Scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej
ASTRONOMIA
Prowadzący: Bogna Pazderska, Grzegorz Rycyk
Grupa docelowa: grupy przedszkolne 3 i 4 latków
Temat: Gwiazdy, nocni towarzysze małego astronoma
1 Cele:
" ogólne:
Przybliżenie dzieciom podstawowej wiedzy o gwiazdach
Przybliżenie dzieciom wiedzy o gwiazdozbiorach
Rozwijanie umiejętności obserwacji i myślenia przyczynowo-skutkowego
Rozwijanie koordynacji ruchowej
Rozwijanie ekspresji plastycznej
Wzbudzenie zainteresowania astronomią
" operacyjne:
Rozumienie, że gwiazdy na niebie są nawet jak ich nie widać
Rozumienie, że Słońce jest gwiazdą
Formowanie wypowiedzi ustnych na podstawie obserwacji
Wyciąganie wniosków z obserwacji
Rozumienie czym są gwiazdozbiory
Rozwijanie kreatywności
Usprawnienie umiejętności koncentracji
Usprawnienie koordynacji ruchowej
Rozwijanie umiejętności oceny dystansu i rozmiarów
Rozwijanie kreatywności i zdolności plastycznych
2 Metody pracy:
" słowna
" oglądowa
" praktycznego działania
3 Formy pracy:
" indywidualna
" zbiorowa
4 Środki dydaktyczne:
" komputer i rzutnik multimedialny
" latarki
" obrazek ze Słońcem
" wierszyk Gwiazdy z Dzieci Pana Astronoma Wandy Chotowskiej
" kartki z gwiazdkami tworzącymi gwiazdozbiór
" naklejki z gwiazdozbiorami
5 Przebieg zajęć:
" Pogadanka: gdzie są gwiazdy jak ich nie widać
" Obserwacja doświadczenia: zapalanie latarki w świetle drugiej lampki/latarki by pokazać, że gdy
jaśniejsza świeci tej słabszej nie widać
" Podsumowanie wniosków: gwiazdy są na niebie cały czas, lecz gdy Słońce świeci ich nie widać
" Pogadanka: Słońce też jest gwiazdą
" Obserwacja doświadczenia: oddalanie obrazka ze Słońcem aż zrobi się bardzo mały
" Podsumowanie wniosków: Słońce jest taką samą gwiazdą jak wszystkie inne, tylko jest bliżej
" Opowiadanie: czym są gwiazdozbiory i po co się je tworzy
" Oglądanie animacji na komputerze: pokazanie na rzutniku nocnego nieba z włączaniem i wyłączaniem
podglądu na gwiazdozbiory, pokazanie kilku łatwo rozpoznawalnych obiektów na niebie: Wielkiego
Wozu oraz Oriona, a także zachęcanie dzieci by poszukali ich z rodzicami na nocnym niebie
" Zabawa ruchowa: podczas czytania wierszyka o gwiazdach (z Dzieci Pana Astronoma ), dzieci przy
słowach: Słońce i gwiazda, pokazują umówione znaki (podskakiwanie, ukucnięcie)
" Zabawa plastyczna: Dzieci dostają kartki z gwiazdami, tworzącymi jeden z gwiazdozbiorów. Dzieci
tworzą z nich swój własny gwiazdozbiór, po czym oglądają jaki gwiazdozbiór został wymyślony dla
tych gwiazd w starożytności.
" Rozdanie wszystkim dzieciom nagrody za wykonaną pracy: naklejka z gwiazdozbiorem
6 Załącznik 1
Wiersz Gwiazdy z Dzieci Pana Astronoma Wandy Chotowskiej
Nasze Słońce ma rodzinę,
najliczniejszą z rodzin -
każda gwiazda, ile jest ich,
w skład rodziny wchodzi.
Słońce jest podobne gwiazdom -
każda z gwiazd z osobna,
od największej do najmniejszej,
Słońcu jest podobna.
Oczywiście wiem, że zaraz
Ktoś pytanie da mi:
Czyżby Słońce było gwiazdą,
a gwiazdy słońcami?
Tak - odpowiem. - Tak jest właśnie,
macie rację, dzieci,
i dlatego każda gwiazda
tak jak Słońce świeci.
2