,
− literatura.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Na powierzchni stołu blacharskiego dokonaj rozmieszczenia wyposażenia w postaci
narzędzi blacharskich zachowując zasady ergonomii.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
5) ustalić narzędzia i sprzęt, które powinny znaleźć się na stole blacharskim,
6) dokonać rozmieszczenia narzędzi i sprzętu na powierzchni stołu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− stól blacharski,
− narzędzia blacharskie:
− nożyce do blachy prawe, lewe i przelotowe,
− piłka do cięcia metalu,
− cęgi do zaginania rąbka,
− kleszcze uniwersalne,
− młotek ślusarski,
− młotek drewniany,
− zaginadła,
− kowadło dwurożne,
− fałdowniki.
– literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Karta technologiczna
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odczytaj i zinterpretuj informacje zawarte w otrzymanej karcie technologicznej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) odczytać informacje zawarte w nagłówku,
5) odczytać informacje zawarte w poszczególnych rubrykach,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) zinterpretować informacje zawarte w karcie technologicznej
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− karta technologiczna,
− litaratura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Na podstawie otrzymanej karty technologicznej odcinka rury spustowej dokonaj
trasowania jego rozwinięcia na arkuszu blachy miedzianej, aluminiowej lub innej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dokonać trasowania zgodnie z ustaloną planem kolejnością,
5) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− karta technologiczna,
− arkusz blachy miedzianej, aluminiowej lub innej,
− przymiar składany lub zwijany,
− przyrządy traserskie,
− litaratura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 3
Wykonaj rozmieszczenie stanowisk i maszyn w zakładzie blacharskim wykonującym
odcinki rur spustowych z blachy ocynkowanej według otrzymanej karty technologicznej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z kartą technologiczną,
5) ustalić rodzaj maszyn, stanowiących wyposażenie zakładu blacharskiego wykonującego
określone kartą technologiczną elementy blacharskie,
6) dokonać rozmieszczenia wyposażenia i maszyn na planie zakładu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− karta technologiczna,
−
plan zakładu blacharskiego,
−
litaratura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia,
rozmieszczenie materiałów podstawowych i pomocniczych.
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj doboru zestawu narzędzi w skrzynkę do wykonania otrzymanego zadania
dekarskiego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić rodzaj narzędzi, które powinny znaleźć się w skrzynce do wykonania
otrzymanego zadania dekarskiego,
5) dokonać rozmieszczenia narzędzi w skrzynce,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− zestaw narzędzi stanowiących pełne wyposażenie skrzynki dekarskiej,
− litaratura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Na stanowisku do wykonywania robót dekarskich dokonaj rozmieszczenia materiałów
podstawowych i pomocniczych, potrzebnych do krycia dachu papą.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić rodzaj materiałów podstawowych i pomocniczych, potrzebnych do krycia dachu
papą,
5) dokonać rozmieszczenia rozmieszczenia materiałów podstawowych i pomocniczych na
stanowisku,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− model dachu z miejscem do składowania materiałów,
− materiały dekarskie do krycia papą,
− litaratura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 3
Na stanowisku pracy w zakładzie robót blacharskich dokonaj rozmieszczenia materiałów
podstawowych i pomocniczych..
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić rodzaj materiałów, potrzebnych do wykonania rynien i rur spustowych,
5) dokonać rozmieszczenia materiałów podstawowych i pomocniczych,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
−
stół blacharski,
−
gilotyna do cięcia blachy,
−
giętarka,
−
zaginarka,
−
literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Zasady składowania i oznakowania asortymentów
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal rozmieszczenie niżej wymienionych materiałów:
– papa asfaltowa w rolach,
– papa termozgrzewalna w rolach,
– lepik asfaltowy w pojemnikach dziesięciolitrowych
w pomieszczeniu magazynowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zaplanować rozmieszczenia materiałów w magazynie,
5) ustalić miejsca magazynowania materiałów,
6) dokonać rozmieszczenia materiałów na planie magazynu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Dokonaj przydziału materiałów dekarskich, umieszczonych w wykazie, który otrzymałeś
do otwartych i zamkniętych magazynów
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić materiały do magazynowznia w pomieszxczeniu zamkniętym,
5) ustalić materiały do przechowywania w magazynie zamkniętym,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Organizacja i skład zespołów roboczych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj rozmieszczenia zespołu dekarzy wykonujących pokrycie dachu papą
termozgrzewalną. Przydziel zadanie zawodowe dla poszczególnych robotników.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić liczbę pracowników proporcjonalnie do wielkości dachu,
5) ustalić zadania poszczególnych członków zespołu,
6) dokonać rozmieszczenia pracowników na planie dachu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− literatura.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
Ćwiczenie 2
Dokonaj rozmieszczenia dekarzy wykonujących montaż rynien na modelu dachu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić zadania poszczególnych członków zespołu,
5) dokonać rozmieszczenia pracowników na modelu dachu,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Środki dydaktyczne:
− fragment konstrukcji (dowolnej) dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum
9 m², z koszem i wymurowanym kominem w jednej z połaci,
− literatura.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie stanowiska
dla robót blacharsko-dekarskich”.
