Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat: Koszykówka - atak szybki, rozgrywanie przewag 2x1, 3x1 /doskonalenie/
Prowadzący: Przemysław Gdaniec , Jakub Szmidt , Piotr Matkiewicz
Cele wiodące:
Data: 26.03.2008: Motoryczność /Rozwijanie orientacji i umiejętności ruchowej atakowania
Klasa: III gim Płeć: Chłopcy szybkiego/
Miejsce: sala gimnastyczna Umiejętności /Prowadzenie piłki na szybkości ,bieganie w "pasach", umie-
Czas: 45 min jętność podania w tempo i kończenia akcji rzutem z dwuta-
ktu z biegu lub po koźle zarówno z prawej jak i lewej strony/
Środki dydaktyczne:
Wiadomości /Przepisy gry w koszykówkę, błędy: kroków i podwójnego ko-
pachołki złowania/
piłki do koszykówki /6-8/
Usamodzielnienie/Współpraca i współdziałanie w małych zespołach
złowania/
Tok lekcyjny |
Czas |
Treść lekcji |
Wskazówki organizacyjne
|
1.Część wstępna -organizacja
-rozgrzewka
|
3 min.
4 min.
3 min. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie Obecności ,podanie tematu lekcji
Bieganka "numerki"
Rozgrzewka w miejscu - krążenie: głowy, ramion, tuło- wia, bioder, nadgarstków/palce splecione/,kolan/stopy złączone dłonie na kolanach, stawów sko- kowych/wiercenie dołków/ -pajacyki -bieg w miejscu z klaskaniem pod kolanami -podskoki z przysiadu
|
Ustawienie w szeregu
Ustawienie ćwiczących w rozsypce pod koszem, każdy ma przypisany swój numer. Odległość sąsiednich numerów ok.4-5 m. Jedna piłka na wszystkich. Różne rodzaje podań w/g kolejności numerków, po podaniu każdy obiega pachołek ustawiony w okolicy linii środkowej boiska, po czym wraca na swoje miejsce.
Ustawienie w "kółeczku" na środku boiska
|
2.Część główna |
4 min
4 min
4 min.
5 min.
5 min
8 min. |
Podania w dwójkach/oburącz sprzed klatki piersiowej górą i kozłem, znad głowy i jednorącz zakończone rzutem po dwuta- kcie po koźle i bez kozła.
"Wahadełko" bez kozła
"Wahadełko" z długim podaniem z kozłowaniem
Przewagi 2 x 1 wahadłem
Przewagi 3 x 1 wahadłem
Gra szkolna 5 x 5 |
Uczniowie dobierają się dwójkami, piłka na parę, ćwiczący poruszają się w pasach działania, pachołki ustawiamy tak, aby ćwiczący nie biegali zbyt blisko siebie
Połowa par idzie na linię końcową boiska z jednej strony, pozostałe na drugą, każda para z piłką. Współćwiczący rozstawiają się w okolicach rogów boiska. Po pierwszym podaniu zamiana pasów, prowadzenie piłki na drugą stronę kończone dwutaktem l i p. Kolejność wahadłowa
Ustawienie wyjściowe j.w. Drugie podanie na przeciwległą stronę boiska, do ćwiczącego z innej dwójki ustawionego na osi boiska w okolicy linii rzutów wolnych, po otrzymaniu piłki natychmiast odrzuca ją. Zakończenie j.w
j.w ćwiczący z linii rzutów wolnych staje się obrońcą zaraz po odrzuceniu piłki. Grają do skutku /kosz, przechwyt lub błąd/
Dobieramy ćwiczących trójkami. Poruszają się w pasach / z piłką po osi boiska, pozostała dwójka pasami bocznymi. obrońca czeka na linii środkowej boiska .Gra do skutku
Dwa zespoły.Za zdobycie punktów z szybkiego ataku premiujemy zespół posiada- niem piłki |
3.Część końcowa
-ćwiczenia rozluźniające
-zakończenie lekcji |
3 min.
2 min. |
Marsz dookoła sali, skłony, zabawa"do-za"
Podsumowanie zajęć, pożegnanie |
Ustawienie na linii, przeskakiwanie jej lub pozostanie na miejscu w zależności od polecenia prowadzącego
Ustawienie w szeregu |