Dojrzewam poprzez koleżeństwo i przyjaźń scenariusz zajęć

Temat : Dojrzewam poprzez koleżeństwo i przyjaźń

Cele dydaktyczne : - ukazanie czym jest prawdziwe koleżeństwo i co je buduje, a co je utrudnia;

- wskazówki do dobrego przeżywania koleżeństwa;

- przedstawienie elementów prawdziwej przyjaźni, i czym ona jest;

Cele wychowawcze : - kształtowanie postawy bycia dobrym kolegą

- odpowiedzialność za przeżywane koleżeństwo i przyjaźń

Forma : praca w grupach

Środki dydaktyczne : Duże kartony, mazaki, małe kolorowe karteczki, list Roberta, magnesy, karteczki z elementami prawdziwej przyjaźni, rozsypanka wyrazowa złote myśli o przyjaźni, test : Czy nadajesz się na przyjaciela , kaseta magnetofonowa z nagraniami, koperty, kartki z hasłami.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci i zaprasza do powitania siebie nawzajem. Dzieci dobierają się w pary i pokazują bez słów odpowiedź na pytanie: Jak się dzisiaj czujesz?

- Podsumowanie ćwiczenia np. Łatwo nam było porozumieć się ze sobą, bo się znacie, jesteście sobie bliscy. Co sprawia, że z jednymi ludźmi chętnie mówimy o własnych uczniach, wobec innych natomiast nie mówimy wszystkiego ? Ci którym mówimy najwięcej, to nasi koledzy lub przyjaciele

2. Odczytanie listu Roberta ( Dorastanie do miłości str. 56 )

a. chłopcy piszą, co zrobiliby, aby Robert odczuł, że ma w klasie dobrych i życzliwych kolegów

b. dziewczęta piszą, jaki Robert powinien być, aby inni go polubili

  1. Odczytanie listów

  2. Nauczyciel uświadamia, że może w waszej klasie niejedna osoba czuje się źle wśród reszty podobnie jak Robert i dlatego też, zastanowimy się nad dobrymi i złymi cechami koleżeństwa

  3. Podczas muzyki uczniowie w 2 grupach piszą cechy dobrego kolegi ( koleżanki ) i cechy złego kolegi ( koleżanki )

6. Ustalenie elementów prawdziwej przyjaźni.

Nauczyciel rozdaje poszczególnym grupom karteczki z różnymi cechami. Uczniowie wybierają tylko elementy prawdziwej przyjaźni. ( szczerość, bezinteresowność, zaufanie, pomoc, poświęcanie czasu, okazywanie zrozumienia, dzielenie się radościami i smutkami )

  1. Odczytanie tych elementów

8. Uczniowie układają z rozsypanek wyrazowych złote myśli o przyjaźni.

9. Nauczyciel rozdaje każdemu test : Czy nadajesz się na przyjaciela ? .

Uczniowie zachowują ten test dla siebie.

10.Podsumowanie lekcji:

Dlaczego kolegujemy się, przyjaźnimy, lubimy?
- potrzeba i wartość
koleżeństwa i przyjaźni
- cechy charakteru a koleżeństwo i przyjaźń
- różne znaczenia miłości
- szkolne zwyczaje walentynkowe edukacja prozdrowotna
(koleżeństwo, przyjaźń, miłość
) pogadanka z elementami dyskusji
analiza tematycznych wyc.prasowych
poczta walentynkowa dostrzega warto
ść koleżeństwa i przyjaźni
potrafi określić
rodzaje przyjaźni np. bezinteresowna, przedszkolna
rozumie ludzką potrzebę obdarzenia kogoś przyjaźnią, miłością
nie wstydzi się o tym rozmawiać
, ani nie wyśmiewa się z nikogo




