KONSPEKT
IMIĘ I NAZWISKO: Agata Gieroń
ROK STUDIÓW: III POW z pracą socjalną
TEMAT ZAJĘĆ: „Zaufaj koledze.”
WIEK DZIECI: I-III klasa
CZAS REALIZACJI: 60 minut
CELE:
budowa zaufania między dziećmi z grupy świetlicowej
pogłębienie spójności między dziećmi
rozwój poczucia bezpieczeństwa
nauka umiejętności współpracy z innymi
integracja grupy
lepsze poznanie się uczestników grupy świetlicowej
METODY:
rundka
praca w kręgu
zabawa
FORMY PRACY:
indywidualna
zespołowa
zbiorowa
ŚRODKI: flamastry, balony, sznurek, papier A4, schemat labiryntu, opaski na oczy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przywitanie wszystkich dzieci i zaproszenie do udziału w zabawach. Krótka pogadanka na temat zaufania. (8 minuty)
„Balon z imieniem” - każdy uczestnik zabawy otrzymuje balon, dmucha go, podpisuje swoim imieniem. Wszystkie balony przyczepiamy do sznurka. Sznurek wieszamy w pomieszczeniu w widocznym miejscu. (10 minut)
„Łowca autografów” - każde dziecko wydziera z papieru postać ludzką i podchodząc do wybranych osób, zbiera autografy według określonej instrukcji:
na brzuszku swoje imię,
w głowie podpis osoby, która ma taki sam kolor włosów,
w nogach podpis osoby, która ma taki sam kolor oczu,
w rękach podpis osoby, która ma tyle samo rodzeństwa.
Z każdą osobą, którą dzieci proszą o autograf, mogą chwilkę porozmawiać. Ludziki przypinają do ubrania.
„Labirynt” - osoby w grupie dobierają się parami. Jedna osoba ma zasłonięte oczy. Każda dwójka dostaje labirynt. Zadaniem dziecka widzącego jest kierowanie ruchami dziecka widzącego tak, tak by narysowało ono drogę w labiryncie, nie wychodząc za linie. Po skończonym ćwiczeniu dzieci zmieniają się rolami. (Labirynt-załącznik). (15 minut)
„Archeolog szuka mumii” - dzieci dzielą się na dwie grupy, ustawiają się twarzami do siebie. Jedna grupa to „mumie”, a druga - „archeolodzy”. Obie oglądają siebie od stóp do głów. Na znak prowadzącego „archeolodzy” odwracają się tyłem, a „mumie” zmieniają coś w swoim wyglądzie (3 rzeczy). Następnie „archeolodzy” zgadują to, co zostało zmienione, po czym następuje wymiana ról. (10 minut)
„Iskierka” - Dzieci po zakończeniu zabaw stają w kręgu trzymając się za ręce. Jedna osoba ściska rękę osoby stojącej jej po prawej lub lewej stronie. Osoba, której ręka została uściśnięta przekazuje uścisk kolejnej osobie. Zabawa kończy się w momencie kiedy ta pierwsza osoba, która „wypuściła iskierkę” poczuje uścisk dłoni ostatniej osoby. (2 minuty)
ZAŁACZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3