Opracowały:
Edyta Kęsik
Małgorzata Woch
SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat : Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE?
Cele ogólne:
1.
Rozpoznanie ZSEE w domu i w szkole.
2.
Poznanie przyczyn powstawania coraz większej liczby ZSEE.
3.
Poznanie skutków nieodpowiedniego postępowania z ZSEE.
4.
Poznanie zasad gospodarowania ZSEE.
Cele operacyjne:
1.
Uczeń wie, co określamy jako sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz kiedy staje się
odpadem
2.
Rozumie związek między rosnącą ilością ZSEE i rozwojem techniki oraz poziomem
ż
ycia.
3.
Uczeń wie, że porzucony ZSEE stanowi zagrożenie dla środowiska
4.
Uczeń zachęca rodziców do oddawania ZSEE do punktów zbierania takiego sprzętu.
5.
Uczeń wymienia zasady gospodarowania ZSEE
6.
Uczeń stara się postępować według zasad gospodarowania ZSEE.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy:
Pogadanka, wykład, metody twórczej pracy- plakat
Ś
rodki pracy:
Tekst zawierający informacje na temat niebezpiecznych substancji w odpadach ZSEE,
tekst z 5 zasadami gospodarowania ZSEE, brystol, markery , kredki, farby, karteczki
Tok lekcji
:
I. Faza wprowadzająca:
1. Pogadanka z uczniami:
-jaki sprzęt elektryczny i elektroniczny znajduje się w waszych domach i w szkole?
-co rodzice robią ze zużytym sprzętem elektrycznym?
Swobodne wypowiedzi uczniów
II. Faza realizacji:
1.
Nauczyciel zapisuje na tablicy skrót
ZSEE
i pyta co oznacza ten skrót?
2.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat skojarzeń związanych z powyższym skrótem
3.
Nauczyciel wyjaśnia znaczenie
ZSEE- Zużyty Sprzęt Elektryczny i
Elektroniczny
4 . Nauczyciel odczytuje tekst zawierający informacje na temat szkodliwych substancji
zawartych w odpadach ZSEE
5. Pogadanka na temat odczytanego tekstu –swobodne wypowiedzi uczniów
6. Nauczyciel wyjaśnia co należy robić z ZSEE- przedstawia i omawia 5 zasad prawidłowego
postępowania ze ZSEE:
1.
Nie wyrzucaj ZSEE!
2.
Oddaj ZSEE do punktu zbierania w Twojej gminie lub do sklepu!
3.
Nie demontuj ZSEE sam!
4.
Nie chomikuj!
5.
Oszczędzaj energię i surowce!
7.Podział klasy na 5 grup:
każda grupa otrzymuje jedno hasło do którego ma stworzyć plakat zachęcający do
prawidłowego postępowania ze ZSEE
(czas pracy ok. 20 min.)
8.Przedstawienie plakatów.
9.Ocena pracy uczniów.
III. Faza podsumowująca:
1.
Przygotowanie wystawy z plakatów
2.
Rozdanie ulotek z zasadami prawidłowego gospodarowania ZSEE
3.
Zachęcanie uczniów do propagowania wśród rodziców i znajomych zasad
prawidłowego gospodarowania ZSEE
4.
Podanie strony internetowej z wykazem miejsc , w których można składować ZSEE
Ewaluacja:
Na kartkach zapisują odpowiedzi na pytania:
1.
Czy jesteś zadowolony z metod pracy zaproponowanych podczas lekcji?
Tak nie nie mam zdania
2.
Jak oceniasz swój udział podczas pracy w grupach?
1 2 3 4 5 6
5. Jak oceniasz swoją pracę na lekcji?
1 2 3 4 5 6
6. Gdybyście temat realizowali jeszcze raz co należałoby zrobić inaczej?