0 01 wrzesienid 1762

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 1

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: W przedszkolu

I.

Cele

Kształtowanie umiejętności rozróżniania i klasyfikowanie przedmiotów

wg kształtów i kolorów.

Odnajdowanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.

Utrwalenie pojęć: duży, mały długi, cienki, gruby.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności

manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach)

oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje,

te obiekty są podobne, a te są inne”.

II.

Środki dydaktyczne



Karty „Razem w przedszkolu” cz.1



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Czerwony”



gra/plansza interaktywna „Żółty”



etykiety dla dzieci z figurami geometrycznymi oraz duże obrazki z jedną
figurą każdy – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt



klocki lub wycięte z papieru figury geometryczne



kolorowe chusty

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa na temat codziennych zabaw w przedszkolu –Karty „Razem
w przedszkolu” cz.1, str.1

Dzieci siedzą przy stolikach lub na dywanie, przed sobą mają Karty „Razem
w przedszkolu”. Porównują wygląd sali z książki ze swoją salą.

Dzieci odnajdują naklejki i naklejają na obrazku. Przypomnienie nazw
podstawowych figur geometrycznych.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Gra/plansza interaktywna „Czerwony”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Kolor czerwony

Opis interaktywności

Gra „czerwony” polegająca na rozpoznawaniu kształtów i łączeniu przedmiotów
w pary według określonego kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza
wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą.

Krótka rozmowa na temat obrazka na ekranie. Nauczyciela pyta dzieci, kim jest
postać na obrazku i co robi.

Dzieci rozpoznają wiaderka z farbą i wymieniają kolejno kolory farby.

Wybrane dziecko odnajduje wiaderko z czerwoną farbą, następnie klika
wiaderko z czerwoną farbą i otwiera planszę „Galeria obrazów”.
Następne dziecko odchodzi do tablicy i przeciąga ramkę w kierunku pasującego
obrazu trzymając jednocześnie prawy przycisk myszki. Ramkę należy dokładnie
nałożyć na obraz. Jeśli ramka nie pasuje do obrazu wróci na swoje miejsce.

Na planszy są 4 obrazy, więc w tej części gry może wziąć udział czworo dzieci.

3.

Zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy
akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali,
w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten
sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).

Nauczyciel powtarza zabawę, zmieniając położenie figur w sali.

4.

Gra/plansza interaktywna „Żółty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

background image

Elżbieta Bowdur

3

Tęcza

Kolor żółty

Opis interaktywności

Gra „żółty” służy kształtowaniu znajomości figur geometrycznych płaskich
i klasyfikowaniu ich według podanego kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.

Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:



wszystkie trójkąty



wszystkie kwadraty



wszystkie zielone prostokąty



wszystkie niebieskie kwadraty



małe żółte koła



duże czerwone trójkąty

5.

Układanie dowolnego obrazka z figur geometrycznych

Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują wycięte figury geometryczne (lub klocki
w formie figur). Ich zadaniem jest ułożenie dowolnego obrazka z figur. Po
skończonej pracy opowiadają o swoich układankach.

6.

Kolorowanie figur geometrycznych – Karty „Razem w przedszkolu” cz.1,
str.7

Dzieci przy stolikach kolorują kredkami figury geometryczne.

7.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy.

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas
wykonywanych zadań.

