Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 1
grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: W przedszkolu
I. Cele
• Kształtowanie umiejętności rozróżniania i klasyfikowanie przedmiotów wg kształtów i kolorów.
• Odnajdowanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.
• Utrwalenie pojęć: duży, mały długi, cienki, gruby.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach) oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.
II. Środki dydaktyczne
Karty „Razem w przedszkolu” cz.1
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Czerwony”
gra/plansza interaktywna „Żółty”
etykiety dla dzieci z figurami geometrycznymi oraz duże obrazki z jedną figurą każdy – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt
klocki lub wycięte z papieru figury geometryczne
kolorowe chusty
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat codziennych zabaw w przedszkolu –Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.1
Dzieci siedzą przy stolikach lub na dywanie, przed sobą mają Karty „Razem w przedszkolu”. Porównują wygląd sali z książki ze swoją salą.
Dzieci odnajdują naklejki i naklejają na obrazku. Przypomnienie nazw podstawowych figur geometrycznych.
1
Elżbieta Bowdur
2. Gra/plansza interaktywna „Czerwony”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Kolor czerwony
Opis interaktywności
Gra „czerwony” polegająca na rozpoznawaniu kształtów i łączeniu przedmiotów w pary według określonego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą.
Krótka rozmowa na temat obrazka na ekranie. Nauczyciela pyta dzieci, kim jest postać na obrazku i co robi.
Dzieci rozpoznają wiaderka z farbą i wymieniają kolejno kolory farby.
Wybrane dziecko odnajduje wiaderko z czerwoną farbą, następnie klika wiaderko z czerwoną farbą i otwiera planszę „Galeria obrazów”.
Następne dziecko odchodzi do tablicy i przeciąga ramkę w kierunku pasującego obrazu trzymając jednocześnie prawy przycisk myszki. Ramkę należy dokładnie nałożyć na obraz. Jeśli ramka nie pasuje do obrazu wróci na swoje miejsce.
Na planszy są 4 obrazy, więc w tej części gry może wziąć udział czworo dzieci.
3. Zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali, w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).
Nauczyciel powtarza zabawę, zmieniając położenie figur w sali.
4. Gra/plansza interaktywna „Żółty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
2
Elżbieta Bowdur
→ Tęcza
→ Kolor żółty
Opis interaktywności
Gra „żółty” służy kształtowaniu znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu ich według podanego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.
Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:
wszystkie trójkąty
wszystkie kwadraty
wszystkie zielone prostokąty
wszystkie niebieskie kwadraty
małe żółte koła
duże czerwone trójkąty
5. Układanie dowolnego obrazka z figur geometrycznych
Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują wycięte figury geometryczne (lub klocki w formie figur). Ich zadaniem jest ułożenie dowolnego obrazka z figur. Po skończonej pracy opowiadają o swoich układankach.
6. Kolorowanie figur geometrycznych – Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.7
Dzieci przy stolikach kolorują kredkami figury geometryczne.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas wykonywanych zadań.
3