background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Janusz Artemiuk 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  prac  przygotowawczo  –  wykończeniowych 
związanych  z  wytwarzaniem  wyrobów  koszykarsko  – 
plecionkarskich 742[02].Z1.01

 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Renata Gołgowska 
mgr inż. Stanisław Gryk 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz 
 
 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 

 

Korekta: 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  742[02].Z1.01 
„Wykonywanie  prac  przygotowawczo-wykończeniowych  związanych  z  wytwarzaniem 
wyrobów koszykarsko – plecionkarskich” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu koszykarz – plecionkarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom. 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

 3 

2.  Wymagania wstępne 

 5 

3.  Cele kształcenia 

 6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 7 

5.  Ćwiczenia 

 11 

5.1. Stanowisko pracy koszykarza – plecionkarza 

 11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 11 

5.2. Oprzyrządowanie pomocnicze 

 13 

5.2.1. Ćwiczenia 

 13 

5.3. Przygotowanie materiałów plecionkarskich do produkcji 

 15 

5.3.1. Ćwiczenia 

 15 

5.4. Produkcja taśm i listew 

 18 

5.4.1. Ćwiczenia 

 18 

5.5. Wykończenie wyrobów gotowych 

 21 

5.5.1. Ćwiczenia 

 21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 23 

7.  Literatura 

 34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Koszykarz – plecionkarz 742[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  podczas 
zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń, 

 

zajęć praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  „Ewaluacja  osiągnięć  ucznia”  zestawem 
testowym, zawierającym zadania z poziomu podstawowego i ponadpodstawowego oraz próbą 
pracy – zadaniem praktycznym. W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

742[02].Z1 

Technologia prac koszykarsko-

plecionkarskich 

742[02].Z1.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-

wykończeniowych związanych  

z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-

plecionkarskich 

742[02].Z1.02 

Wykonywanie prac związanych z produkcją 

wyrobów koszykarsko-plecionkarskich 

742[02].Z1.03 

Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem  

 peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, 

słomy i innych materiałów 

742[02].Z1.04 

Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów 

koszykarsko-plecionkarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych źródeł, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

 

interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,  

 

dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem 
naturalnym,  

 

oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań,  

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

odczytywać oraz interpretować rysunki i dokumentację wyrobu, 

 

posługiwać się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa – plecionkarstwa, 

 

rozpoznawać  gatunki  i  odmiany  wierzby  krzewiastej  oraz  inne  surowce  i  materiały 
stosowane w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej, 

 

wykonywać prace związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i uszlachetnianiem wikliny, 

 

wykonywać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie, 

 

posługiwać się normami i dokumentacją wyrobu, 

 

magazynować, pakować i transportować wyroby gotowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wykonać  prace  przygotowawcze  i  wykończeniowe  zgodnie  z  przepisami  bhp,  ochrony 
ppoż. oraz ochrony środowiska, 

– 

wykonać prace dotyczące podstaw koszykarstwa i plecionkarstwa, 

– 

dobrać  narzędzia,  oprzyrządowanie  pomocnicze,  urządzenia  i  maszyny  przewidziane 
w planie produkcyjnym, 

– 

dokonać  konserwacji  narzędzi,  obsłużyć  maszyny  i  urządzenia  stosowane  przy 
wytwarzaniu wyrobów koszykarskich i plecionkarskich, 

– 

dobrać materiał do produkcji, zgodnie z dokumentacją wyrobu, 

– 

dokonać sortowania i klasyfikacji surowców, materiałów i odpadów poprodukcyjnych, 

– 

dokonać  podziału  materiałów  plecionkarskich  na  konstrukcję  wyrobu,  sploty,  uchwyty, 
zamknięcia i złącza, 

– 

obsłużyć stanowisko do uplastyczniania; uplastycznić materiały przewidziane do produkcji, 

– 

wykonać czynności koszykarsko – plecionkarskie jak: zacinanie, nadcinanie, przecinanie, 
łupanie, nacinanie, czyszczenie, wbijanie, ubijanie, zakładanie, nawiązywanie, 

– 

ukształtować materiały na konstrukcyjne elementy wyrobu, 

– 

dokonać wzdłużnego i porzecznego przerzynania  materiałów  na konstrukcyjne elementy 
wyrobu, 

