koszykarz plecionkarz 742[02] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ








Janusz Artemiuk







Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem

peddigu,

rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów
742[02].Z1.03






Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda


Korekta:






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].Z1.03
„Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy
i innych materiałów” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz –
plecionkarz.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców i materiałów

krajowych

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców i materiałów

egzotycznych

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Wyplatanie mebli

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz niezbędnych umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać,
aby przystąpić do realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować w czasie
realizacji programu tej jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń,

zajęć praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





Schemat układu jednostek modułowych


742[02].Z1

Technologia prac koszykarsko –

plecionkarskich

742[02].Z1.01

Wykonywanie prac przygotowawczo-

wykończeniowych związanych

z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich

742[02].Z1.02

Wykonywanie prac związanych z produkcją

wyrobów koszykarsko – plecionkarskich

742[02].Z1.03

Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem

peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej,

słomy i innych materiałów

742[02].Z1.04

Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów

koszykarsko – plecionkarskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,

zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

wykonywać prace przygotowawczo-wykończeniowe związane z wytwarzaniem wyrobów
koszykarsko – plecionkarskich,

odczytywać oraz interpretować rysunki i dokumentację wyrobu,

posługiwać się normami i dokumentacją wyrobu,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,

rozpoznawać surowce i materiały stosowane w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej,

wykonywać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

wykonywać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

zastosować wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw koszykarstwa-plecionkarstwa,

wykonać prace przygotowawczo-wykończeniowe związane z wytwarzaniem wyrobów
koszykarsko – plecionkarskich,

wykonać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

dobrać materiały i technologie do wytwarzania wyrobów,

wykonać wyroby koszykarsko – plecionkarskie o różnym przeznaczeniu i konstrukcji,

wykonać wyroby z zastosowaniem surowców krajowych oraz materiałów podstawowych
i pomocniczych,

wykonać wyroby z zastosowaniem zagranicznych surowców i materiałów (peddig, trawa
morska, rafia, słoma ryżowa, rotang ),

zastosować różne materiały do wykonania konstrukcji mebli wyplatanych (drewno,
metal, tworzywo sztuczne, kij rotangowy i peddigowy ),

wykonać sploty tworzące z peddigu, trawy morskiej i łączące z taśm rotangopochodnych
w meblach wyplatanych,

połączyć konstrukcyjne elementy plecionkarskie za pomocą łączników metalowych i kleju.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca…………………………………………………..
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02]Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii,
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03

Temat: Wykonanie konstrukcyjnych elementów mebli wyplatanych z materiałów

krajowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania konstrukcyjnych elementów mebli

wyplatanych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować pracę,

zorganizować stanowisko pracy,

dobrać materiały,

wykonać ramę siedziska,

uporządkować stanowisko pracy,

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

ocenić prawidłowość wykonanego zadania.


Metody nauczania – uczenia się
:

metoda przewodniego tekstu,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne
:

listwy sosnowe 4 szt. o wymiarach 450x 25 x 50 mm,

kołki montażowe 8 mm,

wiertarka,

wiertła do drewna,

piła płatnica,

młotek,

przyrządy do trasowania,

znaczniki stolarskie,

klej do drewna,

ołówek,

tekst przewodni.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie konstrukcyjnego elementu mebla wyplatanego - ramy
siedziska o wymiarach 420 x 400 x 25 mm (długość x szerokość x grubość).

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno - porządkowe, podanie tematu zajęć, zapoznanie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co to jest element konstrukcyjny?
2. Co to jest połączenie stolarskie?
3. Jakie rozróżniamy rodzaje połączeń stolarskich?
4. W jakich podzespołach konstrukcyjnych mebli stosuje się połączenie kołkowe?
5. Czy potrafisz zgromadzić narzędzia i przybory do wykonania połączenia kołkowego?
6. Czy potrafisz posłużyć się narzędziami i przyborami w czasie wykonywania zadania?

PLANOWANIE
1. Ustal, w których częściach listew wykonasz połączenia.
2. Ustal, w którym miejscu na obwodzie ramy wykonasz nawiercanie otworów do wyplotu

siedziska.

3. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu zadania.
4. Ustal, jakich narzędzi i przyborów użyjesz do wykonania zadania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów, wytrasuj i dotnij na określoną długość listwę sosnową.
2. Zaznacz miejsca nawierceń.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami ramę siedziska.
4. Wytrasuj na obwodzie ramy otwory (co 25 mm) do wyplotu siedziska.
5. Wykonaj nawiercanie wytrasowanych otworów o średnicy 4 mm,
6. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
7. Uporządkuj stanowisko pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane czynności przygotowawcze; mierzenie, trasowanie?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane operacje technologiczne?
3. Czy wykonane połączenia odpowiadają wymaganiom technicznym?
4. Czy wykonany element jest estetyczny i trwały?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

podsumowanie zajęć,

pożegnanie.


Praca domowa
1. Jakich materiałów plecionkarskich używa się do wyplatania siedzisk mebli?
2. Za pomocą jakich splotów wyplatane są siedziska mebli?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca……………………………………………..
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02]Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii,
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03

Temat: Surowce egzotyczne stosowane w koszykarstwie-plecionkarstwie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zastosowania surowców

pochodzenia egzotycznego do prac koszykarsko – plecionkarskich.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić surowce pochodzenia egzotycznego,

rozpoznawać surowce pochodzenia egzotycznego,

nazwać surowce egzotyczne,

określić zastosowanie surowców egzotycznych.


Metody nauczania –uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zespołowa.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

rotang,

peddig,

bambus,

rafia,

taśma rotangowa,

taśma peddigowa,

trawa morska,

słoma ryżowa,

tablice: zastosowanie surowców egzotycznych w plecionkarstwie.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Sporządzenie planu pracy.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania (podział na grupy)
5. Realizacja tematu:

każda grupa otrzymuje próbki surowców egzotycznych,

po zapoznaniu się z próbkami zapisuje ich nazwę w zeszycie,

przy pomocy tablic określa zastosowanie przedstawionych mu surowców do prac
koszykarsko – plecionkarskich,

uczniowie omawiają cechy charakterystyczne przedstawionych im surowców,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga i podpowiada najlepsze rozwiązania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

6. Po wykonaniu zadania uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
8. Uczniowie porządkują stanowisko pracy.
9. Uczniowie prezentują swoje prace.
10. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania.
11. Przestrzeganie przepisów bhp i ochrony ppoż.

Zakończenie zajęć

podsumowanie zajęć,

pożegnanie.

Praca domowa

Wyszukaj w dostępnej literaturze informacji dotyczących wad i zalet surowców

egzotycznych stosowanych na elementy konstrukcyjne mebli wyplatanych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców

i materiałów krajowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj splotem skośnym jednoprętowym okrągły kosz na owoce z wikliny okorowanej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki i inne
pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

szydło,

wyginacz,

ubijak,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

forma pełna okrągła,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.1.1).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Wykonaj fragment maty ozdobnej z rogożyny splotem krzyżowym deseniowym.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki i inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).



Ćwiczenie 3

Wykonaj talerz ze słomy splotem szytym.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

igła do szycia taśmą wiklinową,

szydło,

szpikulec,

forma pełna,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Wykonywanie wyrobów galanteryjnych z surowców

i materiałów egzotycznych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj kosz z peddigu splotem osnowowym.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

szydło,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).


Ćwiczenie 2

Wykonaj tackę na chleb z rafii.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne
pomoce.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

szydło,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

oprzyrządowanie pomocnicze do uformowania tworzywa konstrukcyjnego (na konstrukcję
tacki),

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj z kijów wiklinowych konstrukcję okrągłego stolika.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko–

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

piła ręczna,

sekator,

nóż,

młotek,

wyginacz,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

gwoździe,

wkręty,

forma lub piramida do formowania i kształtowania kijów,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Wykonaj konstrukcję szafki z listew drewnianych.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

sekator,

nóż,

wyginacz,

piła do ręczna,

młotek,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

klej do drewna,

gwoździe,

wkręty do drewna,

oprzyrządowanie pomocnicze,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 3

Wykonaj konstrukcję okrągłego taboretu z kija rotangowego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

piła do ręczna,

młotek,

wyginacz,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

klej do drewna,

gwoździe,

wkręty do drewna,

autoklaw,

oprzyrządowanie pomocnicze: stół do gięcia kijów lub piramida do gięcia kijów,

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 4

Wzmocnij połączenie kątowe konstrukcyjnych elementów mebla wiązadłem kątowym za

pomocą taśmy rotangowej.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

młotek

klej,

zszywki,

zszywacz tapicerski,

gwoździki,

papier ścierny,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Wyplatanie mebli

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj wyplot siedziska fotela plecionką z trawy morskiej splotem rombowym.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rama siedziska mebla,

sekator,

nożyczki,

szydło,

szpikulec,

literatura (rozdział 7).


