SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH
TEMAT: Niebezpieczny wizerunek piękna
Anoreksja i jej zabójcze skutki dla naszego organizmu
Cel główny:
Zapoznanie z objawami anoreksji i jej wpływie na organizm człowieka
Cele szczegółowe:
Kształtowanie umiejętności akceptacji siebie własnego ciała
Uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z niewłaściwego odżywiania
Rozwijanie poczucia własnej wartości
Zapoznanie z niebezpieczeństwami związanymi z przeglądaniem stron pro-ana
Integrowanie grupy
Warunki techniczne:
Liczba uczestników – 7
Wiek uczestników – 13-16 lat
Czas trwania zajęć- ok. 60 min.
Treści przekazywane:
Rozmowa kierowana na temat przyczyn, objawów, skutków anoreksji
Metody:
Głośne czytanie tekstu
Oglądanie filmu
Pogadanka
Ćwiczenia relaksacyjne, integrujące
Dyskusja
Zabawa słoneczko
Formy realizacji:
Indywidualna
Zespołowa
Literatura wykorzystana do zajęć:
W sidłach anoreksji/ Heidi Hassenmuller. Wrocław 2009, s.85-86
Dzienniczek anorektyczki [dostęp 18.09.2010] Dostępny w Internecie: <http//www.blog.tenbit.pl/wszystko o anoreksji>
Materiały z różnych portali oraz forów internetowych pro-ana [dostęp 18.09.2010] Dostępne w Internecie :<www. ana4ever.fora.pl>
<www.pragne-byc-idealem.blog.onet.pl> <www.proanamotyle.pun.pl>
Film „Anoreksja i bulimia”[dostęp 16.09.2010] Dostępny w Internecie: <http//www.youtube.com>
Hans Zimmer „Tennessee” – ścieżka dźwiękowa z filmu Pearl Harbor
Przebieg zajęć:
1.Ćwiczenie integrujące:
Uczniowie, siedzą w kole, po kolei przedstawiają się, dodając kilka zdań o swoich zainteresowaniach.
2.Rozmowa kierowana
Prowadzący wprowadza uczniów w tematykę anoreksji. Przedstawia, jakie mogą być przyczyny oraz jak łatwo wpaść w pułapkę choroby.
3.Lektura fragmentu powieści „W sidłach anoreksji” Heidi Hassenmuller
Omówienie tekstu
Podczas rozmowy prowadzący krótko wprowadza słuchaczy w problemy i chorobę Mai. Zwraca uczniom uwagę na wymienione we fragmencie objawy choroby oraz na fakt jak późno uświadomiła je sobie bohaterka powieści.
4.Zabawa „Lubię w sobie…”, „ W moim ciele podoba mi się…”
Prowadzący wręcza uczniom arkusz papieru z narysowanym kołem. W kole zapisane są czasowniki Lubię w sobie, W moim ciele podoba mi się.
Uczniowie dorysowują do nich „promyczki”, przy których wymieniają własne cechy charakteru i wyglądu, które lubią i akceptują. Prowadzący odczytuje zapisy, zwraca uwagę na ilość pozytywnych cech, które uczniowie w sobie dostrzegają, wyraża aprobatę wszystkich uczestników zajęć.
5.Lektura fragmentu tekstów ze stron internetowych pro-ana
Omówienie tekstu
Prowadzący zwraca uwagę na szokujący „dekalog pro-ana” oraz sposób wypowiedzi autorek blogów, dla których choroba i ciągła walka z kaloriami oraz ciągłe dążenie do perfekcjonizmu stały się jedynym celem życia. Uczniowie wypowiadają się, jakie wrażenie wywarły na nich fragmenty blogu. Prowadzący uświadamia uczniom niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą przeglądanie tych stron, ponieważ mają one za zadanie, również zachęcać młodych ludzi do propagowania, a nawet naśladowania takiego stylu życia.
6. Oglądanie fragmentu filmu pt. „Anoreksja i bulimia”
Omówienie filmu
Uczniowie dzielą się wrażeniami, jakie wywarły na nich obrazy przedstawione w filmie.
7. Lektura fragmentu „Dzienniczka anorektyczki”
Omówienie przeczytanego tekstu
Prowadzący zwraca uwagę na uczucia i emocje, jakie przeżywa bohaterka Weronika, w ostatnich chwilach swojego życia, zwłaszcza tęsknotę za utraconym życiem, które zabrała jej choroba.
8. Ćwiczenie relaksacyjne przy wykorzystaniu ścieżki dźwiękowej z filmu „Pearl Harbor”
Uczniowie przyjmują wygodną pozycję, zamykają oczy słuchając muzyki. Prowadzący wprowadza ich w stan relaksacji.
Uczniowie wyobrażają sobie siebie samych, zadowolonych i pewnych siebie, w pełni akceptujących swoje ciało i umysł.
9.Ocena zajęć
Uczniowie siedząc w kole dopowiadają zakończenie zdania: Po zajęciach czuję się…