– 

wykonać trasowanie, pasowanie, dociskanie, łączenie elementów wyrobu, 

– 

wykonać łupanie prętów i kijów, 

– 

dokonać mechanicznej obróbki łupków z prętów i kijów, 

– 

dokonać obróbki ręcznej taśm i listew/ struganie, zwężanie/, 

– 

zabezpieczyć materiał i wyroby przed wysychaniem w trakcie produkcji, 

– 

przeprowadzić proces suszenia, konserwacji i sezonowania elementów plecionkarskich, 

– 

wykonać  pomocnicze  prace  stolarskie  i  tapicerskie  na  potrzeby  pracowni  koszykarsko-
plecionkarskiej, 

– 

dobrać materiały do prac wykończeniowych, 

– 

wykończyć i uszlachetnić wyrób koszykarsko – plecionkarski, 

– 

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu z dokumentacją, 

– 

sporządzić kalkulację ceny wyrobu i usługi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02] Z1 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  prac  przygotowawczo-wykończeniowych  związanych 
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-plecionkarskich 742[02] Z1.01 

Temat: Wstępne sortowanie prętów wiklinowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wstępnego sortowania prętów wiklinowych  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

przesortować pręty wiklinowe wydzielając na osnowy, wątek, uchwyty, zamknięcia, 

– 

uformować i powiązać pęczki wikliny,  

– 

przestrzegać przepisy bhp, ppoż. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  
– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1), 

– 

wiklina okorowana, 

– 

suwmiarka, 

– 

sznurek. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne, sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

każdy  uczeń  wykonuje  sortowanie  wiązki  prętów  wikliny  z  jednego  przedziału 
długości na grubość wydzielając pręty na konstrukcję nośną, na sploty wzmacniające 
i pręty do wyplotu ścian (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

 

każdy uczeń przegląda pręty pod względem jakości i eliminuje te, które posiadają wady,  

 

w trakcie realizacji ćwiczenia uczeń może korzystać z materiału nauczania (poradnik 
dla ucznia rozdział 4.2.1), 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, 

 

po  przesortowaniu  wikliny  uczeń  formuje  pęczki  wydzielonej  wikliny,  i  uformowaniu 
wiązek uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 

 

uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5.  Nauczyciel  stwierdza,  czy  uczeń  prawidłowo  sklasyfikował  przesortowaną  wiklinę 

według przeznaczenia. 

6.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
– 

podsumowanie nowych wiadomości, 

– 

uprzątnięcie stanowisk pracy, 

– 

złożenie narzędzi i materiałów w wyznaczone miejsca, 

– 

pożegnanie. 

 
Praca domowa 
W jaki sposób można usprawnić wstępne sortowanie wikliny? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: koszykarz – plecionkarz 742[02]   
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02].Z1 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  prac  przygotowawczo-wykończeniowych  związanych 
z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 742[02].Z1.01 

Temat: Uplastycznianie prętów wiklinowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności uplastyczniania wikliny. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy,  

 

ustalić czas moczenia wikliny, 

 

uplastycznić wiklinę, 

 

zabezpieczyć uplastycznioną wiklinę przed wysychaniem, 

 

zaprezentować swoją pracę, 

 

przestrzegać przepisy BHP, ppoż. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

praca z tekstem, 

 

ćwiczenia, 

 

metoda tekstu przewodniego.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:
 120 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabela czasu moczenia wikliny (poradnik dla ucznia), 

 

zbiornik do uplastyczniania wikliny. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest opanowanie umiejętności uplastyczniania wikliny. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  W jaki sposób uplastycznia się wiklinę? 
2.  Jakie są sposoby uplastycznienia wikliny? 
3.  Jakich urządzeń używa się do uplastycznienia wikliny? 
4.  Jaki zastosować czas moczenia? 
5.  Jak sprawdzić, czy wiklina jest dostatecznie uplastyczniona? 
6.  Jak zabezpieczyć wiklinę przed wysychaniem? 
7.  Jakie przepisy BHP obowiązują przy uplastycznianiu wikliny? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

