background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 
Stanisław Bajor   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Sporządzanie ciasta pszennego

 

741[02].Z3.01   

 

 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Lucyna Kubicka 

mgr inż. Maria Plocke 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Danuta Bajor 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z3.01 
„Sporządzanie ciasta pszennego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
piekarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Prowadzenie ciast pszennych metodą jednofazową 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Prowadzenie ciast pszennych metodami wielofazowymi 

18 

5.2.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej 741[02].Z3.01 „Sporządzanie ciasta pszennego”  
w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

 W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  umożliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 

umiejętności samokształcenia, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, 

  wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 

metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy grupowej. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

piekarskiej 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta 

pszennego 

741[02].Z3.03 

Sporządzanie ciasta 

mieszanego 

741[02].Z3.02 

Sporządzanie ciasta żytniego 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu ciasta 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku ciasta 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie specjalnych 

wyrobów piekarskich 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie jakości 

wyrobów piekarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

określać znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka, 

 

czytać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji pieczywa, 

 

dobierać  i  stosować  środki  ochrony  indywidualnej  w  zależności  od  rodzaju 
wykonywanych prac, 

 

dobierać  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  i substancje  wspomagające  proces 
produkcji wyrobów piekarskich, 

 

oceniać jakość surowców, dodatków i materiałów pomocniczych, 

 

określać skład chemiczny mąki, 

 

określać podstawowe typy mąki według norm, 

 

określać wpływ glutenu na jakość ciasta, 

 

oceniać jakość glutenu, 

 

przygotowywać surowce do produkcji, 

 

określać wpływ przygotowania surowców na przebieg procesów technologicznych, 

 

obliczać wydajność pieczywa, 

 

określać wpływ różnych czynników na wydajność pieczywa, 

 

określać  technologiczną  przydatność  soli,  środków  słodzących,  mleka  i  przetworów    
mlecznych,  jaj,  tłuszczów,  emulgatorów,  przetworów  ziemniaczanych,  polepszaczy  
i innych dodatków stosowanych w piekarstwie, 

 

interpretować wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczno-ruchową maszyn i urządzeń, 

 

dobierać maszyny i urządzenia w zależności od potrzeb technologicznych, 

 

rozpoznawać rodzaje zabezpieczeń maszyn i urządzeń, 

 

obsługiwać i konserwować maszyny i urządzenia do produkcji piekarskiej, 

 

określać  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do  przygotowania 
oraz obróbki surowców i półproduktów piekarskich, 

 

przeciwdziałać powstawaniu awarii i przyspieszonemu zużyciu maszyn i urządzeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

dokonać charakterystyki oraz określić zasady sporządzania ciasta pszennego, 

 

wyjaśnić procesy zachodzące w ciastach pszennych, 

 

scharakteryzować procesy zachodzące w cieście pszennym pod wpływem drożdży, 

 

zaplanować operacje technologiczne związane z wytwarzaniem ciasta pszennego metodą 
jednofazową, dwufazową i trójfazową, 

 

obliczyć wielkość i wydajność podmłody, 

 

skorygować parametry technologiczne w zależności od jakości mąki, 

 

zbadać i ocenić dojrzałość podmłody, 

 

określić czynniki wpływające na przebieg fermentacji ciasta pszennego, 

 

określić świeżość podmłody i ciasta, 

 

dobrać metodę produkcji ciasta pszennego na podstawie jakości mąki, 

 

określić parametry technologiczne faz fermentacyjnych, 

 

sporządzić ciasto pszenne z zastosowaniem określonej metody, 

 

określić zasady sporządzania ciasta pszennego metodą ciągłą, 

 

dobrać  i  wykonać  zabiegi  technologiczne  umożliwiające  uzyskanie  dobrej  jakości 
pieczywa pszennego z mąki z ziarna porośniętego, 

 

opracować schemat technologiczny sporządzania ciasta pszennego, 

 

określić przydatność ciasta pszennego do obróbki, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Piekarz 741[02] 

Moduł:  

 

 

  

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

 

Sporządzanie ciasta pszennego      741[02].Z3.01 

Temat: Przygotowanie surowców do produkcji ciast pszennych. 

 

Cel  ogólny:  Ustalenie  wpływu  przygotowania  surowców  na  jakość  ciast  pszennych  

i wyrobów gotowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać surowce do różnych asortymentów pieczywa pszennego, 

 

skorzystać z receptur piekarskich, 

 

obliczyć surowce na różne ilości zamówionego pieczywa, 

 

przygotować surowce do produkcji, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do przygotowania surowców, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia do przygotowania surowców, 

 

ustalić  wpływ  przygotowania  surowców  na  jakość  ciasta  pszennego  i  wyrobów 
gotowych, 

 

współpracować w grupie, 

 

zorganizować i zaplanować pracę, 

 

zaprezentować zadanie,  

 

przeprowadzić samoocenę i ocenę prac innych zespołów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  foliogram przedstawiający schemat blokowy produkcji wybranego pieczywa pszennego, 

  zestawy receptur piekarskich, 

  maszyny i urządzenia stosowane w piekarstwie do przygotowania surowców: przesiewacz 

lub  sito  do  przesiewania  mąki,  naczynie  do  podgrzania  tłuszczu z  maszynką  elektryczną, 
dozator  wody  lub  termometr  z  cylindrem  miarowym,  naczynia  do  odważania  surowców, 
waga, 

  zestawy surowców dla każdej grupy, np. mąka pszenna, drożdże, cukier, sól, tłuszcz, jaja, 

  zestawy zadań dla każdego zespołu wraz z trzema wersjami tabel do wypełnienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Przedstawienie tematu i celów zajęć dydaktycznych. 
2.  Przypomnienie przez uczniów rodzajów pieczywa pszennego. 
3.  Wprowadzenie przez nauczyciela na podstawie foliogramu produkcji pieczywa pszennego 

(Foliogram nr 1). 

