MARTA SZCZERBI
ŃSKA
Konspekt lekcji- plecy wkl
ęsłe
1 . Wada - Plecy wkl
ęsłe
2 . Cel - nauka korekcji lokalnej (odcinek l
ędźwiowy ) kręgosłupa,
- rozci
ąganie mm. prostownika grzbietu odc. lędźwiowego i mm. czworobocznych lędźwi,
3 . Wiek - 10 lat
4 . Liczba
ćwiczących -12
5 . Czas trwania zaj
ęć – 45min.
6 . Pomoce - lustra na
ścianie do korygowania postawy z przodu i z boku, 12 drabinek, 12, ławeczek
szwedzkich, 12 krzeseł, 12 piłek lekarskich, r
ęczniki papierowe,
TOK LEKCJI
CEL
ĆWICZENIA
OPIS
ĆWICZENIA
DOZOWANIE
UWAGI
METODYCZNO-
ORGANIZACYJNE
CZ
ĘŚĆ WSTĘPNA
1 .Moment
organizacyjno-
porz
ądkowy-
Autokorekcja
postawy.
2 . Zabawy lub
ćwiczenie
o
żywiające.
3 .
Ćwiczenie
oddechowe (tor
piersiowy).
Zorganizowanie i
przygotowanie
grupy do zaj
ęć.
Kształtowanie
prawidłowej
postawy, wyrabianie
świadomego i
aktywnego stosunku
do procesu
korekcyjnego.
Pobudzenie układu
nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł
ębokiego.
Pobudzenie układu
kr
ążeniowo-
oddechowego,
zwi
ększanie
wydolno
ści
organizmu,
korekta odcinka
l
ędźwiowego
kr
ęgosłupa,
wzmacnianie mm.
oddechowych,
Zbiórka, powitanie,
podanie celu lekcji.
Dzieci przyjmuj
ą
prawidłow
ą postawę,
dotykaj
ąc plecami (część
l
ędźwiowa) ściany, stopy
wysuni
ęte nieco w przód,
Dzieci staraj
ą się
zmniejszy
ć wysunięcie
stóp do przodu z
równoczesnym
przyleganiem cz
ęści
l
ędźwiowej do ściany.
Zabawa "Uwaga lawina".
Dzieci biegaj
ą po sali w
dowolnych kierunkach ,
na hasło nauczyciela
"uwaga lawina", chroni
ą
si
ę przy drabinkach, lub
przy scianie, ,
przylegaj
ąc całym ciałem
do drabinki lub
ściany.
Na hasło "po lawinie"
dzieci swobodnie biegaj
ą
po sali.
p.w.: le
żenie tyłem,nn.
ugi
ęte w kolanach, rr.
wzdłu
ż tułowia, dłonie
kontroluj
ą ustawienie
miednicy i przywarcie
odcinka l
ędźwiowego do
podło
ża.
Czas trwania-2
min,
Czas trwania:3
min,
Ćwiczący
powtarza 4x we
własnym
tempie,
Ustawienie w
szeregu,
Nauczyciel omawia
wad
ę postawy-plecy
wkl
ęsłe
(powi
ększenie
lordozy l
ędźwiowej),
oraz sposoby
korekcji tej wady.
Nauczyciel zwraca
uwag
ę właściwe
uło
żenie odc,
l
ędźwiowego.
Nauczycil zwraca
uwag
ę, aby odcinek
l
ędźwiowy cały czas
przylegał do
podlo
ża- szczególnie
podczas
przenoszenia r
ąk.
R: wdech ustami-przenos
rr.gór
ą, położyć
wyprostowane za głow
ą,
wydech-poło
żyć dłonie
na klatce piersiowej,
CZ
ĘŚĆ GŁÓWNA
1 .
Ćwiczenie głowy
i szyi.
2 .
Ćwiczenie
ramion i obr
ęczy
barkowej.
3 .
Ćwiczenie lub
zabawa kształtuj
ące
nawyk prawidłowej
postawy.
Wzmacnianie mm.
szyi i karku
(
ćwiczenia
izometryczne),
Wzmacnianie mm. rr
i obr
ęczy barkowej,
Doskonalenie
przyjmowania
postawy
skorygowanej.