Ćwiczenie 2

Wykonaj wyplot dowolnej konstrukcji mebla plecionką rogożynową.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

szydło,

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana,

literatura (rozdział 7).


Ćwiczenie 3

Za pomocą taśmy rotangowej wykonaj wyplot wybranej konstrukcji mebla.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić niezbędne materiały,
4) wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie z technologią wytwarzania wyrobów koszykarsko –

plecionkarskich,

6) zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
10) przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

nóż,

sekator,

szydło,

szpikulec,

zszywki,

zszywacz tapicerski,

literatura (rozdział 7).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie wyrobów
z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych
materiałów”

Test składa się z 22 zadań

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu
podstawowego,

zadania 7, 9, 10, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,

dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 1 zadanie z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu nr 1

Klucz odpowiedzi:

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić pojęcie surowiec
plecionkarski

B

P

materiał nie
obrobiony,
w stanie, w jakim
dostarczyła go
przyroda.

2.

Rozróżnić materiały plecionkarskie
do wyplotu wyrobów rogożynowych

B

P

a

3.

Rozróżnić materiały krajowe
stosowane w plecionkarstwie

B

P

a

4.

Wskazać kosze zaliczane do
wyrobów galanteryjnych

B

P

c

5.

Rozróżnić materiały plecionkarskie
pochodzenia egzotycznego

B

P

b

6.

Określić materiał do wykonywania
wyrobów z rafii

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7.

Określić zastosowanie kijów
rotangowych

C

PP

d

8.

Zdefiniować pojęcie „peddig”

A

P

b

9.

Narysować schemat otrzymania
peddigu

C

PP

10.

Określić zastosowanie kijów
bambusowych

C

PP

a

11.

Określić surowiec z którego
otrzymuje się rafię

B

P

c

12.

Rozróżnić elementy konstrukcyjne
wyrobów galanteryjnych

B

P

b

13.

Zdefiniować pojęcie szkielet

A

P

c

14.

Rozróżnić elementy konstrukcyjne
mebli

B

P

b

15.

Rozpoznać elementy konstrukcyjne
mebli plecionkarskich

A

P

c

16.

Wskazać jakim splotem wzmacnia
się połączenia kątowe elementów
konstrukcyjnych mebli

B

P

c

17.

Wskazać materiał do wykonania
szkieletu mebli wyplatanych

B

P

a

18.

Wskazać materiał używany do
wzmacniania połączeń elementów
konstrukcyjnych mebli
wyplatanych

B

P

a

19.

Wskazać materiał do wyplotu mebli
rogożynowych

B

P

c

20.

Wymienić materiały do wyplotu
mebli rotangowych

A

P

…taśm i prętów
rotangowych

21.

Wskazać materiał pomocniczy do
łączenia elementów
konstrukcyjnych mebli
wyplatanych

B

P

a

22.

Zdefiniować pojęcie ,,meble
wyplatane”

A

P

...szkieletowe i
bezszkieletowe…
splotami
tworzącymi…

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiały uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące wykonywania wyrobów z zastosowaniem peddigu,

rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów.

5. Zadania: 1, 9 to pytania otwarte, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadania:

20, 22 to pytania z luką. Zadania: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,
21 są pytaniami wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedź jest prawidłowa.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.

7. Pracuj samodzielnie.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wyjaśnij pojęcie: surowiec plecionkarski.

2. Wyroby rogożynowe wyplatane są z:

a) pasm rogożyny.
b) taśmy peddigowej.
c) pasm rafii.
d) taśmy z tworzyw sztucznych.


3. Materiałem krajowym stosowanym w plecionkarstwie jest:

a) taśma wiklinowa.
b) taśma rotangowi.
c) rafia.
d) bambus.

4. Jakie kosze zaliczamy do wyrobów galanteryjnych?

a) kosze do ziemniaków.
b) kosze maglowe.
c) kosze do sprawunków.
d) kosze do transportu drobiu.


5. Materiałem plecionkarskim pochodzenia egzotycznego jest:

a) rogożyna.
b) rotang.
c) turzyca.
d) dartka drzewna.

