background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Wiesława Górniak 

 

 

Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-
blacharskich 713[01].Z1.03 

 

 
 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Zbigniew Chwieduk 
mgr inż. Jan Grycuk 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Frankiewicz 
 
Konsultacja: 
inż. Danuta Frankiewicz  
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
Korekta:

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.03 
Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-blacharskich, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu dekarza. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku pracy 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 11 
5.2. Zasady organizacji miejsca pracy 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 13 
5.3. Karta technologiczna 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 15 
5.4. Czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia, rozmieszczenie 

materiałów podstawowych i pomocniczych 

17 

   5.4.1. Ćwiczenia 17 
5.5. Zasady składowania i oznakowania asortymentów 

19 

   5.5.1. Ćwiczenia 19 
5.6. Organizacja i skład zespołów roboczych 

21 

   5.6.1. Ćwiczenia 21 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza. 

 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed 

przystąpieniem realizacji  programu jednostki modułowej, 

−  cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku 

realizacji programu jednostki modułowej,  

−  przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi 

metodami,  

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych,  

−  przykładowe zestawy zadań testowych,   

−  wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować 

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.  

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz 

metodami praktycznymi.  

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń, 

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej. 
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może 
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże 
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki 
modułowej. 

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu 

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. 
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń 
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia 
X obok słowa: 

−  TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób 

prawidłowy)  

−  NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób 

nieprawidłowy lub  niepełny).  
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego 

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił 
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują 
luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się 
z potrzebnymi  treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy 
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce 
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali 
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.  

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza 

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości 
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami 
testów teoretycznych i praktycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

713[01].Z1

Technologia robót dekarsko – blacharskich 

713 [01]Z1.01 

713 [01]Z1.02 

713 [01]Z1.03 

713 [01]Z1.04 

713 [01]Z1.05 

713 [01]Z1.06 

713 [01]Z1.09 

713 [01]Z1.10 

713 [01]Z1.11 

713 [01]Z1.13 

713 [01]Z1.07 

713 [01]Z1.08 

713 [01]Z1.15 

713 [01]Z1.16 

713 [01]Z1.14 

713 [01]Z1.12 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  poszukiwać informacji w różnych źródłach, 
−  selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 
−  dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami  środowiska,  

człowiekiem i jego działalnością, 

−  stosować terminologię budowlaną, 
−  odróżniać technologie wykonania budynku, 
−  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 
−  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 
−  rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,  
−  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 
−  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 
−  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 
−  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 
−  organizować stanowiska składowania i magazynowania, 
−  transportować materiały budowlane, 
−  rozróżniać materiały i sprzęt budowlany, 
−  określać i oceniać własne cechy ujawnione w działaniach technicznych, 
−  oceniać  własne mozliwości sprostania wymaganiom stanwiska pracy i wybranego  

zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  wyznaczyć stanowisko pracy, 
−  posłużyć się kartą technologiczną, 
−  rozplanować stanowisko pracy zależnie od rodzaju i zakresu robót, 
−  dobrać i ustawić stół roboczy, 
−  rozmieścić narzędzia i sprzęt, 
−  rozmieścić sprzęt pomocniczy, 
−  przygotować i rozmieścić materiał, 
−  wykonać tymczasowe oświetlenie stanowiska pracy, 
−  zabezpieczyć stanowisko pracy, 
−  wyznaczyć i wykonać drogi komunikacyjne do stanowiska pracy, 
−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy  

i ergonomii. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Dekarz 713[01] 
Moduł: 

       Technologia 

robót 

dekarsko-blacharskich 

713[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Organizowanie  stanowiska do robót dekarsko-blacharskich 
713[01].Z1.03 

Temat: Trasowanie rozwinięcia odcinka rury spustowej na arkuszu blachy miedzianej, 
aluminiowej lub innej na podstawie karty technologicznej. 
Cel zajęć: kształtowanie umiejętności trasowania rozwinięcia odcinka rury spustowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zinterpretować informacje zawarte w karcie technologicznej, 
−  dobrać narzędzia potrzebne do wykonania trasowania rozwinięcia odcinka rury 

spustowej, 

−  dokonać rozmieszczenia trasowanych elementów na arkuszu blachy, 
−  wykonać trasowanie rozwinięcia odcinka rury spustowej. 