PLANOWANIE 
1.  Ustal na czym polega uplastycznienie wikliny. 
2.  Ustal sposób uplastycznienia wikliny. 
3.  Ustal jakie urządzenia będą przydatne. 
4.  Ustal czas nawilżania wikliny. 
5.  Dobierz sposób zabezpieczenia wikliny przed wysychaniem. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przestrzegaj zasad BHP. 
2.  Przygotuj wiklinę do uplastycznienia. 
3.  Przygotuj zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich. 
4.  Wykonaj zgodnie z ustalonymi zasadami i zaplanowanym czasem uplastycznienie wikliny. 
5.  Sprawdź, czy wiklina jest dostatecznie uplastyczniona. 
6.  Zabezpiecz uplastycznioną wiklinę przed wysychaniem. 
7.  Zwróć uwagę na poprawność i dokładność swojej pracy. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został ustalony sposób uplastycznienia wikliny? 
2.  Czy prawidłowo zostały dobrane urządzenia do uplastycznienia wikliny? 
3.  Czy prawidłowo został wyznaczony czas moczenia wikliny? 
4.  Czy poprawnie i dokładnie wykonano uplastycznienie wikliny? 
5.  Czy prawidłowo zabezpieczono wiklinę przed wysychaniem? 
6.  Czy przestrzegano zasad BHP? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
Porządkowanie pracowni, zabezpieczenie urządzeń. 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze informacje o skutkach zastosowania nieprawidłowego czasu moczenia 
wikliny, wypisz je w punktach i przynieś na następne zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Stanowisko pracy koszykarza – plecionkarza 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj taśmownik ręczny do obróbki taśmy na określoną grubość. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  za  pomocą  czyściwa  oczyścić  ruchomy  nóż  tnący  (środek  konserwujący  nóż  może 

zatłuścić struganą taśmę), 

4)  sprawdzić stan noża taśmownika – w razie konieczności oddać do ostrzenia, 
5)  przy  pomocy  suwmiarki  i  śruby  regulacyjnej  ustawić  ruchomy  nóż  w  odpowiedniej 

wysokości od klocka (wymiar szczeliny między nożem a klockiem grubość taśmy), 

6)  wykonać próbę strugania taśmy, 
7)  ocenić jakość strugania, 
8)  zmierzyć  suwmiarką  grubość  uzyskanej  taśmy  (w  razie  potrzeby  skorygować  wymiar 

szczeliny), 

9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
11)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

taśmownik, 

– 

suwmiarka, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj konserwację ręcznych narzędzi pracy koszykarza-plecionkarza. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  oczyścić narzędzia, 
4)  sprawdzić stan ostrza narzędzi, 
5)  sprawdzić stan obsadzenia trzonków i uchwytów narzędzi, 
6)  sprawdzić stan taśmownika, zwężacza, 
7)  oddać  do  obsadzenia  ostrzenia  i  naprawy  narzędzia  w  przypadku  stwierdzonych 

nieprawidłowości, 

8)  ułożyć narzędzia na ich wyznaczone miejsce , 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

taśmownik - zwężacz, 

– 

sekatory, 

– 

noże, 

– 

młotki, 

– 

ubijaki, 

– 

wyginacze, 

– 

obcęgi, 

– 

szczypce, 

– 

piły ręczne, 

– 

szydła, 

– 

rozłupniki, 

– 

przymiary, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5.2.  Oprzyrządowanie pomocnicze

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Z  kija  wiklinowego  należącego  do  drugiego  przedziału  grubości  wykonaj  na  podstawie 

rysunku szablon okrągły o średnicy 28 cm. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy rysunku szablonu, 
4)  dobrze namoczyć kij wiklinowy o grubości 10÷15 mm, 
5)  uformować kij w kształcie koła nawijając go na piramidę do gięcia kijów i pozostawić do 

wyschnięcia, 

6)  na uformowanym kiju wytrasować ołówkiem wymiar równy obwodowi szablonu o średnicy 

podanej  w  poleceniu,  z  naddatkiem  na  złącze  po  około  70  mm  na  obu  jego  końcach. 
(do odmierzenia wymiarów na obwodzie kija użyj taśmy mierniczej lub sznurka), 

7)  zaciąć  skośnie  nożem  końce  kija  (cieńszy  od  wewnętrznej  strony,  grubszy od zewnętrznej) 

i połączyć za pomocą dwóch gwoździ1,0x17 mm, 

8)  wzmocnić złącze taśmą wiklinową wiązadłem oplotowym, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sekator, 

– 

wyginacz, 

– 

nóż, 

– 

piła ręczna, 

– 

taśma miernicza, 

– 

suwmiarka, 

– 

młotek, 

– 

obcęgi, 

– 

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich. 

