SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: II liceum
TEMAT: Miejsca zerowe funkcji kwadratowej. Wzór funkcji kwadratowej w postaci iloczynowej.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna definicję funkcji kwadratowej
Potrafi zamieniać wzór funkcji kwadratowej w postaci ogólnej na kanoniczną i na odwrót
Zna wzór na wyróżnik trójmianu kwadratowego
Zna definicję miejsca zerowego funkcji
CELE:
Uczeń:
• Potrafi wyznaczyć ilość miejsc zerowych funkcji kwadratowej na podstawie znaku wyróżnika trójmianu
Zna i potrafi stosować wzory na miejsca zerowe funkcji kwadratowej
Umie przedstawić funkcję kwadratową w postaci iloczynowej (mając dane: miejsca zerowe albo wzór w postaci ogólnej, albo wzór w postaci kanonicznej)
Na podstawie wzoru funkcji kwadratowej w postaci iloczynowej potrafi odczytać miejsca zerowe funkcji
METODY: podająca, praktyczna (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia utrwalające.
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Sprawdzenie zadania domowego.
Wprowadzenie do lekcji
N: Czym zajmowaliśmy się na ostatnich lekcjach?
U: Funkcjami kwadratowymi.
N: Co to jest funkcja kwadratowa?
U: Jest to funkcja postaci:
, gdzie
i
N: Jakie znacie postaci wzorów funkcji kwadratowej?
U: Postać ogólna i postać kanoniczna.
N: Jak obliczamy wyróżnik trójmianu kwadratowego?
U: Ze wzoru:
N: Zapisuje na tablicy wzór funkcji:
Jaką postać ma ten wzór funkcji kwadratowej?
U: Postać ogólna.
N: Proszę zamienić ją na postać kanoniczną.
U:
N: Co to jest miejsce zerowe funkcji?
U: Miejscem zerowym funkcji f nazywamy taki argument x, dla którego wartość funkcji f jest równa zeru.
N: A jaka jest graficzna interpretacja miejsca zerowego?
U: Jest to punkt przecięcia wykresu funkcji z osią OX.
Lekcja właściwa:
N: Jak myślicie, czy funkcje kwadratowe mogą mieć miejsca zerowe?
N: Jeśli tak to ile miejsc zerowych może mieć funkcja kwadratowa i jak je znajdować?
N: Na dzisiejszej lekcji będziemy się zajmowali obliczaniem miejsc zerowych funkcji kwadratowych. Temat dzisiejszej lekcji: Miejsca zerowe funkcji kwadratowej. Wzór funkcji kwadratowej w postaci iloczynowej.
N: Wyświetla na ekranie wykresy funkcji:
N: Do każdego wykresu zadaje pytania:
1) Ile miejsc zerowych ma funkcja?
2) Jakie jest a i jakie jest q?
Gdzie q- druga współrzędna wierzchołka.
N: Podsumujmy:
Jeśli
to funkcja ma dwa miejsca zerowe.
Jeśli
to funkcja ma jedno miejsce zerowe.
Jeśli
to funkcja nie ma miejsc zerowych.
Zatem od czego zależy ilość miejsc zerowych funkcji kwadratowej?
U: Od znaku iloczynu
N: Zauważmy, że
Mamy zatem:
Dwa miejsca zerowe:
Jedno miejsce zerowe:
Brak miejsc zerowych:
Udowodniliśmy w ten sposób
Twierdzenie
Funkcja kwadratowa
, gdzie
oraz
:
nie ma miejsc zerowych wtedy i tylko wtedy, gdy
ma jedno miejsce zerowe wtedy i tylko wtedy, gdy
ma dwa miejsca zerowe wtedy i tylko wtedy, gdy
Zadanie
Zbadaj ilość miejsc zerowych funkcji:
Wyznaczmy teraz wzory na miejsca zerowe funkcji kwadratowej
;
W tym celu przedstawmy wzór trójmianu w postaci kanonicznej:
;
Rozpatrzmy najpierw przypadek, gdy
. Wówczas wzór naszej funkcji wygląda następująco:
Stąd łatwo wyznaczamy miejsce zerowe:
Rozpatrzmy przypadek, gdy
:
W przypadku, gdy
brak miejsc zerowych.
W ten sposób udowodniliśmy
Twierdzenie
Funkcja kwadratowa
, gdzie
oraz
:
Ma tylko jedno miejsce zerowe:
wtedy i tylko wtedy, gdy
Ma dwa różne miejsca zerowe:
oraz
wtedy i tylko wtedy, gdy
Nie ma miejsc zerowych wtedy i tylko wtedy, gdy
UWAGA: Jeśli
to wzór funkcji liniowej można przedstawić w postaci iloczynu czynników liniowych (zobacz * i **).
Wzór
(jeśli
) oraz wzór
(jeśli
) nazywamy wzorem funkcji kwadratowej w postaci iloczynowej.
WNIOSEK: Jeśli funkcja kwadratowa nie ma miejsc zerowych, to jej wzoru nie da się przedstawić w postaci iloczynowej.
Ochotnicy rozwiązują przy tablicy zadania ze zbioru zadań, str. 43, 44
Zadanie
Wyznacz miejsca zerowe funkcji (o ile to możliwe):
Zadanie
Przedstaw wzór funkcji w postaci iloczynowej (o ile to możliwe):
Zadanie
Na podstawie wzoru funkcji kwadratowej f w postaci iloczynowej, podaj jej miejsca zerowe:
5. Podsumowanie lekcji:
N: Od czego zależy ilość miejsc zerowych funkcji kwadratowej?
N: Jakie mamy wzory na miejsca zerowe funkcji kwadratowej?
Zadanie domowe: zad 14,15 str. 45 (zbiór zadań).