inne, Kształtujemy sprawność motoryczną na torze przeszkód

background image

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

DLA KLASY II GIMNAZJUM

Zadanie główne:

Kształtujemy sprawno

ść motoryczną na torze przeszkód.

Cele wiod

ące w zakresie:

Umiej

ętności: Pokonywanie przeszkód za pomocą różnych form ruchu (chód równoważny,

bieg, skok, wspinanie, czworakowanie).
Doskonalenie skoku kucznego przez 4 cz

ęści skrzyni.

Motoryczno

ści: Rozwój siły różnych grup mięśniowych.

Doskonalenie i rozwijanie szybko

ści, zwinności, skoczności i wytrzymałości.

Wiadomo

ści: Tętno przed wysiłkiem, w czasie wysiłku i po wysiłku.

Wpływ aktywno

ści ruchowej na zdrowie człowieka.

Działa

ń wychowawczych: Motywacja do świadomego uczestnictwa w kształtowaniu

sprawno

ści fizycznej.

Cele operacyjne:
Ucze

ń:

- zmierzy t

ętno metodą palpacyjną,

- zrozumie przyczyny zmian w rytmie pracy serca,
- wyja

śni, jaki wpływ na zdrowie ma aktywność ruchowa,

- bezpiecznie pokona gimnastyczny tor przeszkód stosuj

ąc rożne formy ruchu,

- rozwinie zdolno

ści siłowe, szybkościowe i koordynacyjne,

- prawidłowo wykona przeskok kuczny przez 4 cz

ęści skrzyni.

Metody:

Realizacji zada

ń ruchowych:

zabawowa klasyczna

zadaniowa

ścisła

Przekazu informacji:

opis

pogadanka

wykonywanie czynno

ści ruchowych

Wychowania:

instruowanie

wyra

żanie aprobaty

Forma zaj

ęć: strumieniowa (tor przeszkód)

Sprz

ęt i przybory: ławeczki, skrzynia, płotki lekkoatletyczne, drabinki, materace, stojaki,

piłka, stoper.

Środki dydaktyczne: plansza z definicją zdrowia (wg WHO), hasło „Zdrowotne aspekty
aktywno

ści ruchowej”, karteczki dla uczniów z opisem wpływu ruchu na poszczególne narządy

i układy w organizmie człowieka.

background image

2

PRZEBIEG LEKCJI

Cz

ęść

le

kc

ji

Tok lekcji

Tre

ść i przebieg ćwiczeń

Metody

Uwagi

organizacyjne

(dozowanie)

1.Zorganizo-
wanie grupy
i sprawdzenie
gotowo

ści do

zaj

ęć.

2.Nastawienie
uczniów do
aktywnego udziału
w lekcji.

1.Zbiórka.

2.Sprawdzenie obecno

ści

i przygotowania do zaj

ęć.

1.Podanie zada

ń lekcji.

Pogadanka nt. definicji zdrowia oraz
znaczenia ruchu dla organizmu człowieka.
2. Podanie informacji nt. pomiaru t

ętna.

3. Pomiar t

ętna metodą palpacyjną.

Pogadanka

Opis

U. próbuj

ą

zredagowa

ć

definicj

ę zdrowia.

N. podsumowuj

ąc

zawiesza plansz

ę

z definicj

ą WHO.

U-mierz

ą puls

w czasie 10s.

I Cz

ęść

ws

tę

pna –

15 m

in.

3. Zabawa
o

żywiająca

4.

Ćw. ramion

5.

Ćw. nóg

6.

Ćw. tułowia w

pł. zło

żonej

7.

Ćw. szyi

8.

Ćw. tułowia w

pł. strzałkowej.

9.

Ćw. mm.

grzbietu i brzucha

10.

Ćw.

w podporze

11.

Ćw.

skoczno

ściowe

„Dogo

ń pierwszego”.

Trucht dookoła sali, na sygnał ostatnia
uczennica z rz

ędu biegnie do przodu

sprintem i ustawia si

ę na początku

kolumny.

Kr

ążenie RR w przód, w tył w truchcie.

Wieloskoki wzdłu

ż sali.

Kr

ążenia tułowia w różnych

płaszczyznach w pozycji wysokiej.

W postawie wysokiej skłon głowy w
lew

ą, prawą stronę.

W siadzie o prostych nogach, skłon
w przód z oparciem r

ąk o podłoże.

Z siadu na ławeczce o nogach ugi

ętych,

opad T w tył i powrót do siadu, RR w
pozycji „skrzydełka”. Współ

ćwiczący

przytrzymuje za stopy- zmiana ról.

,,Taczki”- jeden z U wykonuje na pocz

ątku

ławki podpór le

żąc przodem w rozkroku.

Współ

ćwiczący ujmuje go za nogi i

przeprowadza na koniec ławki.

Postawa zasadnicza przed ławk

ą, wejście

przodem na ławk

ę, zeskok w przód do

półprzysiadu.

Zabawo-
wa -
klasyczna

Zada-
niowa
-

ścisła

2 min.

30 s

30 s

15 s

8 razy

4 razy

6razy

Ćw.
profilaktyczne
-

ściąganie łopatek

2 razy

6 razy

background image

3

II Cz

ęść

główna –

20 min

1.Przygotowanie
zada

ń.

2. I stacja

3. II stacja

4. III stacja

5. IV stacja

6. V stacja

7. VI stacja

8. VII stacja

9. VIII stacja

10. IX stacja

11. X stacja

Przygotowanie pomocy (przyrz

ądy,

przybory) do poszczególnych

ćwiczeń

(zada

ń) na torze przeszkód.

Start z pozycji le

żąc przodem.

