wartości, Studia PO i PR, konspekty


Temat:Co jest dla Ciebie ważne?- zajęcia o wartościach

Cele wychowawcze:

Uczestnicy zajęć: uczniowie od I-III gimnazjum

Czas i miejsce:45min-świetlica szkolna

Formy:indywidualna,grupowa

Metody:burza mózgu,dyskusja

Środki dydaktyczne:kolorowa kreda,tablica ,wydrukowane kartki z „podium”,wydrukowane kartki z „piramidą” ,Słownika języka polskiego PWN

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie się z grupą, przybliżenie tematyki zajęć.

2.Prowadzący stawia pytanie „Co jest dla Ciebie wartościowe”?

3.Wytłumaczenie znaczenia słowa „wartość”

wartość-zasady i przekonania będące podstawą przyjętych w danej społeczności norm etycznych

(Słownik języka polskiego PWN)

4.Metodą burzy mózgów wychowankowie podają nazwy wartości, a jeden z uczniów zapisuje je na tablicy

5.Prowadzący wybiera 3 osoby, każdemu wręcza kredę w innym kolorze;
Objaśnia znaczenie kolorów i czynności ucznia:
Kolor czerwony: 1 miejsce;
Kolor żółty: 2 miejsce;
Kolor niebieski: 3 miejsce
Uczniowie odczytują swoje systemy wartości
Wybrani uczniowie zaznaczają kolorowe kropki przy odpowiedniej wartości;

6.Nauczyciel podsumowuje metodę, zaprasza do dyskusji, jaka wartość zyskała największe uznanie

Prowadzący dzieli klasę na 4-5 osobowe zespoły. Zadanie polega ułożeniu jednego systemu wartości wspólnego dla uczestników grupy.
Nauczyciel obserwuje pracę grup; Grupy otrzymują piramidę wartości do uzupełnienia 5 wartościami; wewnątrz grupy dyskutują, ucząc się wartościowania, obrony swych poglądów;
Prezentacja hierarchii wartości ułożonej przez poszczególne grupy .Pytanie do wychowanków:
Czy łatwo było stworzyć wspólną skalę wartości?
O czym decyduje system wartości? Na co ma wpływ?
Czy system wartości może ulec zmianie? Dlaczego, kiedy?

7.Nauczyciel na oczach uczniów niszczy jedną z kartek, aby sprowokować odpowiedź na pytanie:
Co może się stać, kiedy zniszczymy system wartości? Uczniowie szukają skutków z niszczenia wartości. Formują wniosek na koniec zajęć.

8.Podziękowanie i pożegnanie się z grupą


