GRANIASTOSŁUPY
Graniastosłup
to figura przestrzenna, której
podstawami są dwa przystające wielokąty
zawarte
w płaszczyznach równoległych; krawędzie
boczne są do siebie równoległe.
krawędź boczna
krawędź
podstawy
wierzchołek
ściana boczna
podstawa
PODZIAŁ GRANIASTOSŁUPÓW:
I
trójkątny – podstawą jest dowolny trójkąt
czworokątny – podstawą jest czworokąt
pięciokątny – podstawą jest pięciokąt
sześciokątny – podstawą jest szęściokąt
itd……
II
prosty – graniastosłup, w którym
krawędzie
boczne są prostopadłe do podstawy;
pochyły – graniastosłup, w którym
krawędzie
boczne nie są prostopadłe do
podstawy;
prawidłowy – graniastosłup prosty
o podstawie wielokąta foremnego
Do rozwiązywania zadań potrzebne
będą wzory na pole powierzchni
(
P
)
i
objętość (
V
) dowolnego
graniastosłupa.
P=2·P
p
+P
b
V=P
p
·H
P
p
– pole podstawy
P
b
- pole powierzchni bocznej
H - wysokość graniastosłupa
Przykład 1.
Oblicz pole i objętość sześcianu o boku długości
8,5cm.
Zaczniemy od zapisania odpowiednich wzorów na
pole
i objętość figury przestrzennej, która ma sześć
ścian,
a każda ściana jest kwadratem.
P=6·a
2
P=6· (8,5)
2
=6·72,25=433,5 [cm
2
]
V=a
3
V=(8,5)
3
=614,125 [cm
3
]
Odp: Pole powierzchni sześcianu
wynosi 433,5 cm
2
,
a jego objętość 614,125 cm
3
.
Przykład 2.
Oblicz pole powierzchni i objętość
graniastosłupa,
w którym wysokość ma długość 8cm,
podstawą jest kwadrat o boku długości 4cm.
Podstawą jest kwadrat, każda ściana
boczna jest prostokątem
o wymiarach: 4cm x 8cm
P
p
=a
2
P
p
=4
2
=16 [cm
2
]
a=4cm
h=8cm
P
b
=4·a·H
P
b
=4·4·8=128 [cm
2
]
P=2·P
p
+P
b
P=2·16+128=160 [cm
2
]
V=P
p
·H
V=16·8=128 [cm
3
]
Odp: Pole powierzchni graniastosłupa o
podstawie
kwadratowej wynosi 160 cm
2
, a jego
objętość
wynosi 128 cm
3
.
Przykład 3.
Oblicz pole i objętość prostopadłościanu
o wysokości 5cm; w którym podstawą jest
prostokąt
o wymiarach: 3cm i 2,5cm. Oblicz pole
przekroju płaszczyzną równoległą do
płaszczyzny podstawy.
P
p
=a·b
P
p
=2,5·3=7,5 [cm
2
]
P
b
=2·a·H+2·b·H
P
b
=2·2,5·5+2·3·5=55 [cm
2
]
P=2·P
p
+P
b
P=2·7,5+55=70 [cm
2
]
a=2,5cm
h=5cm
V=P
p
·H
V=7,5·5=37,5 [cm
3
]
Jeżeli poprowadzimy płaszczyznę równoległą do
płaszczyzny podstawy to w przekroju otrzymamy
prostokąt o wymiarach podstawy.
P
przekroju
=a·b
P
przekroju
=2,5·3=7,5 [cm
2
]
Odp: Pole powierzchni prostopadłościanu
wynosi 70cm
2
,
a jego objętość wynosi 37,5cm
3
.
Pole przekroju wynosi 7,5cm
2
.
Przykład 4.
Oblicz pole i objętość graniastosłupa o
podstawie trójkąta prostokątnego o
przyprostokątnych długości: 3cm i 4cm.
Wysokość graniastosłupa wynosi 11cm.
P
p
=½·a·b
P
p
=½·3·4=6 [cm
2
]
Podstawą graniastosłupa jest trójkąt
prostokątny. Korzystając z twierdzenia
Pitagorasa obliczmy długość
przeciwprostokątnej.
c
2
=a
2
+b
2
c
2
=3
2
+4
2
c
2
=9+16=25
c=5 lub c=-5 - odpada
b=4cm
a=3cm
c
P
b
=aH+bH+cH
P
b
=3·11+4·11+5·11=33+44+55
P
b
=132 [cm
2
]
P=2·P
p
+P
b
P=2·6+132=12+132=144 [cm
2
]
V=P
p
·H
V=6·11=66 [cm
3
]
Odp: Pole powierzchni graniastosłupa wynosi
144cm
2
,
jego objętość 66cm
3
.
Przykład 5.
Oblicz pole i objętość graniastosłupa, w
którym podstawą jest sześciokąt foremny o
boku 2cm, wysokość graniastosłupa jest 3
razy większa od długości krawędzi
podstawy.
Sześciokąt foremny składa się z sześciu
trójkątów równobocznych.
P
p
= 6·P
Δrównobocznego
[cm
2
]
Wysokość graniastosłupa jest trzy razy większa
od długości krawędzi podstawy, czyli ma 6cm.
P
b
=6·a·H
P
b
=6·2·6=72 [cm
2
]
P=2·P
p
+P
b
[cm
2
]
V=P
p
·H
[cm
3
]
Odp: Pole graniastosłupa wynosi cm
2
,
a jego objętość cm
3
.
Przykład 6.
Oblicz pole i objętość graniastosłupa, w
którym podstawą jest trapez równoramienny
o wymiarach: 4cm, 5cm, 12cm, 5cm.
Wysokość graniastosłupa jest równa 10cm.
Zajmiemy się najpierw podstawą. Obliczymy
wysokość trapezu, a potem jego pole. (rys obok)
5
2
=4
2
+h
2
h
2
=5
2
-4
2
h
2
=25-16=9
h=3 lub h=-3 – odpada
4cm
5cm
5cm
12cm
h
P
p
=½·(a+b)·h
P
p
=½·(4+12)·3=24 [cm
2
]
H=10cm.
P
b
=2·5·10+12·10+4·10
P
b
=100+120+40
P
b
=260 [cm
2
]
P=2·P
p
+P
b
P=2·24+260
P=48+260
P=308 [cm
2
]
V=P
p
· H
V=24·10=240 [cm
3
]
Odp: Pole graniastosłupa wynosi 308cm
2
, jego objętość
240cm
3
.