 

Metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 
 
Czas:
  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

−  stół blacharski, 
−  karta technologiczna, 
−  arkusz blachy miedzianej, aluminiowej lub innej, 
−  przymiar składany lub zwijany, 
−  przyrządy traserskie, 
−  liniał. 
 
Przebieg zajęć: 
1  Podział uczniów na grupy. 
2  Przekazanie każdemu zespołowi karty technologicznej. 
3  Omówienie struktury karty technologicznej ze szczególnym uwzględnieniem 

samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy 
technicznej. 

4  Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich. 
5  Realizacja tematu: 

–  uczniowie w grupach czytają karty technologiczne,  
–  uczniowie ustalają  długości poszczególnych odcinków trasowanego elementu i 

wielkości kątów tego elementu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

–  uczniowie dokonują trasowania  rozwinięcia elementu na arkuszu blachy. 

6  Liderzy grup prezentują wykonane zadanie. 
7  Zespoły porównują swoje prace – dyskutują. 
8  Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową), 
9  Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi 

spotkali się uczniowie. 

10  Nauczyciel dokonuje oceny grup. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Na podstawie otrzymanej karty technologicznej dokonaj rozmieszczenia rozwinięcia  
4 elementów na arkuszu papieru. Zadanie wykonaj tak, aby pozostała część arkusza była jak 
największa. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i 

ukształtowanych umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Dekarz 713[01] 
Moduł: 

       Technologia 

robót 

dekarsko-blacharskich 

713[01].Z1 

Jednostka modułowa: Organizowanie 

stanowiska 

do robót dekarsko-blacharskich 

713[01].Z1.03 

Temat:  Montaż rusztowania podwieszanego zgodnie z instrukcją montażu. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu rusztowania podwieszanego.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zinterpretować informacje zawarte w instrukcji producenta, 
−  rozróżnić i zastosować rusztowania podwieszane zgodnie z ich przeznaczeniem, w 

miejscach odpowiednich do rodzaju wykonywanych prac, 

−  zamocować rusztowania w miejscach odpowiednich do rodzaju przydzielonych prac. 
  
Metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca zbiorowa jednolita, 
−  praca zespołowa zróżnicowana. 

 
Czas:
 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcje producenta, 
−  podwieszane rusztowania wiszące w dwóch typach ram:  

−  trójkątnej, 
−  kwadratowej.  

−  fragment konstrukcji (dowolnej) dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 

9 m², z koszem i wymurowanym kominem w jednej z połaci, 

−  wiertarki, 
−  wiertła zwykłe i widiowe, 
−  klucze do przykręcania śrub. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Podział uczniów na grupy, 
2.  Przekazanie każdemu zespołowi Instrukcji producenta rusztowania, 
3.  Omówienie struktury Instrukcji producenta ze szczególnym uwzględnieniem 

samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy 
technicznej, 

4.  Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich. 
5.  Realizacja tematu: 

–  uczniowie w grupach czytają instrukcje,  
–  uczniowie ustalają przeznaczenie poszczególnych elementów rusztowania, 
–  uczniowie ustalają sposób łączenia poszczególnych elementów rusztowania, 
–  uczniowie wykonują montaż rusztowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

–  uczniowie przytwierdzają rusztowania w miejscach odpowiednich do rodzaju 

przydzielonych prac. 

–  każda z grup przygotowuje prezentację montażu i mocowania rusztowania. 

6.  Liderzy grup prezentują gotowe rusztowania i sposoby ich mocowania. 
7.  Zespoły porównują swoje prace – dyskutują. 
8.  Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową), 
9.  Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi 

spotkali się uczniowie. 

10.  Nauczyciel dokonuje oceny grup. 
 
Zakończenie zajęć 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i 

ukształtowanych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku pracy 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Scharakteryzuj zabezpieczenia pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie 

prowadzenia prac dekarskich (na podstawie wycieczki na budowę lub filmu dydaktycznego). 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 
5)  scharakteryzować zabezpieczenia, które zaobserwowałeś w miejscu prowadzonych prac, 
6)  określić dodatkowe zabezpieczenia, które mogłyby zostać wprowadzone dla zwiększenia 

bezpieczeństwa, 

7)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
8)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny pracy,  
11)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  filmy dydaktyczne, 
−  literatura. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda przewodniego tekstu. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj montażu podwieszanego rusztowania wiszącego zgodnie z otrzymaną instrukcją 

montażu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zapoznać się z instrukcją montażu podwieszanego rusztowania wiszącego, 
5)  sprawdzić, czy jest odpowiednio zabezpieczony pod względem bezpieczeństwa i higieny 

pracy aby przystąpić do wykonania zadania - ćwiczenia, 

6)  przygotować elementy rusztowania,  
7)  dokonać montażu rusztowania,  
8)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
9)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać samooceny pracy,  
12)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dokumentacja techniczna, 