1 . p.w.:siad na krze
śle,
dłonie na czole,
r: równocze
śnie
naciskanie głow
ą na
dłonie i dło
ńmi na
głow
ę- wytrzymać licząc
do 4,
p.w.:j.w., dłonie
splecione na karku,
r: równoczesne
naciskanie dło
ńmi na
kark i karku na dłonie-
wytrzyma
ć licząc do 4,
p.w.: j.w.prawa dło
ń na
prawym uchu
r: analogicznie-j.w.
p.w.: j.w.lewa dło
ń na
lewym uchu
r: analogicznie-j.w.
p.w./; w staniu naprzeciw
drabinki, chwyt dlo
ńmi
szczebla na wysoko
ści rr,
r: opad na drabink
ę przez
ugi
ęcie rr i powrót do
p.w.przez wyprost rr..
Zabawa "Paj
ąk i muchy".
Dzieci biegaj
ą po sali w
dowolnych kierunkach,
na umówiony sygnał -
"paj
ąk"- przyjmują
pozycj
ę skorygowaną:
le
żenie tyłem, nn.ugięte
stopy oparte na
podłodze,dłonie oparte
na biodrach (kolce
biodrowe przednie
górne) naciskaj
ą na
miednic
ę, dociskając
odcinek l
ędźwiowy
kr
ęgosłupa do podłogi,
brzuch wci
ągnięty,
Dziecko , któremu nie
udało si
ę przyjąć
postawy skorygowanej,
zostaje zabrane przez
"paj
ąka" do "matni"-tu
uczy si
ę skorygować
Ćwiczenie
powtórzy
ć po 2
x w ka
żdym
kierunku,
10x2 powtórze
ń,
Zabawa trwa ok.
3 min.
Nauczyciel
kontroluje
prawidłow
ą postawę
podczas
wykonywania
ćwiczeń,plecy
przylegaj
ą do
oparcia,
Nale
ży zwrócić
szczególn
ą uwagę,
aby
ćwiczący
utrzymywał
wyprostowan
ą
pozycj
ę i nie
pogł
ębiał lordozy
l
ędźwiowej.
Nale
ży zwrócić
uwag
ę , by łopatki
przylegały do
podło
ża.
4 .
Ćwiczenie
oddechowe (tor
brzuszny).
5 .
Ćwiczenie mm.
grzbietu.
i
6 .
Ćwiczenie mm.
po
śladkowych i nóg.
7 .
Ćwiczenie mm.
brzucha.
8 .
Ćwiczenie
elongacyjne
(sterowanie dolne )
Wzmacnianie mm.
oddechowych
Rozci
ąganie mm.
prostownika
grzbietu, odc
l
ędźwiowego i mm.
czworobocznych
l
ędźwi,
wzmacnianie mm.
po
śladkowych i
kulszowo-
goleniowych.
Wzmacnianie mm.
brzucha.
Elongacja
kr
ęgosłupa
postaw
ę wraz z
nauczycielem.
p.w.: le
żenie tyłem,
nn.ugi
ęte stopy oparte na
podłodze,dłonie le
żą na
brzuchu, odcinek
l
ędźwiowy przylega do
podło
ża,
r: wdech nosem- brzuch
kontrolowany przez
dłonie unosi si
ę do góry,
wydech ustami - brzuch
opada,
Jeden
ćwiczący z dwójki;
p.w.: przysiad podparty,
r: uniesienie bioder przez
wyprost nn. , bez
odrywania dłoni od
podło
ża,
Drugi
ćwiczący;
p.w. le
żenie tyłem,nn
ugi
ęte w kolanach, stopy
na podłodze,
r:odpychaj
ąc się stopami
od podło
ża przemieszcza
si
ę pod współćwiczącym,
Od razu nast
ępuje
zmiana w wykonywaniu
ćwiczenia.
p.w.:le
żenie tyłem,nn,
zł
ączone i wyprostowane
do pionu, biodra ok.50
cm od drabinki. Przy
głowie
ćwiczącego stoi
partner.
Ćwiczący
trzyma go dło
ńmi za nogi
w okolicach kostek,
r.: Współ
ćwiczący
odpycha nn. kolegi na
drabink
ę, ćwiczący
oporuje, nie pozwalaj
ąc
by nn. dotkn
ęły drabinki,
p.w.:le
żenie tyłem na
sko
śnie zaczepionej
ławeczce, stopy pod
szczeblem
drabinki,kolana lekko
ugi
ęte, głowa niżej,
dłonie na biodrach,
r: wyci
ąganie tułowia w
dół,
Ćw. Powtórzyć
4 x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,
Ka
żdy z
ćwiczących
ćwiczy po 8 x,
8x2
powtórzenia,
Ka
żdy ćwiczy
po 4 x,
Nale
ży zwrócić
uwag
ę , łopatki
przylegały do
podło
ża,
Dzieci dobieraj
ą się
parami,
Odległo
ść bioder od
drabinki musi
gwarantowa
ć
bezpieczny k
ąt
pracynn -
opuszczenie nn. nie
mo
że pogłębiać
lordozy l
ędźwiowej.