– 

gwoździe 1,0x17 mm, 

– 

sznurek, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

Ćwiczenie 2 

Z  kija  wiklinowego  należącego  do  drugiego  przedziału  grubości  wykonaj  na  podstawie 

rysunku szablon czworokątny. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy rysunku szablonu, 
4)  dobrać odpowiedni materiał do wykonania szablonu, 
5)  za pomocą piły ręcznej przyciąć na wymaganą długość 4 odcinki z kija, 
6)  połączyć w czworobok za pomocą gwoździ odcinki kija według wymaganych wymiarów 

pozostawiając w miejscu połączeń wystające końce o długości ok. 5 cm, 

7)  zmierzyć długość przekątnej, 
8)  za  pomocą  piły  ręcznej  przyciąć  2  odcinki  kija  o  długości  przekątnej  powiększone 

o 2x5 cm na zamocowanie, 

9)  przybić po przekątnych odcinki kija wiklinowego, w celu wzmocnienia i zachowania kąta 

prostego każdego z narożników, 

10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia, 
12)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ręczna piła do drewna, 

– 

młotek, 

– 

gwoździe, 

– 

przymiar stały (calówka) lub taśma miernicza, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

5.3.  Przygotowanie materiałów plecionkarskich do produkcji  

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie dokumentacji wyrobu sporządź zapotrzebowanie materiałowe. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Wskazane  jest,  aby  oprócz  rysunków  uczniowie  mieli  możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem wyrobów  koszykarsko  – plecionkarskich /modeli/. 
Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  określoną  normami 
terminologią technologiczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zapoznać się z dokumentacją wyrobu, 
4)  sporządzić zestawienie ilościowe materiałów potrzebnych do produkcji wyrobu, 
5)  do podanej ilości materiału doliczyć 10% do każdego asortymentu ze względu na jakość 

i możliwość zniszczenia w trakcie wykonywania czynności technologicznych, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, dokumentacją, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja wyrobu, 

– 

arkusz papieru A5, 

– 

długopis, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

Ćwiczenie 2 

Wykonaj wstępne sortowanie wiązki wikliny. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.2.1), 
2)  sporządzić plan pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  posortować wiklinę wg jakości i grubości z podziałem na osnowy i wątek, 
3)  powiązać w wiązki posortowany materiał, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia, 
7)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sznurek, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj uplastycznianie przesortowanych prętów wiklinowych. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.2.1), 
2)  sporządzić plan pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przygotować zbiornik do uplastyczniania wikliny, 
5)  zanurzyć  przesortowanie  pęczki  wikliny  w  wodzie  tak,  aby  nie  wystawały  ponad 

powierzchnię wody, 

6)  uplastycznić  wiklinę  wg  czasu  moczenia  dla  danej  odmiany  i  długości  asortymentowej 

prętów (Tab.2), 

7)  po  upływie  przewidzianego  czasu  moczenia,  sprawdzić  czy  pręty  mają  odpowiednią 

plastyczność, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

8)  po  wyjęciu  ze  zbiornika  ułożyć  uplastycznione pręty  wiklinowe  poziomo w  wyznaczonym 

miejscu i zabezpieczyć przed wysychaniem,  

9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zbiornik do uplastyczniania wikliny, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.4.  Produkcja taśm i listew 
 

5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj ręczne łupanie prętów wiklinowych. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  nawilżyć pręty przeznaczone do łupania, 
4)  odciąć wierzchołki prętów na takiej wysokości, by średnica pręta w miejscu cięcia miała 

ok. 3 mm, 

5)  nadłupać część wierzchołkową pręta nożem na trzy części, 
6)  wprowadzić rozłupnik trójdzielny  między  nacięte części pręta  i przesuwając w kierunku 

odziomka rozłupać pręt, 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zbiornik do uplastyczniania wikliny, 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

suwmiarka, 

– 

rozłupnik trójdzielny, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ręczne taśmowanie łupków prętów wiklinowych na taśmę liczkową i duszkową. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować do pracy taśmownik (oczyścić taśmownik, sprawdzić ostrość noża, ustawić 

nóż na żądaną grubość taśmy), 

4)  przygotować łupki wiklinowe, 
5)  przeciągnąć  łupki  przez  szczelinę  w  taśmowniku  częścią  liczkową  do  dołu  zestrugując 

część odrdzeniową, 

6)  otrzymane taśmy liczkowe wysuszyć do stanu powietrzno-suchego, 
7)  część  odrdzeniową  (duszkową)  przeciągnąć  ponownie  przez  szczelinę  w  taśmowniku 

uzyskując taśmę duszkową  

8)  w taśmowniku uzyskując taśmę duszkową, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

taśmownik, 

– 

suwmiarka, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj brzegowanie /zwężanie/ taśmy liczkowej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować do pracy zwężacz (oczyścić części robocze zwężacza, sprawdzić stan noży, 

ustawić noże na żądaną szerokość taśmy ),  

4)  przygotować taśmy do brzegowania, 
5)  przeciągnąć pomiędzy pionowo ustawionymi ostrzami zwężacza przygotowane taśmy, 
6)  zwężone i wyrównane taśmy wysuszyć,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zwężacz, 

