kwasy i zasady

background image

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W GIMNAZJUM W KLASACH DRUGICH



Temat: Odczyn roztworu a barwa wskaźnika.

Cele dydaktyczno-wychowawcze:

zapoznanie uczniów z pojęciami: odczyn roztworu, pH roztworu;

kształtowanie postawy badawczej u uczniów;

zapoznanie uczniów z metodami identyfikacji substancji chemicznych za
pomocą tzw. wskaźników.





Cele operacyjne:
Uczeń powinien:

wiedzieć, co to jest i od czego zależy odczyn roztworu;

znać podstawowe substancje wskaźnikowe ( papierek wskaźnikowy, oranż
metylowy, fenoloftaleina);

wiedzieć jakie wskaźniki służą do stwierdzania obecności kwasów, a jakie
zasad;

formułować wnioski i obserwacje;

określać odczyn roztworu za pomocą wskaźników;

określać odczyn roztworu na podstawie wartości pH.




Metody: wiodąca – oglądowa (pokaz zachowania się wskaźników w zależności od
odczynu roztworu), słowna (pogadanka); wspomagająca (doświadczenia uczniowskie).


Ś

rodki dydaktyczne: oranż metylowy, papierek uniwersalny, fenoloftaleina, ocet, sok

z kiszonej kapusty, woda destylowana, woda wapienna, proszek do prania, foliogramy.











background image

Przebieg lekcji:

Część nawiązująca:

sformułowanie tematu lekcji;

zapoznanie uczniów z celami i przebiegiem lekcji;

Część właściwa:

wyświetlenie foliogramu nr 1 – uczniowie odpowiadają na pytania zawarte na
foliogramie.


Foliogram nr 1

Czy istnieje jakaś różnica między napojami znajdującymi się w obu kubkach?














wyświetlenie foliogramu nr 2 – uczniowie odpowiadają na pytania umieszczone na
foliogramie.

Foliogram nr 2.

Czy możesz wskazać, w którym kubku jest czysta woda, a w którym sok z cytryny?
Podaj sposób identyfikacji obu napojów?














WODA

SOK

Z

CYTRYNY



background image

nauczyciel podkreśla, że nie zawsze można identyfikować substancje za pomocą
smaku (szczególnie w pracowni chemicznej, gdzie większość z nich to substancje
trujące);

zdefiniowanie pojęcia wskaźnik (indykator):


1. Wskaźnik (indykator) – substancja chemiczna, która zmienia barwę w zależności od

odczynu roztworu. Najczęściej stosowanymi wskaźnikami w pracowni chemicznej są:
papierek uniwersalny, oranż metylowy, fenoloftaleina.

zdefiniowanie pojęcia odczyn roztworu:

2. Odczyn roztworu – cecha roztworu zależna od stężenia jonów wodorowych
w roztworze.

Jeżeli w roztworze liczba jonów H

+

jest większa niż liczba jonów OH

-

, wówczas

odczyn roztworu jest kwaśny, jeżeli jest mniejsza - odczyn zasadowy, jeżeli równa -
odczyn obojętny.

3. Liczbę jonów wodorowych w roztworze określa się za pomocą tzw. skali pH, która

przyjmuje wartości w granicach od 0 – 14.


pH < 7 – odczyn kwaśny,
pH > 7 – odczyn zasadowy,
pH = 7 – odczyn obojętny.

Pokaz doświadczenia 1. (uczniowie formułują obserwacje).

Doświadczenie 1. Badanie zachowania się wskaźników w roztworach różnych
substancji.


a. papierek uniwersalny.



ocet

woda

sok z

woda z

woda

kiszonej proszkiem

wapienna

kapusty

do prania


I

II

III

IV

V



Obserwacje: Po nawilżeniu papierka uniwersalnego w probówkach I i III zabarwił się on
na czerwono, w probówce IV i V na zielono, natomiast w II probówce pozostaje żółty.

Uczniowie porównują barwy roztworów ze skalą barw podaną na opakowaniu papierków
uniwersalnych.


background image

b. oranż metylowy

oranż metylowy

oranż metylowy oranż metylowy



ocet

woda destylowana

woda wapienna






Obserwacje: Po dodaniu oranżu metylowego ocet zmienił barwę z pomarańczowej na
czerwoną, natomiast po dodaniu go do wody destylowanej i wody wapiennej zabarwienie nie
ulega zmianie.


c. fenoloftaleina


fenoloftaleina

fenoloftaleina

fenoloftaleina



ocet

woda destylowana

woda wapienna





Obserwacje: Po dodaniu fenoloftaleiny do octu i wody destylowanej roztwór pozostaje
bezbarwny, natomiast po dodaniu jej do wody wapiennej roztwór barwi się na malinowo.

Nauczyciel wyświetla foliogram nr 3, a uczniowie na jego podstawie i na podstawie

wcześniej przeprowadzonego doświadczenia formułują wnioski.

Foliogram nr 3. Barwy substancji wskaźnikowych w zależności od odczynu roztworu.

Nazwa
wskaźnika

Barwa
podstawowa

Barwa w
roztworze o
odczynie
kwaśnym

Barwa w
roztworze o
odczynie
obojętnym

Barwa w
roztworze o
odczynie
zasadowym

Papierek
uniwersalny

Oranż metylowy

Fenoloftaleina

background image

Wnioski: Papierek uniwersalny wobec kwasów barwi się na czerwono, a wobec zasad na
zielono. Pozwala zatem wykryć obecność kwasów i zasad. Oranż metylowy pod wpływem
kwasów zmienia barwę z pomarańczowej na czerwoną, pozwala zatem wykryć obecność
kwasów. Fenoloftaleina pod wpływem zasad barwi się na malinowo, pozwala zatem wykryć
obecność zasad.

Uczniowie wykonują samodzielnie doświadczenie, które polega na identyfikacji odczynu
3 bezbarwnych roztworów (wody destylowanej, wody wapiennej, octu) za pomocą
papierków uniwersalnych i określenia ich przybliżonej wartości pH.

Doświadczenie 2. Zidentyfikuj odczyny roztworów znajdujących się w kolejnych
probówkach. Spróbuj określić przybliżoną wartość pH tych roztworów. Użyj do tego papierka
uniwersalnego. Zanotuj obserwacje i wnioski w zeszycie.

?

?

?

I

II

III

Obserwacje: Papierek uniwersalny w probówce I nie zmienił barwy. W probówce II zabarwił
się na zielono, a w probówce III na czerwono. Wartość pH w przypadku: pierwszego
roztworu wynosi ok. 7, drugiego ok.10, a trzeciego ok.4.

Wnioski: W probówce:

I - znajduje się roztwór o odczynie obojętnym,

II – znajduje się roztwór o odczynie zasadowym,

III – znajduje się roztwór o odczynie kwaśnym.

Część podsumowująca – rekapitulacja (pogadanka):

nauczyciel ponownie wyświetla foliogram nr 2 i pyta uczniów:

W jaki sposób teraz zidentyfikowalibyście napoje w kubkach?

Nauczyciel wyświetla foliogram nr 1 i pyta uczniów:

Jak zmieniłoby się zabarwienie substancji wskaźnikowych, które poznaliście na dzisiejszej
lekcji, gdyby
ście badali odczyn napojów w kubkach?

Utrwaleni e n azw ws kaźni ków i i ch ch arakter ys t ycz n ych barw.