Ćwiczący trzyma
łokcie przy
podłodze.
Współ
ćwiczący
musi zachowywa
ć
prawidłow
ą postawę.
Ćwiczący muszą
zachowac ostro
żność
podczas
ćwiczeń,
9 .
Ćwiczenie
kształtuj
ące nawyk
prawidłowej
postawy.
10 .
Ćwiczenie mm.
grzbietu i po
śladków
na przyrz
ądach
(dolny odcinek
grzbietu).
11 .
Ćwiczenie mm.
brzucha.
12 .
Ćwiczenie
oddechowe (tor
brzuszny).
Kształtowanie
nawyku prawidlowej
postawy, Pobudzenie
układu nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł
ębokiego.
Wzmacnianie mm.
grzbietu odcinka
l
ędźwiowego przy
oddalonych
przyczepach,
wzmacnianie mm
po
śladkowych,
Wzmacnianie mm.
brzucha,
Elongacja
kr
ęgosłupa,
wzmacnianie mm.
wysklepiaj
ących
stopy,
Ćwiczenie
wzmacnij
ące mm.
oddechowe,
p.w. stanie w postawie
skorygowanej twarz
ą do
lustra-(obserwacja
postawy z przodu i z
boku). Po wzrokowej
kontroli poprawno
ści
postawy
ćwiczący
zamyka oczy i rozlu
źnia
mm, nast
ępnie( przy
zamkni
ętych oczach)
stara si
ę przyjąć
prawidłow
ą postawę, gdy
ćwiczą uważa , że przyjął
prawidłow
ą postawę
otwiera oczy i kontroluje
w lustrze poprawno
ść
swojej postawy.
p.w.;le
żenie w poprzek
na dwóch ustawionych
jedna na drugiej
ławeczkach, dłonie
trzymaj
ą za szczebel
drabinki poni
żej
płaszczyzny podparcia,
nn wyprostowane,
zł
ączone opuszczone na
podłog
ę,
r: uniesienie nn. do
poziomu- wytrzyma
ć
licz
ąc do 4, powrót do
p.w.,
p.w. zwis tyłem na
drabince, głowa
przyci
ągnieta do mostka,
mi
ędzy stopami piłka
lekarska,
przed
ćwiczącym stoją
ławeczki z poprzedniego
ćwiczenia,
r: ugi
ęcie nn., przenos
piłki na ławeczki, powrót
bez piłki do zwisu.
Ugi
ęcie nn bez pilki ,
chwyt piłki z ławeczek,
przenos do pozycji zwisu
pionowego.
p.w.: le
żenie tyłem, nn.
ugi
ęte w kolanch, stopy
le
żą na podłodze, jedna
dło
ń leży na klatce
piersiowej druga na
brzuchu,
r.: wdech nosem- dło
ń na
brzuchu unosi si
ę,
wydech ustami - dło
ń na
4x,
8x,
4x 2
powtórzenia,
4x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,
Nauczyciel
przypomina,
że
prawidlowa postaw
ę
przyjmujemy od
ustabilizowania
miednicy.
Nauczyciel zwraca
uwag
ę, aby
ćwiczący nie unosili
nn powy
żej
poziomu- ze
wzgl
ędu na
lordozowanie,
Dzieci pobieraj
ą
piłki lekarskie.
Chwyt drabinki
podchwytem,
Nale
ży zwrócić
uwag
ę ćwiczącym ,
aby odcinek
l
ędźwiowy
kr
ęgosłupa przylegał
do podło
ża,
13 .
Ćwiczenie mm.
grzbietu na
przyrz
ądach (dolny
odcinek grzbietu).
14 .
Ćwiczenie mm.
po
śladkowych.
15 .
Ćwiczenie
mm.brzucha.