−  rusztowanie, 

−  instrukcja montażu rusztowania, 

−  literatura. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Zasady organizacji miejsca pracy 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie zawartych w poradniku zasad ergonomii ustal wysokość przeznaczonego 

dla siebie stołu blacharskiego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  układać na blacie stołu (stolika uczniowskiego) deski stopniowo aż do uzyskania 

wysokości określonej zasadami ergonomii, 

5)  zmierzyć wysokość stolika (łącznie z ułożonymi deseczkami), 
6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  miara długości 2,0 lub 3,00 m – składana lub zwijana, 
−  odcinki desek o długości kilkunastu centymetrów, 
−  literatura. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda przewodniego tekstu. 
 
Ćwiczenie 2 

Na powierzchni stołu blacharskiego dokonaj rozmieszczenia wyposażenia w postaci 

narzędzi blacharskich zachowując zasady ergonomii. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
5)  ustalić narzędzia i sprzęt, które powinny znaleźć się na stole blacharskim, 
6)  dokonać rozmieszczenia narzędzi i sprzętu na powierzchni stołu, 
7)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
8)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny pracy,  
11)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  stól blacharski, 
−  narzędzia blacharskie: 

−  nożyce do blachy prawe, lewe i przelotowe, 
−  piłka do cięcia metalu, 
−  cęgi do zaginania rąbka, 
−  kleszcze uniwersalne, 
−  młotek ślusarski, 
−  młotek drewniany, 
−  zaginadła, 
−  kowadło dwurożne, 
−  fałdowniki. 

–  literatura. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Karta technologiczna 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Odczytaj i zinterpretuj informacje zawarte w otrzymanej karcie technologicznej. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  odczytać informacje zawarte w nagłówku, 
5)  odczytać informacje zawarte w poszczególnych rubrykach, 
6)  sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia, 
7)  zinterpretować informacje zawarte w karcie technologicznej 
8)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
9)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać samooceny pracy,  
12)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  karta technologiczna, 
−  litaratura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie otrzymanej karty technologicznej odcinka rury spustowej dokonaj 

trasowania jego rozwinięcia na arkuszu blachy miedzianej, aluminiowej lub innej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  dokonać trasowania zgodnie z ustaloną planem kolejnością, 
5)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
6)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać samooceny pracy,  
9)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  karta technologiczna,  
−  arkusz blachy miedzianej, aluminiowej lub innej, 
−  przymiar składany lub zwijany, 
−  przyrządy traserskie, 
−  litaratura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj rozmieszczenie stanowisk i maszyn w zakładzie blacharskim wykonującym 

odcinki rur spustowych z blachy ocynkowanej według otrzymanej  karty technologicznej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zapoznać się z kartą technologiczną, 
5)  ustalić rodzaj maszyn, stanowiących wyposażenie zakładu blacharskiego wykonującego 

określone kartą technologiczną elementy blacharskie, 

6)  dokonać rozmieszczenia wyposażenia i maszyn na planie zakładu, 
7)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
8)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny pracy,  
11)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  karta technologiczna, 

− 

plan zakładu blacharskiego,

 

− 

litaratura.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia, 

rozmieszczenie materiałów podstawowych i pomocniczych.