4.  Podział  grupy  na  zespoły  3–4  osobowe  i  wprowadzenie  do  wykonywanego  ćwiczenia 

wraz z zasadami bhp obowiązującymi przy wykonywaniu ćwiczeń. 

5.  Temat ćwiczenia-zadania do wykonania: 

Korzystając z receptur, oblicz niezbędną ilość surowców, potrzebną do wyprodukowania: 
I zespół – 30 bułek poznańskich o masie 0,09 kg 
II zespół – 60 bułek maślanych o masie 0,1 kg 
III zespół – 90 bułek grahamek o masie 0,1 kg 
 

W  tabeli  zapisz  obliczoną  ilość  surowca,  sposób  przygotowania  do  produkcji.  Ustal 

również wpływ przygotowania na jakość gotowych bułek. Wypełnioną tabelę zaprezentuj 
na forum. Przygotuj surowce do produkcji według opracowanej tabeli. 

 

Lp. 

Surowce zgodnie 

z recepturą 

Obliczona ilość 

surowca w kg  

(na 30, 60 lub 90 

bułek) 

Sposób 

przygotowania 

surowca do 

produkcji 

Wpływ 

przygotowania na 

jakość ciasta  

i wyrobu 

gotowego 

1. 

Mąka pszenna typ.. 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

6. 

Woda  

 

 

 

 
6.  Prezentacja opracowanych tabel. 
7.  Każda grupa przygotowuje surowce do produkcji zgodnie z opracowaną tabelą. 
 

Zakończenie zajęć 
Porównanie  wykonanych  zadań  przez  poszczególne  zespoły.  Podsumowanie  wniosków. 
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych zespołów i osób. Po przygotowaniu 
surowców ustalenie błędów i posprzątanie stanowisk pracy. 
 
Praca domowa 
Opracowane  tabele  należy  wpisać  do  zeszytu.  Wyciągnięte  wnioski  –  wpływ przygotowania 
surowców na jakość bułek zaznaczyć na kolorowo. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie  ocen  przez  poszczególne  zespoły  na  podstawie  samooceny  i  opracowanych      
tabel, 

 

ocena  wykonanej  pracy  –  ćwiczeń:  przygotowanie  surowców  do  produkcji  ciast    
pszennych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Foliogram 1. Schemat blokowy produkcji pieczywa wyborowego metodą 1-fazową [opracowanie własne] 

 

 

 

 

 

         START 

 

  MAGAZYNOWANIE 

Pobieranie z magazynu 

przygotowanie do produkcji 

Sporządzanie ciasta 

 3 

 4 

 5 

 6 

 

 

SUROWCE 

M. PSZENNA 

 

DROŻDŻE 

 

SÓL 

 

CUKIER 

 

WODA 

 
   MARGARYNA 

Fermentacja  

ciasta 

Dzielenie kęsów ciasta 

Formowanie kęsów ciasta 

Rozrost kęsów ciasta 

Wypiek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Komentarz do foliogramu nr 1: 

Cyfry  w  kółeczkach  1,  2,  3,  4,  5,  6  oznaczają  przygotowanie  surowców  do  produkcji.  Po 
zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  może  jako  powtórzenie  zaprezentować  sposoby 
przygotowania poszczególnych surowców, np.: 

ODNOŚNIK 1 
Przygotowanie mąki 

ODNOŚNIK 3 
Przygotowanie soli 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

MĄKA 

PSZENNA 

WAŻENIE 

PRZESIEWANIE 

   1 

 

SÓL 

WAŻENIE 

PRZESIEWANIE 

 
 

 
        WODA 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Piekarz 741[02] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

 

Sporządzanie ciasta pszennego 741[02].Z3.01 

Temat: Sporządzanie podmłody. 

 
Cel ogólny
: Wytworzenie podmłody i ustalenie stopnia dojrzałości. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasad higieny produkcji, 

 

dobrać odzież ochronną, 

 

dobrać surowce do produkcji podmłody, 

 

ocenić jakość surowców, 

 

obliczyć ilość wody dozowanej do podmłody, 

 

odważyć surowce, 

 

przygotować surowce do produkcji, 

 

sporządzić podmłodę, 

 

dobrać parametry fermentacji podmłody, 

 

obserwować i ocenić jakość podmłody, 

 

ustalić zakończenie fermentacji podmłody, 

 

dobrać i obsłużyć maszyny oraz urządzenia do sporządzania ciasta pszennego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 3-osobowych (w zależności od ilości stanowisk  pracy). 

 

Czas:  3–4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zadanie dla każdego zespołu, 

  stanowisko do sporządzania ciast piekarskich, 

  zestaw surowców dla każdego zespołu. 

 

Przebieg zajęć: 

1.   Nauczyciel przedstawia temat i cel zajęć dydaktycznych. 
2.   Uczniowie przypominają produkcję ciasta pszennego metodą dwufazową.  
3.   Nauczyciel uzupełnia i podsumowuje. 
4.   Nauczyciel dzieli grupę na zespoły w zależności od ilości stanowisk produkcyjnych. 
5.   Nauczyciel  przypomina  o  obowiązujących  zasadach  bezpieczeństwa  pracy  i  higienie 

produkcji. 