Ćwiczenie
rozci
ągające mm.
prostownika grzbietu
odc. l
ędźwiowego
czworoboczne
l
ędźwi,
Ćwiczenie
wzmacniajace mm.
po
śladkowe i
kulszowo goleniowe,
Ćwiczenie
wzmacniaj
ące mm.
sko
śne brzucha,
korekcja lokalna
cz
ęści lędźwiowej
kr
ęgosłupa,
brzuchu opada wraz z
brzuchem,
le
żenie tyłem na skośnie
zaczepionej ławce o
drabinki szeroki chwyt
dło
ńmi za szczebel,
r.: wznos ugi
ętych, a
nast
ępnie
wyprostowanych nn, do
le
żenia przerzutnego,
powrót do pozycji
wyj
ściowej,
p.w. niska pozycja
Klappa,jedna nn.
wyprostowana, uniesiona
nad podłog
ą,
r.: kr
ążenie
wyprostowan
ą nn.,
p.w. le
żenie tyłem, nn.
ugi
ęte w kolanch , pod
pierwszym szczeblem
drabinki, rr wzdłu
ż
tułowia, cz
ęść lędźwiowa
kr
ęgosłupa przylega do
podło
ża,
r.:1 - uniesienie głowy,
rr. i tułowia nad podło
że
w kierunku pn,
2- powrót do p.w.
3=1, lecz do l.n.
4=2,
8x,
3 kr
ążenia w
prawo, 3
kr
ążenia w
lewo- ka
żda nn,
ćwiczy 3x,
4x do p.n., 4x
do l.n.-
powtórzy
ć 2x,
Zwróci
ć uwagę na
konieczno
ść
uginania nn. w
kolanach w
momencie unoszenia
ich z podło
ża,
Nale
ży zwrócić
uwag
ę, by nn. była
przedłu
żeniem
tułowia- nie
nast
ępowało
pogł
ębienie l.l.,
Cz
ęść lędźwiowa
kr
ęgosłupa cały czas
przylega do podło
ża,
Dzieci zabieraj
ą
sobie krzesła i
ustawiaja w szeregu,
w odleglo
ści ok1,5
m.
CZ
ĘŚC
KO
ŃCOWA
1 .
Ćwiczenia
przeciw
płaskostopiu.
2 .
Ćwiczenia
kształtujace nawyk
prawidlowej
postawy.
3 .
Ćwiczenie
oddechowe (tor
piersiowy)
4 . Moment
organizacyjno-
porz
ądkowy.
Korekcja postawy.
wzmacnianie mm.
wysklepiaj
ących
stop
ę,
wzmacnianie mm.
brzucha,
Korekcja postawy
siedz
ąc na krześle,
Wzmacnianie mm.
oddechowych,
zwi
ększanie
ruchomo
ści klatki
piersiowej,
Kształtowanie
nawyku
przyjmowania
prawidlowej
postawy,wzmacnia-
nie mm.
Wysklepiaj
ących
stopy, wzmacnianie
mm. brzucha,
korekcja w siadzie.
p.w: siad na
krze
śle,dłonie trzymają
boki siedzenia krzesła,
przed krzesłem na
podłodze le
ży kawałek
r
ęcznika papierowego,
r.:chwytanie palcami
papieru i "darcie" go na
jak najmniejsze
kawałki,a nast
ępnie
zbieranie podartych
kawałków palcami stóp i
podawanie ich do r
ąk,
p.w: siad na krze
śle
r: napi
ęcie mm. brzucha,
z doci
śnięciem odcinka
l
ędźwiowego do krzesła,
Jedna dło
ń pod
odcinkiem l
ędźwiowym
kr
ęgosłupa,
p.w: siad na krze
śle, rr.
wzdłu
ż tułowia,
r.: wdech nosem , rr. z
rotacja zewn
ętrzną w dół
w skos,
wydech ustami, powrót
rr. do p.w.,
Wyró
żnienie i
pochwalenie dzieci.
Zadanie zadania
domowego-
przyjmowanie
prawidłowej postawy
rano i wieczorem ( po 4
x) stoj
ąc przy ścianie, z
jedn
ą ręką pod odc.
l
ędźwiowym.
Po
żegnanie.
Czas trwania ok.
1 min,
4x,
4x, tempo
oddychania
reguluje sobie
ćwiczący,
Prowadz
ący zwraca
uwag
ę na
utrzymywanie przez
ćwiczących postawy
skorygowanej (cz
ęść
l
ędźwiowa przylega
do oparcia krzesła),
Nale
ży zwrócić
uwag
ę również na
prawidlowe
poło
żenie odcinka
piersiowego,
Prowadz
ący zwraca
uwage na
utrzymanie
prawidlowej
postawy, ze
szczególnym
uwzgl
ędnieniem
niedopuszczania do
pogł
ębiania się
lordozy l
ędźwiowej
podczas wdechu,
Dzieci siedz
ą na
krzesłach,
zachowuj
ąc
poprawn
ą postawę.