 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1
 

Dokonaj doboru zestawu narzędzi w skrzynkę do wykonania otrzymanego zadania 

dekarskiego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić rodzaj narzędzi, które powinny znaleźć się w skrzynce do wykonania 

otrzymanego zadania dekarskiego, 

5)  dokonać rozmieszczenia narzędzi w skrzynce, 
6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw narzędzi stanowiących pełne wyposażenie skrzynki dekarskiej, 
−  litaratura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

Ćwiczenie 2

 

  Na stanowisku do wykonywania robót dekarskich dokonaj rozmieszczenia materiałów 
podstawowych i pomocniczych, potrzebnych do krycia dachu papą. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić rodzaj materiałów podstawowych i pomocniczych, potrzebnych do krycia dachu 

papą, 

5)  dokonać rozmieszczenia rozmieszczenia materiałów podstawowych i pomocniczych na 

stanowisku, 

6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  model dachu z miejscem do składowania materiałów, 
−  materiały dekarskie do krycia papą, 
−  litaratura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
Ćwiczenie 3 
 

Na stanowisku pracy w zakładzie robót blacharskich dokonaj rozmieszczenia materiałów 

podstawowych i pomocniczych.. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić rodzaj materiałów, potrzebnych do wykonania rynien i rur spustowych, 
5)  dokonać rozmieszczenia materiałów podstawowych i pomocniczych, 
6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół blacharski,

 

− 

gilotyna do cięcia blachy,

 

− 

giętarka,

 

− 

zaginarka,

 

− 

literatura.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

5.5.  Zasady składowania i oznakowania asortymentów 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Ustal rozmieszczenie niżej wymienionych materiałów: 

–  papa asfaltowa w rolach, 
–  papa termozgrzewalna w rolach, 
–  lepik asfaltowy w pojemnikach dziesięciolitrowych  
w pomieszczeniu magazynowym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zaplanować rozmieszczenia materiałów w magazynie, 
5)  ustalić miejsca magazynowania materiałów, 
6)  dokonać rozmieszczenia materiałów na planie magazynu, 
7)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
8)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny pracy,  
11)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
Ćwiczenie 2
 

Dokonaj przydziału materiałów dekarskich, umieszczonych w wykazie, który otrzymałeś 

do otwartych i zamkniętych magazynów 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić materiały do magazynowznia w pomieszxczeniu zamkniętym, 
5)  ustalić materiały do przechowywania  w magazynie zamkniętym, 
6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.6.  Organizacja i skład zespołów roboczych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj rozmieszczenia zespołu dekarzy wykonujących pokrycie dachu papą 

termozgrzewalną. Przydziel zadanie zawodowe dla poszczególnych robotników. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 
3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić liczbę pracowników proporcjonalnie do wielkości dachu, 
5)  ustalić zadania poszczególnych członków zespołu, 
6)  dokonać rozmieszczenia pracowników na planie dachu, 
7)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
8)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny pracy,  
11)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

 
Ćwiczenie 2
 

Dokonaj rozmieszczenia dekarzy wykonujących montaż rynien na modelu dachu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na 
stanowisku roboczym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

3)  przestrzegać zasad  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  ustalić zadania poszczególnych członków zespołu, 
5)  dokonać rozmieszczenia pracowników na modelu dachu, 
6)  sporządzić  w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,  
7)  sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać samooceny pracy,  
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  fragment konstrukcji (dowolnej) dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 

9 m², z koszem i wymurowanym kominem w jednej z połaci, 

−  literatura. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

TEST 1 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie stanowiska 
dla robót blacharsko-dekarskich”.

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
−  zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania: 3, 7, 9, 12, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  

 

Test: 1.b, 2.d, 3.d, 4.b, 5.b, 6.c, 7.d, 8.a, 9.c, 10.d, 11.a, 12.c, 13.d, 14.a, 15.b, 
16.d, 17.c, 18.c, 19.c, 20.a.

 

 
Plan testu                                           

                           

Nr zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

1  Wyjaśnić pojęcie pracy cyklicznej.. 

B P  b 

2 Rozróżnić pojęcia stosowane w organizacji pracy. 

Określić odpowiednią wysokość stołu stosując 
zasady ergonomii. 

C PP  c 

Wskazać miejsce wykonywania większości prac 
blacharskich. 

B P  b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Nr zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

Wskazać minimalną wysokość dojścia do stanowiska 
pracy. 

B P  b 

Wskazać prawidłową wysokość osłon maszyn 
stosowanych w pracach dekarskich. 

B P  c 

Określić zakres przepisów zawartych w programach 
technologicznych. 

C PP  d 

Rozpoznać rodzaje dokumentacji technicznych 
stosowanych podczas prac dekarskich. 

B P  a 

Określić sposób odczytywania informacji zawartych 
w karcie technologicznej. 

