0 22 marzecid 1792

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 22

grupa 0

Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody

Temat: Między zimą a wiosną

I.

Cele

Kształtowanie umiejętności tworzenia logicznych wypowiedzi na temat zmian

zachodzących w przyrodzie na przedwiośniu.

Zapoznanie ze środowiskiem życia kreta.

Ćwiczenia językowe.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Kształtowanie poczucia rytmu w zabawach przy muzyce.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12.3 „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach

roku”.

II.

Środki dydaktyczne



trzy obrazki, na odwrocie których napisane są fragmenty piosenki „Marzec –
czarodziej”:

I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na
śnieżniku.”

II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą
bazie kotki.”

III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki,
przedszkolaczki.”



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Kret”



CD2 audio ABC



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa na temat pory roku

Dzieci siedzą na dywanie.

Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie, jaką mamy teraz porę roku (przedwiośnie).

background image

Elżbieta Bowdur

2

Rozmowa z dziećmi o zmianach w przyrodzie na przedwiośniu. Nauczycielka
kieruje rozmową, odwołuje się do obserwacji dzieci - ptaki zaczynają śpiewać,
pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty oraz bazie na drzewach, zwierzęta budzą
się ze snu i wychodzą ze swoich kryjówek, na trawnikach i łąkach widać kopce
wykopane przez kreta.

2.

Gra/plansza interaktywna „Kret”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Słońce

Kret

Opis interaktywności

Gra „Kret” ćwicząca uwagę i szybkość reakcji. Zapoznanie ze środowiskiem życia
kreta.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kret”, która przedstawia łąkę i kopce
wykopane przez krety. Pyta dzieci, kto mieszka na tej łące? Krótko opowiada
dzieciom o życiu kreta pokazując ilustrację:

„Krety żyją w wykopanych korytarzach pod ziemią na łące, żywią się larwami
owadów, mają bardzo dobry słuch i bardzo słaby wzrok. Gromadzą zapasy na
zimę, a wiosną są wyjątkowo aktywne. Są zwierzętami pożytecznymi, bo zjadają
larwy szkodników. Ciekawostka – krety chrapią podczas snu.”

Wybrane dziecko podchodzi do tablicy i stara się złapać kliknięciem
pokazującego się kreta. Pozostałe dzieci przeliczają kopce oraz złapane krety.

Grę można kilkakrotnie powtórzyć.

3.

Zabawa „ciepło – zimno”

Dzieci stoją swobodnie na dywanie. Nauczycielka przed zajęciami chowa
w różnych miejscach sali trzy obrazki z tekstami „czarów”, które są fragmentami
piosenki „Marzec – czarodziej”. Wybrane kolejno dziecko otrzymuje pałeczkę do
czarowania i zaczyna poszukiwania jednego z obrazków. Nauczycielka
naprowadza dziecko określeniami zimno, zimniej, bardzo zimno - ciepło, cieplej,
gorąco. Im bliżej obrazka, tym cieplej.
Gdy dziecko znajdzie obrazek, dotyka go pałeczką i mówi „hokus-pokus”.

Nauczycielka czyta tekst czarów z drugiej strony obrazka, a dzieci powtarzają:

background image

Elżbieta Bowdur

3



I obrazek BAZIE – „I już pączki na patyku, i już trawka na śnieżniku.”



II obrazek SŁOŃCE – „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki.”



III obrazek KACZKA – „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki,
przedszkolaczki.”

Wspólne wyjaśnienie zwrotów: „trawa na śnieżniku”, „słońce rzuca błyskotki”,
„bazie kotki”. Dzieci określają fragment, który najbardziej się spodobał.

4.

Śpiewanie piosenki „Marzec – czarodziej” – CD2 audio ABC

Dzieci stoją swobodnie na dywanie, słuchają nagrania piosenki i swobodnie
poruszają się w rytm nagrania oraz wyklaskują słowa refrenu: „Och – ten – ma –
rzec – cza – ro - dziej”.

Nauczycielka do każdej zwrotki piosenki pokazuje kolejny obrazek i zachęca
dzieci do śpiewania tekstu piosenki:

I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na
śnieżniku.”

II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą
bazie kotki.”

III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki,
przedszkolaczki.”