6.   Nauczyciel przeprowadza instruktaż na temat wykonywanego zadania.  
7.   Każda grupa otrzymuje temat ćwiczenia – zadania do wykonania: 

Sporządź podmłodę na stanowisku do sporządzania ciast, pamiętając o zachowaniu zasad  
higieny  i  bhp.  Na  podstawie  przedstawionych  danych  oblicz  niezbędną  ilość  wody, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

potrzebną  do  wyprodukowania  podmłody.  Dobierz  parametry  fermentacji  podmłody, 
obserwuj i ustal zakończenie fermentacji. 
I zespół 
Sporządź  podmłodę  30%  wiedząc,  że  do  produkcji  ciasta  należy  zużyć  10  kg  mąki 
pszennej typ 550 oraz 0,30kg drożdży. Wydajność podmłody 200. 
II zespół 
Sporządź  podmłodę  40%  wiedząc,  że  do  produkcji  ciasta  należy  zużyć  10  kg  mąki 
pszennej typ 550 oraz 0,30kg drożdży. Wydajność podmłody 195. 
III zespół 
Sporządź  podmłodę  50%  wiedząc,  że  do  produkcji  ciasta  należy  zużyć  10  kg  mąki 
pszennej typ 550 oraz  0,30kg drożdży. Wydajność podmłody 180. 

8.   Obliczenia  związane  z  wykonaniem  zadania  uczniowie  przedstawiają  nauczycielowi  do 

sprawdzenia przed sporządzeniem podmłody. 

9.   Każdy  zespół  sporządza  podmłody,  obserwuje  i  ustala  zakończenie  fermentacji 

zgłaszając nauczycielowi. 

10.  Uporządkowanie stanowisk pracy. 
 

Zakończenie zajęć 

Każdy  zespół  prezentuje  swoją  podmłodę  omawiając  problemy,  które  wyniknęły  w  czasie 
wykonywania  zadania.  Oceniają  również  jakość  gotowej  podmłody  i  ustalają  jej  wpływ  na 
jakość gotowego pieczywa. 

 

Praca domowa 

W  zeszycie  zapiszcie  treść  zadania,  obliczenia  i  parametry  technologiczne  dotyczące 
sporządzanej  podmłody.  Należy  również  zapisać,    na  jakiej  podstawie  ustalono zakończenie 
fermentacji podmłody oraz jak wpływa dojrzałość na jakość gotowego pieczywa pszennego. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena jakości wyprodukowanej podmłody przez poszczególne zespoły, 

 

aktywność poszczególnych osób w trakcie wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena pracy domowej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Prowadzenie ciast pszennych metodą jednofazową 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oblicz  ilość  surowców  suchych  i  wodę,  które  będą  potrzebne  do  wyprodukowania  600 

sztuk bułek poznańskich o  masie 0,1 kg. Obliczone surowce odważ i przygotuj do produkcji 
ciasta. Wykorzystaj dane odczytane z receptury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  sprawdza  jakość  drobnego  sprzętu  i  sprawność  urządzeń  stosowanych  przez 
uczniów oraz zapewnia odpowiednią ilość surowców.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną,  
2)  przeanalizować recepturę na bułki poznańskie, 
3)  ustalić na podstawie receptury wydajność pieczywa, 
4)  na  podstawie  wzoru  na  wydajność  pieczywa  oblicz,  z  jakiej  ilości  mąki  będziemy 

produkować pieczywo, 

 
              Mp x  ilość sztuk                  
Wp =                                      x  100% 
                        Mm  
 
gdzie: Wp – jest wydajnością pieczywa,  
           Mp – masa pieczywa kg, jaką chcemy wyprodukować,  
           Mm – masa mąki w kg, z której będziemy produkować taką ilość pieczywa, 
5)  przeliczyć recepturę piekarską na obliczoną ilość mąki, 
6)  zastosować wielkość naważki 3,53kg/30 sztuk, 
7)  obliczyć teoretyczną ilość ciasta, którą mamy wyprodukować (ilość sztuk x naważka), 
8)  zsumować obliczone składniki suche, 
9)  obliczyć  teoretyczną  ilość  wody,  którą  należy  dodać  do  ciasta  (od  teoretycznej  ilości 

ciasta odjąć składniki suche), 

10)  odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z podaną recepturą, 
11)  odmierzyć i ustalić temperaturę wody, 
12)  przygotować wszystkie surowce do produkcji ciasta pszennego, 
13)  zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

kalkulator, 

 

waga, 

 

sito lub przesiewacz do mąki, 

 

naczynia na poszczególne surowce, 

 

dozator wody, 

 

surowce: mąka pszenna typ 550, woda, drożdże, sól, cukier, olej. 

 
Ćwiczenie 2 

 Sporządź  ciasto  pszenne  zwykłe  metodą  jednofazową  na  podstawie  schematu 

technologicznego.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu  na  konieczność  przygotowania  odpowiedniej  ilości  surowców.  Uczniowie  powinni 
być wcześniej wprowadzeni w tematykę sporządzania ciast pszennych metodą jednofazową. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  przeprowadzić analizę schematu fermentacyjnego: 

 
Tabela  do  ćwiczenia  2.  Przykładowy  schemat  fermentacyjny  na  ciasto  pszenne  prowadzone  metodą 

jednofazową [opracowanie własne] 

 

Namiar surowców [kg] 

 

Lp. 

Faza 

fermen- 

tacyjna 

mąka 

pszenna 

woda 

drożdże 

sól 

cukier 

Temp. 

ciasta 

[ºC] 

Czas 

fermenta-

cji 

[h] 

Wydaj. 

fazy 

[%] 

Ciasto 

98+2* 

50 

1,5 

28-32 

155,5 

* 2 kg mąki żytniej przeznaczone do formowania. 

