Scenariusz zaj˛e´c edukacji przedszkolnej
ASTRONOMIA
Prowadz ˛
acy: Bogna Pazderska, Grzegorz Rycyk
Grupa docelowa: grupy przedszkolne 3 i 4 latków
Temat: Gwiazdy, nocni towarzysze małego astronoma
1
Cele:
• ogólne:
– Przybli˙zenie dzieciom podstawowej wiedzy o gwiazdach
– Przybli˙zenie dzieciom wiedzy o gwiazdozbiorach
– Rozwijanie umiej˛etno´sci obserwacji i my´slenia przyczynowo-skutkowego
– Rozwijanie koordynacji ruchowej
– Rozwijanie ekspresji plastycznej
– Wzbudzenie zainteresowania astronomi ˛
a
• operacyjne:
– Rozumienie, ˙ze gwiazdy na niebie s ˛
a nawet jak ich nie wida´c
– Rozumienie, ˙ze Sło´nce jest gwiazd ˛
a
– Formowanie wypowiedzi ustnych na podstawie obserwacji
– Wyci ˛
aganie wniosków z obserwacji
– Rozumienie czym s ˛
a gwiazdozbiory
– Rozwijanie kreatywno´sci
– Usprawnienie umiej˛etno´sci koncentracji
– Usprawnienie koordynacji ruchowej
– Rozwijanie umiej˛etno´sci oceny dystansu i rozmiarów
– Rozwijanie kreatywno´sci i zdolno´sci plastycznych
2
Metody pracy:
• słowna
• ogl ˛
adowa
• praktycznego działania
3
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
4
´Srodki dydaktyczne:
• komputer i rzutnik multimedialny
• latarki
• obrazek ze Sło´ncem
• wierszyk “Gwiazdy” z “Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotowskiej
• kartki z gwiazdkami tworz ˛
acymi gwiazdozbiór
• naklejki z gwiazdozbiorami
5
Przebieg zaj˛e´c:
• Pogadanka: gdzie s ˛
a gwiazdy jak ich nie wida´c
• Obserwacja do´swiadczenia: zapalanie latarki w ´swietle drugiej lampki/latarki by pokaza´c, ˙ze gdy
ja´sniejsza ´swieci tej słabszej nie wida´c
• Podsumowanie wniosków: gwiazdy s ˛
a na niebie cały czas, lecz gdy Sło´nce ´swieci ich nie wida´c
• Pogadanka: Sło´nce te˙z jest gwiazd ˛
a
• Obserwacja do´swiadczenia: oddalanie obrazka ze Sło´ncem a˙z zrobi si˛e bardzo mały
• Podsumowanie wniosków: Sło´nce jest tak ˛
a sam ˛
a gwiazd ˛
a jak wszystkie inne, tylko jest bli˙zej
• Opowiadanie: czym s ˛
a gwiazdozbiory i po co si˛e je tworzy
• Ogl ˛
adanie animacji na komputerze: pokazanie na rzutniku nocnego nieba z wł ˛
aczaniem i wył ˛
aczaniem
podgl ˛
adu na gwiazdozbiory, pokazanie kilku łatwo rozpoznawalnych obiektów na niebie: Wielkiego
Wozu oraz Oriona, a tak˙ze zach˛ecanie dzieci by poszukali ich z rodzicami na nocnym niebie
• Zabawa ruchowa: podczas czytania wierszyka o gwiazdach (z “Dzieci Pana Astronoma”), dzieci przy
słowach: Sło´nce i gwiazda, pokazuj ˛
a umówione znaki (podskakiwanie, ukucni˛ecie)
• Zabawa plastyczna: Dzieci dostaj ˛
a kartki z gwiazdami, tworz ˛
acymi jeden z gwiazdozbiorów. Dzieci
tworz ˛
a z nich swój własny gwiazdozbiór, po czym ogl ˛
adaj ˛
a jaki gwiazdozbiór został wymy´slony dla
tych gwiazd w staro˙zytno´sci.
• Rozdanie wszystkim dzieciom nagrody za wykonan ˛
a pracy: naklejka z gwiazdozbiorem
6
Zał ˛
acznik 1
Wiersz “Gwiazdy” z “Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotowskiej
N
asze Sło´nce ma rodzin˛e,
najliczniejsz ˛
a z rodzin -
ka˙zda gwiazda, ile jest ich,
w skład rodziny wchodzi.
Sło´nce jest podobne gwiazdom -
ka˙zda z gwiazd z osobna,
od najwi˛ekszej do najmniejszej,
Sło´ncu jest podobna.
Oczywi´scie wiem, ˙ze zaraz
Kto´s pytanie da mi:
“Czy˙zby Sło´nce było gwiazd ˛
a,
a gwiazdy sło´ncami?”
Tak - odpowiem. - Tak jest wła´snie,
macie racj˛e, dzieci,
i dlatego ka˙zda gwiazda
tak jak Sło´nce ´swieci.
2