Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 22
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Między zimą a wiosną
I. Cele
• Kształtowanie umiejętności tworzenia logicznych wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie na przedwiośniu.
• Zapoznanie ze środowiskiem życia kreta.
• Ćwiczenia językowe.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
• Kształtowanie poczucia rytmu w zabawach przy muzyce.
Podstawa programowa (…):
Pkt 12.3 „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku”.
II. Środki dydaktyczne
trzy obrazki, na odwrocie których napisane są fragmenty piosenki „Marzec –
czarodziej”:
• I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na śnieżniku.”
• II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki.”
• III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki, przedszkolaczki.”
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Kret”
CD2 audio ABC
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat pory roku
Dzieci siedzą na dywanie.
Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie, jaką mamy teraz porę roku ( przedwiośnie).
1
Elżbieta Bowdur
Rozmowa z dziećmi o zmianach w przyrodzie na przedwiośniu. Nauczycielka kieruje rozmową, odwołuje się do obserwacji dzieci - ptaki zaczynają śpiewać, pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty oraz bazie na drzewach, zwierzęta budzą się ze snu i wychodzą ze swoich kryjówek, na trawnikach i łąkach widać kopce wykopane przez kreta.
2. Gra/plansza interaktywna „Kret”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Słońce
→ Kret
Opis interaktywności
Gra „Kret” ćwicząca uwagę i szybkość reakcji. Zapoznanie ze środowiskiem życia kreta.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kret”, która przedstawia łąkę i kopce wykopane przez krety. Pyta dzieci, kto mieszka na tej łące? Krótko opowiada dzieciom o życiu kreta pokazując ilustrację:
„Krety żyją w wykopanych korytarzach pod ziemią na łące, żywią się larwami owadów, mają bardzo dobry słuch i bardzo słaby wzrok. Gromadzą zapasy na zimę, a wiosną są wyjątkowo aktywne. Są zwierzętami pożytecznymi, bo zjadają larwy szkodników. Ciekawostka – krety chrapią podczas snu.”
Wybrane dziecko podchodzi do tablicy i stara się złapać kliknięciem pokazującego się kreta. Pozostałe dzieci przeliczają kopce oraz złapane krety.
Grę można kilkakrotnie powtórzyć.
3. Zabawa „ciepło – zimno”
Dzieci stoją swobodnie na dywanie. Nauczycielka przed zajęciami chowa w różnych miejscach sali trzy obrazki z tekstami „czarów”, które są fragmentami piosenki „Marzec – czarodziej”. Wybrane kolejno dziecko otrzymuje pałeczkę do czarowania i zaczyna poszukiwania jednego z obrazków. Nauczycielka
naprowadza dziecko określeniami zimno, zimniej, bardzo zimno - ciepło, cieplej, gorąco. Im bliżej obrazka, tym cieplej.
Gdy dziecko znajdzie obrazek, dotyka go pałeczką i mówi „hokus-pokus”.
Nauczycielka czyta tekst czarów z drugiej strony obrazka, a dzieci powtarzają: 2
Elżbieta Bowdur
I obrazek BAZIE – „I już pączki na patyku, i już trawka na śnieżniku.”
II obrazek SŁOŃCE – „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki.”
III obrazek KACZKA – „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki,
przedszkolaczki.”
Wspólne wyjaśnienie zwrotów: „trawa na śnieżniku”, „słońce rzuca błyskotki”,
„bazie kotki”. Dzieci określają fragment, który najbardziej się spodobał.
4. Śpiewanie piosenki „Marzec – czarodziej” – CD2 audio ABC
Dzieci stoją swobodnie na dywanie, słuchają nagrania piosenki i swobodnie poruszają się w rytm nagrania oraz wyklaskują słowa refrenu: „Och – ten – ma –
rzec – cza – ro - dziej”.
Nauczycielka do każdej zwrotki piosenki pokazuje kolejny obrazek i zachęca dzieci do śpiewania tekstu piosenki:
• I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na śnieżniku.”
• II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki.”
• III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki, przedszkolaczki.”
3