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.
− zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
− zadania: 3, 7, 9, 12, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi:
Test: 1.b, 2.d, 3.d, 4.b, 5.b, 6.c, 7.d, 8.a, 9.c, 10.d, 11.a, 12.c, 13.d, 14.a, 15.b,
16.d, 17.c, 18.c, 19.c, 20.a.
Plan testu
Nr zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Wyjaśnić pojęcie pracy cyklicznej..
B P b
2 Rozróżnić pojęcia stosowane w organizacji pracy.
B
P
d
3
Określić odpowiednią wysokość stołu stosując
zasady ergonomii.
C PP c
4
Wskazać miejsce wykonywania większości prac
blacharskich.
B P b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Nr zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
5
Wskazać minimalną wysokość dojścia do stanowiska
pracy.
B P b
6
Wskazać prawidłową wysokość osłon maszyn
stosowanych w pracach dekarskich.
B P c
7
Określić zakres przepisów zawartych w programach
technologicznych.
C PP d
8
Rozpoznać rodzaje dokumentacji technicznych
stosowanych podczas prac dekarskich.
B P a
9
Określić sposób odczytywania informacji zawartych
w karcie technologicznej.
C PP c
10 Rozpoznać określenia dotyczące chronologii robót.
B P d
11 Wyjaśnić pojęcie zlecenia roboczego.
B P a
12
Określić czynności składające się na prace
przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia.
C PP c
13
Zdefiniować czynność mającą na celu wzmocnienie
podłoża i jego przyczepności.
B P d
14
Określić rodzaje pokryć, przy których konieczne jest
zakończenie wszystkich prac na dachu przed
rozpoczęciem krycia.
C PP a
15 Wskazać zasady oświetlania stanowisk pracy.
B
P
b
16
Wskazać zasady ustalania szerokości szlaków
komunikacyjnych.
B P d
17
Określić zasadę rozładowywania stosów
zgromadzonych materiałów.
C PP c
18
Wskazać zasady ruchu drogowego obowiązujące na
drogach wewnątrzzakładowych.
B P c
19
Rozpoznać rodzaje rusztowań stosowanych podczas
prac dekarskich.
B P c
20 Określić warunki stosowania rusztowań wiszących.
C PP a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jedno tygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z
zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów,
jakie ujęte są w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta
odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
14. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
15. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie
odpowiedzi 50 minut.
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru.
2. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest
prawidłowa. Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie
odpowiedzi.
3. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.
4. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź
do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
C. MATERIAŁY DLA UCZNIA
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pracę powtarzającą się w regularnych odcinkach czasu nazywamy pracą
a) ciągłą.
b) cykliczną.
c) nieregularną.
d) równomierną.
2. Przestrzeń, w obrębie której poruszają się zatrudnieni robotnicy nazywamy
a) budową.
b) warsztatem.
c) magazynem.
d) miejscem pracy.
3. Prawidłowa wysokość stołu blacharskiego powinna być taka, aby
a) stojący pracownik sięgał do blatu palcami.
b) stół sięgał stojącemu pracownikowi do pasa.
c) stół sięgał stojącemu pracownikowi do bioder.
d) stojący pracownik mógł oprzeć na blacie stołu dłonie.
4. Zasadnicze prace blacharskie wykonywane są obecnie
a) na dachu.
b) w stałych warsztatach.
c) na rusztowaniach stałych.
d) na stanowisku przyobiektowym.
5. Wysokość dojścia do miejsca pracy nie powinna być w świetle mniejsza niż
a) 1,60 m.
b) 2,00 m.
c) 2,20 m.
d) 2,40 m.
6. Elementy ruchome i inne części maszyn stwarzające zagrożenie powinny być osłonięte do
wysokości co najmniej
a) 1,90 m.
b) 2,20 m.
c) 2,50 m.
d) 2,80 m.