Trzy materace-skoki z materaca na
materac z odbicia jednonó

ż

Ławeczka gimnastyczna, odwrócona -
chód równowa

żny z omijaniem przeszkód

(piłek).

Skrzynia – skok kuczny przez 4 cz

ęści

skrzyni.

Ławeczka gimnastyczna zaczepiona
o szczebel drabinki na wysoko

ści 1m –

wej

ście po ławce na drabinkę, przejście

bokiem przez dwie drabinki i zeskok
w bok.

Bieg od drabinki do materaca i przewrót
w przód ponad przeszkod

ą - piłką lekarską.

Płotki lekkoatletyczne – przej

ście pod

płotkami na czworakach lub pełzaniem.
.
Ławeczka wzdłu

ż - przeskoki zawrotne.

Piłka do siatkówki - rzuty o

ścianę

i chwyty (5 razy).

Marsz do mety w podporze tyłem

Pomiar t

ętna (po trzykrotnym pokonaniu

toru)

Zada-
niowa-

ścisła

Asekuracja
nauczyciela

Uczniowie
pokonuj

ą tor

trzykrotnie.

background image

4

III Cz

ęść

ko

ń

cowa - 8 min

1. Uspokojenie
organizmu

2. Czynno

ści

organizacyjno-
porz

ądkowe.

Omówienie lekcji.

1. Losowanie karteczek z opisem wpływu
ruchu na poszczególne narz

ądy.

2. Le

żenie przodem- ciche odczytywanie

wylosowanych informacji, a nast

ępnie

gło

śne przekazanie ich pozostałym

uczennicom.

3. Le

żenie tyłem o nogach ugiętych w

stawach kolanowych – wznos RR w gór

ę

wdech nosem, opust RR - wydech ustami.

1. Po trzykrotnym pokonaniu toru,
losowanie karteczek z opisem wpływu
ruchu na poszczególne narz

ądy.

2. Le

żenie przodem- ciche odczytywanie

wylosowanych informacji, a nast

ępnie

gło

śne przekazanie ich pozostałym

uczennicom.

3. Le

żenie tyłem o nogach ugiętych w

stawach kolanowych – wznos RR w gór

ę

wdech nosem, opust RR - wydech ustami.

4.Pomiar t

ętna (+5 do +15 tętna

pocz

ątkowego).

5.Sprz

ątanie przyrządów i przyborów.

6. Ocena uczniów, podsumowanie lekcji.

7. Po

żegnanie

Ka

żda uczennica

ma inn

ą

informacj

ę.

N. uzupełnia
wypowiedzi,
wyja

śnia

niezrozumiałe
poj

ęcia.

4 razy

U. próbuj

ą

uzasadni

ć

dlaczego t

ętno

znów jest ni

ższe.

Zał

ączniki:

1. Napis du

żego formatu

DEFINICJA ZDROWIA WG WHO:

ZDROWIE to nie tylko niewyst

ępowanie

choroby lub niedomagania, ale stan pełnej

sprawno

ści fizycznej, psychicznej

i społecznej.

background image

5

2. Karteczki z napisami do odczytywania przez uczniów:

ZDROWOTNE EFEKTY AKTYWNO

ŚCI

RUCHOWEJ

MÓZG

Poprawa ukrwienia.

Poprawa procesów koncentracji, uwagi i funkcji intelektualnych.

PRZEWÓD POKARMOWY

Lepsze trawienie.

Normalizacja apetytu...

Mniej problemów z zaparciem.

KO

ŚCI

Elastyczniejsze

Mniej podatne na odwapnienie.

Bardziej odporne na złamania.

MI

ĘŚNIE

Lepsza wytrzymało

ść i większa siła..

Mo

żliwość dłuższej pracy bez zmęczenia.

Prawidłowy stan napi

ęcia - lepsza, sprężysta sylwetka.

KREW

Dostarcza wi

ęcej tlenu do tkanek.

Lepsza eliminacja zb

ędnych produktów przemiany materii.

Poprawa składu lipidów- mniej „złego”, wi

ęcej „dobrego” cholesterolu.

Lepsza regulacja poziomu cukru we krwi.

SERCE

Wytrenowane serce przy tym samym wysiłku mniej si

ę męczy i...

...pracuje bardziej ekonomiczne.

Wytrenowane serce ma znacznie wi

ększe możliwości rezerwowe.

NACZYNIA KRWIONO

ŚNE I LIMFATYCZNE

Poprawa kr

ążenia krwi i limfy.

Przeciwdziałanie powstaniu zmian mia

żdżycowych.

Normalizacja ci

śnienia krwi.

background image

6

PŁUCA

Lepsze wykorzystanie pojemno

ści płuc.

Wzmocnienie mi

ęśni oddechowych.

Sprawniejsze oczyszczanie oskrzeli.

SYSTEM NERWOWY

Lepsza koordynacja ruchowa.

Szybszy refleks.

SKÓRA

Lepsze ukrwienie

Opó

źnienie procesów starzenia skóry.

Młodszy wygl

ąd.

TKANKA TŁUSZCZOWA

Długotrwały, umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja pozbyciu si

ę nadmiaru tkanki

tłuszczowej.

STAWY

Wi

ększy zakres ruchów.

Wi

ększa odporność na urazy.

PSYCHIKA

Poprawa obrazu własnego JA.

Satysfakcja z własnej sprawno

ści.

Odwaga i optymizm.

Ch

ęć do czynu.

Łatwiejsze radzenie sobie ze stresem.

Literatura:
Kołodziejowie M.,J.: Wybrane lekcje wychowania fizycznego. FOSZE –Rzeszów 1999.
Gomułka S., Rewerski W.(red.): Encyklopedia zdrowia. PWN – Warszawa 1992.

Opracowała mgr Barbara Knop

