SCENARIUSZ3 ZAJĘĆ BIBLIOTERAPII kurs arte

SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPII W KLASIE III

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

GRUPA:

6-cio osobowy zespół dzieci o różnych zaburzeniach i możliwościach / niepełnosprawność intelektualna, wady słuchu i mowy, autyzm/. Klasa stanowi grupę dzieci lubiących się. W zespole są dzieci impulsywne i agresywne wobec rodziny oraz dzieci łatwo rozpraszające się i o niskiej samoocenie

DIAGNOZA:

- brak umiejętności radzenia sobie z wybuchami złości wobec bliskich

- agresja słowna/ krzyki i płacz/ jako sposób wymuszania zachowań najbliższych

- brak wiary we własne możliwości

- deficyty uwagi u niektórych dzieci

CELE TERAPEUTYCZNO- WYCHOWAWCZE:

- szukanie sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami

- rozwijanie umiejętności empatii i dostrzegania potrzeb innych

- zachęcanie dzieci do oceny postępowania własnego i innych

- nabywanie umiejętności unikania niewłaściwych zachowań

- pobudzanie wiary we własne możliwości

POMOCE:

„Kostka odczuć”, rysunki konturu twarzy, portrety bohaterów bajki, ilustracje przedstawiające zachowania żółwi, żółte gwiazdki, plakacik” od rana mam dobry humor”, płyta CD z nagraniem piosenki „Od rana mam dobry humor”

TEMAT: Od rana mam dobry humor.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie każdego uczestnika spotkania piosenką / na melodię „Panie Janie, Panie Janie…/

Witaj …, witaj …

Jak się masz? Jak się masz?

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy

Bądź wśród nas, bądź wśród nas!

Dzieci podają rękę każdemu koledze dla którego śpiewali piosenkę.

2.”Kostka odczuć”, każde dziecko bierze kostkę i wskazuje minkę najlepiej określającą aktualny stan emocjonalny. Dzieci potrafiące mówić próbują uzasadnić odczuwane emocje.

3.Wyobraźcie sobie, że jest ranek. Jest czas wstawania i przygotowywania się do wyjścia do szkoły. Przypomnijcie sobie co wtedy najczęściej czujecie.

Dzieci otrzymują rysunki konturu twarzy. Narysujcie minę jaką macie najczęściej gdy musicie wstać. Dzieci rysują swój portret. Portrety wieszamy w klasie.