6. Rafiowe wyroby galanteryjne wykonuje się z:

a) rafii.
b) rogożyny.
c) słomy.
d) trawy morskiej.


7. Kije rotangowe służą do wykonywania:

a) splotów tworzących.
b) taśmy rotangowej.
c) plecionki.
d) elementów konstrukcyjnych.

8. Materiał plecionkarski uzyskany przy produkcji taśmy rotangowej to:

a) rotang.
b) peddig.
c) turzyca.
d) dartka drzewna.

9. Narysuj schemat uzyskiwania peddigu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

10. Kijów bambusowych używa się do wyrobu:

a) elementów konstrukcyjnych mebli.
b) zawiasów plecionkarskich.
c) zakończeń plecionkarskich.
d) splotów tworzących.


11. Rafię otrzymuje się z:

a) źdźbeł trawy.
b) kory drzew.
c) liści palmy.
d) korzeni drzew.


12. Do elementów konstrukcyjnych wyrobów galanteryjnych zaliczamy:

a) bieguny.
b) żebra.
c) rozpory.
d) krzyże.


13. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:

a) rama.
b) krzyżak.
c) szkielet,
d) forma.

14. Do elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych zaliczamy:

a) spałki.
b) bieguny.
c) podstawy.
d) płozy.


15. Przedstawione na rysunku elementy mebli wyplatanych to:


a) krzyże.
b) rozpory.
c) bieguny.
d) ramy.


16. Jakim splotem wzmacnia się połączenia kątowe elementów konstrukcyjnych?

a) wężykowym.
b) koronkowym.
c) kątowym.
d) rombowym.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. W produkcji mebli wyplatanych szkielet wykonuje się z:

a) kijów wiklinowych.
b) prętów wiklinowych.
c) dartki drzewnej.
d) warkoczy rafii.


18. Do wzmacniania połączeń elementów konstrukcyjnych mebli używa się:

a) taśm wiklinowej.
b) turzycy.
c) dartki.
d) pasm rafii.


19. Meble rogożynowe wyplata się:

a) trawą morską.
b) sizalem.
c) rogożyną.
d) wikliną.


20. Do wyplotu mebli rotangowych używa się………………i…………………………….

……………………………..

21. Do łączenia elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych używa się:

a) gwoździ.
b) sznurka.
c) pianki montażowej.
d) lakieru bezbarwnego.


22. Meble wyplatane to wyroby ……………….………….. i ………………….wyplecione

……………………… z materiałów używanych w plecionkarstwie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...........................................................................................................


Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu, rafii, trawy
morskiej, słomy i innych materiałów


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

Surowiec plecionkarski to........................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

Narysuj schemat uzyskiwania peddigu.






10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

Do wyplotu mebli rotangowych używa się..............................

i……………………..……. …………………………….......

21.

a

b

c

d

22.

Meble wyplatane to plecionkarskie wyroby …………...........
i ……..........….wyplecione ………………. ...........................

z materiałów używanych w plecionkarstwie.

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test 2
Test osiągnięć szkolnych – zadanie praktyczne (próba pracy), do jednostki
modułowej ,,Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem peddigu, rotangu,
rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów”

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność, operację techniczną uczeń otrzymuje 1 punkt.

Za niewłaściwe wykonanie czynności technologicznej lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Maksymalnie uczeń może otrzymać 26 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 19 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 21 punktów,
– dobry – za uzyskanie co najmniej 22 punkty,
– bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 24 punkty.

Kryteria poprawnego wykonania zadania

Zadania

Czynności do wykonania przez ucznia podlegające punktacji

Punkty

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeżeli uczeń:

P

L

AN

O

W

AN

IE

1) sporządzi wykaz narzędzi pracy niezbędnych do wykonania zadania,
2) sporządzi wykaz oprzyrządowania pomocniczego do wykonania

zadania,

3) sporządzi wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania,
4) sporządzi wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy

wykonaniu zadania,

5) zapisze w formularzu czynności technologiczne niezbędne do

wykonania zadania.

Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeżeli uczeń:

O

R

G

AN

IZ

AC

JA

S

T

AN

O

W

IS

KA

P

RACY

1) zastosuje środki ochrony indywidualnej,
2) zgromadzi na stanowisku narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,
3) sprawdzi stan narzędzi,
4) zgromadzi materiały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Wykonanie zadania jest poprawne jeżeli uczeń zachowując przepisy

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż oraz ochrony

środowiska:

W

Y

KO

NAN

IE

Z

ADA

N

IA

wykona szkielet:

1) dobierze, przytnie i nawierci listwy drewniane,
2) zmontuje szkielet łącznikami metalowymi,
3) nawilży taśmę i pręty, oraz zabezpieczy materiały przed

wysychaniem,
wyplecie dno:

4) dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na żebra,
5) zamocuje i rozstawi żebra,
6) wyplecie dno taśmą splotem krzyżowym,

wyplecie boki:

7) dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na spałki,
8) zamocuje spałki,
9) wyplecie boki taśmą splotem krzyżowym,

wykończy wyrób:

10) wyczyści, umyje i wysuszy wyrób,
11) sprawdza na bieżąco poprawność wykonywanej pracy,
12) utrzymuje ład i porządek na stanowisku pracy,
13) zakończy zadanie w ustalonym czasie,
14) uporządkuje stanowisko pracy.

Zaprezentowanie efektu wykonanego zadania jest poprawne jeżeli

uczeń:

P

R

EZE

N

T

AC

JA

1) uzasadni sposób wykonania zadania,
2) przedstawi efekt wykonanej pracy,
3) sformułuje wnioski dotyczące jakości wykonanego wyrobu

z uwzględnieniem jakości zastosowanych materiałów.

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg sprawdzianu praktycznego typu próba pracy

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu praktycznego, z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania zadania praktycznego (próba pracy).
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie będą

w planie działania dołączonym do zadania praktycznego.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom tematy zadań praktycznych, instrukcję do wykonania zadania i plan

działania.

8. Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania praktycznego.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas sprawdzianu praktycznego

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Zapisuj w arkuszu punkty według kryteriów poprawnego wykonania zadania.
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia sprawdzianu praktycznego.

12. Zbierz od uczniów plan działania.
13. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które

sprawiły uczniom największe trudności.

15. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
16. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonych formularzach.
4. Dokonaj analizy zadania.
5. W planie działania umieść niezbędne informacje, konieczne do wykonania zadania próba

pracy, tj. materiały, narzędzia, oprzyrządowanie pomocnicze, kolejność wykonywanych
operacji technologicznych.

6. W przypadku pomyłki prawidłową odpowiedź zapisz na oddzielnym formularzu.
7. Jeżeli polecenie w planie działania sprawia Ci trudność, to opuść je i przejdź do następnego.
8. Po napisaniu planu zgłoś nauczycielowi gotowość przystąpienia do organizowania

stanowiska pracy.

9. Po dokonaniu czynności organizacyjnych zgłoś nauczycielowi gotowość do wykonania

próby pracy.

10. Przystąp do wykonania zadania praktycznego próba pracy.
11. Wykonywane przez Ciebie zadanie jest obserwowane przez nauczyciela.
12. Nauczyciel nie może udzielać żadnych wskazówek, interweniuje tylko w przypadku

nieprzestrzegania przepisów BHP.

13. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko i zgłoś nauczycielowi gotowość do

prezentacji wykonanego zadania.

14. Przystąp do prezentacji wykonanego zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Materiały i pomoce dydaktyczne dla ucznia

instrukcja,

formularz zadaniowy,

szuflada – wyrób wzorcowy,

narzędzia i oprzyrządowanie pomocnicze,

materiały plecionkarskie.


ZADANIE PRAKTYCZNE

(próba pracy)


Imię i nazwisko ucznia................................................................................

Zadanie: Wykonaj szufladę z drewna i taśmy wiklinowej.

Próba pracy trwa 240 minut.

PLAN DZIAŁANIA


1. Wypisz kolejne czynności wykonywane przez Ciebie w trakcie realizacji zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
2. Sporządź wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

3. Sporządź wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
4. Sporządź wykaz oprzyrządowania pomocniczego niezbędnego do wykonania zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
5. Sporządź wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy wykonywaniu zadania:
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
6. Przed przystąpieniem do realizacji zadania sprawdź:

stan narzędzi,

stan oprzyrządowania pomocniczego,

jakość materiałów.

7. W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdź poprawność wykonania.
8. Przystąp do zaprezentowania wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA


1. Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959
2. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa.

WSiP, Warszawa 1979

3. Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP,

Warszawa 1978

4. BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia.
5. Informator (o egzaminie potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie koszykarz –

plecionkarz 742[02]). Warszawa 2003

6. www.koszykarka.pl