7. Programy technologiczne zawierające przepisy ułatwiające urządzenie miejsca pracy
i wykonanie robót nie zawierają
a) przepisów bezpieczeństwa pracy.
b) organizacji i składu zespołów roboczych.
c) sposobu wykonywania i kolejności poszczególnych robót.
d) sposobu magazynowania i przechowywania poszczególnych materiałów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Przepisy opracowane dla konkretnego produktu nazywamy
a) kartą technologiczną.
b) tabelą produkcyjną elementu.
c) programem technicznym produktu.
d) kartą realizacji produkcji warsztatowej.
9. W nagłówku karty technologicznej zapisuje się
a) opis operacji.
b) oprzyrządowanie.
c) wymiary i kształt.
d) przewidywany czas wykonania.
10. Dokumentem ustalającym kolejność i termin wykonania robót na budowie jest
a) program technologiczny.
b) projekt organizacji robót.
c) dokumentacja techniczna.
d) harmonogram wykonania robót.
11. Wyznaczone brygadzie lub zespołowi zadanie nazywamy
a) zleceniem roboczym.
b) zadaniem montażowym.
c) organizacją prac dekarskich.
d) planowaniem operatywnym.
12. Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia nie obejmują
a) przygotowania materiałów.
b) organizacji stanowiska przyobiektowego.
c) przycinania papy na odpowiedni wymiar.
d) zabezpieczenia indywidualnego i zespołowego.
13. Czynność mającą na celu wzmocnienie podłoża i zwiększenie jego przyczepności
nazywamy
a) zgrzewaniem.
b) smołowaniem.
c) utwardzaniem.
d) gruntowaniem.
14. Prace na dachu można przeprowadzać po pokryciu go
a) papą.
b) słomą.
c) łupkiem.
d) dachówką.
15. Lampy oświetlające miejsce pracy powinny być rozmieszczone tak, by każde miejsce
było oświetlone co najmniej
a) trzykrotnie.
b) dwukrotnie.
c) jednokrotnie.
d) czterokrotnie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Szerokość odstępów między regałami w magazynie powinna być
a) nie mniejsza niż 0,75 m.
b) nie mniejsza niż 1,20 m.
c) odpowiednia do rodzaju składowanych materiałów.
d) odpowiednia do rodzaju stosowanych środków transportowych.
17. Rozładunek stosów w magazynach powinien być prowadzony
a) z jednej strony.
b) z dwóch stron jednocześnie.
c) począwszy od najwyższych warstw.
d) ze wszystkich stron w kierunku środka.
18. Zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych
a) ustala pracodawca.
b) ustala inspektor pracy.
c) są zgodne z przepisami prawa o ruchu drogowym.
d) ustala inspektor nadzoru w zależności od szerokości dróg.
19. Poniższy rysunek przedstawia
a) regał magazynowy.
b) wzmocnienie zagrożonej ściany.
c) podwieszane rusztowanie dekarskie.
d) konstrukcję rusztowania na wysuwnicach.
20. Pomostowe rusztowanie wiszące stosuje się w budynkach o wysokości nieprzekraczającej
a) 35 m.
b) 40 m.
c) 45 m.
d) 50 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Organizowanie stanowiska dla robót blacharsko-dekarskich.
Zaznacz poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punktacja
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test „próba pracy”
Test jest przewidziany jako próba pracy”.
Zadanie: Na podstawie przedstawionego planu robót pokryciowych oraz planu obiektu
rozmieść materiały i urządzenia w budynku oraz na przyległym terenie, a także dobierz rodzaj
rusztowania i określ prace przygotowawcze, które powinny być przeprowadzone.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający- za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, oraz czterech z czynności
4, 5, 6, 7, 8, 9 i uzyskanie 6 punktów,
-
dostateczny - za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz 7 lub 8 lub
9 i uzyskanie 7 punktów,
-
dobry - za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, oraz 9 lub
10 i uzyskanie 9 punktów
-
bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 10 punktów.