C PP  c 

10  Rozpoznać określenia dotyczące chronologii robót. 

B P  d 

11  Wyjaśnić pojęcie zlecenia roboczego. 

B P  a 

12 

Określić czynności składające się na prace 
przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia. 

C PP  c 

13 

Zdefiniować czynność mającą na celu wzmocnienie 
podłoża i jego przyczepności. 

B P  d 

14 

Określić rodzaje pokryć, przy których konieczne jest 
zakończenie wszystkich prac na dachu przed 
rozpoczęciem krycia. 

C PP  a 

15 Wskazać zasady oświetlania stanowisk pracy. 

16 

Wskazać zasady ustalania szerokości szlaków 
komunikacyjnych. 

B P  d 

17 

Określić zasadę rozładowywania stosów 
zgromadzonych materiałów. 

C PP  c 

18 

Wskazać zasady ruchu drogowego obowiązujące na 
drogach wewnątrzzakładowych. 

B P  c 

19 

Rozpoznać rodzaje rusztowań stosowanych podczas 
prac dekarskich. 

B P  c 

20  Określić warunki stosowania rusztowań wiszących. 

C PP  a 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jedno tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z 

zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, 

jakie ujęte są w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta 

odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

15.  Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie 

odpowiedzi 50 minut. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 
A.  INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem. 

 

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru. 
2.  Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest 

prawidłowa. Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie 
odpowiedzi. 

3.  W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić 

odpowiedź prawidłową. 

4.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź 

do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

 

C. MATERIAŁY DLA UCZNIA 
−  instrukcja, 
−  zestaw zadań testowych, 
−  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pracę powtarzającą się w regularnych odcinkach czasu nazywamy pracą 

a)  ciągłą. 
b)  cykliczną. 
c)  nieregularną. 
d)  równomierną. 

 
2.  Przestrzeń, w obrębie której poruszają się zatrudnieni robotnicy nazywamy 

a)  budową. 
b)  warsztatem. 
c)  magazynem. 
d)  miejscem pracy. 

 
3.  Prawidłowa wysokość stołu blacharskiego powinna być taka, aby 

a)  stojący pracownik sięgał do blatu palcami. 
b)  stół sięgał stojącemu pracownikowi do pasa. 
c)  stół sięgał stojącemu pracownikowi do bioder. 
d)  stojący pracownik mógł oprzeć na blacie stołu dłonie. 

 
4.  Zasadnicze prace blacharskie wykonywane są obecnie 

a)  na dachu. 
b)  w stałych warsztatach. 
c)  na rusztowaniach stałych. 
d)  na stanowisku przyobiektowym. 

 
5.  Wysokość dojścia do miejsca pracy nie powinna być w świetle mniejsza niż 

a)  1,60 m. 
b)  2,00 m. 
c)  2,20 m. 
d)  2,40 m. 

 
6.  Elementy ruchome i inne części maszyn stwarzające zagrożenie powinny być osłonięte do 

wysokości co najmniej 
a)  1,90 m. 
b)  2,20 m. 
c)  2,50 m. 
d)  2,80 m. 

 
7.  Programy technologiczne zawierające przepisy ułatwiające urządzenie miejsca pracy  

i wykonanie robót nie zawierają 
a)  przepisów bezpieczeństwa pracy. 
b)  organizacji i składu zespołów roboczych. 
c)  sposobu wykonywania i kolejności poszczególnych robót. 
d)  sposobu magazynowania i przechowywania poszczególnych materiałów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.  Przepisy opracowane dla konkretnego produktu nazywamy 

a)  kartą technologiczną. 
b)  tabelą produkcyjną elementu. 
c)  programem technicznym produktu. 
d)  kartą realizacji produkcji warsztatowej. 

 
9.   W nagłówku karty technologicznej zapisuje się 

a)  opis operacji. 
b)  oprzyrządowanie. 
c)  wymiary i kształt. 
d)  przewidywany czas wykonania. 

 
10. Dokumentem ustalającym kolejność i termin wykonania robót na budowie jest 

a)  program technologiczny. 
b)  projekt organizacji robót. 
c)  dokumentacja techniczna. 
d)  harmonogram wykonania robót. 

