Scenariusz zaj
ęć zintegrowanych w kl. I
opracowany przez mgr Agnieszk
ę Solińską
Blok tematyczny; Dni tygodnia
Temat dnia: Tydzie
ń. Nazwy dni tygodnia. Planowanie zajęć.
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomo
ści: Uczeń potrafi nazwać i wymienić kolejne dni tygodnia. Potrafi
nazwa
ć pierwszy i ostatni dzień tygodnia. Próbuje wyjaśnić cykliczność dni
tygodnia.
Umiej
ętności: Uczeń umie szeregować zdarzenia według następstwa czasowego
(wczoraj, dzisiaj, jutro). Umie policzy
ć na zegarze tygodniowym ile dni mija
od… do…
Postawy: Ucze
ń wie o konieczności planowania zajęć na cały tydzień.
Metody nauczania:
podaj
ąca,
problemowa z elementami aktywizuj
ącymi.
Zastosowane
środki dydaktyczne:
pomoc wizualna (model zegara tygodniowego), kartoniki z nazwami dni
tygodnia, karty pracy dla ucznia (dwa poziomy), kartoniki do rachunku
pami
ęciowego, karty matematyczne „Wesoła szkoła”.
Przebieg zaj
ęć
Uwagi
1.
Rachunek pami
ęciowy.
* Obliczanie wyników, porz
ądkowanie liczb
* Odczytanie hasła
Praca
wielopoziomowa
2.
Przyporz
ądkowanie nazw dni tygodnia do podanych
numerów od 1 do 7.
* Przypinanie kartoników
Praca grupowa
3.
Rozmowa na temat pierwszego i ostatniego dnia
tygodnia.
* Zauwa
żenie i wyjaśnienie cykliczności dni tygodnia
Praca zbiorowa
4.
Pokaz i omówienie zegara tygodniowego.
5.
Praca w kartach pracy nr 63, zad.2
Praca zbiorowa
jednolita
6.
Gło
śne odczytanie zadań z karteczek przez dzieci
* Wspólne rozwi
ązywanie zadań
* Pokaz rozwi
ązania zadań na zegarze tygodniowym
7.
Samodzielne rozwi
ązanie zadania nr 3, Karta
pracy 63
* Sprawdzenie poprawno
ści wykonanego zadania
Praca
indywidualna
jednolita
8.
Gimnastyka
śródlekcyjna
9.
Liczenie, ile dni mija od… do… z pomoc
ą zegara
tygodniowego
10.
Samodzielne rozwi
ązanie zad. 4, Karta pracy nr 63.
Praca
indywidualna
jednolita
11.
Omówienie planu tygodniowego zaj
ęć w czasie
wolnym Jacka. (Przy kolejnym dniu tygodnia
umieszczamy obrazek z czynno
ścią wykonywaną
przez chłopca)
Zadajemy uczniom pytania: - Co Jacek robił w
środę
po południu? Którego dnia je
ździł na sankach?
Praca zbiorowa
Zwrócenie uwagi
na to, i
ż chłopiec
na ka
żdy dzień
zaplanował jedn
ą
czynno
ść.
12.
Wyja
śnienie terminów: wczoraj , dzisiaj, jutro.
13.
Samodzielne rozwi
ązywanie i uzupełnianie tabeli
brakuj
ącymi dniami tygodnia.
* Sprawdzenie poprawno
ści wykonanego zadania
Praca
indywidualna
zró
żnicowana
14.
Ocena aktywno
ści uczniów – wręczanie odznak za
aktywno
ść.
15.
Praca domowa
Zaplanuj i narysuj przy ka
żdej nazwie dnia tygodnia co
b
ędziesz robił w czasie wolnym.
Karty pracy
przygotowane
przez n-la
Zał
ączniki
PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PI
ĄTEK
SOBOTA
NIEDZIELA
Rachunek pami
ęciowy
Tabelka dla ka
żdego ucznia. Rozciąć. Uczeń oblicza wyniki i porządkuje wyniki
w kolejno
ści malejącej.
5 – 4 =
2 + 1 =
6 – 3 =
10 – 5 = 4 + 2 =
6 + 2 =
7 + 3 =
T
Y
D
Z
I
E
Ń
Zadanie dla ka
żdego ucznia (poziom łatwy)
wczoraj
dzisiaj
jutro
wtorek
(poziom trudny)
wczoraj
dzisiaj
jutro
pojutrze
środa
Praca domowa – Karta pracy
Dzie
ń tygodnia
Zaj
ęcie w
czasie wolnym
PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PI
ĄTEK
SOBOTA
NIEDZIELA