Kryteria oceny
Obszar
wymagań
Numer
czynno
ści
Sprawdzana czynność Kryterium
wykonania
czynności
Punktacja
0 - 1
1
Uczeń zapoznaje się
z przedstawioną
dokumentacją
Zapoznał się
z dokumentacją
0 lub 1
Organizacja
stanowiska
pracy
2
Uczeń organizuje stanowisko
pracy
Zorganizował
stanowisko pracy
zgodnie z wymogami
bezpieczeństwa i
higieny pracy i
ergonomii
0 lub 1
3
Uczeń rozmieszcza
urządzenia wewnątrz
budynku
Właściwie rozplanował
położenie urządzeń
wewnątrz budynku
0 lub 1
4
Uczeń rozmieszcza materiały
wewnątrz budynku
Właściwie rozplanował
położenie materiałów
wewnątrz budynku
0 lub 1
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
przepisów
bezpieczeństwa
i higieny pracy
i wymagań
ergonomii
5
Uczeń rozmieszcza
urządzenia na zewnątrz
budynku
Właściwie rozplanował
położenie urządzeń na
zewnątrz budynku
0 lub 1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Obszar
wymagań
Numer
czynno
ści
Sprawdzana czynność Kryterium
wykonania
czynności
Punktacja
0 - 1
6
Uczeń rozmieszcza materiały
na zewnątrz budynku
Właściwie rozplanował
położenie materiałów
na zewnątrz budynku
0 lub 1
7
Uczeń dobiera rodzaj
rusztowania
Właściwie dobrał
rodzaj rusztowania
0 lub 1
8
Uczeń określa jakie prace
przygotowawcze są
niezbędne
Właściwie określił
jakie prace
przygotowawcze są
niezbędne
0 lub 1
9
Uczeń porządkuje
stanowisko pracy
Uporządkował
stanowisko pracy po
wykonaniu ćwiczenia
0 lub 1
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia
10
Uczeń prezentuje i ocenia
wykonane ćwiczenie
Ocenił jakość swojej
pracy, wskazał
ewentualne
nieprawidłowości
0 lub 1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA OBSERWACJI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-blacharskich
Na podstawie przedstawionego planu robót pokryciowych oraz planu obiektu rozmieść
materiały i urządzenia w budynku oraz na przyległym terenie, a także dobierz rodzaj
rusztowania i określ prace przygotowawcze, które powinny być przeprowadzone.
Obszar
wymagań
Czynności oceniane i kryteria wykonania
Liczba
punktów
Czynność 1. Zapoznawanie się z przedstawioną dokumentacją
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zapoznał się z
przedstawioną dokumentacją
Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy
Organizacja
stanowiska
pracy
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zorganizował stanowisko
pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy i
ergonomii
Czynność 3. Rozmieszczanie urządzeń wewnątrz budynku
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń rozmieścił urządzenia
wewnątrz budynku
Czynność 4. Rozmieszczanie materiałów wewnątrz budynku
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń rozmieścił materiały
wewnątrz budynku
Czynność 5. Rozmieszczanie urządzeń na zewnątrz budynku
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń rozmieścił urządzenia na
zewnątrz budynku
Czynność 6. Rozmieszczanie materiałów na zewnątrz budynku
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń rozmieścił elementy
materiały na zewnątrz budynku
Czynność 7. Dobieranie rodzaju rusztowania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń dobrał rodzaj rusztowania
Czynność 8. Określanie jakie prace przygotowawcze są
niezbędne
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń określił jakie prace
przygotowawcze są niezbędne
Czynność 9. Uporządkowanie stanowiska pracy po wykonaniu
ćwiczenia
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
przepisów
bezpieczeństw
a i higieny
pracy
i wymagań
ergonomii
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń uporządkował stanowisko
pracy po wykonaniu ćwiczenia
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania
Czynność 10. Prezentacja i ocena wykonanego zadania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Obszar
wymagań
Czynności oceniane i kryteria wykonania
Liczba
punktów
Kryterium
wykonania:
jeżeli uczeń ocenił jakość swojej pracy,
wskazał ewentualne nieprawidłowości
Łączna liczba punktów
Uzyskana
liczba punktów
i ocena
Uzyskana ocena szkolna
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Brejnnak A. Metaplan, Zeszyt nr 5, CODN, Warszawa 1993
2. Brejnnak A. Metoda przewodniego tekstu w kształceniu praktycznym, Zeszyt nr 9,
CODN, Warszawa 1993
3. Brejnnak A. Metoda projektów w kształceniu zawodowym, Zeszyt nr 20, CODN,
Warszawa 1994
4. Dretkiewicz-Więch J. Nauczycielski system oceniania, Zeszyt nr 68, CODN, Warszawa
1994
5. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,
Warszawa 2002
6. Frankiewicz D.: Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych.
KOWEZ, Warszawa: 2002
7. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną. KOWEZ,
Warszawa 2002
8. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami
z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002
9. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002
10. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE, Radom 1995
11. Martinek W., Michnowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane Warszawa 1990
12. Praca zbiorowa: Remonty budynków mieszkalnych – poradnik, Arkady, Warszawa 1995
13. Instrukcje producentów zabezpieczeń, odzieży ochronnej, rusztowań
Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016
z późniejszymi zmianami).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).