SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH PRZYJAŹŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH


TEMAT ZAJĘĆ : Czym jest przyjaźń?
CZAS: 30 min

MIEJSCE: świetlica szkolna
UCZESTNICY: grupa świetlicowa

CEL GŁÓWNY: uświadomienie dzieciom potrzeby przyjaźni i jej znaczenia w życiu człowieka, kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw prospołecznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń wie, jak zachowuje się przyjaciel; umie pracować w grupie; poprawnie wykonuje polecenia; kształtuje koncentrację i wyobraźnię; dba o miłą atmosferę w grupie

METODY I FORMY PRACY: słowne, indywidualna, zbiorowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: "Bajka o dwóch ołówkach", kredki, blok rysunkowy, piłka


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie z grupą – zabawa powitalna „Witam wszystkich, którzy…..” (są ubrani na czerwono, mają rozpuszczone włosy itp.)

2. Zabawa integracyjna "Co powinien mieć ze sobą każdy uczeń?":

Dzieci stoją w kole. Nauczyciel stoi w środku trzyma piłkę i mówi: "Ten do kogo rzucę piłkę, musi podać jedną niezbędną rzecz, którą każdy uczeń powinien zabrać do szkoły. Po udzieleniu odpowiedzi, odrzuca mi piłkę.”

3. Czytanie bajki:

Teraz przeczytam Wam bajkę. Posłuchajcie jej uważnie, bo potem sobie o niej porozmawiamy. (Załącznik nr 1)

4. Dyskusja na temat bohaterów bajki – swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego tekstu oraz odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące przyjaźni np.:
- Kto to jest przyjaciel?
- Po czym poznać prawdziwą przyjaźń?
- Co jest najważniejsze w przyjaźni?
- Czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela?
- Kto zasługuje na naszą przyjaźń? itp.

5. Rozwiązanie krzyżówki do hasła "przyjaciel” (Załącznik nr 2)

6. Zabawa relaksująca: "Namaluj swoje niebo"

Każde dziecko ma przed sobą kartkę z bloku i komplet kredek. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o możliwości zmiany koloru i wyglądu nieba. Zachęca do narysowania własnych wizji nieba, które oglądamy co dzień, np. niebo w różowym kolorze, z żółtymi chmurkami, obłokami w różnych kształtach itd. Po zakończeniu pracy wystawa prac.

7. Zakończenie - pożegnanie "Iskierką przyjaźni":
Dzieci stają w kręgu. Nauczyciel podaje dziecku po prawej stronie „iskierkę” i mówi
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk.” Gdy wróci do niego mówi „Iskierka wróciła, zajęcia zakończyła.”

Załącznik nr 1

W pewnym piórniku leżały równo ułożone ołówki. Były kolorowe, tylko jeden był zwykły szary. Tuż obok niego znajdował się wspaniały ołówek dwukolorowy: czerwono-niebieski. Ołówki zawsze przebywały razem, czy to leząc obok siebie w piórniku, czy ścigając się i kreśląc wzory na papierze. Szary rysował kontury, a dwukolorowy wypełniał je barwami. Bardzo lubiły się tak razem bawić. Inne kolorowe chciały przyjaźnić się z dwukolorowym, ale on wolał szary. Co to za zwyczaje - szeptały oburzone - że dwukolorowy przyjaźni się z takim zwyczajnym! To nie wypada, nie wypada - powtarzały.
Ale dwukolorowy nie słuchał tego gadania, szarak zresztą też. Obydwa przecież bardzo się lubiły. Aż pewnego razu wydarzyło się nieszczęście, straszne!; dwukolorowemu złamały się grafity. Będzie do wyrzucenia - szeptały ołówki, z satysfakcją przekazując sobie tę wieść. Dwukolorowy bardzo się zasmucił, szarak jeszcze bardziej. Jak mu pomóc, co zrobić? - pytał sam siebie. - nie pozwolę, by taki wspaniały ołówek został wyrzucony.
Wziął przyjaciela na plecy i pomaszerował szukać lekarza ołówków. Długo szukali pomocy. Szary ołówek był bardzo zmęczony, co chwilę odpoczywał. Nareszcie znalazł bardzo starą Temperówkę. Spróbuję wam pomóc - rzekła i bardzo ostrożnie zabrała się do pracy.
- Uf, już po zabiegu - powiedziała. Udało się, jesteś wprawdzie krótszy, ale nadal pięknie możesz rysować, co tylko zechcesz. Naprawdę? - spytał z niedowierzaniem dwukolorowy.
- Pomogłam tobie, ale największą przysługę oddał ci twój przyjaciel - Szary Ołówek .
- E tam - powiedział Szarak zawstydzony tą pochwałą. - My jesteśmy prawdziwi przyjaciele, on nie zdradził naszej przyjaźni dla innych, kolorowych, więc ja ... - Tutaj zaczął się jąkać bardzo wzruszony. Dwukolorowy nic nie powiedział, tylko przytulił się do niego. Wróciły razem do piórnika.

Załącznik nr 2

P I E S
R Ó Ż N
Z G O D
M Y D Ł O
J O G U
K R E D A
C I A S
Z I M A
N A U C Z Y C I E L
L O D Y

Hasła
1. Najlepszy przyjaciel człowieka
2. Wynik odejmowania
3. Kiedy się nie kłócimy panuje ...
4. Myjemy nim twarz i ręce
5. Zdrowy, mleczny do picia
6. Piszemy nią po tablicy
7. Smaczny słodki przysmak
8. Obecna pora roku
9. Uczy nas w szkole
10. Jemy je latem