 
3)  odważyć  dokładnie  wszystkie  surowce  zgodnie  z  ilościami  podanymi  w  schemacie 

technologicznym, 

4)  przygotować surowce do produkcji ciasta, 
5)  ustalić kolejność wykonywanych czynności, 
6)  sporządzić ciasto pszenne, 
7)  ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta, 
8)  poddać fermentacji, 
9)  obserwować proces fermentacji ciasta, 
10)  ustalić stopień dojrzałości ciasta, 
11)  przekazać ciasto do formowania, 
12)  zapisać w zeszycie schemat fermentacyjny, 
13)  narysować  w  zeszycie  schemat  blokowy  sporządzania  ciasta  pszennego  metodą 

jednofazową na pieczywo pszenne zwykłe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

waga, 

 

sito lub przesiewacz do mąki, 

 

naczynia na poszczególne surowce, 

 

dozator wody, 

 

miesiarka, 

 

skrobka, 

 

surowce: mąka pszenna typ 550, woda, drożdże, sól, cukier, olej. 

 
Ćwiczenie 3 

 Przygotuj surowce i sporządź ciasto na 90 sztuk bułek maślanych o masie 0,05 kg metodą 

jednofazową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  obliczyć ilość surowców na podstawie receptury: 

  mąka pszenna typ 550 – 98 kg 

  mąka żytnia typ 580 – 2 kg 

  drożdże – od 3,0 do 3,5 kg 

  sól – 1,5 kg 

  cukier – 10 kg 

  margaryna – 7 kg 

  jaja do smarowania (masa jajowa) – 2 kg 

  olej do smarowania blach – 0,3 kg  

3)  zastosować wydajność pieczywa – 138,5 i naważkę – 1,85 kg/ 30 sztuk, 
4)  obliczyć ilość dodawanej wody, 
5)  odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z obliczeniami, 
6)  ustalić kolejność wykonywanych czynności, 
7)  mieszać ciasto, 
8)  obserwować konsystencję ciasta, 
9)  ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta, 
10)  poddać fermentacji ciasto, 
11)  obserwować proces fermentacji ciasta, 
12)  ustalić stopień dojrzałości ciasta, 
13)  przekazać ciasto do formowania, 
14)  zapisać w zeszycie obliczenia, 
15)  zapisać w zeszycie recepturę oraz ilość zużytej wody, 
16)  zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż z dyskusją, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

kalkulator, 

 

waga, 

 

sito lub przesiewacz do mąki, 

 

naczynia na poszczególne surowce, 

 

miesiarka,  

 

kuchenka elektryczna, 

 

surowce:  mąka  pszenna  typ  550,  mąka  żytnia,  woda,  drożdże,  sól,  cukier,  margaryna,   
masa jajowa lub jaja, olej jadalny. 

 
Ćwiczenie 4 

 Przygotuj  surowce  i  sporządź  ciasto  na  120  sztuk  bułek  wrocławskich  o  masie  0,05  kg 

metodą jednofazową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  obliczyć ilość surowców na podstawie receptury: 

  mąka pszenna typ 500 – 99 kg 

  mąka żytnia typ 580 – 1 kg 

  drożdże – od 1,5 do 2,0 kg 

  sól – 1,5 kg 

  cukier – 2 kg 

  margaryna – 4,5 kg 

  olej do smarowania blach – 0,3 kg 

3)  zastosować wydajność pieczywa – 129,5 i naważkę – 1,85 kg/ 30 sztuk, 
4)  obliczyć ilość dodawanej wody, 
5)  odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z obliczeniami, 
6)  ustalić kolejność wykonywanych czynności, 
7)  mieszać ciasto, 
8)  obserwować konsystencję ciasta, 
9)  ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta, 
10)  poddać fermentacji ciasto, 
11)  obserwować proces fermentacji ciasta, 
12)  ustalić stopień dojrzałości ciasta, 
13)  przekazać ciasto do formowania, 
14)  zapisać w zeszycie obliczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

15)  zapisać w zeszycie recepturę oraz ilość zużytej wody, 
16)  zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, pogadanka, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

kalkulator, 

 

waga, 

 

sito lub przesiewacz do mąki, 

 

naczynia na poszczególne surowce, 

 

miesiarka,  

 

kuchenka elektryczna, 

 

surowce:  mąka  pszenna  typ  550,  mąka  żytnia,  woda,  drożdże,  sól,  cukier,  margaryna,   
olej jadalny. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Prowadzenie ciast pszennych metodami wielofazowymi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Przygotuj  surowce  i  sporządź  podmłodę  z  35%  mąki  pszennej,  z  której  ma  być 

sporządzone ciasto właściwe. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną,  
2)  odważyć  dokładnie  surowce  zgodnie 

podaną  recepturą 

lub  schematem 

technologicznym, 

3)  obliczyć 35% mąki, którą użyjesz do sporządzenia podmłody, 
4)  ustalić ilość użytej wody do podmłody na podstawie wydajność podmłody, 
5)  obliczyć wielkość podmłody na podstawie wzoru podanego w rozdziale 4.2.1. Poradnika 

dla ucznia, 

6)  odważyć i przygotować surowce do produkcji, 
7)  ustalić temperaturę wody, 
8)  sporządzić w dzieży lub w misce podmłodę, 
9)  posypać powierzchnię podmłody mąką, 
10)  odstawić podmłodę do fermentacji, 
11)  obserwować przebieg fermentacji, 
12)  ustalić na podstawie oceny organoleptycznej dojrzałość podmłody, 
13)  zapisać  obliczenia,  schemat  fermentacyjny  i  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia  

w zeszycie. 