– 

suwmiarka, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

5.5.  Wykończenie wyrobów gotowych

 

 

5.5.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie1  

Wykonaj czyszczenie gotowego wyrobu. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  sprawdzić i przygotować narzędzia, 
3)  wyczyścić wyrób gotowy, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sekatory, 

– 

noże, 

– 

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj suszenie wyrobu gotowego.  

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (rozdział 4.5.1), 
2)  zorganizować stanowisko do suszenia, 
3)  wysuszyć wyroby gotowe do wilgotności ok. 18% - stanu powietrzno suchego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
6)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia (rozdział 4.5.1), 

– 

oprzyrządowanie i sprzęt pomocny przy suszeniu wyrobów. 

 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj barwienie wyrobu gotowego barwnikiem rozcieńczonym w wodzie. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wyrób namoczyć w ciepłej wodzie, 
4)  rozpuścić barwnik w odpowiedniej ilości wody i zagotować roztwór, 
5)  wstawić wyrób do gorącego roztworu i pozostawić do wystudzenia, 
6)  wyjąć wyrób i spłukać zimną wodą, 
7)  wysuszyć zabarwiony wyrób, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp, ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

praca z tekstem, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

barwnik, 

– 

pojemnik bo barwienia, 

– 

pojemnik do płukania, 

– 

urządzenie do podgrzewania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac  przygotowawczo-
wykończeniowych  związanych  z  wytwarzaniem  wyrobów  koszykarsko  – 
plecionkarskich” 

Test składa się z 22 zadań, z których: 

– 

zadania 1; 2; 3; 4; 6; 7; 8; 9; 11; 12; 14; 16; 17; 18; 19; 20; 22 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 5; 10; 13; 15; 21 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  lub  jej  brak  uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu nr 1  

Klucz odpowiedzi:  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić co to jest warsztat 
koszykarski 

2. 

Rozpoznać narzędzia koszykarskie 

3. 

Określić zastosowanie ławki 
koszykarskiej z narzędziownikiem 

4. 

Określić przeznaczenie zbiornika na 
wodę w pracowni koszykarskiej 

5. 

Określić przeznaczenie 
oprzyrządowania pomocniczego 

PP 

…zapewniają 

zachowanie 

kształtu i 

wymiarów 

całej partii 

wyrobów. 

6. 

Wskazać czynności związane 
z przygotowaniem materiałów 
plecionkarskich do produkcji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

7. 

Wskazać czynność związaną z 
przygotowaniem materiałów do 
produkcji 

8. 

Zdefiniować pojęcie „uplastycznianie” 

9. 

Wskazać czynnik wpływający na czas 
moczenia wikliny 

10. 

Określić ilość uplastycznianej wikliny 

PP 

11. 

Zdefiniować pojęcie „szablon” 

…gięte lub 

zbijane 

dostosowane 

kształtem i 

wymiarami… 

12. 

Rozpoznać rodzaj szablonu 

13. 

Scharakteryzować formy 

PP 

…kijów 

wiklinowych, 

listew 

drewnianych 

lub litego 

drewna 

14. 

Rozróżnić rodzaje form 

15. 

Określić czynność technologiczną 
przy produkcji taśm 

PP 

16. 

Określić nazwę procesu 
technologicznego 

17. 

Wskazać narzędzia do łupania prętów 

18. 

Rozróżnić produkt powstały w wyniku 
„taśmowania” 

19. 

Rozróżnić maszyny do grubościowej 
obróbki łupków 

20. 

Wskazać czynność wykończeniową 
wyrobu 

21. 

Scharakteryzować czyszczenie 
wyrobów 

PP 

22. 

