wagary, Studia PO i PR, konspekty


Temat:Wagary - czy to dobry wybór?

Cele wychowawcze:

Uczestnicy zajęć:uczniowie od I-III gimnazjum

Czas i miejsce:45min-świetlica szkolna

Formy:indywidualna, grupowa i zbiorowa.

Metody: pogadanka, burza mózgów,dyskusja

Środki dydaktyczne: duży plakat z narysowanym „rybim szkieletem", , mazaki, kartki z aforyzmami, ankiety, kółka z kartek samoprzylepnych

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie się z klasą.

2.Uczniowie kończą zdanie„Wagary kojarzą mi się z ...", zapisanie przez nauczyciela haseł na tablicy .Uczniowie klasyfikują je na "zależne ode mnie" i "niezależne ode mnie".

3.Plakat z „rybim szkieletem"-w głowie ,którego wpisany jest problem - Młodzież wagaruje, co jest tego przyczyną?
Uczniowie za pomocą "burzy mózgów" wymieniają przyczyny wagarowania. W wyniku różnych propozycji wybieramy 5-6 najczęściej powtarzających się przyczyn wpisując je
w "ości" ryby na plakacie.

4.Podział klasy na 5-6 grup w zależności od "ości". Każda grupa otrzymuje jeden powód wagarów i próbuje odnaleźć przyczyny (małe ości), które mają wpływ na główny powód wagarów.
5. Liderzy grup nanoszą na główny plakat propozycje swojej grupy. Następnie pozostali uczniowie otrzymują po jednym kółeczku kartki samoprzylepnej, którą przyklejają przy ich zdaniem najczęstszym powodzie wagarów gimnazjalistów

6.Rozsypanka wyrazowa - podział uczniów na 5-6 grup .Każda z grup układa przysłowia i aforyzmy z wyrazów (zał. nr 1). Po skończeniu zadania , każdy z uczniów wybiera spośród haseł jedno, które mu się: podoba, nie podoba, jest zaskakujące i zupełnie nie ma nic wspólnego z wagarami. Wybrani uczniowie przedstawiają swoje zdanie ,dlaczego wybrał określony aforyzm

7.Dyskusja .Czy warto wagarować?- negatywne cechy wagarowania.Podsumowanie.

8.Podziękowanie za zajęcia

Załącznik 1
Rozsypanka wyrazowa - aforyzmy i przysłowia

1. Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.

2. Korzeń nauki jest gorzki, ale owoc słodki.

3. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

4. Co dziś opuścisz, jutro nie dogonisz.

5. Za młodu trzeba się uczyć, a nie potem głowę suszyć.

6. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

7. Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

8. Człowiek z natury jest dobry, ale ma w sobie diabła.

9. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

10. Trzy razy pomyśl, potem zrób.

11. Każdy błąd ma swoją wymówkę.

12. Jeszcze się taki nie urodził, aby wszystkim dogodził.

13. Każdy odpowiada za swoje błędy.

14. Jednego głupstwa dwa razy robić nie trzeba.

15. Kto milczy, ten zezwala.

16. Wszystko dobre, co się dobrze kończy.

17. Na naukę nigdy nie jest za późno.

18. Trzeba całego życia, by nauczyć się żyć.