 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz lub sito, 

 

miesiarka lub mikser, 

 

wagi, 

 

miski, 

 

cylinder miarowy lub dozator wody, 

 

surowce: mąka pszenna, drożdże, woda. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Oceń stopień dojrzałości podmłody i przerób na ciasto właściwe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu  na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości podmłody  i  zaplanowania ilości 
ciasta właściwego.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wykorzystać  normy  dotyczące  oceny  organoleptycznej  surowców  i  produktów  

spożywczych, 

2)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
3)  odważyć dokładnie surowce dozowane do podmłody, 
4)  ocenić organoleptycznie dojrzałość podmłody, 
5)  ustalić kolejność dozowanych składników, 
6)  przerobić w miesiarce podmłodę na ciasto właściwe, 
7)  sprawdzić temperaturę ciasta, 
8)  posypać ciasto cienką warstwą mąki, 
9)  ustalić  czas  fermentacji  na  podstawie  temperatury  ciasta  i  otoczenia,  receptury  i  innych 

parametrów, 

10)  obserwować fermentację ciasta, 
11)  ustalić dojrzałość technologiczną ciasta i przekazać do formowania, 
12)  zapisać  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia  w zeszycie wraz  ze  schematem  blokowym 

sporządzanego ciasta. 

 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz lub sito, 

 

miesiarka lub mikser, 

 

wagi, 

 

miski, 

 

cylinder miarowy lub dozator wody, 

 

surowce zgodnie z wybraną recepturą. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracuj  schemat  technologiczny  prowadzenia  ciasta  pszennego  metodą  dwufazową  na 

wyprodukowanie 300 sztuk chleba graham o masie 0,5 kg.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować recepturę 

na  chleb  graham,  przypomnieć  typowe  parametry  prowadzenia  ciasta  pszennego  metodą 
dwufazową oraz parametry, które powinny się znaleźć w schemacie technologicznym. Każdy 
uczeń powinien pracować samodzielnie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować recepturę na chleb graham, 
2)  ustalić na podstawie receptury wydajność pieczywa, 
3)  na  podstawie  wzoru  na  wydajność  pieczywa  oblicz  z  jakiej  ilości  mąki  będziemy 

produkować pieczywo, 

 
              Mp x  ilość sztuk                  
Wp =                                      x  100% 
                        Mm  
 
gdzie: Wp – jest wydajnością pieczywa,  
           Mp – masa pieczywa kg, jaką chcemy wyprodukować,  
           Mm – masa mąki w kg, z której będziemy produkować taką ilość pieczywa, 
4)  przeliczyć  recepturę  piekarską  na  obliczoną  ilość  mąki  za  pomocą  obliczonego  

współczynnika, 

5)  zastosować wielkość naważki 0,58 kg, 
6)  obliczyć teoretyczną ilość ciasta, którą mamy wyprodukować (ilość sztuk x naważka), 
7)  zsumować obliczone składniki suche, 
8)  obliczyć  teoretyczną  ilość  wody,  którą  należy  dodać  do  ciasta  (od  teoretycznej  ilości 

ciasta odjąć składniki suche), 

9)  ustalić ilość wody dozowanej do podmłody wiedząc, że podmłodę sporządzisz normalną 

(z  mąki 50%) i jej wydajność powinna wynosić 180, 

10)   ustalić parametry fermentacyjne podmłody i ciasta właściwego, 
11)   narysować schemat technologiczny prowadzenia ciasta na chleb graham, 
12)   rozdzielić surowce do poszczególnych faz i wpisać ustalone parametry fermentacyjne, 
13)   zapisać schemat technologiczny wraz z obliczeniami w zeszycie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

receptura na chleb graham, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź  ciasto  pszenne  z  10  kg  mąki  wybraną  metodą,  wiedząc,  że  mąka  została 

wyprodukowana z ziarna porośniętego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  wybrać metodę sporządzania ciasta, 
3)  przeliczyć recepturę na 10kg mąki, 
4)  dobrać – skorygować parametry technologiczne, 
5)  narysować schemat technologiczny produkcji ciasta, 
6)  odważyć i przygotować surowce do produkcji, 
7)  ustalić kolejność dozowanych surowców, 
8)  sporządzić ciasto, 
9)  dobrać i wykonać zabiegi technologiczne umożliwiające uzyskać ciasto dobrej jakości, 
10)  zapisać  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia  wraz  ze  schematem  fermentacyjnym  

w zeszycie. 

 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

instruktaż, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz lub sito, 

 

miesiarka lub mikser, 

 

wagi, 

 

miski, 

 

cylinder miarowy lub dozator wody, 

 

surowce zgodnie z wybraną recepturą. 

 
Ćwiczenie 5   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotuj  surowce  i  sporządź  ciasto  na  60  sztuk  bułek  wrocławskich  o  masie  0,05  kg 

metodą  jednofazową  z  dodatkiem  polepszacza  dostępnego  w  piekarni,  zgodnie  z  instrukcją 
załączoną do polepszacza. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców. Dodatkowo powinien 
wybrać polepszacz dowolnej firmy stosowany do ciast pszennych i uwzględnić w recepturze.   
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)   obliczyć ilość surowców na podstawie receptury: 

  mąka pszenna typ 500 – 99 kg 

  mąka żytnia typ 580 – 1 kg 

  drożdże – od 1,5 do 2,0 kg 

  sól – 1,5 kg 

  cukier – 2 kg 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

  margaryna – 4,5 kg 

  olej do smarowania blach – 0,3 kg 

  polepszacz – zgodnie z instrukcją, 

3)  zastosować wydajność pieczywa – 129,5 i naważkę – 1,85 kg/ 30 sztuk, 
4)  obliczyć ilość dodawanej wody, 
5)  odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z obliczeniami, 
6)  ustalić kolejność wykonywanych czynności, 
7)  mieszać ciasto, 
8)  obserwować konsystencję ciasta, 
9)  ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta, 
10)  poddać fermentacji ciasto, 
11)  obserwować proces fermentacji ciasta, 
12)  ustalić stopień dojrzałości ciasta, 
13)  przekazać ciasto do formowania, 
14)  zapisać w zeszycie obliczenia, 
15)  zapisać w zeszycie recepturę oraz ilość zużytej wody, 
16)  zapisać  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia  uwzględniając  różnice  w  procesie 

technologicznym sporządzania ciasta metodą tradycyjną i z udziałem polepszacza. 