Wskazać proces uszlachetniający 
wyrób 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie,  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test 

zawiera 

22 

zadania 

dotyczące 

wykonywania 

prac 

przygotowawczo-

wykończeniowych  związanych  z  wytwarzaniem  wyrobów  koszykarsko-plecionkarskich. 
Zadania: 5, 11, 13 są to pytania z luką. Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 
17,  18,  19,  20,  21,  22  są  pytaniami  wielokrotnego  wyboru,  z  których,  jedna  odpowiedź 
jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową) 

– 

w pytaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Warsztat koszykarski to: 

a)  pomieszczenie pracy koszykarza. 
b)  magazyn wyrobów gotowych. 
c)  stół do wykonywania czynności koszykarskich. 
d)  zakład produkujący wyroby koszykarskie.  

 
2.  Przedstawione na rysunku narzędzia to:  

 

 

 

a)  ubijaki. 
b)  klucze płaskie. 
c)  wyginacze. 
d)  młotki. 

 
3.  Ławka koszykarska z narzędziownikiem służy do: 

a)  przechowywania wyrobów i narzędzi. 
b)  przechowywania szablonów i narzędzi. 
c)  siedzenia i przechowywania podręcznych narzędzi. 
d)  przechowywania materiałów pomocniczych i narzędzi. 

 
4.  Zbiornik do uplastyczniania w pracowni koszykarskiej-plecionkarskiej służy do: 

a)  nawilżania materiałów plecionkarskich, 
b)  przechowywania wody na wypadek awarii, 
c)  celów przeciwpożarowych, 
d)  mycia wyrobów w roztworze kwasu szczawiowego. 

 

5.  Oprzyrządowanie 

pomocnicze 

(szablony, 

formy, 

wałki) 

usprawniają 

pracę 

i ……………………zachowanie ………………. i …….……......... całej partii wyrobów. 

 

6.  Która czynność związana jest z przygotowaniem materiałów plecionkarskich do produkcji? 

a)  wstępne sortowanie. 
b)  czyszczenie. 
c)  lakierowanie. 
d)  taśmowanie. 

 

7.  Sortowanie wstępne materiałów polega na: 

a)  wydzieleniu materiałów na osnowy, wątek. 
b)  sortowaniu na długość. 
c)  sortowaniu ilościowym. 
d)  sortowaniu jakościowym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

8.  Moczenie materiału plecionkarskiego w celu nadania mu plastyczności to: 

a)  taśmowanie. 
b)  zwężanie. 
c)  uplastycznianie. 
d)  łupanie. 

 

9.  Czas moczenia wikliny zależy od: 

a)  koloru wikliny. 
b)  grubości wikliny. 
c)  jakości wikliny. 
d)  można moczyć bez ograniczeń czasowych. 

 

10.  Jaką ilość wikliny należy uplastyczniać jednorazowo? 

a)  tyle, ile zmieści się w zbiorniku do moczenia. 
b)  wystarczającą do produkcji jednego wyrobu. 
c)  taką, którą można zużyć w ciągu jednego dnia. 
d)  dwukrotnie większą od potrzebnej do produkcji jednego wyrobu. 

 

11.  Szablonem  nazywamy  płaskie  elementy  ……………..  lub  ……………………. 

dostosowane ………..……………. i ……………….………do górnych krawędzi wyrobu. 

 
12.  Przedstawiony na rysunku szablon to: 

 

a)  szablon półokrągły. 
b)  szablon czworokątny. 
c)  szablon okrągły. 
d)  szablon owalny. 

 

13.  Formy  są  wykonane  z  ..............................................,  ............................................... 

lub …............................................... o kształcie i wymiarach wewnętrznych wyrobu. 

 
14.  Przedstawione na rysunku formy to: 

 

 
a)  pełne. 
b)  wieloczęściowe. 
c)  ażurowe. 
d)  mieszane. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

15.  Obróbka łupków na grubość: 

a)  lakierowanie. 
b)  bielenie. 
c)  cięcie. 
d)  taśmowanie. 

 

16.  Proces 

technologiczny 

polegający 

na 

promieniowym 

dzieleniu 

materiału 

plecionkarskiego wzdłuż jego osi na części to: 
a)  taśmowanie. 
b)  łupanie. 
c)  skrawanie. 
d)  zwężanie. 

 

17.  Do ręcznego łupania prętów wikliny niezbędny jest: 

a)  taśmownik. 
b)  piła ręczna. 
c)  rozłupnik. 
d)  ośnik. 

 

18.  „Taśmowanie”to proces technologiczny polegający na wytworzeniu: 

a)  dartki drzewnej. 
b)  taśmy plecionkarskiej. 
c)  uchwytu plecionkarskiego. 
d)  elementu konstrukcyjnego wyrobu. 