 
11. Wyznaczone brygadzie lub zespołowi zadanie nazywamy 

a)  zleceniem roboczym. 
b)  zadaniem montażowym. 
c)  organizacją prac dekarskich. 
d)  planowaniem operatywnym. 

 
12. Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem krycia nie obejmują 

a)  przygotowania materiałów. 
b)  organizacji stanowiska przyobiektowego. 
c)  przycinania papy  na odpowiedni wymiar. 
d)  zabezpieczenia indywidualnego i zespołowego. 

 
13. Czynność mającą na celu wzmocnienie podłoża i zwiększenie jego przyczepności 

nazywamy 
a)  zgrzewaniem. 
b)  smołowaniem. 
c)  utwardzaniem. 
d)  gruntowaniem. 

 
14. Prace na dachu można przeprowadzać po pokryciu go 

a)  papą. 
b)  słomą. 
c)  łupkiem. 
d)  dachówką. 

 
15. Lampy oświetlające miejsce pracy powinny być rozmieszczone tak, by każde miejsce 

było oświetlone co najmniej 
a)  trzykrotnie. 
b)  dwukrotnie. 
c)  jednokrotnie. 
d)  czterokrotnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

16. Szerokość odstępów między regałami  w magazynie powinna być 

a)  nie mniejsza niż 0,75 m. 
b)  nie mniejsza niż 1,20 m. 
c)  odpowiednia do rodzaju składowanych materiałów. 
d)  odpowiednia do rodzaju stosowanych środków transportowych.   

 
17. Rozładunek stosów w magazynach powinien być prowadzony 

a)  z jednej strony. 
b)  z dwóch stron jednocześnie. 
c)  począwszy od najwyższych warstw. 
d)  ze wszystkich stron w kierunku środka. 

 
18. Zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych 

a)  ustala pracodawca. 
b)  ustala inspektor pracy. 
c)  są zgodne z przepisami prawa o ruchu drogowym. 
d)  ustala inspektor nadzoru w zależności od szerokości dróg. 

 
19. Poniższy rysunek przedstawia 

 

a)  regał  magazynowy. 
b)  wzmocnienie zagrożonej ściany. 
c)  podwieszane rusztowanie dekarskie. 
d)  konstrukcję rusztowania na wysuwnicach. 

 
20. Pomostowe rusztowanie wiszące stosuje się w budynkach o wysokości nieprzekraczającej 

a)  35 m. 
b)  40 m. 
c)  45 m. 
d)  50 m. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Organizowanie stanowiska dla robót blacharsko-dekarskich. 

 
Zaznacz poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 a b c d 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 

 

Test „próba pracy” 

 
Test jest przewidziany jako próba pracy”. 
Zadanie: Na podstawie przedstawionego planu robót pokryciowych oraz planu obiektu 
rozmieść materiały i urządzenia w budynku oraz na przyległym terenie, a także dobierz rodzaj 
rusztowania i określ prace przygotowawcze, które powinny być przeprowadzone. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający- za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, oraz czterech z czynności  
4, 5, 6, 7, 8, 9 i uzyskanie 6 punktów, 

-

 

dostateczny - za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz 7 lub 8 lub  
9 i uzyskanie 7 punktów, 

-

 

dobry - za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, oraz 9 lub  
10 i uzyskanie 9 punktów 

-

 

bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 10 punktów. 

 
 

Kryteria oceny 

 

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 
0 - 1 

Uczeń zapoznaje się  
z przedstawioną 
dokumentacją 

Zapoznał się 
z dokumentacją 

0 lub 1 

Organizacja 

stanowiska 

pracy 

Uczeń organizuje stanowisko 
pracy 

Zorganizował 
stanowisko pracy 
zgodnie z wymogami 
bezpieczeństwa i 
higieny pracy i 
ergonomii 