 

       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

instruktaż, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

kalkulator, 

 

waga, 

 

sito lub przesiewacz do mąki, 

 

naczynia na poszczególne surowce, 

 

miesiarka,  

 

kuchenka elektryczna, 

 

surowce: mąka pszenna typ 500, mąka żytnia, woda, drożdże, sól, cukier, margaryna, olej 
jadalny, polepszacz dowolnej firmy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Sporządzanie  ciasta 

pszennego ”  

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. c,  
12. a,  13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać fermentację spulchniającą 
ciasta pszenne 

2. 

Dobrać surowce do wytworzenia 
podmłody 

3. 

Wybrać metodę sporządzania ciasta na 
chleb graham 

4. 

Scharakteryzować operację przebijania 
ciasta pszennego 

5. 

Wybrać mąkę pszenną do produkcji 
chleba graham 

 

6. 

 

Określić strukturę ciasta pszennego 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7. 

Wybrać czynnik wpływający na wybór 

metody prowadzenia ciasta pszennego 

8. 

Wskazać znaczenie sporządzania 
podmłody 

9. 

Dobrać zabieg chroniący ciasto przed 
utratą ciepła 

10. 

Wybrać kolejność dozowanych 
surowców przy sporządzaniu ciasta 
pszennego metodą jednofazową 

11. 

Wskazać podmłodę wykonaną z 50% 
mąki 

 12. 

 

Ocenić dojrzałość podmłody 

 

PP 

13. 

Wskazać parametry metody 
jednofazowej „na zimno” 

14. 

Wskazać zalety metody dwufazowej 
sporządzania ciast pszennych 

 

15. 

Dobrać metodę wykorzystywaną przy 
produkcji ciasta pszennego systemem 
ciągłym 

 

16. 

Wybrać sposób prowadzenia ciasta 
pszennego przy zastosowaniu mąki 
porośniętej 

PP 

17. 

Dobrać sposób produkcji ciasta 
pszennego przy zastosowaniu 
polepszaczy 

18. 

Ustalić wady pieczywa wynikające  
z przerobienia starej podmłody na 
ciasto właściwe 

PP 

 

19. 

 

Obliczyć wydajność podmłody 

 

20. 

 

Wskazać czynnik decydujący  
o  wyborze metody dwufazowej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
3.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
4.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
6.  Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru        

dydaktycznego. 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się     

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny i trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń    

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
10.  Pracuj samodzielnie. 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH

  

 

 

 

 

 

 

1.  Do spulchniania ciast pszennych wykorzystuje się fermentację 

a)  mlekową. 
b)  octową. 
c)  alkoholową. 
d)  propionową. 

 
2.  Surowce niezbędne do produkcji podmłody to 

a)  część mąki, cała ilość wody i solanka. 
b)  część mąki, część wody i cała ilość drożdży. 
c)  cała ilość mąki, część wody i solanka. 
d)  cała ilość mąki, cała ilość wody, drożdże i solanka. 

 
3.  Najlepsza metoda sporządzania ciasta pszennego na chleb graham to 

a)  jednofazowa. 
b)  dwufazowa. 
c)  trójfazowa. 
d)  ciągła. 

 
4.  Przebijanie ciasta polega na 

a) 

posypaniu ciasta cienką warstwą mąki. 

b)  wymieszaniu z niewielką ilością cukru. 
c) 

dozowaniu do ciasta rozpuszczonego cukru. 

d)  kilkakrotnym zamieszaniu ciasta w czasie fermentacji. 

 
5.  Mąka do produkcji chleba graham to 

a)  pszenna typ 1850. 
b)  sitkowa. 
c)  razowa typ 2000. 
d)  pszenna typ 550. 

 
6.  Ciasto pszenne posiada strukturę 

a)  porowatą. 
b)  ziarnistą. 
c)  mazistą. 
d)  włóknistą. 

 
7.  Na wybór metody sporządzania ciasta pszennego ma wpływ 

a)  jakość skrobi. 
b)  ilość wody w mące. 
c)  jakość glutenu. 
d)  ilość soli mineralnych. 

 
8.  Podmłodę sporządza się w celu 

a)  namnożenia drożdży i wytworzenia smaku i zapachu. 
b)  zwiększenia ilości powietrza. 
c)  wytworzenia kwaśnego smaku. 
d)  zwiększenia zawartości białek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Przed utratą ciepła z ciasta chroni 

a)  przebijanie. 
b)  zdobienie cukrem. 
c)  przesuszanie. 
d)  posypanie mąką. 

 
10.  Prawidłowa kolejność dozowania surowców przy sporządzaniu ciasta pszennego metodą 

jednofazową to 
a)  solanka, mleczko drożdżowe, tłuszcz, mąka, woda. 
b)  mleczko drożdżowe, woda, roztwór cukru i soli, mąka. 
c)  tłuszcz, mąka, mleczko drożdżowe, solanka. 
d)  mąka, tłuszcz, roztwór cukru i soli, woda. 

 
11.  Podmłoda sporządzona z 50% mąki to 

a)  mała. 
b)  duża. 
c)  normalna. 
d)  bezwzględna. 

 
12.  Dojrzała podmłoda charakteryzuje się 

a)  płaską powierzchnią i gąbczastą strukturą. 
b)  wypukłą powierzchnią i kwaśnym zapachem. 
c)  wklęsłą powierzchnią i alkoholowym zapachem. 
d)  popękaną powierzchnią i mazistą konsystencją. 