 

19.   Maszyny niezbędne do mechanicznej obróbki łupków na grubość to: 

a)  skrawarka obwodowa. 
b)  strugarka wyrówniarka. 
c)  pilarka tarczowa. 
d)  taśmiarka. 

 
20.  Wykończyć wyrób koszykarsko-plecionkarski można poprzez: 

a)  magazynowanie. 
b)  uszlachetnianie. 
c)  uplastycznianie. 
d)  pakowanie. 

 

21.  Czyszczenie wyrobów plecionkarskich polega na: 

a)  szczotkowaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń. 
b)  obcinaniu  końców  tworzywa  plecionkarskiego  wystających  poza  powierzchnię 

ścianek wyrobu. 

c)  myciu wyrobu gotowego z zabrudzeń powstałych w procesie wyplatania. 
d)  wybieleniu wyrobu gotowego. 

 

22.  Procesem uszlachetniającym wyrób jest:  

a)  taśmowanie. 
b)  suszenie. 
c)  barwienie. 
d)  pakowanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Wykonywanie 

prac 

przygotowawczo-wykończeniowych 

związanych 

z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko-plecionkarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

Oprzyrządowanie  pomocnicze  (szablony,  formy,  wałki) 
usprawniają  pracę  i  ………........................  zachowanie 
...............................i ............................. całej partii wyrobów. 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

Szablonem nazywamy płaskie elementy .......................... lub 
.......................................  dostosowane  ................................. 
i ........................................ do górnych krawędzi wyrobu. 

 

12. 

 

 

13. 

 

Formy są wykonane z ..................................., ........................ 
..................................... lub ................................... o kształcie 
i wymiarach wewnętrznych wyrobu. 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Test

 

2

 

Test osiągnięć szkolnych –  zadanie praktyczne (próba pracy), do  jednostki 
modułowej 

,,Wykonywanie 

prac 

przygotowawczo-wykończeniowych 

związanych z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich” 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność, operację techniczną uczeń otrzymuje 1 punkt. 

Za  niewłaściwe  wykonanie  czynności  technologicznej  lub  jej  brak  uczeń  otrzymuje 
0 punktów. 
 

Maksymalnie uczeń może otrzymać 25 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 17 punktów, 

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 18 punktów, 

  dobry – za uzyskanie co najmniej 20 punktów, 

  bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 23 punktów. 

 

Kryteria poprawnego wykonania zadania 

 

Zadania 

Czynności do wykonania przez ucznia podlegające punktacji 

Punkty 

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeżeli 

uczeń potrafi: 

P

L

AN

O

W

AN

IE

 

1)  zapisać  w  formularzu  czynności  technologiczne  niezbędne 

w produkcji taśm, 

2)  sporządzić  wykaz  narzędzi  pracy  niezbędnych  do  wykonania 

zadania,  sporządzić  wykaz  materiałów  niezbędnych do  wykonania 
zadania, 

3)  sporządzić wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania, 
4)  sporządzić  wykaz  oprzyrządowania  pomocniczego  do  wykonania 

zadania, 

5)  sporządzić  wykaz  środków  ochrony  osobistej  niezbędnych  przy 

wykonaniu zadania. 

 

Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeżeli uczeń potrafi: 

O

R

G

AN

IZ

AC

JA

 

S

T

AN

O

W

IS

KA

 

P

RACY

 

1)  zgromadzić  na  stanowisku  narzędzia  i  sprzęt  do  wykonania 

zadania, 

2)  sprawdzić stan narzędzi i oprzyrządowania pomocniczego, 
3)  zgromadzić i sprawdzić jakość materiałów, 
4)  zastosować środki ochrony indywidualnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

Wykonanie zadania jest poprawne jeżeli uczeń potrafi: 

W

Y

KO

NY

W

AN

IE

 

1)  nawilżyć materiały,  
2)  zabezpieczyć przed wysychaniem, 
3)  odciąć wierzchołki prętów na długość taśmy, 
4)  wykonać czynności nadłupywania prętów, 
5)  ręcznie połupać pręty wiklinowe, 
6)  wykonać struganie grubościowe na taśmowniku, 
7)  wykonać zwężanie taśmy na zwężaczu, 
8)  wysuszyć taśmę, 
9)  korygować na bieżąco poprawność wykonywanej pracy,, 
10)  zastosować w pracy właściwe narzędzia i oprzyrządowanie, 
11)  utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy, 
12)  zakończyć zadanie w ustalonym czasie, 
13)  uporządkować stanowisko pracy, 

 

Zaprezentowanie efektu wykonanego zadania jest poprawne jeżeli  

uczeń potrafi: 

P

R

EZE

N

T

AC

JA

 

1)  uzasadnić sposób wykonania zadania, 
2)  przedstawić efekt wykonanej pracy, 
3)  sformułować 

wnioski 

dotyczące 

wykonanego 

zadania 

z uwzględnieniem jakości zastosowanych materiałów. 