0 lub 1 

Uczeń rozmieszcza 
urządzenia wewnątrz 
budynku 

Właściwie rozplanował 
położenie urządzeń 
wewnątrz budynku 

0 lub 1 

Uczeń rozmieszcza materiały 
wewnątrz budynku 

Właściwie rozplanował 
położenie materiałów 
wewnątrz budynku 

0 lub 1 

Wykonywanie 

zadania z 

zachowaniem 

przepisów 

bezpieczeństwa 

i higieny pracy 

i wymagań 

ergonomii 

Uczeń rozmieszcza 
urządzenia na zewnątrz 
budynku  

Właściwie rozplanował 
położenie urządzeń na 
zewnątrz budynku 

0 lub 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 
0 - 1 

Uczeń rozmieszcza materiały 
na zewnątrz budynku 

Właściwie rozplanował 
położenie materiałów 
na zewnątrz budynku 

0 lub 1 

Uczeń dobiera rodzaj 
rusztowania 

Właściwie dobrał 
rodzaj rusztowania 

0 lub 1 

Uczeń określa jakie prace 
przygotowawcze są 
niezbędne 

Właściwie określił 
jakie prace 
przygotowawcze są 
niezbędne 

0 lub 1 

Uczeń porządkuje 
stanowisko pracy  

Uporządkował 
stanowisko pracy po 
wykonaniu ćwiczenia  

0 lub 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

10 

Uczeń prezentuje i ocenia 
wykonane ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał 
ewentualne 
nieprawidłowości 

0 lub 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Organizowanie stanowiska do robót dekarsko-blacharskich 

 

Na podstawie przedstawionego planu robót pokryciowych oraz planu obiektu rozmieść 
materiały i urządzenia w budynku oraz na przyległym terenie, a także dobierz rodzaj 
rusztowania i określ prace przygotowawcze, które powinny być przeprowadzone. 

 

 

Obszar 

wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Zapoznawanie się z przedstawioną dokumentacją 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń zapoznał się z 
przedstawioną dokumentacją 

 

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń zorganizował stanowisko 
pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy i 
ergonomii 

 

Czynność 3. Rozmieszczanie urządzeń wewnątrz budynku 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń rozmieścił urządzenia 
wewnątrz budynku 

 

Czynność 4. Rozmieszczanie materiałów wewnątrz budynku 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń rozmieścił materiały 
wewnątrz budynku 

 

Czynność 5. Rozmieszczanie urządzeń na zewnątrz budynku 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń rozmieścił urządzenia na 
zewnątrz budynku 

 

Czynność 6. Rozmieszczanie materiałów na zewnątrz budynku 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń rozmieścił elementy 
materiały na zewnątrz budynku 

 

Czynność 7. Dobieranie rodzaju rusztowania 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń dobrał rodzaj rusztowania 

 

Czynność 8. Określanie jakie prace przygotowawcze są 
niezbędne 
Kryterium wykonania: 
 jeżeli uczeń określił jakie prace 
przygotowawcze są niezbędne 

 

Czynność 9. Uporządkowanie stanowiska pracy po wykonaniu 
ćwiczenia 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
przepisów 
bezpieczeństw
a i higieny 
pracy  
i wymagań 
ergonomii 

Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń uporządkował stanowisko 
pracy po wykonaniu ćwiczenia 

 

Prezentowanie 
 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Czynność 10. Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

Obszar 

wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

 Kryterium 

wykonania: 

jeżeli uczeń ocenił jakość swojej pracy, 

wskazał ewentualne nieprawidłowości 
Łączna liczba punktów 

 

Uzyskana 
liczba punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA  

1.  Brejnnak A. Metaplan, Zeszyt nr 5, CODN, Warszawa 1993 
2.  Brejnnak A. Metoda przewodniego tekstu w kształceniu praktycznym, Zeszyt nr 9, 

CODN, Warszawa 1993 

3.  Brejnnak A. Metoda projektów w kształceniu zawodowym, Zeszyt nr 20, CODN, 

Warszawa 1994 

4.  Dretkiewicz-Więch J. Nauczycielski system oceniania, Zeszyt nr 68, CODN, Warszawa 

1994 

5.  Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ, 

Warszawa 2002 

6.  Frankiewicz D.: Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych. 

KOWEZ, Warszawa: 2002 

7.  Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną. KOWEZ, 

Warszawa 2002 

8.  Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami  

z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002 

9.  Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002 

10.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych.  ITE, Radom 1995 
11.  Martinek W., Michnowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane Warszawa 1990 
12.  Praca zbiorowa: Remonty budynków mieszkalnych – poradnik, Arkady, Warszawa 1995 
13.  Instrukcje producentów zabezpieczeń, odzieży ochronnej, rusztowań 

 

Akty prawne: 

1.  Ustawa  z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016  

z późniejszymi zmianami). 

2.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa 

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41). 

3.  Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa 

i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót 
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).