 
13.  Parametry prowadzenia ciasta pszennego metodą jednofazową „na zimno” to 

a)  temperatura 28 – 30ºC, czas fermentacji 3h 
b)  temperatura 30 – 32ºC, czas fermentacji 0,5h 
c)  temperatura 26 – 28ºC, czas fermentacji 1,5h 
d)  temperatura 20 – 22ºC, czas fermentacji 6h 

 
14.  Zaletami metody dwufazowej sporządzania ciasta pszennego jest 

a)  mała pracochłonność i mała wydajność. 
b)  mniejsze zużycie drożdży i lepsza jakość pieczywa. 
c)  kruszenie się miękiszu pieczywa. 
d)  mała pracochłonność i czasochłonność. 

 
15.  W prowadzeniu ciast pszennych systemem ciągłym wykorzystuje się metodę 

a)  jednofazową. 
b)  dwufazową. 
c)  trójfazową. 
d)  pośrednią. 

 
16.  Przy zastosowaniu do produkcji ciast pszennych mąki porośniętej wybierzesz 

a)  metodę dwufazową z podwyższoną temperaturą podmłody. 
b)  metodę dwufazową z większą ilością cukru. 
c)  metodę jednofazową przy obniżonej wydajności ciasta. 
d)  metodę jednofazową przy podwyższonej temperaturze ciasta. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  Produkując ciasto pszenne z udziałem polepszaczy należy 

a)  prowadzić chłodniej ciasto. 
b)  skrócić fermentację ciasta. 
c)  dłużej miesić ciasto. 
d)  wszystkie odpowiedzi wyżej są prawidłowe. 

 
18.  Wady  pieczywa,  których  należy  się  spodziewać  po  przerobieniu  na  ciasto  starej 

podmłody to 
a)  duża objętość i zapach drożdżowy. 
b)  płaski kształt i blada skórka. 
c)  zapach fermentacyjny i pęcherze na skórce. 
d)  kulisty kształt i plamy na skórce. 

 
19.  Wydajność podmłody, której masa wynosi 90kg, a sporządzono ją z 50kg mąki wynosi 

a)  200% 
b)  195% 
c)  160% 
d)  180% 

 
20.  Metoda dwufazowa sporządzania ciast pszennych zalecana jest w przypadku 

a)  używania do produkcji mąk mocnych. 
b)  zastosowania mąki porośniętej. 
c)  używania do produkcji mąk słabych. 
d)  zastosowania małej ilości dodatków. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Sporządzanie ciasta pszennego

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test praktyczny  typu próba  pracy, dwustopniowy do jednostki  modułowej 
„Sporządzanie ciasta pszennego”   
 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

Sporządź  ciasto  pszenne  metodą  jednofazową  zgodnie  z  podaną  recepturą.  Po 

wymieszaniu  ciasta  dobierz  parametry  fermentacji,  przeprowadź  jego  fermentację  
i ustal jego dojrzałość. Pamiętaj o zabiegach technologicznych w czasie fermentacji. 

                                               

RECEPTURA NA 5 PRAS BUŁEK POZNAŃSKICH 0,09 kg 

 
 

Lp. 

Surowce 

5 pras – 150 

sztuk 

1. 

Mąka pszenna typ 550 

10,5 

2. 

Mąka żytnia typ 580 

0,2 

3. 

Drożdże 

0,4 

4. 

Sól 

0,16 

5. 

Olej 

0,03 

6. 

Polepszacz * 

 

7. 

Woda 

ok. 6,3  

 

Wydajność – ok. 125% 
Naważka na 1 prasę – 3,53kg (waga 30 sztuk bułek po uformowaniu) 
* ilość polepszacza zależy od jego rodzaju i wskazówek producentów 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 
Zaplanować kolejność wykonywanych 
czynności 
 

 
Zaplanować niezbędne surowce i materiały 
pomocnicze 
 

 
Zaplanować maszyny, urządzenia i sprzęt 
kontrolno-pomiarowy 
  

 

 

Zorganizować stanowisko pracy 

 
Sprawdzić stan techniczny maszyn, 
urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 
zgodnie z obowiązującymi zasadami 

Odważyć surowce zgodnie z podaną 
recepturą 

        8 

Przesiać mąkę za pomocą sita lub 
przesiewacza i oddzielić zanieczyszczenia 

        C 

        P 

Sporządzić mleczko drożdżowe zgodnie 
z obliczeniami 

10 

Dozować mleczko drożdżowe i wodę do 
dzieży zgodnie zaleceniami 
technologicznymi 

11 

Wsypać mąkę i polepszacz do dzieży 
w czasie miesienia ciasta według zaleceń 
producenta 

 

12 

 
Dozować solankę zgodnie z obliczeniami 

 

 

 

13 

Wymiesić ciasto do uzyskania jednorodnej 
konsystencji 

14 

Sprawdzić temperaturę ciasta za pomocą 
termometru 

15 

Posypać powierzchnię górną ciasta warstwą 
mąki o grubości około 0,5cm 

16 

Przeprowadzić fermentację i obserwować jej 
przebieg zgodnie z zaleceniami 
technologicznymi 

PP 

17 

 
Przeprowadzić ocenę organoleptyczną 
zgodnie z obowiązującymi zasadami 
 

PP 

 

18 

 

Ustalić zakończenie fermentacji za pomocą 
oceny organoleptycznej 

 

19 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku 
pracy 

        

20 

 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

PP 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za uzyskanie:  14 punktów – dopuszczający 
                        16 punktów – dostateczny 

18 punktów – dobry 
20 punktów – bardzo dobry. 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 
4.  Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Ustal ilość potrzebnych surowców do wykonania zadania praktycznego. 
 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: 
odważenie surowców, 
przygotowanie surowców, 
dozowanie surowców do 
dzieży, miesienie ciasta, 
posypanie powierzchni mąką, 
obserwowanie fermentacji, 
sprawdzenie dojrzałości 

 