 

Razem: 

 

 

Przebieg sprawdzianu praktycznego typu próba pracy 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  praktycznego,  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania zadania praktycznego (próba pracy). 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w planie działania dołączonym do zadania praktycznego. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  tematy  zadań  praktycznych,  instrukcję  do  wykonania  zadania  i  plan 

działania. 

8.  Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania praktycznego. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  sprawdzianu  praktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Zapisuj w arkuszu punkty według kryteriów poprawnego wykonania zadania. 
11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia sprawdzianu praktycznego. 

12.  Zbierz od uczniów plan działania.  
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  elementy  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonych formularzach. 
4.  Dokonaj analizy zadania. 
5.  W planie działania umieść niezbędne informacje konieczne do wykonania zadania próba 

pracy,  tj.  materiały,  narzędzia,  oprzyrządowanie  pomocnicze,  kolejność  wykonywanych 
operacji technologicznych. 

6.  W przypadku pomyłki prawidłową odpowiedź zapisz na oddzielnym formularzu. 
7.  Jeżeli polecenie w planie działania sprawia Ci trudność, to opuść je i przejdź do następnego. 
8.  Po  napisaniu  planu  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  przystąpienia  do  organizowania 

stanowiska pracy. 

9.  Po  dokonaniu  czynności  organizacyjnych  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  do  wykonania 

próby pracy. 

10.  Przystąp do wykonania zadania praktycznego próba pracy. 
11.  Wykonywane przez Ciebie zadanie jest obserwowane przez nauczyciela. 
12.  Nauczyciel  nie  może  udzielać  żadnych  wskazówek,  intrweniuje  tylko  w  przypadku  nie 

przestrzegania przepisów BHP. 

13.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko  i  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  do 

prezentacji wykonanego zadania. 

14.  Przystąp do prezentacji wykonanego zadania. 
 

Materiały i pomoce dydaktyczne dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

formularz zadaniowy, 

 

wzory taśm do wykonania zadania praktycznego, 

 

narzędzia i oprzyrządowanie pomocnicze, 

 

pręty wiklinowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

ZADANIE PRAKTYCZNE

 (próba pracy) 

 
Imię i nazwisko ucznia................................................................................ 
 
Zadanie:  Wykonaj  taśmowanie  łupków  oraz  zwężanie  taśmy  wiklinowej  do  wytworzenia 

plecionkarskiego wyrobu galanteryjnego na podstawie wzoru. 

 
Próba pracy trwa 180 minut 
 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Wypisz kolejne czynności wykonywane przez Ciebie w trakcie realizacji zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
2.  Sporządź wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
3.  Sporządź wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
4.  Sporządź wykaz oprzyrządowania pomocniczego niezbędnego do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
5.  Sporządź wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy wykonywaniu zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
6.  Przed przystąpieniem do realizacji zadania sprawdź: 

– 

stan narzędzi, 

– 

stan oprzyrządowania pomocniczego, 

– 

jakość materiałów. 

7.  W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdź poprawność wykonania. 
8.  Przystąp do zaprezentowania wykonanej pracy. 
9.  W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdź poprawność wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

7. LITERATURA 
 

1.  Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959 
2.  Kończak  T.,  Korpetta  W.,  Mądrzyk  J.:  Technologia  wikliniarstwa  i  plecionkarstwa.  WSiP, 

Warszawa 1979 

3.  Kończak  T.,  Żurowski  J.,:  Materiałoznawstwo  wikliniarskie  i  plecionkarskie.  WSiP, 

Warszawa 1978

 

4.  BN-69/8460-07 Czynności plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
5.  BN-75/9225-08 Taśmy wiklinowe. 
6.  Informator  o  egzaminie  potwierdzającym  kwalifikacje  zawodowe.  Koszykarz-

plecionkarz 742[02] Warszawa 2003