4.BAJKA „O WESOŁYM I SMUTNYM ŻÓŁWIU” autor: Marek Leśny /portal Nasze-Bajki.pl/

W pewnej nadmorskiej osadzie mieszkały dwa żółwie. Na jednym końcu osady mieszkał żółw wesoły, który był zawsze uśmiechnięty. Na drugim końcu osady mieszkał żółw smutny, który był wiecznie zmartwiony.
Wesoły żółw rano, gdy tylko otworzył oczy od razu się uśmiechał ucieszony nowym dniem. „O jaki piękny dzień się zaczyna, na pewno spotka mnie coś miłego i wspaniałego.” Wesoły żółw z uśmiechem wstawał z łóżka i szedł do łazienki. W łazience zawsze spotkał w lustrze wesołego „gościa”, z którym śmiał się na głos, a czasem nawet śpiewał. Następnie szybko się ubierał. Nakładał buty, kurtkę i wychodził na codzienny żółwi spacer, na który nigdy się nie spóźniał. Na podwórku spojrzał w niebo i uśmiechnął się do słoneczka mówiąc: „ O, jaka piękna i słoneczna pogoda. Wspaniale, że jestem żółwiem i tak wolno chodzę. Będę mógł do woli podziwiać piękne krajobrazy.”Tymczasem na drugim końcu osady budził się żółw smutny. Ledwie otworzył oczy zaczął się zamartwiać: „I znowu zaczyna się dzień. Trzeba wstawać. Na pewno przydarzy mi się coś złego i strasznego.” Wstając z łóżka przewrócił się i omal nie złamał nogi. W łazience wystraszył się smutasa, którego zobaczył w lustrze. Spojrzał na zegarek i zobaczył, że już się spóźnił na żółwiowy spacer. Zaczął się szybko ubierać i urwał mu się guzik. Zaczął nakładać buty i pękło mu sznurowadło. Wściekły wyszedł z domu. Spojrzał w niebo i stwierdził: „Pewnie zaraz będzie padać. Ojej, ja tak wolno chodzę. W tym tempie będę spacerować do wieczora. Jak to strasznie być żółwiem”.
Oba żółwie idąc w żółwim tempie, jeden z jednej strony osady, drugi z drugiej strony osady, spotkały się w jej środku. Wesoły żółw zobaczył z daleka krewniaka i krzyknął do niego: „Co słychać przyjacielu?” Smutny żółw odparł mu na to: „Oj, nic dobrego. Jak zwykle dzień zaczął się strasznie. Wstając z łóżka o mało nie złamałem nogi. Potem w łazience wystraszył mnie jakiś smutas w lustrze. Urwał mi się guzik i pękło sznurowadło, w dodatku będzie padać ”. Nie chcąc już słuchać takich narzekań wesoły żółw wtrącił się: „U mnie jest zupełnie inaczej. Ja zacząłem dzień od uśmiechu. W łazience zastałem wesołego gościa w lustrze, z którym odśpiewałem hymn i wyszedłem na spacer wśród śpiewu ptaków. Mój przyjacielu, mam chyba lekarstwo na twoje smutki i niepowodzenia. Mimo, że mieszkamy na przeciwnych krańcach osady, to dzień zaczyna się dla nas tak samo. To, jaki będzie ten dzień, zależy od nas. Najważniejsze jest dobrze taki dzień zacząć. Ja budzę się zawsze z uśmiechem i od rana jestem przekonany, że będzie to wspaniały dzień. Jeśli chcesz się pozbyć swoich kłopotów, musisz również zaczynać dzień od uśmiechu. Aby ci to ułatwić, dam ci kartkę z narysowanym uśmiechem. Każdego ranka, jak tylko otworzysz oczy będzie ci przypomniała o uśmiechu”. Smutny żółw zdziwił się nieco radą wesołego żółwia: „Dziękuje ci wesoły żółwiu za prezent. Bardzo miło jest patrzeć, jak się uśmiechasz i cieszysz się życiem. Chciałbym bardzo tak optymistycznie patrzeć na świat”. Na co wesoły żółw utwierdził go w przekonaniu: „To bardzo dobrze, że chcesz zmienić smutek na uśmiech. Powieś kartkę z uśmiechem obok łóżka, a jutro rano spotkamy się w tym samym miejscu i opowiesz mi czy to działa”. Żółwie rozeszły się, każdy w swoją stronę. Wesoły żółw był bardzo szczęśliwy, że mógł pomóc przyjacielowi. Smutny żółw również był szczęśliwy, bo uwierzył w szansę zmiany swojego ponurego życia. Czy mu się uda? To zależy od uśmiechu.

5.Dzieci dobierają ilustracje zachowań do przedstawionych portretów żółwi występujących w bajce.

6. Rozmowa z dziećmi:

- który żółw wam się bardziej podoba i dlaczego?

- do którego żółwia jest każdy z was podobny?- weź swój portret i przypnij do portretu żółwia, do którego jesteś podobny. Spróbuj powiedzieć- dlaczego?

- spróbujcie powiedzieć jak się czują inni gdy spotkają wesołego żółwia, a jak się czują gdy spotkają smutnego i złego żółwia?

- czego najbardziej pragnął smutny żółw?

- co poradził smutnemu żółwiowi wesoły żółw? czy to była dobra rada i dlaczego?

- dlaczego smutny żółw był szczęśliwy po spotkaniu z kolegą?

7. A jakie Wy macie pomysły na dobry początek dnia i zmianę złego humoru na dobry?

Dzieci zapisują swoje pomysły na żółtych słoneczkach. Dzieci z trudnościami w wypowiadaniu się rysują swoje pomysły.

Potem czytamy i oglądamy rady ,wspólnie analizując treść. Wybrane przez dzieci najlepsze porady przyklejamy na plakaciku „ Od rana mam dobry humor”

8. Przy piosence „Od rana mam dobry humor” wszyscy tańczymy we własnym stylu, dzieci mówiące dodatkowo nucą słowa piosenki.

9.”Kostka odczuć”- każde dziecko pokazuje i nazywa swoje odczucia na koniec zajęć.

10. Pożegnanie „Iskierką przyjaźni”- dzieci stoją w kręgu, puszczając iskierkę w lewą stronę mówiąc z uśmiechem „do zobaczenia”.

Opracowała : Jolanta Świątek.

