Scenariusz zajęcia w grupie 5,6-latków przeprowadzonego
w dniu 27.11.2012r. przez Dominikę Meto.
Temat: Miś - mój mały przyjaciel.
Cele ogólne:
- dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka,
- rozwijanie empatii i właściwego reagowania na emocje i potrzeby innych,
- umacnianie więzi grupowych i wdrażanie do postępowania zgodnie z przyjętymi zasadami współżycia w przedszkolu;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- odróżnia i prawidłowo ocenia zachowania właściwe i niewłaściwe,
- udziela wsparcia i pomocy podczas zabawy;
- przestrzega ustalonych zasad współpracy koleżeńskiej w grupie;
- nawiązuje kulturalne, życzliwe kontakty z kolegami,
- współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych,
Metody:
- słowna ( rozmowa, opowiadanie);
- oglądowa ( ilustracje);
- aktywizujące (burza mózgów, elementy dramy)
- czynna(zadań stawianych do wykonania)
- zabawy interakcyjne wg K.Vopla
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne: misie przyniesione przez dzieci, piosenka „ Jadą, jadą misie”, książka „Kubuś Puchatek” oraz ilustracje „literackich” i bajkowych misiów, ilustracje przedstawiające różne zachowania dzieci; czerwone i zielone karteczki, sylweta smutnego chłopca;
Przebieg zajęć:
Powitanie
Wszyscy w klasie już stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna
Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela „Nocne straszydło”, („ Kubuś Puchatek”). Rozmowa kierowana na temat przyjaźni i koleżeństwa. Dzieci przy pomocy nauczyciela próbują wyjaśnić znaczenie słów: „kolega”, „koleżanka”, „przyjaźń”, „przyjaciel”.
„Wzajemna pomoc” – zabawa ruchowa z elementami dramy.
Dzieci spacerują parami po sali. Na hasło nauczyciela zatrzymują się, a następnie wykonują polecenia, np.
- jest ślisko, pomóż koledze iść po śliskim chodniku;
- pada deszcz, weź kolegę pod parasol;
- wspinamy się razem na wysoką górę;
- pomóż koledze znaleźć zagubiony klucz od domu;
- idziemy uśmiechając się do siebie;
- jest ciemna noc, wyprowadź kolegę z lasu;
Na koniec zabawy nauczyciel prosi dzieci o udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Jak czuliście się pomagając koledze?
- Jak czuliście się kiedy otrzymaliście pomoc?
„Kuferek dobrych zachowań” – przy pomocy czerwonych i zielonych kartoników dzieci oceniają zachowania dzieci na obrazkach, wkładanie właściwych do kuferka.
Zabawa ruchowo muzyczna przy piosence „ Jadą, jadą misie” – dzieci ustawiają się w pociągi i naśladują ruchy pokazywane przez nauczyciela ( Hasło do zabawy :„Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie z nami tańczą w koło”).
Umieszczenie na tablicy sylwety smutnego chłopca . Burza mózgów – co ja zrobię aby kolega dobrze czuł się w grupie i nie płakał?
Zabawa ruchowa wg Klausa W. Vopla.
Zabawa polega na swobodnej interpretacji ruchowej do słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce nauczyciel wymienia głośno imię wybranego dziecka, które będzie magnesem. Pozostałe dzieci muszą dotknąć dziecka- magnesu, należy uczynić to w możliwie delikatny sposób, za pomocą wyciągniętej przed siebie ręki, i dodatkowo stanąć możliwie blisko siebie, tak by wszystkie dzieci mogły przykleić się do magnesu.
Ułóż całość z części. Dzieci w parach otrzymują ilustracje różnych znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek, Miś Koralgol, Miś Yogi). Ilustracje pocięte są na 5 elementów. Zadanie dzieci polega na ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru. Po skończonej pracy każda para nazywa swojego misia i opisuje jego wygląd, dostrzegając cechy charakterystyczne.
Zabawa Tajemniczy przyjaciel.
Dzieci kolejno losują wizytówki swoich kolegów, nie mówią nikomu, kogo sią wylosowało, gdyż jest to imię osoby, wobec której będzie się przez cały dzień „tajemniczym przyjacielem” (nauczyciel pomaga dzieciom, które nie potrafią odczytać globalnie imion). Stara się on opiekować wylosowaną osobą, robią jej drobne przyjemności. Musi jednak uważać, aby się nie zdradzić. Pod koniec dnia, wszystkie dzieci siadają w kręgu i zgadują, kto byl ich tajemniczym przyjacielem i po czym to poznały.
Pożegnanie i podsumowanie zajęć.