2. Zaplanowanie 
niezbędnych surowców 
i materiałów pomocniczych  

Zapisał: mąka pszenna typ 
550, mąka żytnia typ 580, 
drożdże, sól, olej, woda, 
polepszacz 

 

Planowanie  

3. Zaplanowanie maszyn, 
urządzeń i sprzętu 
kontrolno-pomiarowego 

Zapisał: sito, waga, naczynia, 
miesiarka, miarka do 
odmierzania wody, termometr  

 

4. Organizowanie 
stanowiska pracy 

Zgromadził potrzebny sprzętu 
i surowce do wykonania 
zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego maszyn, 
urządzeń i sprzętu 
kontrolno-pomiarowego 

Sprawdził sprawność miesiarki 
i wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania 
ubrał się w fartuch ochronny, 
czepek zasłaniający włosy oraz 
buty ochronne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. Odważenie surowców 
zgodnie z podaną recepturą 

Odważył mąki pszennej typ 
550 – 10,5 kg, mąka żytnia – 
0,2 kg, wody – 6,3 kg, 
drożdży – 0,4 kg, sól – 0,16 kg, 
olej – 0,03 kg i polepszacz 
zgodnie z instrukcją 

 

8. Przesianie mąki 

Przesiał mąkę za pomocą sita 

 

9. Sporządzenie mleczka 
drożdżowego 

Rozkruszył drożdże i rozczynił 
w części wody 

 

10. Dozowanie mleczka 
drożdżowego i wody do 
dzieży  

Wlał mleczko drożdżowe 
i wodę do dzieży 

 

11. Wsypanie mąki 
i polepszacza do dzieży 

Wsypał mąkę i polepszacz do 
dzieży 

 

12. Dozowanie solanki 

Wlał solankę do dzieży 

 

13. Miesienie ciasta 

Włączył miesiarkę i wymieszał 
wszystkie składniki do 
uzyskania jednolitej 
konsystencji 

 

14. Sprawdzenie 
temperatury ciasta 

Sprawdził temperaturę ciasta 
za pomocą termometru 

 

15. Posypanie powierzchni 
górnej cienką warstwą mąki 

Posypał powierzchnię ciasta 
mąką 

 

16. Odstawienie do 
fermentacji i obserwowanie 
jej przebiegu 

Odstawił do fermentacji  
i obserwował jej przebieg 

 

17. Przeprowadzenie oceny 
organoleptycznej 

Pod koniec fermentacji 
przeprowadził ocenę 
organoleptyczną: wyglądu 
zewnętrznego, konsystencji, 
zapachu i smaku 

 

18. Ustalenie zakończenia 
fermentacji 

Ustalił zakończenie po 
przeprowadzeniu oceny 
organoleptycznej (dotknięcie 
dłonią) 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 
 

19. Utrzymanie ładu 
i porządku 

Utrzymywał ład i porządek na 
stanowisku pracy 

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

20. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Ocenił jakość ciasta i wskazał 
ewentualne nieprawidłowości 

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

plan działania, 

 

receptura, 

 

odpowiednia ilość surowców, 

 

zadanie praktyczne do wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 3,5 godziny. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych, 

 

sprzęt kontrolno-pomiarowy, maszyny i urządzenia. 

7.  Zorganizuj stanowisko pracy: zgromadź na stanowisku pracy surowce i sprzęt. 
8.  Sprawdź stan techniczny maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego. 
9.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
10.  Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

11.  Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
12.  Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

 

 

Sporządź  ciasto  pszenne  metodą  jednofazową  zgodnie  z  podaną  recepturą.  Po 

wymieszaniu  ciasta  dobierz  parametry  fermentacji,  przeprowadź  jego  fermentację  
i ustal jego dojrzałość. Pamiętaj o zabiegach technologicznych w czasie fermentacji. 

                                               

Tabela do zadania praktycznego. RECEPTURA NA 5 PRAS BUŁEK POZNAŃSKICH 0,09kg 

 

Lp. 

Surowce 

5 pras – 150 sztuk 

1. 

Mąka pszenna typ 550 

10,5 

2. 

Mąka żytnia typ 580 

0,2 

3. 

Drożdże 

0,4 

4. 

Sól 

0,16 

5. 

Olej 

0,03 

6. 

Polepszacz * 

 

7. 

Woda 

ok. 6,3  

                  *- ilość polepszacza zależy od jego rodzaju i wskazówek producentów 

 
Wydajność ciasta – ok. 125 
Naważka na 1 prasę – 3,53kg (waga 30 sztuk bułek po uformowaniu). 
 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.  

Będą oceniane następujące czynności: 

 

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

sprawdzenie sprawności drobnego sprzętu i urządzeń piekarskich, 

 

odważenie surowców zgodnie z recepturą, 

 

przygotowanie surowców do produkcji, 

 

ustalenie kolejności wykonywanych czynności, 

 

miesienie ciasta, 

 

ustalenie konsystencji ciasta, 

 

mierzenie temperatury ciasta, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

poddanie ciasta fermentacji, 

 

obserwowanie procesu fermentacji ciasta, 

 

ustalanie stopnia dojrzałości ciasta, 

 

przekazanie ciasta do formowania, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

zaprezentowanie wykonanego ciasta nauczycielowi. 

 

 

Plan działania 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Wykaz maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

1.  Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  1.  Podręcznik  dla  technikum. 

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004 

2.  Ambroziak  Z.:  Piekarstwo  i  ciastkarstwo.  Wydawnictwo  Naukowo-Techniczne, 

Warszawa 1988 

3.  Reński:  Piekarstwo.  Technologia  dla  szkół  zasadniczych.  Część  1.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004 

 
Czasopismo 

 

Przegląd Piekarsko-Cukierniczy (miesięcznik) 

 

Literatura metodyczna 
Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne,  
Warszawa 2002